Černice: vitamínové bomby

Šťavnaté, osviežujúce bobuľové ovocie, ktoré je dokonalou vzpruhou nielen počas horúcich letných dní – predstavujeme vám lahodnú ostružinu černicovú, známu hlavne pod menom černica. Môžete ju nájsť divo rastúcu na cestičkách popri lesoch a lúkach, alebo aj priamo doma v záhrade. Šľachtené odrody zvyknú mať väčšie plody a oveľa sladšiu chuť ako tie, ktoré nájdete voľne v prírode. Už sa vám na ne zbiehajú slinky? Skvelé! Pripravili sme pre vás triky a zásady pre pestovanie černíc, aby ste si ich mohli vychutnať priamo doma!

Pestovanie černíc: zásady

Pestovanie černíc nie je nič náročné, a keď sa vám dobre uchytia, budú sa rýchlo a bohato rozrastať. Milujú slnko a hlinito-piesčitú, mierne kyslú pôdu s hodnotou pH 6-7. Určite preto nebude prekvapením, že sú citlivé na mrazy. Čo je potrebné mať na mysli pre plánovanie záhrady s černicami?

Pokiaľ nemáte čas na prípravu pôdy

Na jeseň stačí pre vašu černicu nájsť vyslnené miesto očistené od buriny a vykopať rýľom dostatočne veľkú jamu pre jej koreňový systém. Rastlinku nad zemou zastrihneme na 2-3 púčiky, čo by ju malo dostatočne chrániť pred zimnými mrazmi. Po dôkladnom poliatí bude ďalšou ochranou na zazimovanie vrstva slamy, štiepky či sena.

Pokiaľ máte sadenie plánované na ďalší rok

Aby záhrada bola schopná poskytnúť dostatok živín pre černice, odporúča sa na danom mieste pestovať hrach rok predtým. Sadenie hrachu je veľmi jednoduché a nevyžaduje skoro žiadnu prípravu. Jeho následným rastom sa dostávajú do pôdy dôležité prvky ako dusík, ktoré černice zbožňujú! Po zbere hrachu môžete zvyšné byľky zakopať do zeme. 2-3 týždne pred sadením černíc primiešajte do pôdy dobre vyzretý kompost pre ešte viac živín.

Pestovanie černíc: krok za krokom

Prečo sa vlastne rozhodnúť pre pestovanie tohto šťavnatého, tmavomodrého až čierneho bobuľového ovocia? S černicami sa môžete tešiť na:

 • bohatú zásobu vitamínu C. V jednej šálke čerstvých černíc sa ho nachádza až 30,2 miligramov!
 • vysoký podiel vlákniny pre lepšie trávenie,
 • vynikajúci zdroj vitamínu K, ktorý je dôležitý pre optimálnu zrážanlivosť krvi a metabolizmus kostí,
 • vysoký podiel mangánu, ktorý pomáha pri vývoji kostí, podporuje imunitu a reguluje hladinu cukru v krvi,
 • vzpruhu pre mozgovú činnosť, ktorou sa vyznačuje väčšina druhov bobuľového ovocia,
 • pomoc pre ústnu dutinu vďaka svojim protizápalovým a antibakteriálnym látkam.

Zdravé stravovanie jednoznačne ide ruka v ruke s černicami a ďalšími bobuľovými druhmi ovocia, ako napríklad čučoriedky, maliny či ríbezle. Sú to skrátka malé vitamínové bomby!

Pestovanie černíc: dôležité kroky

 1. Vyberte si odrodu, ktorá vám najviac vyhovuje. Najobľúbenejšie sú napríklad Wilsonova skorá, Theodor Reimers alebo beztŕňová Thornfree a ďalšie. 
 2. Černice sú samoopelivé rastliny. Nepotrebujete druhú rastlinu pre to, aby zarodila plody.
 3. Najvhodnejšie obdobie pre sadenie je jeseň, kedy budú mať v pôde dostatok vlahy na zakorenenie. Jarné vysádzanie je tiež možné, ale je potrebné myslieť na pravidelné polievanie.
 4. Černice sa dajú pestovať po celom území Slovenska, i keď pre ich lásku k slniečku im viac vyhovujú teplotné podmienky južného Slovenska.
 5. Nezabudnite pre ne vybrať miesto s veľkým množstvom slnečného žiarenia. Tieň nemajú veľmi rady, a preto sa neodporúča vysádzať ich k vysokým stromom. Na vyslnenom stanovisku im nebude prekážať ani menej kvalitná pôda a vhodná je pre ne aj malá záhrada či slnečná predzáhradka.
 6. Výživná, hlinito-piesčitá pôda je pre ne ideálna, ale poradia si aj s ťažšími typmi. V období dozrievania plodov sa potešia dodatočnému zalievaniu. Keďže dokážu rásť na jednom mieste 9 – 12 rokov, je dôležité ich dobre skombinovať s inými rastlinami v ich okolí.
 7. V septembri je dobré pôdu porýľovať a primiešať do nej dobre vyzretý kompost alebo maštaľný hnoj pre obnovenie živín v pôde.

Ako využiť zozbieranú úrodu

Ostružina černicová má v sladkej kuchyni pestré využitie. Okrem zmrazenia a zavarenia môžete z černíc pripraviť:

 • chutný džem
 • sirup pre osviežujúce letné limonády
 • chutný domáci likér
 • ovocné poháre od výmyslu sveta
 • lahodné smoothie

Na chvíľku sa zastavíme pri poslednej možnosti, pretože sme pre vás pripravili jednoduchý návod ako pripraviť neodolateľné smoothie z černíc! Ak by ste chceli objaviť ďalšie skvelé možnosti na prípravu tohto výdatného nápoja, pozrite sa na naše nápady pre recepty na smoothie.

Černicové smoothie plné energie

Na toto vynikajúce černicové smoothie, ktoré vám dodá potrebnú dávku energie kedykoľvek počas dňa, budete potrebovať :

 • 1 hrnček čerstvých alebo mrazených černíc
 • 3 dl vody alebo mlieka rastlinného pôvodu
 • 1 väčší banán
 • 1 ČL škorice
 • 2 PL ovsených vločiek, prípadne viac, ak máte chuť na hustejšiu konzistenciu

TIP: S týmito ingredienciami poslúži černicové smoothie ako dokonalá vegetariánska či vegánska strava. Namiesto vody či rastlinného mlieka však bude chutiť výborne aj so živočíšnym mliekom alebo nízkotučným jogurtom.

Najčastejšie otázky ohľadom pestovania černíc

Na záver sme zozbierali niekoľko najčastejších otázok spojených s pestovaním černíc. Dúfame, že vám odpovede na ne pomôžu s akýmikoľvek nejasnosťami, a že sa čoskoro budete môcť tešiť zo štedrej, šťavnatej úrody!

 1. Dajú sa černice sadiť aj na jar bez prípravy? Určite áno, len ich budete musieť nejakú dobu zalievať.
 2. Potrebujú černice pohnojenú pôdu? Je dobré, keď pôde dodáte živiny, ale černica znesie aj menej výživnú pôdu. Hlavné je, aby mala dostatok slnečných lúčov.
 3. Kedy viem, že je čas obrať plody? Plody dozrievajú až koncom leta a spoznáte ich podľa toho, že lesklá čierna farba sa zmení na matnú. Takisto sa vám budú dať veľmi ľahko odobrať, niekedy vám rovno spadnú do dlane.
 4. Mali by ste krík strihať? Jednoznačne áno – údržba černíc spočíva v jednoročných výhonkoch, ktoré potom prinášajú plody. Necháme  6 – 7 zdravých, hrubých výhonkov a tenšie odstránime. Každý rok by mal krík vyhnať nové hrubé výhonky.
 5. Ako černice pripraviť na zimu? Zazimovanie černíc je jednoduché – zem okolo rastliny stačí prikryť vrstvou slamy, sena alebo pilín.

Černice sú čierne perly ovocnej záhrady, ktoré nie sú náročné na starostlivosť a vždy potešia štedrou úrodou. V sladkej kuchyni budú najväčšou hviezdou! Pozrite sa však aj na naše ďalšie tipy do záhrady, medzi ktorými nechýba ani zeleninová záhrada či nápady na to, čo zasadiť do predzáhradky. Ak neholdujete záhradkárčeniu, balkón a terasa sú tiež skvelými miestami pre nádherné zelené aranžovania. Domáca oáza môže mať mnoho tvárí!

Potešte vaše chuťové poháriky a spravte zároveň niečo pre vlastné zdravie. Pestovanie černíc je pre to ako stvorené! Či už z nich pripravíte lahodné smoothie, výborný džem alebo sirup, pripravte vašu kuchyňu na všetky chutné experimenty. Využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!