Pestovanie zeleru v kvetináči

Kto by nepoznal túto aromatickú, super zdravú koreňovú zeleninu. Pre svoju špecifickú chuť ju mnohí nemajú veľmi v obľube, ale vďaka skvelým kulinárskym trikom sa dá zjemniť, doplniť a naplno vychutnať. Keď sa dozviete o jej účinkoch na ľudský organizmus, budete ju chcieť jesť každý deň! Nie nadarmo ju starovekí Číňania či Gréci využívali aj v medicíne. Chceli by ste ju mať doma? Poďte sa s nami pozrieť na jednoduché spôsoby pre pestovanie zeleru, aby ste si mohli vychutnať vlastnú domácu úrodu tejto superpotraviny!

Pestovanie zeleru: základné informácie o tejto zdravej zelenine

Či už sa jedná o koreňový alebo stopkový zeler či vňať, jeho zdraviu prospešné účinky sú nespochybniteľné. Síce môžu niektorí ľudia trpieť alergiou na zeler, a takisto nie je vhodný na konzumáciu pri problémoch s obličkami, to však ani zďaleka nezatieni benefity, ktoré prináša pre zdravé stravovanie. Poďme sa pozrieť na TOP 5 vlastností zeleru!

1. Podpora pre činnosť srdca

S množstvom vitamínov, draslíka a vápnika, ktoré zeler v sebe ukrýva, obsahuje aj foláty a vitamín K, ktoré sú dôležité pre správnu činnosť srdca, tvorbu červených krviniek a dobrú zrážanlivosť krvi. Nachádzajú sa v ňom aj flavonoidy, ktoré majú protizápalový účinok, čím chránia kardiovaskulárny systém. Znižuje teda riziko srdcovo-cievnych ochorení.

2. Podpora pre tráviaci systém

Zeler je zdrojom rozpustnej ako aj nerozpustnej vlákniny, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie tráviaceho traktu. Nedávne štúdie preukázali, že látky obsiahnuté v zeleri chránia tráviacu sliznicu a predchádzajú vzniku vredov.

3. Protizápalové účinky

Vďaka vysokému obsahu rastlinných látok s protizápalovými vlastnosťami je zeler aj účinným doplnkom stravy pre ľudí trpiacimi chronickým zápalom, ako napríklad artritídou.

4. Podpora pre pamäť

Výskum z roku 2017 ukázal, že látky obsiahnuté v tejto zelenine dokážu zlepšiť kognitívne funkcie ľudského vnímania, spojené so starnutím a depresiou. Takisto sa preukázali pozitívne vplyvy na pacientoch s demenciou a Alzheimerom.

5. Udržiavanie správnej hladiny cukru v krvi

Zeler má neuveriteľne nízky glykemický index (GI) a vysoký podiel vlákniny, čo znamená, že je dokonalou potravinou pre ľudí, ktorí si musia dávať pozor na hladinu cukru v krvi. Výskumy ukazujú, že zeler dokonca pomáha redukovať hladinu glukózy v krvi.

Pestovanie zeleru: 3 jednoduché spôsoby

Pestovanie tejto výdatnej zeleniny vôbec nie je ťažké, ale kvôli špecifickým potrebám sa považuje za výzvu a vyžaduje určité plánovanie záhrady. Má totiž dlhé vegetačné obdobie 3-4 mesiace a je citlivý na teplotu – chlad ani príliš veľké teplo mu neprospievajú, a preto sa vysádza až v máji / júni. Aké sú spôsoby pre pestovanie zeleru? Pripravili sme pre vás 3 jednoduché tipy do záhrady a domácnoti.

Pestovanie zeleru: zo semienok

Na pôdu v kontajneri položenom pri slnečnom okne poukladajte drobnučké semienka zeleru. Nechajte medzi nimi aspoň 3 cm odstupy, aby mali dosť priestoru pre rast. Milujú slnečné svetlo, a preto sa neodporúča ich do pôdy zatláčať. Udržujte ich vlhké, nie však premočené, čomu dopomôže prekrytie kontajnera fóliou. Do 18 dní by mali semienka začať klíčiť. Je to naozaj nezvyčajne dlhá ale prirodzená doba, preto sa nemusíte obávať. Keď vyrastú na 5 cm, môžete ich presadiť do rašelinových kvetináčov alebo jedného väčšieho vo vzdialenosti 5 cm. Pred vysadením do záhonu je dôležité rastlinky otužovať – každý deň ich preto na niekoľko hodín dajte von a polievajte ich o trochu menej. Slnečná predzáhradka, balkón a terasa sú na to vhodné miesta. Do pôdy v záhone zamiešajte organický kompost alebo univerzálne hnojivo a záhrada bude pripravená. Rastlinky vysádzajte v 20-25 cm odstupoch a dobre ich potom zalievajte.

Pestovanie zeleru: zo sadeníc

Tento spôsob je pravdaže značne rýchlejší, keďže sadenice môžete získať na trhu alebo v záhradkárskych obchodoch. Opäť je dôležitá príprava pôdy výdatnej na živiny s neutrálnym pH a dostatok slnka, čo by malo byť 5-7 hodín denne. Pridaním kompostu, univerzálneho hnojiva či kávovej usadeniny dosiahnete správne podmienky pre plánovanie záhrady na sadenie zeleru. Stačia už len 20-25 cm odstupy sadeníc a dôkladné zalievanie. Úrody sa dočkáte za 130-140 dní.

Zeler z odrezku spodnej časti

Týmto spôsobom vám vyrastie menší zeler s množstvom listov, ktoré budete môcť použiť ako chutnú, aromatickú bylinku. Stačí odrezať spodok zeleru asi 5 cm od základne. Túto základňu vložte do nádoby naplnenej vodou do výšky 1 cm. Umiestnite ju na slnečné miesto na 5-7 dní. Každé 2-3 dni vymieňajte vodu. Zeler potom začne vyžadovať ešte viac vody, dajte preto pozor, aby jej mal vždy dostatok. Takto ho môžete pestovať hlavne na zelené stonky, alebo ho môžete presadiť do kvetináča, aby vám rástol. Vtedy stačí základňu preložiť do kvetináča s výživnou pôdou, prekryť ju ďalšou vrstvou a udržiavať ju vlhkú. 

Starostlivosť a skladovanie

Ako ste sa už mohli zistiť, zeleninová záhrada so zelerom vyžaduje pravidelné zalievanie, dobre hnojenú, výživnú pôdu s neutrálnym pH a dostatok slnka – nezabudnite preto na odstraňovanie buriny. Čas na zber nastáva až na jeseň a zelené stonky by mali mať okolo 15 cm po prvý list. Využíva sa celá rastlina – stonky ako bylinka na nasušenie, koreň zas na zmrazenie, zavarenie či taktiež na nasušenie. V chladničke vydrží až 2 týždne a ak by ste ho chceli uskladniť v pivnici, zahrabanie zeleru do jemného piesku je efektívna údržba. Tak vydrží až do jari!

Pestovanie zeleru: najčastejšie otázky

Pre zhrnutie sme pre vás pripravili najčastejšie otázky, ktoré vám uľahčia pestovanie zeleru.

  1. Kedy začať s pestovaním? Pri semienkach sa odporúča začať už na prelome februára / marca a teplota v miestnosti nesmie klesnúť pod 14°C.
  2. Aká je vhodná teplota na sadenie? Teplota pôdy by mala byť 10 °C a nočné teploty by nemali klesnúť pod 5°C.
  3. Čo sa stane, ak teplota v noci predsa len klesne? Vtedy je veľmi pravdepodobné, že rastlina nebude vháňať živiny do buľvového koreňa, ale začne sa sústrediť na vyháňanie stoniek s kvetmi.
  4. Akú pôdu zeler potrebuje? Pre zeler je najvhodnejšia neutrálna pôda s pH 6,5 až 7,5. Pre zistenie tohto údaju sa pozrite na tipy ako zistiť pH pôdy.
  5. Kedy je zeler vhodný na zber? Na to, aby zeler poriadne dozrel, potrebuje 130-140 dní.

Zeler je naozaj všestranná zelenina – môžete ho zúžitkovať úplne celý! Stonky ako bylinky na dochutenie, koreň zas do rôznych šalátov, polievok alebo ako zdravú prílohu. Dúfame, že sa vám naše rady a nápady páčili, a že chutne doplní váš jedálny lístok. Ak na pestovanie zeleru nemáte v záhrade miesto, pozrite sa na naše tipy, ako poslúži malá záhrada alebo čo zasadiť do predzáhradky – určite tu objavíte množstvo inšpirácií!

Chceli by ste spraviť vašu stravu ešte zdravšou? Zeler bude pri tom skvelý pomocník! Skúste si ho dopestovať doma a nezabudnite na skvelé tipy na uskladnenie, aby ste ho mohli kedykoľvek použiť pri varení. Využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!