Pestovanie: sprievodca

Máte chuť vyhrnúť si konečne rukávy a dopestovať si vlastnú úrodu, len neviete ako na to? Alebo sa obávate toho, že pestovanie zeleniny alebo ovocia nezvládnete? Pre každý prípad sme pre vás pripravili užitočné tipy do záhrady tak, aby ste z nej mali nielen radosť, ale aj úžitok. Či už sa rozhodnete pre pestovanie čučoriedok, hrozna, papriky alebo pestovanie byliniek na balkóne, pomôžeme vám sa v tom zorientovať. Nič nie je zložité, preto sa pripravte a vypestujte si svoju úrodu sami s našou pomocou!

Pestovanie v záhrade: čo by ste mali vedieť

Kým sa pustíte do práce, premyslite si, koľko času viete svojej záhrade venovať a čo tam chcete vidieť rásť. Láka vás pestovanie hrozna v záhrade alebo skôr bylinková záhrada či len pestovanie zeleniny? Neviete sa rozhodnúť? Tu sú naše pestovateľské nápady do záhrady pre začiatočníkov.

Ako začať s pestovaním?

Preverte, či je vaša pôda vhodná na pestovanie vybraných druhov ovocia či zeleniny. Ak nie je úplne ideálna, viete pôdu ešte upraviť alebo aj doviezť novú. Na pestovanie zeleniny sú vhodné aj vyvýšené záhony bez pevného dna, ktoré vám ušetria nielen bolesti chrbta, ale aj ochránia rastlinky pred prízemnými mrazmi, hrabošmi či burinou.

Najmenej náročné druhy na pestovanie

Ak nemáte veľa času alebo skúseností, spoľahnite sa na nenáročné bylinky, ako je šalvia, oregano, bazalka či medovka a skúste aj pestovanie levandule. Dobrým začiatkom môže byť aj šalát, reďkovka, špenát, mrkva, cibuľa, tekvica a cuketa a tiež pestovanie paradajok. V prípade, že máte na záhrade dosť miesta, ani pestovanie čučoriedok, malín a ostružín nebude problém. 

Na čo je dobrý skleník?

Skleník alebo fóliovník chráni citlivejšie rastliny pred nepriaznivým počasím, čo vám pomôže predĺžiť sezónu a dopestovať si vlastné priesady. Ušetrí vám to nielen peniaze, ale aj pridá radosť z vlastnej úrody. Skleník je vhodný na rastliny a kvety do záhrady, ktoré majú radi teplo a vlhko, ako sú napríklad paradajky, papriky, uhorky kaleráb či šalát.

Starostlivosť o zeleninovú záhradu

Bez práce to nepôjde. Pri dobrom plánovaní, organizácii a nastavení mysle na užitočný relax, to ale nemusí byť až také náročné. Dôležitá je pravidelná zálievka, primeraná potrebám jednotlivých druhov, dostatok slnka, pretrhávanie buriny a kontrola škodcov a chorôb. Niektoré druhy, ako napríklad rajčiny, potrebujú pomôcť sústrediť energiu do plodov a nie do nových výhonkov, preto je potrebné ich pravidelne vylamovať. Aj pestovanie papriky sa nezaobíde bez pretrhávania, tam je však potrebné odtrhnúť namiesto výhonkov len prvé kvety.

Zber úrody a jej spracovanie

Pri plánovaní záhrady si premyslite aj to, čo spravíte s úrodou. Zvládnete ju spracovať, skonzumovať a skladovať? Myslite na to skôr ako sa rozhodnete napríklad pre pestovanie jahôd, hrozna či uhoriek, aby vám úroda nevyšla nazmar.

Pestovanie na balkóne: základy

Na pestovanie zeleniny je síce ideálna vlastná záhrada, ale dá sa to aj na balkóne či terase. Stačí, ak rastlinám vytvoríte vhodné podmienky a nezabudnete ich pravidelne zalievať. Ako si vybrať a na čo pamätať, ak plánujete pestovať na balkóne?

Pestovanie na balkóne: ktorej zelenine a ovociu sa najviac darí?

Na balkón sú vhodné rastliny, ktoré nepotrebujú veľa priestoru a nemajú priveľmi dlhé korene. Vhodné sú napríklad cherry paradajky, mangold, reďkovky, cesnak, petržlen alebo baby karotka.  Zvládnuť sa dá aj pestovanie jahôd a dokonca aj citrusov. Ak máte väčšiu terasu a priestor aj na väčšie hranty s dostatkom zeminy, vhodné sú aj ríbezle alebo stĺpovitá jabloň.

Bylinková záhrada na balkóne

Ak má balkón dostatok slnka, bolo by škoda nevyužiť ho aj pre vône stredomoria v podobe byliniek, ako sú napríklad šalvia, rozmarín, tymian, oregano a estragón. Balkónová bylinková záhrada môže obsahovať aj bazalku, pažítku, petržlen, žeruchu, kôpor a ligurček. Toto všetko vám zabezpečí čerstvý prísun vôní a chutí do vašej kuchyne.

Základné pravidlá pestovania zeleniny na balkóne

Dbajte na pravidelnú zálievku a na polievanie uprednostnite radšej odstátu vodu ako čerstvú vodu z vodovodu. Chráňte rastliny pred silným vetrom, napríklad zástenou alebo závetrím. Ak ste sa rozhodli pre pestovanie paradajok, hrášku alebo fazule rátajte s tým, že rastliny budú potrebovať okrem vlahy aj vhodnú oporu na svoje výhonky.

Na čo je dôležité nezabudnúť pri pestovaní na balkóne?

Základom pre pestovanie na balkóne sú vhodne veľké nádoby a kvetináče s dostatočným množstvom zeminy, ktorá rastlinám poskytne prísun živín. Dôležité je aj odstraňovanie odumretých častí rastlín alebo ich zalamovanie pre hustejší rast. Pozor aj na správny pomer zálievky, aby rastliny počas horúcich dní nevyschli úplne alebo naopak nemali vlahy príliš veľa.

Naše rady a tipy ako na pestovanie

Ako si uľahčiť prácu v záhrade, aby sa pestovanie zeleniny napokon nestalo nočnou morou? Alebo ako využiť pestovanie hrozna v záhrade na zveľadenie architektúry? Existuje veľa možností, pozrite sa na naše tipy do záhrady plnej chutí.

Naše tipy:

  1. Striedajte rastliny na jednom mieste. Myslite na to, že aj pôda potrebuje čas na regeneráciu. Každá rastlina však potrebuje z pôdy niečo iné. Preto je dobré po skončení ich životného cyklu ich na danom mieste prestriedať. 
  2. Objavte čaro permakultúry. Kombinujte rôzne druhy rastlín a nechajte ich pracovať za vás. Niektoré druhy sa totiž dokážu navzájom ochrániť pred škodcami a zabrániť aj rastu buriny. Ak neviete ako na to, poraďte sa s odborníkmi. 
  3. Hnojte kompostom. Najzdravšie je to, čo je prirodzené. Vlastný kompost vám ušetrí nielen peniaze na kúpu hnojív, ale ochráni aj pôdu pred častokrát ničivými účinkami agresívnej chémie. Naučte aj svoje deti, čo je a čo nie je vhodné do kompostu, určite sa im to raz zíde.
  4. Vybavte sa vhodným náradím. Aby vás práca aj tešila, vyberte si také náradie, ktoré vám padne dobre do ruky, poteší aj vaše oko alebo pritiahne malých pomocníkov. V základnej výbave by nemala chýbať motyka, hrable, rýľ, lopata, krhla a samozrejme rukavice, záhradné nožnice a podložka pod kolená. 
  5. Spojte príjemné s užitočným. Ak ste sa rozhodli pre pestovanie hrozna v záhrade, využite jeho vlastnosť ťahať sa za slnkom a nechajte viničom obrásť oddychové miesta, ako sú pergoly, altánky a terasy. Vznikne vám tak v lete príjemný tieň, kde si môžete aj posedieť a vychutnať vlastnú úrodu. Vaša záhrada tak získa južanský šarm a vy pocit dovolenky. 
  6. Prizvite si pomocníkov. Na pestovanie zeleniny, ovocia a byliniek nemusíte byť sami. Spoločne strávený čas s vlastnou rodinou je častokrát tá najlepšia investícia, ktorá vie priniesť veľa zážitkov aj skúseností.

Zdá sa vám to náročné? Nemajte obavy, určite to zvládnete! Je to ľahšie ako vybrať kvety do záhrady alebo kvety na balkón. Pestovanie nie je žiadna veda, stačí len začať, nevzdávať to a pokračovať krok za krokom. Aby ste nestrácali tempo a chuť, pripravili sme pre vás aj ďalšie inšpirácie, tak zostaňte s nami.

Využite bezplatnú registráciu na Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!