predzáhradka

Spomínate si na sviežu chuť babičkiných rebarborových koláčov a chýba vám aj ich vôňa? Alebo ste rebarboru ochutnali len nedávno a očarila vaše chuťové bunky? Doprajte si ju častejšie a z vlastnej záhrady! Rebarbora nie je veľmi náročná rastlina na pestovanie a má aj mnoho výhod. Okrem toho, že výborne chutí v koláčoch, má aj veľa zdraviu prospešných účinkov. Aké to sú? A ako v praxi vyzerá rebarbora pestovanie? To všetko sa dozviete v dnešnom špeciály venovanom tejto jedinečnej rastline.

Čo je rebarbora a prečo by sme ju mali pestovať?

Rebarbora je skvelá a zdravá pochúťka a zacvhvíľu vám o nej prezradíme viac! Ak sa pýtate, čo zasadiť do predzáhradky alebo do ovocno-zeleninovej záhrady, rebarbora bude vďačnou voľbou. Jej pestovanie zvládne aj začínajúci záhradkár a jej chuťové prednosti ocení každá domáca gazdinka. Akú sú jej hlavné prednosti?

Výnimočná chuť

Rebarbora je typická svojou šťavnatou a výrazne kyslastou chuťou. Vďaka tomu mnoho ľudí váha, či je to ovocie, alebo zelenina. Pravdou však zostáva, že rebarbora je zelenina. Pochádza z Ázie a pre svoje výrazné chuťové aj liečivé vlastnosti sa rozšírila do celého sveta. Poznali ju vraj už aj v starej Číne či v antickom Grécku. Dnes sme radi, že prišla až k nám a obohatila náš jedálniček o množstvo chutných pokrmov.

Nenáročné pestovanie

Každá zeleninová záhrada a rastlinky v nej vyžadujú trochu starostlivosti. Niektoré viac, iné menej. Rebarbora pestovanie patrí medzi tie menej náročné. Dôležitá je len pôda bohatá na živiny a správny pomer vody. Je mrazuvzdorná a v záhrade vydrží aj 10-20 rokov, preto pri jej sadení dobre zvážte jej umiestnenie. Ako a čo presne potrebujete pre jej pestovanie sa dozviete nižšie.  

Dekoratívny vzhľad

Rebarbora je v každej záhrade neprehliadnuteľná. Svojim výzorom pripomína rozkonárený lopúch s nezameniteľnými červenkastými stonkami, ktoré dorastajú do päťdesiat až sedemdesiatcentimetrovej dĺžky. Kvitne drobnými žltými kvietkami a ich výška dosahuje 1,5 až 2 metre. Vďaka svojej veľkosti a farbe s ňou každá záhrada získa úplne nový rozmer.

Zdraviu prospešné účinky

Rebarbora je skvelou voľbou pre moderný životný štýl, ktorý uprednostňuje zdravé a ekologické potraviny. Okrem toho, že detoxikuje organizmus a podporuje trávenie, je aj močopudná a pomáha pri zápche. Zároveň je bohatá na množstvo vitamínov a minerálov, ktoré naše telo a myseľ potrebujú pre správne fungovanie.

Rebarbora obsahuje:

  • Vitamíny: B1, B2, B3, B5, B6 a B9, A, C, E a veľa vitamínu K
  • Minerálne a stopové prvky: vápnik, mangán, draslík, železo, magnézium, meď
  • Betakarotén

Rebarbora pestovanie: kompletný návod

Ak vás uchvátila chuť rebarbory a máte v záhrade ešte kus voľného miesta, pustite sa do toho. Pochutnať si na nej budete môcť už od apríla až do konca júna. Čo všetko pre to musíte urobiť? Tu je rebarbora pestovanie krok za krokom:

1. Priestor a pôda

Rebarbora je pomerne veľká rastlina a tak by vaše plánovanie záhrady malo rátať s dostatkom miesta pre jej rast. Na jednu rastlinu budete potrebovať približne 1,5 x 1,5 metra. Ak máte priestoru dosť, pokojne zasaďte rastlín viac, malá záhrada však môže byť pre viac rebarbor časom tesná.

Na pestovanie rebarbory zvoľte slnečné miesto, prípadne polotieň a neutrálnu prípadne mierne kyslú pôdu, ktorá nie je podmáčaná. Rebarbora nemá rada nohy vo vode, preto pozor na hladinu podzemnej vody. Pred sadením je dobré pôdu pripraviť, ideálne prevzdušniť a obohatiť kompostom alebo vyzretým maštaľným hnojom.

Tip: Ak nemáte záhradu alebo je vaša predzáhradka príliš v tieni, aj slnečný balkón a terasa môžu byť vhodným miestom pre pestovanie zeleniny. Na zväčšenie plochy je ideálna vertikálna záhrada, resp. vegetačné steny, pre rebarboru môžete použiť veľkú vegetačnú nádobu.

2. Rebarbora pestovanie: sadenie

Pôdu na sadenie rebarbory je ideálne pripraviť si už na jeseň. Sadí sa koncom marca alebo začiatkom apríla. Ak sa vám nechce čakať rok, kým si dopestujete priesadu z osiva, použite rovno sadivo. Pozorne však skontrolujte jeho stav. Sadivo by malo mať mladé korienky, zaschnutú reznú ranu bez hniloby a aspoň jeden vegetačný vrchol.

3. Rebarbora pestovanie: starostlivosť

Podobne ako bežné pestovanie zeleniny, aj rebarbora pestovanie vyžaduje určitú pozornosť počas celej vegetačnej doby. Údržba miesta aj samotného rastu rebarbory je však pomerne jednoduchá. Prvý rok je dôležitá hlavne pravidelná závlaha. Okolo rastliny môžete použiť  nástielku zo slamy, kôry či pokosenej trávy, čím zároveň znížite rast burín a ochránite pôdu pred vysychaním počas letných horúčav.

Cez zimu opäť využite slamu, kôru či čečinu, tentokrát však ako ochranu pred mrazom, pričom postačí prvý rok, kým rastlina dorastie. V čase rastu môžete rastlinu prihnojovať, aby mala dosť živín. Hnojiť môžete aj dvakrát mesačne, naposledy však v auguste.

4. Rebarbora pestovanie: zber

Pre optimálny rast a dozretie potrebuje rebarbora aspoň rok, preto sa odporúča zberať prvú úrodu až druhý rok od vysadenia. Stonky ktoré dosiahli 30 – 50 cm môžete vylomiť pri koreni, no zberajte vždy len časť, aby rastline zostala energia na ďalší rast. Zbierať úrodu môžete do konca júna, potom už stonky obsahujú priveľa kyseliny šťaveľovej, ktorá môže aj uškodiť.

Rebarbora pestovanie: jej využitie a zdravotné účinky

Vzhľadom na to, že rebarbora pestovanie je pomerne jednoduché a prednosti vysoké, bolo by škoda to nevyužiť. Vďaka pravidelnému prísunu čerstvých stoniek môže vaša kuchyňa aj zdravie získať veľa pozitív.

Rebarbora v kuchyni

S rebarborou sa nudiť v kuchyni nebudete. Vďaka jej kyselkavej chuti dokáže výborne osviežiť počas teplých dní a v kombinácii s cukrom a ďalším ovocím vytvára na jazyku jedinečné kombinácie. Môžete z nej pripraviť chutné džemy, omáčky, kompóty, želé, koláče, dezerty aj detské výživy alebo šťavy. Pred konzumáciou ju však vždy tepelne spracujte. V surovom stave môže byť aj nebezpečná kvôli vysokému obsahu kyseliny šťaveľovej.

Tip: Jednoduchý rebarborový závin upečiete za pár minút. Na rozvaľkané lístkové cesto nasypte trochu strúhanky, poukladajte malé kúsky ošúpaných stoniek a kúsky masla a pocukrujte. Za 30 minút môžete vybrať z rúry a ozdobiť cukrom.

Vplyv rebarbory na zdravie

Ani zdravá strava nemusí byť vďaka rebarbore nudná. Pri príprave pokrmov s rebarborou nahraďte biely cukor trstinovým a bielu múku bezplekovou alebo celozrnnou špaldovou múkou. Jej výnimočná chuť vynikne ešte viac a deti kyselkavo-sladká chuť určite pritiahne. Získate s ňou užitočný zdroj vápnika a vitamínu K, ktorý priaznivo vplýva na rast a stav kostí. Rebarbora má vďaka antioxidantom aj pozitívny vplyv na celkovú imunitu, podporuje trávenie a zdravý pohyb čriev. Vcelku užitočná zelenina, čo poviete?

Na záver už len dodajme, že rebarbora pestovanie v domácich podmienkach sa určite oplatí. Pomôcť so sadením, zberom i jedením vám vedia pomôcť aj deti, ktoré tak navyše získajú užitočný zdroj vitamínov aj pohyb na čerstvom vzduchu.

Ak by ste chceli zistiť, čo ďalšie môžete doma pestovať a ako na to, pozrite si naše tipy do záhrady.

Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a okrem inšpirácií získajte aj exkluzívne ponuky, s ktorými bude váš domov ešte zdravší aj krajší.