Bezplatné vrátenie
100 dní na vrátenie
strúčiky cesnaku

Sadenie cesnaku, ako aj jeho pestovanie je jednoduchšie, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Cesnak ako súčasť stredomorskej kuchyne je obľúbená ingrediencia aj v slovenských domácnostiach. Na cesnak nedajú dopustiť ani naše staré mamy, jeho pôvod je dokonca až v Ázii. Postupne sa presunul na všetky kontinenty. Výborne sa mu darí v našich zemepisných šírkach a stal sa pevnou súčasťou zdravého jedálnička. Sadenie cesnaku bude aj pre vás zábavou, ak dodržíte naše overené rady a nápady. Poďte rovno na ne!

Sadenie cesnaku: základy

Predtým, ako si budete môcť pochutnávať na domácom voňavom cesnaku z vlastnej záhradky, vás čaká ešte cesta k úspechu. Spolu s nami vás ňou prevedieme a ukážeme vám, že sadenie cesnaku nie je žiadna veľká veda. Stačí, ak sa oboznámite sa našimi radami, čo všetko potrebujete pre úspešné sadenie cesnaku.

Druhy cesnaku a aký cesnak na sadenie vybrať?

Cesnak patrí medzi cibuľoviny. Niektoré jeho druhy sú viac, iné menej vhodné na sadenie. Medzi najčastejšie rozdeľovanie cesnaku patrí cesnak konzumný a cesnak sadbový. Tie konzumné verzie nikdy nepoužívajte na sadenie, a vôbec sa neodporúča sadiť kúsky z neoverených zdrojov. Môžete si do pôdy zaniesť nežiaduce choroby a cibuľovinám, ani jahodám sa dariť viac nebude. Vždy saďte len overené alebo certifikované sadbové cesnaky. 

Cesnaky sa šľachtia v laboratóriách. Dosahujú sa tak rozmanité tvary, farby a chute. Odrody sa líšia svojou ostrosťou, niektoré dokonca nemôžu konzumovať ľudia s tráviacimi ťažkosťami. Odrodu si preto vyberajte dôkladne. Najčastejšie druhy sú:

  • Mäkký cesnak – uchováva sa tradične, čiže pletie do vencov a nechá schnúť. Dobre sa tejto odrode darí v južných oblastiach. Veľké hlavičky strúčikov majú štipľavú chuť.
  • Tvrdý cesnak – je vhodný na dlhodobé uskladnenie počas zimného obdobia, ale nie je taký štipľavý ako mäkký cesnak.
  • Sloní cesnak – táto veľká odroda má veľké struky. Sloní cesnak chutí celkom inak, pretože svojím vzrastom sa podobá skôr na cibuľu ako na cesnak.

Kedy a kde sadiť cesnak?

Cesnak ako plodina je mimoriadne odolná proti chladu, sadenie cesnaku a jeho pestovanie je úspešné takmer v každej pôde. Cesnaku sa nedarí v ťažkých  zamokrených pôdach, ani priame hnojenie živočíšnym hnojom. Prosperuje počas chladnejšieho obdobia a na priamom slnku. Nevyžaduje si zavlažovanie, dokáže pekne rásť aj v suchej pôde. Iba v prípade príliš suchého obdobia počas najväčšieho rastu by ste mali cesnak mierne zavlažovať.

Kedy sadiť cesnak podľa druhu

Ako začínajúci pestovatelia by ste mali vedieť, že cesnak môžete sadiť dvakrát ročne. Jesenné odrody cesnaku vysádzajte na jeseň ho hĺbky 8 centimetrov i hlbšie v riadku je 10 – 15 centimetrov, medzi riadkami sa odporúča vzdialenosť 20 – 30 centimetrov. Jarné odrody cesnaku sadíte čo najskôr na jar, ideálne po rozmrznutí pôdy. Umiestnite ho plytšie do zeme ako jesenný. Vzdialenosť v riadku aj medzi riadkami zostáva rovnaká pri oboch odrodách.

Aká pôda je vhodná?

Cesnaku veľmi dobre robí prevzdušňovanie pôdy a treba ho udržiavať bez buriny. Pred vysadením by ste mali vedieť, aká plodina bola na danom mieste nasadená minulý rok. Vhodné predplodiny sú uhorky a hlúboviny, menej vhodné až nevhodné sú strukoviny, paradajky, cibuľa a pór. Cesnak je najlepšie sadiť ručne. 

Sadenie cesnaku – postup

Aby ste úspešne dopestovali úrodu pekného cesnaku, mali by ste dodržať určitý postup výsadby. Rozumieme, že možno túto činnosť robíte prvýkrát, preto sme si pre vás pripravili pomôcku na sadenie cesnaku.

Pôdu by ste mali mať nachystanú už po lete, keď idete sadiť jesennú odrodu, ak na jar, tak potom pokojne už v marci. Vhodné miesto treba každý rok striedať. Nie je dobré, aby bola čerstvo zahnojená, bez ohľadu na umelé hnojivo alebo prírodný kompost. Asi tak mesiac pred prvým mrazom je na jesenné sadenie cesnaku ten správny čas. Na jar je tým vhodným obdobím až po mrazoch. Jednotlivé hlavičky cesnaku rozoberte na strúčiky. Vyberte iba tie nepoškodené a zdravé. Inak by ste si do pôdy mohli zaniesť nepríjemné choroby.

Zasadené cesnaky zakryte mulčovacím materiálom – slamou, listami, posekanou trávou alebo mulčom; to pomôže pri ničení buriny, zabráni vysychaniu a pridá určitú izoláciu. Ak je príliš sucho v máji, tak bohato zalievajte. Potom už nemusíte. Ak sa vynorí burina, hneď ju zo zeme odstráňte.

Starostlivosť o cesnak po výsadbe

Cesnak má výhodu, že sa mu darí rásť aj v suchej a menej úrodnej pôde. Ale aj keď veľa prší a nastanú naozaj dlhé daždivé obdobia, cesnak znesie veľa vody. Ak je suché obdobie počas mesiacov máj a jún, určite ho zalievajte. Cesnak rastie dobre na slnečných, dobre priepustných miestach. Všeobecne platí, že cesnak rastie dobre v oblastiach, kde rastie väčšina bežných plodín. Väčšine odrôd prekáža príliš vysoká hladina spodnej vody. Kontrolujte pravidelne, aby ste ho nenechávali v zemi príliš dlhú dobu.

Zber a skladovanie cesnaku

Vaša zeleninová záhrada na jeseň hrá všetkými farbami aj vôňami. Čas zberu dosahuje každá odroda cesnaku iný. Keď začnú žltnúť listy, políhať cesnakové vňate, môžete sa pustiť do zberu.  Cesnak rýľom alebo vidlami jemne podryte a opatrne vyberte z pôdy. Potom z neho jemne ručne odstráňte zvyšnú pôdu. Po zbere nenechávajte cesnak preschnúť na záhrade. Doprajte mu suché teplé miesto bez priameho slnečného žiarenia.

Sadenie cesnaku na balkóne?

Ak nemáte to šťastie na záhradu, pre sadenie cesnaku sa môžete rozhodnúť aj v malom. Balkón a terasa je takisto skvelým riešením. Cesnak by ste mali vysadiť v hlbokej nádobe na rastliny s dobre priepustnou pôdou. Na uľahčenie odtoku vody môžete pokojne do do pôdy pridať piesok alebo malé kamienky. Snažte sa, aby váš cesnak nikdy nemal úplne suchú pôdu, ale ani veľmi prevlhčenú. Inak by hrozilo, že hlavička cesnaku zhnije. Cesnak potrebuje, rovnako ako aj pri záhradnej verzii, úplne priame slnko. Uistite sa, že na váš balkón svieti minimálne 8 hodín denne priame slnko, inak nie je zaručené, že z malých cesnakov aj niečo vyrastie.

Rozhodnúť sa môžete aj pre dekoratívne odrody, ktoré sa s obľubou používajú aj na kvetinové aranžmány či iné dekoratívne prvky. Používajú sa malé fialové alebo biele kvety na balkón či kvety do záhrady, ktoré pôsobia veľmi netradične.

Sadenie cesnaku a jeho pestovanie zvládnete aj vy. Sme si istí, že čoskoro si budete pochutnávať na úrode zo vlastnej záhradky. 

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!