Hrach v kuchyni

Malé, chutné zelené perličky – kto by odolal sladkastej chuti čerstvého hrášku? Na pestovanie je to jedna z najmenej náročných strukovín, a pritom v sebe ukrýva množstvo zdraviu prospešných látok. Chceli by ste ho mať priamo doma? Výborne! Máme pre vás totiž pripravené rady a nápady pre sadenie hrachu a jeho pestovanie v kvetináči či na záhrade. Pravdaže sme nezabudli pridať ani jeho blahodarné účinky na ľudský organizmus, po ktorých ho bude chcieť mať doma každý!

Sadenie hrachu: čo by ste mali vedieť?

Na to aký je hrach maličký, v sebe ukrýva neuveriteľné množstvo živín. Vedeli ste, že je skvelým pomocníkom pre:

 • regeneráciu a omladzovanie organizmu
 • udržiavanie zdravého srdca
 • znižovanie cholesterolu
 • starostlivosť o vlasy, nechty, kosti
 • podporu rastu zdravých buniek
 • pozvoľné dodávanie energie
 • posilňovanie nervov a psychickej stability
 • zlepšenie nálady
 • zmierňovanie zápalov a prevenciu proti nim
 • ochranu pred voľnými radikálmi
 • tráviace problémy, predovšetkým zápchu?

Sadenie hrachu: nie je hrach ako hrach

Naozaj sa oplatí si túto nenáročnú strukovinu pestovať aj doma. Nepotrebuje veľa priestoru a preto je pre ne vhodná aj malá záhrada, predzáhradka či menšia zeleninová záhrada. My sa zameriame predovšetkým na dva druhy, ktoré sú určené pre priamu konzumáciu – je len na vás, ktorý vám bude viac vyhovovať. Alebo možno obidva? 

 1. Hrach siaty – tento druh určite dobre poznáte, pretože ho nájdete aj v obchodoch v konzervách alebo mrazený. Konzumujú sa hlavne jeho mladé semená – hrášky, ale po očistení dobre chutí aj struk. Je vynikajúci v polievkach, šalátoch, do kaší, alebo len taký sám.
 2. Hrach cukrový – alebo takzvaný sugar peas sa od siateho líši tým, že môžete jesť celé mladé hrachové struky, v ktorých sú ešte len drobné náznaky rysujúcich sa hráškov. Po blanšírovaní ho môžete použiť do rôznych šalátov a skvele chutí aj len jemne osmažený na masle či olivovom oleji ako príloha.

Kedy sadiť hrach a ako ho pestovať v záhrade?

Pre svoju nenáročnosť patrí táto strukovina v poľnohospodárstve k najstabilnejším úrodám, preto je viac než isté, že s jej pestovaním uspejete ako v kvetináči, tak aj v záhone. Je vaša záhrada pripravená na sadenie hrachu? Čo je potrebné vedieť?

 • hrach miluje stredne teplé oblasti s dostatkom vlahy, a zároveň slnka,
 • obdobie výsevu: apríl až máj, pri skorých odrodách dokonca už v marci,
 • vyžaduje pravidelné, primerané zalievanie,
 • hnojenie nie je potrebné,
 • vyklíčeným výhonkom musíte pripraviť podperu, zápich, špagát alebo sitko, po ktorom bude môcť plazivo rásť do vrchu.

Sadenie hrachu: ako postupovať

Hrach sa vysieva priamo do zeme. Stačí si na semienka pripraviť 2 – 5 cm hlboké brázdy ťahom motyky, do ktorých sa ukladajú hrášky v 5 cm odstupoch – závisí od priestoru vo vašom záhone. Riadky by mali byť od seba vo vzdialenosti 12-15 cm. Nezabudnite na pravidelné polievanie a takisto na prípravu tyčí, siete alebo iného systému na oporu pre vyklíčené výhonky.

TIP: Ak by vám jedno kolo výsevu hrachu nestačilo, máme pre vás skvelé správy! Môžete ho vysadiť dvakrát za sezónu – druhý výsev je najlepšie spraviť od polovice júla do polovice augusta. Kvôli letnému teplu je síce úroda zvyčajne menšia, ale aj tak určite poteší!

Ako pestovať hrach v kvetináči na balkóne?

Pestovanie hrachu je natoľko jednoduché a nenáročné, že si ho pokojne môžete vysadiť aj do kvetináča! Balkón a terasa budú skvelým miestom pre jeho umiestnenie. Nezabudnite však pritom na pár základných faktov, ktoré sme spomínali už vyššie:

 • kvetináč by mal byť dosť hlboký a veľký – ideálny je truhlicový kvetináč alebo XL rozmer, aby ste si tam mohli nasadiť aspoň 8-10 hráškov pre väčšiu úrodu.
 • pre rýchlejšie klíčenie môžete hrášok namočiť do vody cez noc pred výsevom. 
 • na balkóne či terase by mal mať primerané množstvo slnečného žiarenia a zároveň treba dávať pozor, aby nebolo priame – vtedy prestane produkovať struky.
 • je nevyhnutné, aby ste polievali pravidelne – nemôžete ho však premočiť, lebo by vám mohol začať hniť.
 • nezabudnite si pripraviť oporné tyče alebo iný systém, ktorý bude pridŕžať rastúce výhonky.

TIP: Ktoré druhy sú najobľúbenejšie pre pestovanie na balkóne? Ich údržba vôbec nie je náročná. Vyberte si spomedzi:

 • Sugar Snap
 • Little Marvel
 • Tom Thumb
 • Oregon Sugar Pod

Pestovanie zeleniny v záhrade

Sadenie hrachu je jednou z najjednoduchších aktivít pre plánovanie záhrady. Keďže rastie do výšky, nezaberá veľa miesta a ľahko sa dá pridať aj do záhonov s inou zeleninou. Nie každému druhu však vyhovuje, pretože ako strukovina na seba viaže dusík. Určite sa mu však bude páčiť pri:

 1. aromatických bylinkách: koriander a mäta,
 2. listovej zelenine: špenát a šalát,
 3. ďalších druhoch: fazuľa, uhorky, reďkovky, mrkva, karfiol, brokolica, paradajky, paštrnák, zemiaky, baklažán, repa či kukurica.

Ako vidíte, pestovanie zeleniny na záhrade v spoločnosti hrachu je veľmi pestré a skoro bez obmedzení. Nepáči sa mu akurát pri cibuli a cesnaku. Ak premýšľate čo zasadiť do predzáhradky, kam by sa tiež hodil, nedarilo by sa mu hlavne pri gladiolách. Ak váš balkón spestruje voňavá bylinková záhrada v kvetináčoch, aj do nich budete môcť pridať hrach, ak mu v kvetináčoch necháte dostatok priestoru. Potom už len počkáte 60 až 70 dní a môžete zbierať chutnú, sladkastú hráškovú úrodu!

Zber a uskladnenie

Začali vám na hrachu kvitnúť kvety? Už je čas – teraz bude dozrievať naozaj rýchlo! Keď struky stvrdnú a nadobudnú matný povrch, je čas ich obrať. Čerstvý hrach vydrží v chladničke asi 5 dní a v mrazničke oveľa dlhšie. Pred zamrazením musíte hrášok blanšírovať, čo znamená, že musíte ponoriť celé struky do vriacej vody na dve minúty alebo vylúpaný hrášok na deväťdesiat sekúnd. Potom ich scedené vložte do misy s ľadovou vodou, po chvíli ich vyberte a poriadne vysušte na utierke. Takto pripravené ich už len stačí dať do vákuovo uzatvorených vreciek a zásoby na jeseň či zimu máte hotové!

Sadenie hrachu či už v záhrade, na balkóne alebo terase je skutočne jednoduché! Dúfame, že aj vás očarili jeho blahodárne účinky a že budete mať chuť si ho dopestovať doma. Týmto malým, výživným perlám je len ťažké odolať! Máte chuť zistiť viac o záhradkárčení? Pozrite sa na naše ďalšie skvelé tipy do záhrady, ktoré budete môcť v mnohých prípadoch uplatniť aj na balkóne či parapete.

Spestrite vašu domácu zeleninovú záhradu o chutný hrach a tešte sa z jeho sladkej úrody, ktorú si budete môcť uskladniť podľa chuti aj na celý rok! Pripravte si štýlové kvetináče, pomôcky na zavlažovanie a vhodnú oporu. Využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov s vlastnoručne dopestovaným hrachom ešte krajší!