Sadenie stromov

Nie je nič krajšie ako záhrada či predzáhradka plná zelene! Rôzne druhy kríkov a ovocných stromov vás budú svojou prítomnosťou tešiť celý rok. Kde však začať? Sadenie stromov nie je až tak náročné, ale treba dodržiavať určitý postup, v ktorom zohráva dôležitú úlohu plánovanie záhrady. Pripravili sme pre vás nápady do záhrady, vďaka ktorým bude vaša záhrada ešte zelenšia!  

Typy stromčekov a kríkov do vašej záhrady

V prvom rade musíte zohľadniť priestor, ktorý chcete vyhradiť pre stromčeky a kríky. Moderné záhrady ho často nemajú až tak veľa. Preto odporúčame nenáročnejšie okrasné dreviny menšieho vzrastu, ako napríklad:

 • Hortenzia – je vhodná aj do mestského prostredia. Každoročne bohato zakvitne bielymi kvetmi, ktoré postupne zozelenajú. Dokáže sa rozrásť do väčšieho kra, veľmi pekne však vynikne aj v záhonoch.
 • Krušpán – vždyzelená, dlhoveká drevina, ktorú môžete pestovať vo forme živého plota, alebo jednotlivo aj vo väčších kvetináčoch. Je nenáročná, rastie pomalšie a dá sa krásne zostrihať do rôznych tvarov.
 • Smrek – pestovateľsky nenáročný, pomaly rastúci ihličnan, ktorý môže dosiahnuť výšku aj 3 m. Má kužeľovitý vzrast a môže sa pestovať ako priamo v pôde, tak aj v objemnejšom kvetináči či nádobe.
 • Nátržník – tento hustý ker s bohatými listami kvitne celé leto. Kvety sú žlté, oranžové, ružové alebo biele. Je nenáročný a dorastá do výšky asi 1 m.
 • Cypruštek – dá sa kúpiť v trpasličích veľkostiach alebo ako strom v rôznych farbách od zelenomodrej až po zlatistú farbu. Krásne pôsobí ako solitér alebo súčasť predzáhradky či záhrady.

Výhodou mnohých menších okrasných drevín je, že ich môžete pestovať aj v štýlových nádobách alebo kvetináčoch. Tým pádom si ich môžete umiestniť na terasu alebo dokonca aj na balkón.

Aké okrasné dreviny zvoliť pre väčší priestor

Okrem tých, ktoré sme spomenuli vyššie, sme pre vás vybrali niekoľko druhov väčšieho vzrastu, vďaka ktorým bude vaša okrasná záhrada ešte pestrejšia a dokonca voňavejšia! 

 • Ibištek sýrsky – kvitne od leta až do jesene, keď už väčšina drevín odkvitla, preto dokáže krásne sprestriť vašu záhradu. Je to väčší ker dorastajúci až do výšky 3 m. Na výber máte rôzne druhy s odlišnou farbou a tvarom kvetu, ako aj vzrastom.
 • Borievka – tento stálozelený ker často zvykne byť vysádzaný ako stredobod záhrady, keďže počas celého roka nemení sfarbenie. Ako máloktorá iná drevina prináša so sebou aj nádhernú vôňu.
 • Baza čierna – skôr vám bude známa ako voľne rastúca liečivá drevina, no nádherne vynikne aj v okrasnej záhrade. Je odolná, nenáročná na pestovanie a dostupná v rôznych variantoch. Ak sa rozhodnete pre bazu čiernu, budete môcť zúžitkovať aj jej kvety a plody a využiť jej liečivé účinky.
 • Orgován – určite rozvonia celú vašu záhradu svojou nezameniteľnou arómou, keď na jar zakvitne! Môže sa pestovať ako krík alebo sa nechať dorásť do malého stromu. Taktiež máte na výber z niekoľkých druhov s rôznymi farbami kvetov. 
 • Hamamel – ker alebo niekedy aj strom trochu iného charakteru. Kvitne totiž na prelome jesene a zimy po opadaní listov, alebo niektoré druhy dokonca až v zime! Okrem pozoruhodných kvetov žltej, oranžovej či červenej farby nádherne spestrí vašu záhradu aj žlto-červeným sfarbením listov na jeseň.

Kedy je vhodné obdobie pre sadenie stromov a kríkov?

Všeobecne je lepšie začať s výsadbou ešte na jeseň, aby vaše dreviny stihli do príchodu zimy zakoreniť a tým sa lepšie pripraviť na ďalšie vegetačné obdobie. Keďže veľa druhov je nenáročných na pestovanie, úplne bude stačiť ich vysadiť aj na jar v marci a začiatkom apríla. Treba však dať pozor, aby pôda bola rozmrznutá a nepremočená. Veľa kontajnerových drevín môžete dokonca sadiť počas celého roka okrem zimy.

Sadenie stromov: 6 krokov k správnej výsadbe

Ako by sadenie stromov malo prebiehať? Máme pre vás tipy do záhrady, ktoré by vám mali zaručene pomôcť. 

 1. Stromček a jeho príprava

  Deň pred sadením ponoríme korene do vody, odstrihneme poškodené korienky a zvyšné skrátime na dĺžku asi 30 cm.

 2. Výsadbová jama

  V deň sadenia vykopeme pomocou rýľa jamu dvakrát širšiu a hlbšiu ako korene stromčeka. Na dno jamy môžeme dať vrstvu hnoja či kompostu pre lepší rast, ale treba ju prekryť vrstvou hliny, aby sme tým ochránili korene od priameho kontaktu.

 3. Výsadba stromčeka

  Vložíme ho do jamy a prisypávame hlinu, pričom ho stále natriasame pre rovnomerné rozloženie koreňov. Mal by byť zasadený v rovnakej hĺbke, ako keď ste ho kúpili v kontajneri či škôlke. Pôdu následne poriadne utlačíme, aby stromček stál pevne.

 4. Opora počas rastu

  Veľakrát stromčeky potrebujú oporu. Zatlčieme 1 alebo 2 drevené koly do jamy a stromček k nim zľahka priviažeme. Niekedy treba oporu nechať aj 2 roky.

 5. Prekrytie pôdy

  Po výsadbe stromček poriadne polejeme, to isté spravíme aj na druhý deň. Môžete si zvoliť mulč, ktorým vysypete okolie vysadeného stromčeka. Zamedzí rastu buriny a bude pôsobiť pekne esteticky. Môžete použiť: mulčovaciu kôru, drevnú štiepku, slamu, seno ale aj kamennú drvinu či štrk.

 6. Strihanie stromčeka

  Pre lepší rast a rozkošatenie koruny treba stromček na jar strihať. Ak si nie ste istí, ako veľmi ho ostrihať, odstráňte radšej menej. O spôsobe strihania sa kedykoľvek môžete informovať v záhradkárstvach.

Užitočné tipy pre sadenie stromov

Pripravili sme pre vás ešte nápady do záhrady pre prípad, že stromčeky nemôžete zasadiť ihneď, alebo ste sa rozhodli pre pestovanie ovocných odrôd.

 • Ak si pre vašu záhradu zvolíte ovocný stromček, vyberte pre neho miesto s dostatkom priestoru a slnka. Je potrebné mať na mysli, do akej veľkosti dorastie v dospelosti. Menšia zeleninová záhrada bude vhodná pre ovocné stromy so slaborastúcimi podpníkmi.
 • Stromčeky, ktoré obľubujú teplo, tzv. teplomilné druhy, je vhodné pred zimou “zatepliť” čečinou, slamou alebo drevnou štiepkou pri spodnej časti kmeňa, aby ich nepoškodil mráz.
 • Stromčeky, ktoré nemôžete ihneď vysadiť, sa dajú na pár dní dobre uskladniť na tmavom a chladnom mieste, napríklad v garáži či pivnici.
 • Ku vysadeným stromčekom a kríkom si môžete zapichnúť ceduľky s menom a rokom výsadby, alebo ich označiť menovkou pre lepší prehľad.

Stromy a dreviny, či už okrasného alebo úžitkového charakteru, sú vždy krásnou ozdobou každej záhrady a predzáhradky. Vďaka bohatej možnosti výberu si určite nájdete tie najlepšie pre vás! Dreviny menšieho vzrastu nádherne vyniknú aj v okrasných nádobách a kvetináčoch na vašej terase či balkóne. Obklopte sa zeleňou a tešte sa z jej sviežosti! Prichystajte si krásne kvitnúcu zelenú záhradu vďaka našim tipom a vytvorte si vaše miesto pre oddych a načerpanie síl.

Využite bezplatnú registráciu na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!