Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Sadenie zemiakov nie je veda

Na svoju prvú záhradu potrebujete iba pár metrov štvorcových. Sadenie zemiakov je možné nielen na veľkej záhrade, ale aj vo vreci či vo vedre. Najlepšie je začať v malom a keď vás bude sadenie zemiakov baviť, na ďalšiu sezónu môžete záhony rozširovať. Zemiakom sa darí takmer na každom type pôdy, ako aj v menej úrodných oblastiach s chladnejším počasím. V našich končinách boli kedysi zemiaky základnou surovinou domácej kuchyne. Poďte sa spolu s nami pozrieť na skvelé nápady do záhrady, ktoré vám sadenie zemiakov uľahčia!

Viete ako na správne sadenie zemiakov?

Či už máte v pláne sadenie zemiakov vo veľkom alebo len niekoľko kusov do nádoby, tieto tipy do záhrady vám pomôžu získať zdravú úrodu zemiakov. Pestovanie zemiakov nie je veľká veda a rýchlo si ju obľúbite aj vy. 

Na čo treba myslieť pred sadením zemiakov?

Máme pre vás skvelé nápady do záhrady, ktoré vám zaručia bohatú úrodu zemiakov.  Ideálne je striedanie plodín tak, aby zemiaky na ten istý pozemok prišli len jedenkrát za štyri roky. Pokiaľ tento interval musíte z akýchkoľvek dôvodov skrátiť, radíme vám vysádzať iba zemiaky z uznanej sady a odrody. Dôvodom je, aby ste si pozemok trvale nezamorili škodcami, ktorých sa je len veľmi ťažké zbaviť.

Príprava pôdy

Aby sa vám urodili zemiaky, je treba sa o pôdu trochu postarať. Ideálne by bolo, keby ste pozemok pod zemiaky zahnojili na jeseň maštaľným hnojom alebo kompostom, prípadne zeleným hnojením. Príprava pozemku pred vysádzaním spočíva aj v nakyprení a prevzdušnení pôdy do hĺbky aspoň 15 centimetrov. Bolo by dobré, keby ste kyprili opakovane, pretože tým zničíte klíčiace buriny a zároveň ohrejete pôdu. Zeleninová záhrada sa vám odvďačí.

Kedy sadiť zemiaky?

Úspešné sadenie zemiakov ide ruka v ruke s ideálnym časom sadenia. Doba výsadby zemiakov na záhrade súvisí s nočnými mrazmi. Rastliny začnú na povrch vychádzať už po 3 – 5 týždňoch po vysadení. Sadíte väčšinou skoro v marci a riskujete mrazy. Ale toto riziko znížite prekrytím hriadok netkanou textíliou. Vzídený porast poškodený mrazom je dobré prihnojiť, rastliny obrastú a dajú vám normálnu úrodu. Jediný rozdiel je, že bude oneskorená o 2 – 3 týždne.

Sadenie zemiakov: postup ako na to

Pestovanie zemiakov bude úspešné, iba ak si zvolíte to správne sadivo. Ide o špeciálne vypestované zemiaky na sadenie z obchodu so záhradnými potrebami, ktoré sú certifikované a bez výskytu chorôb. Potom sa môžete smelo pustiť do sadenia. 

  • Zemiaky pestujete v hrobkovej kultúre, ktorú založíte vytvorením, čiže naoraním plytkých rýh. Do nich vysádzate naklíčené hľuzy a zahrnutím vytvoríme hrobky.
  • Pre začínajúcich záhradkárov je vhodný tiež spôsob vysádzania hľúz do jamiek , kde hľuzy zahrniete a začínate s rovinnou kultúrou v nezaburinenom stave. 
  • Vzídené rastliny prihŕňate postupne a vytvárate hrobky vysoké 20 – 30 centimetrov.
  • Nevysádzajte hľuzy príliš  hlboko. 
  • Vzdialenosť medzi riadkami by mala byť ideálne 62 centimetrov, prípadne aj menej.
  • Hľuzy v riadku vysádzajte vo vzdialenosti 30 – 35 centimetrov.
  • Ak ich dáte príliš nahusto, dopestujete menšie zemiaky.

Ďalšie možnosti sadenia zemiakov

Pokiaľ nedisponujete záhradkou, nezúfajte. Sadenie zemiakov je možné aj pre vás. Na pestovanie zemiakov so šťastným koncom vám stačí aj vrece, vedro alebo slama. Presvedčte sa sami, ako sa dajú pestovať zemiaky inak.

Sadenie zemiakov do sena

Na sadenie zemiakov do sena vám stačí okrem sena jednoducho aj slama, lístie, prípadne pokosená tráva. Pokiaľ chcete pestovať zemiaky na lúke, tak ju niekoľko dní pred výsadbou pokoste a trávu nechajte na mieste voľne vyschnúť. Následne priamo na túto suchú trávu poukladajte zemiaky. Ideálne je, ak sú už predklíčené. Potom ich zakryte asi 30 centimetrovou vrstvou sena, ktoré treba priebežne dopĺňať. Dôležité je, aby boli zemiaky v sene poukladané rovnomerne, aby sa dalo medzi nimi chodiť.

Sadenie zemiakov do vedra

Balkón a terasa: ak nemáte na záhrade priestor na pestovanie zemiakov, môžete si ich pestovať na svojej balkóne alebo terase. Nevyžaduje si to nič špeciálne. Začnite veľkým, hlbokým hrncom s dostatočným odtokom. Naplňte jednu tretinu nádoby zeminou na zalievanie a potom do nej vložte zemiaky na sadenie. Prikryte vrstvou zeminy. Vedro nechajte na stálom slnku a dobre zavlažujte. 

Pestovanie zemiakov vo vreci

Pestovanie zemiakov je možné aj vo vreci. Ide o perfektne vymyslený multifunkčný vak s okienkom, v ktorom môže vyrásť zeleninová záhrada. Okrem zemiakov v ňom môžete pestovať aj paradajky, bylinky a ovocie. Vrece je určené na pestovanie na balkóne, terasách, záhradách a akýchkoľvek vonkajších i vnútorných priestoroch. Výhodou je, že zemiaky môžete kedykoľvek kontrolovať cez špeciálny otvor. Po dozretí ich môžete priamo zbierať.

Zemiaková veža

Tento nie veľmi známy spôsob pestovania je založený na postupnom vrstvení pôdy, ktoré sa robí zároveň s dorastaním zemiakovej vňate. Na jej vznik môžete použiť staré pneumatiky, drevené laty či tehly, ktoré budú pokope pevne držať. Počet hľúz a výška úrody závisí od priemeru pneumatík a počte vrstiev. Optimálna výška je štyri až päť pneumatík. Tiež záleží od toho, aké výsedky očakávate. 

Údržba, starostlivosť a skladovanie zemiakov

Údržba zemiakov v priebehu rastu spočíva v opakovanom navršovaní kôp, čím súčasne ničíte aj burinu. To zodpovedá termínu okopávania zemiakov, ktoré sa opakuje dva až trikrát vždy po 7 – 10 dňoch. Posledný zásah robíte do doby nasadzovania hľúz, aby ste ich nepoškodili. Ak nahrniete hrobky nízko, postupným rastom sa nové hľuzy vytlačia na povrch pôdy, zozelenajú a nie sú vhodné na konzumáciu. Tiež ich ľahšie napadne pleseň zemiaková. 

Zber zemiakov

Vaše zemiaky sú pripravené na zber, keď rastliny začnú žltnúť a odumierať, zvyčajne sa tak deje 18 až 20 týždňov po výsadbe. Väčšina zemiakov na jar rýchlo vyklíči, ak sa uchováva pri izbovej teplote. Ak chcete zemiaky jesť čerstvé, vykopte len to, čo plánujete čím skôr skonzumovať.

Skladovanie zemiakov

Ak máte v pláne skladovať zemiaky, nevyhrabávajte ich skôr ako 2 až 3 týždne po odumretí lístia. Vykopte zemiaky pomocou vidlí a dávajte pozor, aby ste zemiaky neprepichli. Zemiaky nechajte niekoľko hodín na zemi sušiť. Zemiaky nemajú radi svetlo. Uložte ich do pivnice v prepravkách, drevených debniach alebo voľne na drevený rošt. Neodporúčame skladovanie vo vreciach. 

Aj napriek tomu, že si zemiaky môžete kedykoľvek kúpiť v obchode, niet nad pocit z vlastnej domácej úrody. Kvalitné, zdravé a chutné zemiaky si môžete dopriať aj vy z vlastnej záhradky. 

Rady a nápady do záhrady alebo inšpirácie na balkón nájdete tu:

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!