zariadenie obývačky v etno štýle

Etno štýl je ovplyvnený vzormi, motívmi a ručnými prácami z neindustrializovaných kultúr. Námety čerpá z Afriky, Indie, Číny, Latinskej Ameriky a iných exotických lokalít. Vzhľad je kombináciou prírodného materiálu, jednoduchej praktickosti a odvážneho použitia vzoru a farby. Tento štýl pokrýva širokú škálu rôznych efektov, vďaka čomu si ho môžete prispôsobiť presne podľa seba a svojej osobnosti. Vzhľad vytvoríte pomocou niekoľkých dobre zvolených detailov, prípadne sa zameriate na celkový efekt. Ak si chcete zariadiť váš interiér etno štýlom, neváhajte a inšpirujte sa našimi praktickými nápadmi.

Etno štýl a jeho charakteristické prvky

Ethnos znamená v starogréčtine ľud. Etno štýl sa zameriava na kúsky, ktoré odrážajú tradičné remeslo a kultúru jedného národa. Mix netradičných doplnkov je presne to, čo tento štýl vytvára. Dekorácie sa skladajú z vecí, ktoré ste si sami doniesli domov z dovoleniek a objavovania nových miest. 

Na etnickom štýle nie je nič nové, móda bola vždy ovplyvnená cudzími prvkami. Napríklad francúzsky štýl na začiatku osemnásteho storočia alebo grécke motívy na začiatku devätnásteho storočia. S tým, ako sa svet zväčšuje, remeslá a artefakty viacerých kultúr ovplyvňujú najnovšie trendy v zariaďovaní našich domovov. Rôzne štýly môžu spolu šťastne žiť a prelínať sa do vzhľadu, ktorý odráža vašu vlastnú individuálnu osobnosť. A to je to, na čom skutočne záleží.

Interiérové farby, ktoré vystihujú etno štýl

Remeselníci pôvodných národov používali ako farbivá len prírodné látky ako zeminu a rastliny. Farby v etno štýle sú preto zemité a patrí medzi ne okrová, hrdzavá, olivovo-zelená farba a bobuľové a korenisté odtiene. Medzi tieto teplé farby sa radia aj odtiene terakoty, kamenistej sivej alebo béžovej. Momentálnym trendom je šafránová žltá, ktorá sa skvelo kombinuje s luxusnými materiálmi ako je zamat, satén alebo hodváb.

Interiérové farby v etno štýle predstavujú širokú paletu, s ktorou sa môžete hrať presne podľa svojich predstáv. Výrazná červená, sýta oranžová alebo tmavofialová dokážu zaujať, no netreba to s nimi preháňať. Snažte sa ich dostať do menších prvkov a ich silu vyvážiť jemnými zemitými odtieňmi.

Materiály a vzory typické pre tento štýl bývania

Štýl bývania etno je definovaný prírodou, úctou k remeselnej zručnosti a rešpektu ku kultúre a tradíciám. Preto je dôležité vyberať nábytok s detailmi, zaujímavým dekorom alebo netradičnou kombináciou farieb. Takýto kúsok vie nádherne vyniknúť a doplniť zariadenie interiéru.

Prirodzenú atmosféru etno štýlu podporujú aj kvetinové a iné prírodné vzory, ktoré dokážu pritiahnuť pohľad a zaujať. Stavte na výrazné farebné schémy a netradičné vzory a potlače.

Etno štýl v bývaní a zariadení interiéru

Bývanie v domácnosti zariadenej v etno štýle sa spája s niekoľkými charakteristickými prvkami a pravidlami:

  • Etno vzor: Každý národ má vlastné tradície v interiérovom dizajne a medzi etno vzory patria ornamenty.
  • Drevo: Pre tento štýl je typickým materiálom drevo. Nábytok či doplnky do bytu vyrobené z neho však nesmú byť príliš dokonalé.
  • Etno dekoračné textílie: Textílie pre etno štýl nesmú byť syntetické, mali by byť prírodné. Najlepšou voľbou sú materiály v interiéri ako ľan a vlna, no skvelé sú aj drahšie alternatívy ako zamat a hodváb.
  • Kov: Rovnako ako drevo, aj kov bol v minulosti spracovávaný mnohými národmi. Reč je hlavne o cíne, medi, mosadzi a striebre.

Zariadenie obývačky v etno štýle

Ak chcete vytvoriť uvoľnenú, exotickú a pohodlnú obývačku, ktorá bude pôsobiť ako vaša oáza pokoja, ste na správnom mieste. Na dosiahnutie perfektného vzhľadu budete potrebovať kombináciu dvoch výrazných odtieňov a jedného zemitého, ktorý silný kontrast zjemní. Zamerajte sa tiež na komfortnú a mäkkú sedačku, kreslá či stoličky, pridajte koberec, taburetku a konferenčný stolík. Dekorácie do obývačky môžu byť vo forme afrických sošiek, veľkých obrazov a zelene. Pre etno sú ako stvorené celozelené izbové rastliny, no ak nie ste ich fanúšikom, stavte na kvetinové aranžovanie.

Zariadenie spálne v etno štýle

Výber etno štýlu do spálne je perfektnou voľbou, pretože nábytok je spravidla z odolných materiálov, nehovoriac o jeho univerzálnosti. Pri nákupe nábytku sa orientujte na masívnu posteľ s veľkým záhlavím, nočné stolíky v rovnakej alebo podobnej farbe, veľkú komodu s množstvom úložného priestoru a kozmetický stolík. Dekorácie do spálne môžu byť vo forme veľkej sochy v kúte, asymetrickej stojacej lampy, taburetky či kresla, veľkého obrazu a doplnkových svietidiel. Nástenné dekorácie sú skvelou voľbou hlavne do malých miestností, pretože šetria miesto.

Balkón a terasa v etno štýle

Balkón a terasa sú takisto výborným priestorom, kde sa dá upustiť uzda fantázie a využiť etno štýl. Výberom drevenej lavičky, mäkkých a pohodlných kresiel alebo hojdačiek sa snažte vytvoriť komfort. Nezabudnite na menší či väčší stolík a dostatočne silné osvetlenie. Vhodné sú stojacie a nástenné lampy, a svetelné reťaze. Doplnky na terasu a balkón nemusia byť vo veľkom množstve, a to hlavne vtedy, ak je táto časť domu menšia. Stavte na koberec, vázu, črepník, kvety a visiace rastliny. Keď sa bojíte, že by ste sa o živé nevedeli postarať, dobrým riešením sú umelé.

Ako začať s etno výzdobou a zariadením vo vašej domácnosti

Výrazné farby kombinované s prírodnými materiálmi ako je ľan, vlna, rôzne druhy dreva či bambus, vytvárajú tradičný, no pritom veľmi zaujímavý interiérový dizajn. Etno sa hrá s viacerými prvkami a kombinuje materiály v oveľa väčšom počte, ako ktorékoľvek iné trendy. Aj vďaka tomu je rozšírený a obľúbený v mnohých domácnostiach, kde zotiera hranicu medzi interiérom a exteriérom. Využite rady a nápady od Westwing a dostaňte etno aj do svojho domu či bytu.

Ako dekorovať váš interiér v etno štýle

Etno štýl je veľmi svojský, no dokáže krásne reflektovať vašu osobnosť a štýl, ktorý preferujete. Na to, aby ste ho dostali do obývačky, kuchyne či spálne nepotrebujete rekonštruovať celú miestnosť. Stačí, keď vymeníte niektoré z hlavných kusov nábytku alebo doplnkov a na steny nalepíte tapety. Postavte sa do stredu obývačky či spálne a zistite, čo všetko sa do etno nehodí. Je to komoda, ktorá je úplne inej farby? Jednoducho ju prefarbite! Sú to menšie dekorácie do bytu na poličkách? Zbavte sa ich!

Zvoľte farebnú paletu, zistite, čo sa s etno štýlom bije a pozrite sa, aké máte možnosti. Snažte sa podporiť úctu k starým tradíciám využitím prírodných materiálov a farebnosť výberom sýtych odtieňov. Uvidíte, celý proces je ľahší ako sa zdá.

Urob si sám etno štýl

Keďže sa etno štýl sústreďuje na autentické remeselnícke umenie rôznych kultúr, vytvorenie vlastnej dekorácie je skvelá myšlienka. Prezradíme vám, ako si sami môžete etno doplnky do bytu vyrobiť. Vyskúšajte tento urob si sám projekt:

  • Zakúpte si peknú etno látku so šírkou vašej postele a približne jedným metrom navyše.
  • Látku priklincujte na strop nad posteľou a dole kde bude látka končiť.
  • Takýmto spôsobom si vytvoríte jemný záves a nástenná dekorácia v etno štýle je hotová! 

Etno štýl robí z autentických kultúr znovu trend. Jeho farby a vzory sú nielen nádhernými dekoráciami, ale vytvárajú taktiež krásnu radostnú atmosféru vo vašej domácnosti.

Využite bezplatnú registráciu na Westwing a získajte pravidelnú nálož inšpirácie do svojho domova.