Drevenica vo svahu

Nájsť si pekný dom s veľkou záhradou a v príjemnom prostredí je dnes čoraz ťažšie. Ľudia majú o pozemky a bývanie čoraz väčší záujem, čo spôsobuje, že sa častokrát musíme uspokojiť buď s menšími rozmermi, alebo stavbou v kopci. Dom vo svahu nie je žiadnou veľkou nevýhodou, práve naopak. Má množstvo silných stránok, ktoré sa dajú využiť vo svoj vlastný prospech. Inšpirujte sa radami Westwing a užívajte si vysoký komfort v krásnom prostredí.

Aké sú výhody a nevýhody pri stavbe domu vo svahu

Tak ako každá minca má dve strany, aj dom vo svahu má určité výhody a nevýhody. Ešte predtým, ako sa preň vôbec rozhodnete, je dobré o všetkých vedieť.

Dom vo svahu: výhody

Začnime teda výhodami. Moderný dom vo svahu ich má rovno niekoľko. K tým najväčším sa radia:

1. Zaujímavý dizajn a miesto stavby

Väčšina domov vo svahu má zaujímavý a netradičný dizajn, ktorý sa musí vedieť prispôsobiť nerovnému povrchu. Dom je tak asymetrický a zaujímavý, priťahuje pozornosť a vyniká. Keď k nemu pridáte pekne upravenú záhradu, môžete si byť istí, že sa na tomto mieste budete cítiť ako doma.

2. Väčšie súkromie

Okrem samotného dizajnu stavby je dobré hovoriť aj o prostredí, kde sa nachádzate. Často ide o miesta s menším počtom obyvateľov. Dedinky sa však nachádzajú v blízkosti veľkých miest, takže sa netreba báť, že by ste mali ďaleko prácu a obchody. Desať alebo pätnásť minút cesty do práce vám bude určite stáť za ten pokoj, ktorý tu získate.

3. Praktickosť

Dom zasadený do svahu má veľkú výhodu v tom, že je praktický. Niektoré časti môžete využiť ako pivnicu a skladovať v nich sezónne dekorácie či zaváraniny. Iné domy majú zas tieto priestory otvorené a sú vhodné ako garáž pre auto alebo prístrešok na skladovanie dreva.

4. Nižšia cena za pozemok

Svahy sú známe tým, že sa s nimi ťažšie pracuje, preto je cena za pozemok často nižšia a veľmi výhodná. Pri nákupe ušetríte, vďaka čomu budete môcť kúpiť viac doplnkov alebo drahšie kúsky nábytku.

5. Môžete žiť v objatí prírody

Nie je to tak vždy, ale moderný či vidiecky dom postavený na svahu môže byť v objatí prírody. Získate tak pokoj a ticho, ktoré si užijete hlavne večer, keď budete pozerať televíziu alebo spať.

6. Krásny výhľad

A netreba zabúdať ani na to, že keď je dom postavený na svahu, nachádza sa vo vyššej nadmorskej výške ako domy v dolinách. Práve preto sa vám môže z niektorých miestností naskytnúť krásny výhľad na celé okolie.

Dom vo svahu: nevýhody

Okrem výhod nezabudnime ani na nevýhody. Toto sú tie najčastejšie:

1. Vyššie náklady na výkopové práce

Síce je pozemok lacnejší, výkopové práce sú nákladmi, s ktorými by ste sa pri bežnom, rovnom pozemku nestretli. To, koľko vás práce vyjdú, sa odvíja hlavne od toho, aký strmý je svah.

2. Bývate ďalej od mesta

Bývanie v malom meste alebo na vidieku je výhodou a nevýhodou zároveň. Na jednej strane získate pokoj a ticho, no na druhej musíte dlhšie dochádzať do práce.

3. Nie je možné využiť všetky konštrukčné prvky

Kvôli tomu, že je dom na svahu, sa nedajú využívať úplne všetky konštrukčné prvky. Preto je dobré celú stavbu konzultovať s odborníkom a zistiť, aké možnosti máte.

Na čo myslieť pri návrhu domu vo svahu: praktické tipy

Každá stavba domu, nehľadiac na to, či sa nachádza na svahu alebo rovine, má určité pravidlá. Ak chcete, aby sa vám dobre bývalo, nemôžete ich ignorovať.

  • Územný plán – pred samotnou výstavbou sa pozrite na územný plán a dokumentáciu mesta či obce, kde sa nachádzate. Nájdete tu všetky parametre a ďalšie informácie o tom, aké stavby sú prípustné.
  • Preskúmajte pôdu – obráťte sa na geológa, ktorý vám spraví odborný prieskum pozemku a zistí, ako hlboko sa môže do zeme kopať.
  • Rozhodnite sa, ako budú orientované izby – chcete, aby vás v spálni budil východ slnka alebo túžite po sledovaní romantického západu? Rozhodnite sa, ako bude orientovaný nielen celý dom, ale aj jednotlivé izby.
  • Konzultujte všetko s profesionálmi – stavba je náročný proces, a preto nezabúdajte všetky podrobnosti konzultovať s odborníkmi. Zaistíte si tak tie najlepšie výsledky.

Dom vo svahu. Ako ho zvoliť? 5 originálnych inšpirácií

Dom vo svahu vyzerá dobre, no na to, aby ste mohli nejaký postaviť, sa musíte inšpirovať inými stavbami. Prinášame vám niekoľko originálnych možností.

Minimalistické a hranaté tvary

Nepáčia sa vám klasické domy so špicatou strechou? Ste skôr minimalistom, ktorý chce nadčasový a zaujímavý dom? Najlepším riešením sú minimalistické a hranaté budovy s plochou strechou a množstvom okien. Zaistíte si tak, že nehľadiac na to, či máte tmavé alebo bledé zariadenie interiéru, jednotlivé miestnosti budú krásne presvetlené.

Hranaté domy zväčša kombinujú materiály ako kameň, keramika a mramor. Menej sa objavuje drevo, no dá sa využiť vo forme menšieho detailu. Dekorácie do bytu a domu voľte skôr v menšom počte. Minimalizmus je hlavne o voľnom priestore, čistých líniách a väčších predmetoch v menšom počte.

Drevenice ako z rozprávky

Chcete štýlové bývanie, z ktorého doslova sála teplo domova? Tým najlepším riešením sú drevenice, prípadne klasické domy s dreveným vzhľadom. Štýl bývania takejto nehnuteľnosti laďte do rustikálneho alebo severského trendu.

Asymetrický vzhľad

Váš dom vo svahu nemusí byť len v tvare obdĺžnika alebo štvorca. Nájdite nejakého architekta, ktorý vám vytvorí návrh na asymetrický vzhľad kombinujúci viac tvarov alebo veľkostí.

Domy s prihliadnutím na veľké terasy a balkóny

Chcete si užiť krásny výhľad na okolie alebo túžite splynúť s prírodou a oddýchnuť si s dobrou knihou? V tom prípade je najlepším riešením balkón a terasa, kde sa hodí výzdoba ako veľké vázy, masívne črepníky, kvetinová dekorácia ako napríklad kvety vo váze, orchidea v skle, pampová tráva alebo rôzne izbové rastliny, hojdačky, lavice, kreslá a množstvo ďalšieho.

Zamerajte sa na záhradu

A netreba zabúdať ani na záhradu, ktorú by ste mali upraviť a vysadiť do nej všetky vaše obľúbené rastliny. Keď je vaša záhrada veľká, umiestnite do nej záhradný domček alebo altánok, kde si budete v lete opekať, hojdačku, stoličky, lavičky a stôl.

Dom vo svahu: najčastejšie otázky

Ako zariadiť dom vo svahu?

Úplne rovnako ako klasický dom. Zvoľte trendy, ktoré sa vám páčia a držte sa ich farebného tónu, prevládajúcich materiálov a iných charakteristických prvkov.

Čím sa inšpirovať pri stavbe domu vo svahu?

Inšpirujte sa stavbami z nášho aj zahraničného prostredia. Nemajte strach zo skúšania nových vecí. Nájdite odborníka a konzultujte s ním, aké máte možnosti.

Na čo, okrem domu vo svahu, ešte myslieť?

Keď sa pre tento typ budovy rozhodnete, myslite aj na záhradu a jej okolie. Skrášlite si vchod do domu, dvere, terasu, záhradu aj príjazdovú cestu. Snažte sa, aby bolo všetko upravené a ladené do jedného, maximálne dvoch štýlov.

Zhrnutie

Využite rady a nápady od Westwing aj vy a zariaďte si svoj dom vo svahu. Vytvorte príjemný domov, z ktorého bude sálať pravá rodinná atmosféra. Okrem interiéru myslite aj na exteriér a zamerajte sa na terasu, záhradu aj vchod do domácnosti.

Využite bezplatnú registráciu na Westwing a uistite sa, že všetky novinky a praktické tipy budete vidieť medzi prvými.