Štýlový eko exteriér

Eko dom sa stáva stále populárnejším trendom pre bývanie pre svoju výrazne menšiu záťaž na životné prostredie. Či už bude samotná výstavba z ekologicky udržateľných materiálov alebo bývanie v ňom šetrné k energiám, obe možnosti sa považujú za ekologické riešenie. Niekedy je až neuveriteľné, aké architektonické nápady vznikajú pri navrhovaní eko domov. Moderný dizajn v prepojení s prírodou dokáže byť skutočnou pastvou pre oči. V čom však spočíva udržateľnosť a efektívnosť takého bývania? Inšpirujte sa s nami jeho praktickosťou a krásou!

Eko dom: udržateľnosť vo vašej domácnosti: čo všetko to obnáša

Celosvetová ekologická kríza si vyžaduje stále viac a viac úsporných riešení a udržateľnosť v domácnosti patrí tiež medzi tie kľúčové. Ak staviate alebo renovujete dom, môžete sa rozhodnúť pre ekologický materiál alebo alternatívny štýl bývania, ako napríklad kontajnerové bývanie, bývanie v mobilnom dome, hlinené domy, či domy zo slamy alebo konope. Veľmi prospešné pre prostredie a zároveň nádherné na pohľad sú taktiež zelené strechy, ktoré sa dajú zhotoviť aj na starších budovách. Možností pre ekologické bývanie je množstvo-už ich len spraviť súčasťou vašej domácnosti!

V čom spočíva ekologickosť domu?

Ekologickosť a zariadenie domu je tiež jedným zo spôsobov ako chrániť životné prostredie.Výrazne k tomu dopomôže inteligentná domácnosť s moderným vybavením, vďaka ktorému sa akákoľvek spotreba reguluje z akéhokoľvek miesta pomocou internetu, čím sa postará o celkové šetrenie energie v domácnosti. Nemusíte teda pri každodennom zhone myslieť na prestavenie kúrenia či ohrev vody-inteligentné smart spotrebiče a systémy sa o to postarajú za vás, a to napríklad na základe predpovede počasia pre daný deň.

Čím menej odpadu, tým lepšie

Ďalším dôležitým krokom je menej odpadu a dôslednejšie recyklovanie. Pri tejto príležitosti je dobré sa zamyslieť, či niektoré veci naozaj potrebujete vyhodiť, alebo môžete vymyslieť zo starého nové nápady a prispieť tak ku upcyklovaniu. Nezabúdajte ani na bio odpad a zvyšky potravín, ktoré nestíhate konzumovať. Veľakrát sa dajú využiť na kompostovanie a vlastné organické hnojivo do záhradky.

Pripravili sme pre vás 7 základných pravidiel, ktoré podporia lepšie bývanie, prispejú k ochrane životného prostredia a zároveň ušetria aj vaše peňaženky!

7 dôležitých pravidiel ako na lepšie bývanie

Pripravili sme pre vás 7 základných pravidiel, ktoré podporia lepšie bývanie, prispejú k ochrane životného prostredia a zároveň ušetria aj vaše peňaženky!

 1. Ekologické nakupovanie

  Akonáhle sa začnete snažiť myslieť na životné prostredie pri vašich každodenných nákupoch, automaticky začnete nakupovať výrobky s menším množstvom obalu. Zero waste obchody sú skvelým príkladom ekologického nakupovania – tovar tu nájdete bez obalu.
 2. Lokálne výrobky

  Globalizácia nám sprístupnila výrobky, ktoré by sme normálne ani nepotrebovali. Zamerajte sa na lokálne potraviny a výrobky, ktoré majú nižšiu uhlíkovú stopu a podporia domácich trh. Môžu byť drahšie, ale aspoň neprecestujú polovicu sveta, pokiaľ sa dostanú na váš stôl.
 3. Domáce jedlá

  Varenie doma je oveľa ekonomickejšie a ekologickejšie ako donáškové jedlá. Nielen že je to lacnejšie a viete, aké ingrediencie v jedle máte, ale vznikne pritom aj oveľa menej odpadu z jednorázových plastov.
 4. Kvalitné spotrebiče a doplnky do bytu či domu

  Nenechajte sa zlákať nízkymi cenami za menej kvalitné zariadenie interiéru. Investujte do vyššej kvality, ktorá vám bude slúžiť dlhé roky! Väčšinou sú pri výrobe týchto produktov použité aj šetrnejšie a menej
  škodlivé materiály.
 5. Šetrenie elektriny

  Zhasínanie svetiel či vypínanie televízora a počítača, keď pri nich nie ste, výrazne prispeje k šetreniu elektriny. Takisto k tomu pomôžu aj kvalitnejšie domáce spotrebiče, ktoré sú teraz k dispozícii už aj v inteligentnom prevedení, či napríklad úsporné žiarovky.
 6. Šetrenie vody

  Zastavte vodu, keď si napríklad umývate zuby. Využite sprchu miesto kúpeľa, ktorá je rýchlejšia a vyžaduje menej vody. Dbajte takisto na čistotu vody – snažte sa používať ekologické čistiace prostriedky, aby odpadová voda z vášho domova bola čo najmenej toxická. Čističky vôd si s týmito znečisteniami totiž neporadia.
 7. Menej áut

  Využívajte iné spôsoby dopravy miesto auta. Prispejete tým k nižšiemu počtu áut na cestách, ktoré znečisťujú ovzdušie, robia hluk a spôsobujú dopravné zápchy. To už nehovoríme o množstve dopravných nehôd, ktoré zapríčiňujú. Čo si vyberiete? Bude to bicykel, kolobežka, chôdza alebo mestská hromadná doprava?

Ako postaviť a zariadiť eko dom?

Aký materiál sa dá použiť pre eko dom? Mali by to byť predovšetkým udržateľné zdroje s nízkou výrobnou uhlíkovou stopou, ktoré nemajú škodlivý dopad na životné prostredie. Zároveň by mali mať výborne izolačné a tepelné vlastnosti. Tieto alternatívne materiály v interiéri dokážu vytvoriť skutočne nádherne architektonické diela, ktorými sa zaoberá stále viac a viac stavebných firiem, či už to má byť luxusný dom alebo moderný dom v tradičnom duchu. Veľmi populárny je aj dom vo svahu, ktorý využíva izolačné vlastnosti pôdy. Závisí len od vás, ktorý materiál sa vám zapáči:

 • hlina
 • slama
 • konope
 • drevo
 • betón

Nízkoenergetický ekologický dom môže mať naozaj štýlové zariadenie interiéru, či už sa v ňom rozhodnete pre inteligentnú domácnosť alebo iné riešenie. Inšpirujte sa aranžovaním v rôznych štýloch, ktoré sme pre vás pripravili, a pozrite sa na naše rady a nápady pre:

Vďaka nim vnesiete do vášho domova najhorúcejšie trendy v interiérovom dizajne, nech už máte v obľube akýkoľvek štýl bývania!

Renovácia domu: zo starého nové nápady

Pri renovácii domu sa nájde množstvo starých vecí, ktoré sa môžu zdať byť nepotrebné. Prv ako ich vyhodíte sa ale skúste zamyslieť, či by zo starého nemohli vzniknúť nejaké nové nápady. Veľa z týchto predmetov môžu poslúžiť ako skvelá retro výzdoba alebo nápadité dekorácie do bytu. Možno niekto vo vašom okolí miluje takýto štýl-čo tak vymyslieť zo starých vecí vkusne prerobený darček?

Ochrana životného prostredia je stále pálčivejšou témou. Dúfame, že vás naše tipy pre lepšie bývanie nadchli a že aj vy prispejete k udržateľnejšiemu životnému štýlu. Nie je to nič náročné a už malé zmeny dokážu priniesť pozitívne výsledky. Ak máte v pláne renováciu domu či bytu,využite pritom nízkoenergetické riešenia pre domácnosť, ktoré nielen že pomôžu prírode, ale z dlhodobého hľadiska výrazne ušetria vaše financie. Láka vás eko dom? Alternatívne materiály, z ktorých sa dá postaviť, prinášajú množstvo veľmi originálnych a pútavých architektonických riešení, ktoré spravia váš domov určite očarujúcim.

Eko dom je skvelým základom pre šetrné bývanie. Vneste do vašej domácnosti ďalšie štýlové ekologické riešenia a tešte sa z ich praktického a ekonomického prínosu. Využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky,vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší a šetrnejší k životnému prostrediu!