Renovácia kuchyne

Rekonštrukcia kuchyne predstavuje pre majiteľov domov a bytov značné výdavky. Zároveň však takáto radikálna zmena vydrží ďalšie roky a výdavky sa časom niekoľkonásobne vrátia. Investícia do krajšieho bývania sa dá zvládnuť elegantne a v rámci rozpočtu, ak viete kde začať a ako postupovať. Zvýši sa hodnota nehnuteľnosti a okrem iného nadobudnete úžasný pocit z nového a funkčného priestoru. Rekonštrukcia kuchyne je vždy dobrý krok. Preto by ste mali mať na pamäti niekoľko tipov, ako na to. Inšpirujte sa spolu s nami!

5 tipov: Čo by ste mali brať do úvahy pri plánovaní kuchyne

Aby ste sa nepustili len tak bezhlavo do rekonštrukcie, odporúčame si najprv vypracovať dobrý plán. Ten sa častokrát odvíja od rozpočtu a následne od vašich osobných preferencií. Preto si najskôr odpovedzte na zopár otázok, s ktorými vám radi pomôžeme.

Ako sú orientované ďalšie miestnosti?

Brať do úvahy orientáciu svetových strán sa vždy oplatí. Najmä, ak plánujete napríklad umiestnenie jedálenského stola so stoličkami pod okno, kde polovicu dňa svieti slnko. Aby však dopad slnečných lúčov nebol príliš ostrý, treba zvážiť, kde počas dňa slnko zapadá a kde vychádza. Taktiež na prípravu jedla by ste mali mať dosť svetla, ak nechcete staviť len na umelé osvetlenie. Niekedy pomôže tiež vymeniť jednu izbu za druhú, ak vám to dispozícia dovolí.

Koľko miesta v kuchyni by malo byť k dispozícii?

Ak ste vyznávačom minimalistického štýlu, budete okolo seba potrebovať veľa miesta. Bude vám stačiť funkčný priestor, dobre navrhnuté zariadenie a praktické riešenia na prípravu jedla. Určite by ste sa v kuchyni nemali cítiť stiesnene. Okolo varnej dosky si nechajte aspoň meter voľného priestoru z každej strany, aby ste sa pohodlne mohli otočiť alebo vybrať potraviny z chladničky alebo poličky. 

Aký štýl by mala mať vaša kuchyňa?

Ako zariadiť kuchyňu podľa vašeho obľubeného štýlu? Ak ste to ešte neurobili, začnite vyberať fotografie kuchýň s funkciami, ktoré vyhovujú vášmu štýlu. Vaša zbierka fotografií môže byť usporiadaná jednoduchým spôsobom, ako napríklad zdieľaný priečinok vo vašom počítači, ktorý bude plný obrázkov a inšpirácií. Pokiaľ o kuchyni rozhodujete viacerí, prípadne máte aj dizajnéra, je na mieste, aby ste presne povedali, čo sa vám nepáči. Tým sa váš štýl dokonale vyjasní.

Rekonštrukcia kuchyne: aké farby do kuchyne zvoliť?

Tento krok treba riešiť súbežne podľa toho, aký štýl preferujete. Farby v kuchyni by mali spolu s vaším štýlom vytvárať harmóniu a spolu so zariadením pôsobiť ako premyslený celok. Nenechajte preto nič na náhodu. Zlaďte skrinky, podlahu a steny, aby všetky tieto atribúty hrali dokopy ako dokonale zosynchronizovaný orchester. Pomôže vám vzorkovník, prípadne virtuálne nástroje, dostupné na internete, určené na pomoc pri výbere tej správnej farby.

Aký veľký rozpočet máte na novú kuchyňu?

Ak ste sa rozhodli pre rekonštrukciu, nezabudnite ako prvé myslieť na výdavky. Tie sa odvíjajú od materiálov a spotrebičov, do ktorých sa chystáte investovať. Záleží aj na tom, v akom obchode budete nakupovať alebo či bude vaša kuchyňa vyrobená na mieru. Nezabudnite do rozpočtu na renováciu zahrnúť aj dizajnéra, ak ho budete potrebovať. Rekonštrukcia kuchyne je náročná, oplatí sa tiež počítať s 10 – 20% výdavkami navyše, s ktorými ste vopred nepočítali.

Malá kuchyňa potrebuje viac premýšľania

Ako zariadiť malú kuchyňu? Nájsť správny balans medzi funkčným usporiadaním a atraktívnym dizajnom býva niekedy náročné. Obzvlášť v prípade, keď je vaša kuchyňa menších rozmerov. Ani tu však nezúfajte! Praktické riešenia do malej kuchyne sa vždy nájdu, len si to vyžaduje trošku viac plánovania.

Rekonštrukcia kuchyne v paneláku

Skôr než začnete búrať steny a priečky, mali by ste si rekonštrukciu kuchyne v paneláku dobre premyslieť. Nezabudnite včas oznámiť ostatným nájomcov bytov termín, kedy bude u vás rekonštrukcia prebiehať. Ideálne je, keď si ju naplánujete na teplé mesiace v roku, kedy môžete pohodlne vetrať prach. Nezabudnite aj na ochranu zvyšného priestoru v byte, poslúžia vám igelitové fólie na zips. A môžete sa pustiť smelo do práce!

Rekonštrukcia kuchyne od A do Z

Ako každý projekt, aj rekonštrukcia kuchyne má svoj odporúčaný postup. Ak ho dodržíte, zaručene získate nielen novú kuchyňu, ale aj dobrý pocit z kvalitne odvedenej práce.

 • Určite si, po čom túžite
 • Zvoľte najnovšie technické riešenia a iné novinky
 • Navrhnite si interiér sami alebo si objednajte na pomoc dizajnéra
 • Stanovte si termín ako kľúčový faktor
 • Dohodnite si obhliadku bytu a realizačnú firmu
 • Zistite si možnosti dočasného bývania počas procesu rekonštrukcie
 • Nezabudnite na logistiku a dopravu
 • Detailne si skontrolujte zoznam plánovaných prác a váš rozpočet

Rekonštrukcia kuchyne: praktické rady

Ak sa púšťate do renovácie kuchyne a máte už všetko naplánované, zvážte ešte tieto aspekty:

 • Elektroinštalácia – tá sa delí na zásuvkový a svetelný okruh. Istenie samostatným elektrickým ističom pre spotrebiče v kuchyni nie je podmienkou, ale odporúča sa.
 • Prívod vody a odpadové potrubie – sú zväčša vyvedené zo steny, napojenie na spotrebiče nechajte však na odborníka. Pozor na spádovanie potrubia, zabezpečte aspoň minimálny spád, aby všetko správne odtekalo.
 • Výška osadenia vypínačov – tá býva zvyčajne vo výške 120 cm od podlahy. V tejto výške sa v kuchynskej zástene osádzajú aj elektrické zásuvky. 
 • Vzdialenosť medzi varnou doskou a odsávačom – tá závisí od typu varnej dosky. Odborníci v tejto oblasti vám určite poradia správne.

Aké malé, finančne nenáročné zmeny oživia kuchyňu?

Obmedzený rozpočet nie je prekážkou pre fantáziu. Ak ste spokojní s dispozičným riešením vašej kuchyne, ale túžite po zmene, nemusíte investovať do náročnej rekonštrukcie priveľa. Nenáročným spôsobom je výmena úchytiek. Je to možno iba detail, ale výrazne pomôže k zmene dizajnu. Riešením je aj výmena dvierok na skrinkách. Dodajú kuchyni nový šmrnc a dizajnovo ju výrazne posunú na vyšší level. 

Pomerne nízka je aj investícia do výmeny pracovnej dosky. Je to však v konečnom dôsledku pre celkový pocit podstatná zmena. Doska je vo veľkej miere v zornom uhle a veľkosťou patrí k funkčne najdôležitejším prvkom kuchynskej linky. Tu si však treba ujasniť, aký materiál zvolíte. Či to bude laminát, žula alebo mramor, závisí od vášho rozpočtu a štýlu kuchyne. 

Niekedy len malé zmeny urobia divy, ako napríklad nové vybavenie kuchyne, osvetlenie kuchyne alebo pristaviť nový kuchynský ostrovček, ak vám to priestor umožní. Takéto inšpirácie do kuchyne nemusia byť vždy finančne náročné.

Rekonštrukcia kuchyne v paneláku alebo v dome prinesie do vášho domova závan nového života. Túžba po niečom novom vám dodá odvahu pustiť sa do renovácie a čakať na vysnívaný výsledok.

Bezplatná registrácia na serveri Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!