Zariadenie kúpeľne a dlažba

Pri zariaďovaní kúpeľne príde na rad aj dlažba do kúpeľne. Keď je už o nej reč, treba zvážiť viaceré súvisiace aspekty ako je napríklad farba, vzor, povrchová úprava, veľkosť, tvar, materiál, či dokonca škárovacia hmota. Dlažba do kúpeľne môže mať mnohé podoby. Hádam najdôležitejší je materiál do kúpeľne, ktorý chcete použiť. Každý typ má svoje plusy aj mínusy. Pamätajte, že môžete zvoliť viac ako jeden štýl dlaždíc. Ak vyberiete viac farieb a tvarov, všetky nemusia byť z rovnakého materiálu. Poďte sa inšpirovať, kúpeľňa snov už na vás čaká!

6 tipov, ako vybrať obklady do kúpeľne

Niekedy stačí jedno rozhodnutie a viete, čo sa vám najviac páči. Občas to za vás vyriešia doplnky do kúpeľne, ktoré ju oživia. No a v iných prípadoch je potrebná celková rekonštrukcia kúpeľne, ktorej súčasťou je aj nová dlažba do kúpeľne. 

Dlažba do kúpeľne: stanovte si rozpočet

Pri výbere kúpeľňovej dlažby by ste mali vždy vychádzať zo svojho rozpočtu. To vám pomôže udržať vašu fantáziu na uzde. Stanovenie rozpočtu vám pomôže nastaviť parametre celého projektu. Vyhnete sa sklamaniu, ktoré by vás čakalo, ak by ste rozpočet presiahli. Keď sa dohodnete, koľko môžete minúť, ďalším krokom je zistiť presný rozmer plochy na metre štvorcové.

Praktické rady a nápady

Vyberte si najskôr nevyhnutný kus dlažby. Keď začnete s rekonštrukciou kúpeľne, je dobré mať hrubú predstavu o tom, akú dlažbu by ste chceli. Niekedy je skutočne špeciálna a jedinečná a inokedy sa rozhodnete pre jednoduchú bielu podlahu. Vezmite si váš vysnívaný kúsok a použite ho ako východiskový bod pre ďalšie kroky. 

Farebnosť a dizajn

Snažte sa, aby celkový dizajn obsahoval najviac tri rôzne druhy dlažby. Ako východiskový bod si vezmete svoju prvú. Ak je nevyhnutnosťou skutočne jedinečná farba alebo vzor, potom sa stane ústredným bodom miestnosti. Vytiahnite z tejto jednej farby jemnejšie odtiene, ktoré použijete na ďalších dlaždiciach a dekoráciách. Postupujte tón v tóne. 

Dlažba do kúpeľne: berte do úvahy údržbu

Ak neradi čistíte vaňu a sprchu, pri výbere dlaždíc pre tieto vlhké miesta budete pravdepodobne chcieť porcelánové alebo keramické dlaždice, pretože sú prakticky bezúdržbové. Dlaždice z prírodného kameňa vyžadujú väčšiu údržbu. Určite sú to póry, ktoré majú tendenciu zadržiavať nečistoty. Ak chcete pridať textúru pomocou kameňa, môžete ju radšej použiť na podlahu alebo na menej mokré miesto. Náš článok čistenie dlažby vám určite priniesie pár tipov.

Zvážte rozmer

Pokiaľ ide o podlahy v kúpeľni, práve teraz sú trendom veľké dlaždice. Ak sa rozhodnete ísť týmto smerom, môžete použiť rovnakú dlaždicu rezanú v menších veľkostiach aj v iných častiach kúpeľne. Napríklad na podlahu použite dlaždice s rôznymi rozmermi a následne pokračujete v tej istej farbe po celej podlahe, vytvoríte protišmykovú podlahu spolu so sprchou.

Dlažba do kúpeľne: nechajte sa inšpirovať

Drevená kúpeľňa sa skvele dekoruje. Drevo ako prírodný materiál sa fantasticky hodí s inými prírodnými materiálmi. Vynikne pri ňom aj liaty betón, čo bude pôsobiť industriálne a moderne, ale hodí sa aj do vidieckeho štýlu. Dlažba do kúpeľne môže byť nenápadná a vtedy nechá vyniknúť iným prvkom. Naopak môže byť výrazná a vtedy odporúčame zvoliť jemnejšie zariadenie a doplnky do kúpeľne.

Ponúkame vám aj nasledujúce inšpirácie a tipy do kúpeľne:

Dlažba do kúpeľne: najlepšie materiály

Pri výbere dlaždíc zvážte tieto populárne materiály: keramika, sklo, porcelán, prírodný kameň, materiál kremennej dosky. Každý z nich má jedinečné vlastnosti, zaleží od toho, aké zvolíte zariadenie kúpeľne. Ak sa nachádza vaša podkrovná kúpeľňa, zrejme budete voliť prírodnejšie materiály, ktoré sa hodia ku drevu. Malá kúpeľňa bude lepšie vyzerať v svetlejších odtieňoch. Každopádne dlažba do kúpeľne by mala odrážať celkový štýl bývania.

Keramika na dlažbe 

Keramika je najlacnejšia možnosť kúpeľňovej dlažby a dobre vyzerá. Ak pracujete s obmedzeným rozpočtom a chcete mať kúpeľňu s wow efektom, skúste zvoliť jednoduchú neutrálnu alebo bielu keramickú štvorcovú dlažbu. Použite ju na pokrytie rozsiahlych priestorov a potom vyberte krásne výrazné dlaždice, ktoré dodajú ako obklad šmrnc.

Sklo 

Umelci a dizajnéri dokázali so sklenenými dlaždicami úžasné veci. Sklo je vo všeobecnosti také krásne a zároveň je vynikajúcim prostriedkom na vyjadrenie osobnosti. Pravdepodobne budete svoju sklenenú dlažbu používať v sprchovacom výklenku alebo na stene, možno pre zvýraznený prúžok alebo konkrétny tvar. Majte na pamäti, že sklo je všeobecne príliš klzké a nie je dostatočne odolné ako forma podlahovej krytiny.

Porcelán

Porcelán je drahší ako sklo alebo keramika. Napriek nákladom je obľúbenou voľbou kvôli odolnosti a hustote. Farba nie je glazovaná iba na povrchu. Namiesto toho sa rozprestiera cez celú dlaždicu. Ak sa porcelánová vrstva odštiepi, farba materiálu bude po celú dobu rovnaká a bude naďalej odolná proti vlhkosti. Porcelán vydrží večne!

Prírodný kameň

Kameň je krásny a váš priestor bude vďaka nemu pôsobiť pokojne. Prírodný kameň je však finančne náročnejší. Majte na pamäti, že prírodný kameň, ktorý zahŕňa aj mramor, je o niečo náročnejší na údržbu ako iné možnosti. Musí byť špeciálne zapečatený, často má na sebe škrabance a škvrny. Je pravdepodobnejšie, že časom môže prasknúť.

Kremeň

Kremeň je výrobok, ktorý sa často používa na pracovné dosky. Je skvelou alternatívou k dlaždiciam. Je neporézny, odolný proti vlhkosti a ľahko sa čistí. Dodáva sa v mnohých farbách a textúrach a môže vylepšiť štýl bývania, ak hľadáte čisté línie. Kremeň je tiež dobrou voľbou pre obklad na steny, ale nie je vhodný ako podlahová krytina. 

Dlažba do kúpeľne: štýlové riešenia

Ak uvažujete nad novou sprchou, určite do nej budete chcieť kachličky. Rozhodnite sa, ako vysoko majú dlaždice ísť. Existuje veľa nápadov na kúpeľňové sprchové dlaždice. Najlepšie je potiahnuť dlaždice až k stropu, vďaka čomu bude vaša sprcha pôsobiť vyššie. Dlaždice by mali úplne pokrývať sprchovací kút do vami zvolenej výšky a to všade tam, kde nie sú sprchové dvere alebo záves.

Ak máte vaňu oddelenú od sprchy, toto je ďalšie miesto, kde môžete zvážiť ďalšie umiestnenie dlaždíc. Ak máte voľne stojacu vaňu, výška obkladu závisí aj od výšky vašej vane. A čo zárubňa? Aplikujte na ňu dlaždice. Je to nielen vkusná dekorácia, ale aj praktické riešenie, pretože poskytuje vodeodolný a ľahko udržiavateľný povrch okolo vane, umývadla a toalety. Mohli by ste sa dokonca trochu vyblázniť a obkladať na celú stenu! Dlaždice od podlahy po strop v kúpeľni navodzuju atmosféru podobnú kúpeľom.

Ak je vašim snom luxusná kúpeľňa, zvoľte ako dlažbu mramor. To dodá kúpeľni punc a úžasný šarm. Existuje toľko krásnych obkladov do kúpeľne. Pokojne zariskujte. Kúpeľňa je dokonalým miestom, kde môžete predviesť svoju osobnosť.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!