Veci pripravené na dovolenku

Určite sa tešíte na vytúžený oddych v podobe voľných letných dní. Zmeniť prostredie, načerpať silu a objaviť niečo nové. To vás čaká. Ak je aj vašou vášňou cestovanie, máme pre vás praktického sprievodcu, čo nezabudnúť na dovolenku, aby ste si ju skutočne užili. Či už to bude dovolenka s deťmi alebo romantika vo dvojici, sme si istí, že si ju vychutnáte. Stačí, aby ste si pred odchodom prečítali naše užitočné rady a nápady, čo si so sebou okrem dobrej nálady zobrať. Inšpirujte sa tipmi, ktoré sme zostavili špeciálne pre vás!

Čo by ste mali skontrolovať skôr, ako sa vydáte na cestu

Bez ohľadu na to, do akej krajiny sa chystáte, by ste si mali skontrolovať platnosť cestovných dokladov. Cestovné pasy detí aj vaše by mali byť v poriadku aspoň 30 dní pred plánovaným odchodom. Je to pre prípad, že by ste ich potrebovali vymeniť za nové a nemáte v úmysle platiť vysoké príplatky za zrýchlené vybavenie. Ak vás čaká glamping alebo dovolenka so psom, myslite aj na doklady pre svojho miláčika. Aj tie majú svoje špecifiká, ktoré si pred cestou radšej preverte. Taktiež by ste sa mali riadiť aktuálnymi nariadeniami v súvislosti s epidemickou situáciou vo svete. Je možné, že niektoré krajiny by mohli vyžadovať pri vstupe do krajiny doklady.

Nariadenia sa často menia, preto by prísun čerstvých informácií mal byť základ. Medzi dôležitými vecami, čo nezabudnúť na dovolenku, je aj hotovosť, prípadne iná mena, ak cestujete mimo menovej únie. Rozhodne nezabudnite aj platobné karty od rôznych spoločností pre prípad, že by nebola niektorá z nich akceptovaná.

Kam na dovolenku

Vaša konečná destinácia závisti od toho, aké sú vaše očakávania, aj v akej idete zostave. Ak ste sa rozhodli dovolenkovať na Slovensku, máme pre vás tipy na výlet rôzneho charakteru. Môžete stanovať pri vode, turistikovať v horách, ale aj relaxovať v kúpeľoch. Výber nechávame na vás, kam na dovolenku na Slovensku sa predsa len rozhodnete ísť. Možností máte skutočne neúrekom. Ak vás však omrzeli hotely, vyskúšajte auto. Napríklad na Považí alebo pri Banskej Štiavnici sa nachádza veľa krásnych miest, kam s karavanom na Slovensku.  

Čo si zbaliť do kufra?

Ak si zabudnete zabaliť to najnutnejšie, riskujete, že si pokazíte dovolenku alebo výlet. Aj dioptrické okuliare alebo zabudnuté kontaktné šošovky môžu poriadne znepríjemniť život. Nezabudnite si zbaliť dostatok náhradného oblečenia a vhodnej obuvi do každého počasia, aby ste napokon neuviazli vo svojej hotelovej izbe s prechladnutím. Klobúk alebo plutvy zbaľte do kufra a môžete vyraziť na pláž. Opaľovací krém takisto patrí medzi tie veci, čo si nezabudnúť na dovolenku.

Čo nezabudnúť na dovolenku v príručnej batožine?

Ak sa chystáte na dovolenku do zahraničia, iste si kladiete otázku, čo si môžem zobrať do lietadla. Na palubu lietadla do príručnej batožiny rozhodne nepatria nebezpečné a ostré predmety, toxické látky, ale ani väčšie množstvo tekutín. V niektorých krajinách nie sú dovolené ani isté potraviny. Všetko ostatné je dovolené, ak to spĺňa nariadenia danej krajiny. Taktiež radíme, aby ste si rozdelili veci do príručnej batožiny a časť dali aj do podpalubia. Je to pre prípad, aby ste mali akú takú istotu, keby sa vám hlavná batožina stratila. Nezabudnite ani na lieky.

Čo nezabudnúť na dovolenku z toaletnej tašky?

Niektoré potreby si môžete zobrať aj do príručnej batožiny. Ak však obsahujú tekutinu, môžu byť pozastavené priamo na kontrole. Dôležité je dodržiavať limit. Ak sa chystáte dovolenkovať v tuzemsku, do toaletnej tašky zbaľte prakticky všetko, čo doma bežne používate. Čo by vám však rozhodne v taške nemalo chýbať, je dezinfekcia. Tá sa hodí na stanovanie na Slovensku, aj v odletových halách. Medzi to, čo nezabudnúť na dovolenku, patrí aj zubná kefka, pasta a hrebeň. Práve na tie sa najviac zabúda.

4 triky ako zbaliť kufor

Predtým, ako sa vôbec začnete rozhodovať, čo si zbaliť do kufra, by ste si mali nájsť tú správnu cestovnú tašku. Mala by byť univerzálna a ľahká. Zvážte aj dĺžku vašej cesty. Ak ide o zahraničnú dovolenku, možno vám bude stačiť príručná batožina.  

Druhy kuftrov a batožín

Kamkoľvek plánujete ísť, vyberte si batožinu, ktorá je praktická, ľahká a dostatočne veľká na to, aby sa do nej zmestilo všetko potrebné na cestovanie. Máte na výber mnohé druhy kufrov:

  • Kufor na dvoch kolieskach  
  • Kufor na štyroch kolieskach
  • Kufor na prevesenie cez rameno
  • Batoh na kolieskach
  • Príručná batožina s presnými rozmermi
  • Cestovný batoh bez koliesok

Zoznam položiek v kufri

Ak sa už rozhodnete pre akýkoľvek druh batožiny, spravte si zoznam jednotlivých položiek. Vytlačte si ho na papier a položku po položke postupne odškrtávajte. Najprv si tieto veci usporiadajte do logických celkov. Z nich potom vytriedite tie, ktoré nepotrebujete, prípadne sú na zozname v danej sekcii dvojmo. Určite nebudete potrebovať dvoje podobné tenisky alebo dva rovnaké kabáty. Keď ich vytriedite, prichádza na rad menej zábavná časť – skladanie a balenie.  

Balenie na štvorce a kocky

Tento spôsob vám ušetrí kopec miesta. Okrem toho, že je možné priestor maximalizovať, uľahčuje vám to aj prehľad o tom, ktoré oblečenie sa v akej kocke nachádza. Kocky na balenie sú vynikajúce pre organizáciu miesta v kufri. Je to ideálny spôsob, keď nemáte k dispozícii žehličku.

Rolovanie oblečenia

Aj tento spôsob šetrí veľa miesta. Môžete naň využiť aj látkový organizér. Rolovanie oblečenia kvôli úspore miesta je osvedčeným trikom. Ruličky oblečenia určite pomáhajú šetriť miesto. Je to napríklad aj preto, že zrolované oblečenie sa dá vtesnať do menších priestorov a rohov. Taktiež po jeho vybalení je oblečenie pomerne málo pokrčené.  

Praktické rady a nápady čo nezabudnúť na dovolenku

Vedeli ste, že lietadlo prepravuje vo vašej batožine v podpalubí ten najdrahší vzduch? Častokrát nevyužijete kapacitu kufra na maximum. Dá sa to napríklad aj tak, že do topánok nastrkáte ponožky alebo iné predmety, ktoré sa do nich zmestia.  

Ak plánujete priniesť košeľu s golierom a opasok, opasok zrolujte, aby sa zmestil dovnútra goliera. Pomôže to udržať si pri preprave tvar. Dajte si na jedno miesto všetky podprsenky na seba a zarovnajte košíčky. Zložte podprsenku na polovicu do stredu a medzi košíčky uložte niekoľko ponožiek. Nielenže využívate voľný priestor, ale takto si vaša spodná bielizeň udrží tvar.  

Lekárnička je absolútne kľúčový objekt vo vašom kufri. Zároveň je to pravdepodobne jediný predmet vo vašej batožine, pri ktorom dúfate, že ho nikdy nebudete musieť použiť. Aj napriek tomu patrí na zoznam vecí, čo nezabudnúť na dovolenku. Dajte si do nej lieky na všetky typy prípadných chorôb, ako aj leukoplasty, ošetrenie na rany, aj poštípanie hmyzom.  

Aj keď ste prirodzene zábudliví, existuje veľa spôsobov, ako si naplánovať balenie vopred. Zoznam položiek vám rozhodne uľahčí pobyt a eliminujete riziko, že niečo dôležité zabudnete.  

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!