dovolenka s deťmi pri jazere

Čas prázdnin patrí zaslúženému oddychu. A keď sa povie relax, máme tým na mysli voľný čas strávený v kruhu našich blízkych a rodiny. Dovolenka s deťmi môže vyzerať ukážkovo, ak si ju dobre naplánujete. Máme pre vás užitočné rady a nápady, čo nezabudnúť na dovolenku tak, aby ste si ju skutočne naplno užili vy aj vaše ratolesti. Nezáleží na tom, aké miesto si zvolíte a na akú dlhú dobu sa naň chystáte. Dôležité je, aby ste mali dobrý plán. A s ním vám dokážeme pomôcť. Dovolenka s deťmi môže začať!

Kam na dovolenku na Slovensku s deťmi? Naše tipy

Ak ste pripravení cestovať, máme pre vás dobré správy. Skvelá dovolenka s deťmi je všade, kde sa rozhodnete. Máme pre vás užitočné tipy na výlet, aj na dlhší pobyt, na ktorý vy ani vaša rodina nezabudne. Plánovanie rodinnej dovolenky môže byť trochu stresujúce. Zoznam vecí je pridlhý, na čo nezabudnúť. Zvážte ubytovanie vhodného pre rodinu, dĺžku a formu prepravy, aj výber destinácie s aktivitami, ktoré bude milovať celá vaša posádka.

  • Dovolenka spojená s vodou – aquaparky, vodné raje, kúpaliská, kúpele, bazény s protiprúdom a umelými vlnami dokonale nahradia pobyt pri mori. Neveríte? Dovolenka na Slovensku pri vode je ideálnym riešením počas horúcich letných mesiacov. 
  • Turistika na Slovensku – je vhodná pre všetky vekové kategórie. Výlet si môžete spraviť aj so starými rodičmi, prípadne ak máte doma ešte batoľa, vyložíte si ho do turistického nosiča. Obtiažnosť trasy prispôsobíte svojej kondícii. 
  • Hrady a zámky – naša krajina je bohatá na historické stavby. Ak máte staršie deti, mnohé hrady aj zámky ponúkajú detské prehliadky, ako napríklad Zámok Bojnice, Červený kameň či Trenčiansky hrad. V lete sú často naprograme aj hradné dni či iné zaujímavé témy ako šermiarstvo, sokoliari alebo tradičné remeslá.
  • Stanovanie na Slovensku – pobyt pod stanom v prírode je tak trochu dobrodružstvo. Deti majú veľký zážitok zo stanovačky, posedení pri táboráku alebo ležať pod holým nebom a pozorovať hviezdy. Tu hrozí iba nástraha, že menšie deti sa budú možno ešte báť. Odporúčame využiť kempingové služby, aby ste mali pobyt oficiálne umožnený a zabezpečený prísun vody. 
  • Dobrodružstvo v obytnom voze – ak nie ste typ pre päťhviezdičkový hotel s all inclusive službami, požičajte si kemper. Ak neviete, kam s karavanom na Slovensku, dáme vám dobré tipy. Intercamp Tatranec, Camp Pacho Prievidza, Sedliacky Dvor Brezno, Oáza camp Nové Zámky, Route E58 Košice ponúkajú špičkové služby. Overte si vopred ich dostupnosť a kapacitu.
  • Netradičný glamping – ak radi kempujete, no máte v obľube skôr väčší komfort, vyskúšajte novinku. Glamping pri jazere Počúvadlo si rozhodne zamilujete. Vychutnajte si krásy prírody, zoberte deti preskúmať bane a štôlne, naštudujte si staré legendy. Posedieť si môžete aj v teepee, či zaplávať v jazere. 

Dovolenka s deťmi: prvýkrát

Cestovať s batoľaťom môže byť poriadna výzva. Mnohí rodičia sa svojej prvej dovolenky s drobčekom obávajú, my však musíme jedným dychom dodať, že zbytočne. Batoľa, obzvlášť kojenec, je veľmi nenáročný a skladný pasažier. Častokrát sa vyspí iba v autosedačke, hygienu vykoná do jednorazových plienok a jedlo je buď materské mlieko, prvé príkrmy alebo dojčenská výživa. Častokrát ani nemá poriadny spánkový režim a je prakticky jedno, kedy na cestu vyrazíte. Jediné, čo si potrebujete ujasniť, akú formu dopravy zvolíte. Do dvoch rokoch cestuje batoľa letecky zdarma na kolenách jedného z rodičov a nepotrebuje samostatnú letenku. Preto sa môžete pomerne lacno dostať do zaujímavých destinácií aj bez nároku na poplatok za hotelové ubytovanie a stravu za dieťa. 

Ak cestujete dlhšiu trasu autom, vyzbrojte sa zásobami hygienických potrieb, vody a jedla. Zastavujte častejšie na čerpacích staniciach a robte si prestávky. Ak cestujete po Slovensku, nemusíte vybavovať pas ani iné cestovné doklady, prípadne víza. Na Slovensku je väčšina vodných zdrojov pitných a preto nemusíte kupovať balenú pitnú vodu. No pre istotu sa opýtajte domácich, aby ste mali overenú informáciu.

Dovolenka s deťmi: tipy na výlet

Ako by mohla vyzerať týždenná dovolenka s deťmi na Slovensku? Naša krajina má skutočne čo ponúknuť. Stanovte si cieľ. Odporúčame vybrať si také miesto, ktoré má vo svojom okolí aspoň niekoľko atrakcií, aby ste sa nenudili za každého počasia. Ak chcete na začiatok nájsť niečo netradičné, vyberte sa tam, kde nechodí príliš veľa ľudí, aby ste mali pokoj a čas objavovať nové miesta bez davu ľudí. 

Skrytý tip pre rodinných dovolenkárov 

Čo takto Kysuce? Je to svojrázny kraj na severnom Slovensku, ktorý ponúka takmer nedotknutú prírodu a má neskutočný potenciál. Okolie Oščadnice nie je len raj pre lyžiarov, ale v letnej sezóne ponúka veľa možností aj pre cyklistov či turistov. Výstup na Veľkú Raču zvládne aj turista začiatočník s batoľaťom na chrbte. Aj menšie deti vyšľapú kopec, prípadne si časť trasy môžu skrátiť sedačkovou lanovkou. 

Za odmenu vás čaká atrakcia v podobe bobovej dráhy, perfektné ihrisko a trampolíny. Pre mlsné jazýčky sú k dispozícii bufety a reštaurácie. Pokojne tu bez mihnutia oka strávite celé dopoludnie. V iný deň sa môžete vydať na neďalekú konskú farmu pri Čadci. V meste je aj letné kúpalisko. 

Zábavná hra pre malých aj veľkých sa nachádzajúca priamo v areáli športovo – rekreačného strediska Rodinka Resort v stredisku Lalíky. Adventure golf je imitáciou golfu bez odpaliska. Hrá sa na umelej tráve v krásnom prostredí Kysúc. Za zmienku stojí aj rozhľadňa Dedovka. Z atrakcií môže deti ešte zaujímať drevený orloj v Starej Bystrici. Ak by ste vyčerpali všetky nápady, skočte do susedného regiónu na Orave. Tá ponúka takisto neskutočné množstvo zaujímavých miest.

Dovolenku s deťmi: ako ju naplánovať

Dobrá dovolenka s deťmi obnáša dôslednú prípravu. Tá zahŕňa aj itinerár na papieri. Hoci sa vám môže zdať tento krok nepodstatný, nevynechajte ho. Môže sa stať, že nebude dostupný internet alebo techniku prekazí niečo iné, v takom prípade budete pripravení.

Zistite si predpoveď počasia. Hoci sa na ňu dá spoľahnúť len spolovice, je to lepšie ako nič. Medzi juhom a severom krajiny môže byť pokojne rozdiel aj 10°C. Rezervujte si pobyt s niekoľko týždňovým predstihom, aby neboli ešte preplnené kapacity. 

Rady a nápady, ako sa zbaliť a čo nezabudnúť na dovolenku

Ak cestujete po Slovensku, nabaľte auto čo najviac, ako to ide. Zásoby oblečenia do každého počasia sú nevyhnutné, najmä ak je predpoveď neistá. Nezabudnite aj na deky, slnečníky, lekárničku pre všetky typy chorôb, aj na drogériu.

Ak však cestujete lietadlom, tam platia iné pokyny. Rozložte si oblečenie do príručnej batožiny, aj do tej, čo pôjde do podpalubia. Je to pre prípad, keby sa vám hlavná batožina stratila, budete mať aspoň nejakú rezervu, ako náhradnú spodnú bielizeň, plavky alebo teplé oblečenie. 

Na prepravu tekutej detskej stravy počas letu sa vzťahujú osobitné predpisy a v príručnej batožine ju môžete prepravovať aj v objeme väčšom nad povolený limit 100 ml na balenie. Pri prechode detekčnou kontrolou detskú stravu v priehľadnom spätne uzatvárateľnom vrecku samostatne umiestnite do prepravky. Výnimka sa vzťahuje aj na lieky, preto ak ich vaše dieťa potrebuje počas pobytu, nezabudnite si ich pribaliť do príručnej batožiny.

Keďže štart a pristátie môže vašim malým pasažierom znepríjemniť zaľahnutie v ušiach, odporúčame pre dieťa pribaliť cumlík alebo cukrík či žuvačku a jeho obľúbenú hračku. Nezabudnite aj na knihy, hračky a iné zábavy podľa veku, to platí pre všetky druhy prepravy. 

Či už sa rozhodnete pre rodinnú dovolenku doma alebo v zahraničí, verte, že spomienky na ňu zostanú v srdci vašich detí navždy. Dajte si preto záležať, ako váš spoločný vzácny čas využijete.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!