Bezplatné vrátenie
100 dní na vrátenie
Nový trend: glamping

Počuli ste už o horúcom trende v cestovaní zvanom glamping? Viete, čo si pod týmto pojmom predstaviť? Ak máte radi pobyt na čerstvom vzduchu a láka vás stanovanie, no nechcete sa vzdať pohodlia a luxusu, ktoré by vám zabezpečilo ubytovanie v hoteli alebo penzióne, práve glamping bude pre vás ideálnym riešením! Objavte s nami čaro takejto dovolenky a určite si ho zamilujete. Takisto sa dozviete o možnostiach pre stanovanie na Slovensku alebo kam sa u nás vybrať s karavanom. Neváhajte a začnite plánovať vašu glamping dovolenku už dnes!

Čo je glamping?

Trendy v cestovaní sa tento rok upriamujú na glamping, ktorý sa stal neuveriteľne populárnym. V čom tkvie jeho čaro? Stačí sa pozrieť na význam tohto slova a odpoveď je jasná! Vzniklo totiž spojením slov “glamorous” a “camping” a predstavuje outdoorové kempovanie s luxusným vybavením. Ako keď si predstavíte stan s makučkým kobercom a pohodlnou posteľou pre dvoch miesto spacákov. Znie to lákavo, však?

Odkiaľ pochádza glamping?

Prvýkrát sa tento pojem objavil v roku 2005 vo Veľkej Británii a ako oficiálne slovo sa ujal v roku 2016. Tento luxusný spôsob stanovania však existoval už dávno predtým. Keď králi a panovníci v dávnych dobách putovali krajinou so svojimi výpravami, zvykli mať stany zariadené skoro tak skvostne a pohodlne ako kráľovské komnaty – a prvá forma glampingu bola na svete!

Výhody glampingu

Ak túžite po dobrodružstve pod holým nebom, ale stanovanie nie je veľmi pohodlné, prípadne s ním nemáte príliš dobré skúsenosti, glamping bude pre vás tá správna voľba! Ďalšou skvelou výhodou je, že väčšina glamping ubytovaní čerpá inšpiráciu z elementov v okolitej prírode a funguje na ekologickej báze. Je to teda ukážkový príklad udržateľného turizmu!

Plné vybavenie priamo v prírode

Glamping ubytovanie disponuje všetkými vymoženosťami, ktoré nájdete v hoteloch, preto si budete môcť vychutnať vašu dovolenku alebo výlet bez starostí o hygienu a sociálne zariadenia. K tomu budete mať možnosť prichystať si vlastnú teplú večeru pod holým nebom. Na takúto romantiku vo dvojici či radostné rodinné chvíle budete ešte dlho spomínať. 

Vhodný trend pre každého

Či už je to dovolenka s deťmi, cestovanie vo dvojici alebo dokonca dovolenka so psom, s glampingom si každý príde na svoje! Jeho prírodný charakter totiž poskytuje dostatok priestoru, pohodlia a hlavne aktívne tráveného času na čerstvom vzduchu aj pre vaše ratolesti. 

Glamping: rôzne typy ubytovania

Ďalším čarom glampingu je rôznorodosť typov ubytovania. Keďže je zasadené priamo do prírody, veľakrát sa stretnete aj so skutočne originálnymi architektonickými nápadmi. Aké ubytovanie môžete nájsť?

  • Zvonový stan, safari stan, jurta alebo teepee – ak máte chuť byť v blízkom kontakte s prírodou a takisto zažiť spôsob života kočovných kmeňov alebo výprav s poriadnou dávkou luxusu, v jednom z týchto druhov stanu nájdete to správne miesto!
  • Rôzne druhy chatiek – či už cez zimu alebo v lete, drevené chatky a chalúpky budú nádherným romantickým miestom nie len pre zamilované páriky. 
  • Vintage karavan alebo príves – v takomto ubytovaní budete mať vzletný pocit, akoby ste boli “na cestách” a vychutnávali si okolie!
  • Dom na strome – patrí medzi skutočné architektonické skvosty. Ubytovanie vo vzduchu medzi stromami sa pre vás stane naozaj nezabudnuteľným rozprávkovým zážitkom!
  • Rôzne ďalšie ekologické stavby – dnes už nájdete ubytovanie aj v hypermoderných nízkoenergetických chatkách na súši či dokonca no vode.    

Krajiny v Európe ako stvorené pre glamping

Ak hľadáte bezpečné krajiny na cestovanie v Európe a chceli by ste skúsiť nezameniteľnú atmosféru glampingu, pozrite sa na tieto vychýrené miesta:

  • Francúzsko: patrí medzi najvyhľadávanejšie krajiny na glamping s približne 200 lokalitami – niet sa čo čudovať v kraji s tak malebnou scenériou!
  • Holandsko: tento nížinatý kraj s dlhou tradíciou v kempovaní je druhým najpopulárnejším so skoro 100 rezortmi.
  • Taliansko: či už chatky v Alpách alebo stany na Sicílii – po celej krajine nájdete miesta pre glamping počas celého roka.
  • Španielsko: ak hľadáte jurty alebo priestranné safari stany, je toto miesto práve pre vás.
  • Nemecko: rustikálne domčeky na strome či celé dovolenkové parky – v rozľahlom Nemecku nájdete veľa glamping možností.

Náš zoznam sa však týmito krajinami ani zďaleka nekončí! Cestovanie za glampingom sa stalo natoľko populárnym, že ho nájdete už v každom kúte Európy od Škandinávie až po Stredomorie. Obľúbenou destináciou sa stáva aj Slovinsko s veľmi nápaditým ubytovaním a taktiež Portugalsko či Chorvátsko. Ak premýšľate kam na dovolenku na Slovensku, aj u nás objavíte možnosti pre glamping!    

Najkrajšie miesta pre glamping na Slovensku

Ak máte chuť stráviť dovolenku na Slovensku, určite vás poteší, že aj tu nájdete naozaj nádherné miesta pre glamping. Či už v Podunajskej nížine, Žilinskom kraji alebo na východnom Slovensku – výber je z roka na rok pestrejší!

ForRest Glamping – Banská Štiavnica

Pre inšpiráciu vám odporúčame pozrieť sa na skutočne čarovné miesto, ktorým je ForRest Glamping nachádzajúci sa v priamom srdci Štiavnických vrchov, neďaleko jazera Počúvadlo. Areál ponúka pobyt v prírode v luxusných stanových chatkách. Chatky sú v rôznych veľkostiach podľa počtu osôb, ktoré sa na dobrodrúžstvo glampingu chystá. K dispozícii sú dvojlôžkové, štvorlôžkové a dvojposchodové šesťlôžkové chatky, ktoré vám poskytnú rovnaký komfort ako v hoteli. Všetky chatky sú vybavené klimatizáciou a podlahovým kúrením. Práve preto môžete areál navštíviť v akomkoľvek ročnom období. Každý stan je rovnako vybavený vlastnou kúpeľňou a toaletou. Vo väčších chatkách nájdete aj funkčne vybavenú kuchynku s chladničkou. Samozrejmosťou je aj vlastná terasa s vonkajším sedením a ohniskom. Pocit luxusu dopĺňajú aj vírivky,ktoré si viete doobjednať. 

Aj napriek tomu, že sa nachádzate v prírode, areál je vybavený vysokorýchlostným pripojením k internetu. K dispozícii je aj možnosť požičania bicyklov, paddleboardov a nabíjacej stanice pre elektromobily. Deň môžete stráviť aktivitami priamo v areáli alebo môžete objavovať krásy okolia Štiavnických vrchov. Poloha pri Počúvadlianskom jazere vám ponúka nespočetné množstvo možností na výlety, či sa vyberiete na túru, do historických baníckych stôlní alebo objavovať čaro neďalekého mesta Banská Štiavnica. Aktivít v areáli a jeho okolí je neúrekom a určite sa nebudete nudiť ako vo dvojici, tak aj s celou rodinou.

Opýtali sme sa ForRest Glamping na ich skúsenosti a začiatky budovania tohto čarovného miesta na Slovensku. Myšlienka priniesť glamping na Slovensko skrsla v hlave majiteľa počas dovolenky v Slovinsku. Práve tam ho forma ubytovania v stanových chatkách v bezprostrednej blízkosti prírody veľmi zaujala a zapáčila sa mu. Dovtedy na Slovensku nefungoval žiaden glamping a bolo potrebné ľudom priblížiť čo samotný glamping predstavuje. Niektorí hostia mali skúsenosti s glampingom len zo zahraničia.

Začiatky neboli ľahké, nakoľko vybudovanie takéhoto areálu stojí veľa síl a času. Avšak sme spokojní s tým, ako sa tento koncept ubytovania ujal.

ForRest Glamping

Chceli by ste si vyskúšať netradičné ubytovanie, ale nie ste typ, ktorý obľubuje stanovanie? Nezúfajte, glamping ponúka možnosť vyskúsať niečo nové a netradičné bez toho aby ste museli prísť o váš komfort. Ak ste nováčikom takejto formy ubytovania, možno sa pýtate: Čo si treba zabaliť na pobyt? Na túto otázku má ForRest Glamping jednoznačnú odpoveď: “Iba dobrú náladu! Všetko potrebné nájdete v chatkách stanového typu.”

Aké sú trendy v glampingu

S narastajúcou popularitou sa v glampingu stále objavujú nové trendy. Medzi tie najaktuálnejšie patrí ubytovanie v priestranných safari stanoch so skutočne luxusným vybavením, ktoré pripomína 5-hviezdičkový hotel. Jurty alebo kruhové ekodomy sa takisto radia medzi veľmi obľúbené a nájdete ich v naozaj dychvyrážajúcich lokalitách. V neposlednom rade sú to domy na stromoch, ktoré sa môžu pýšiť svojou vynaliezavou konštrukciou a čarovným prostredím.

Dovolenka alebo výlet

Či už sa vyberiete na výlet alebo dovolenku, glamping poskytuje skvelú formu ubytovania aj na len jednu noc. Pozrite sa na naše tipy na výlet a určite nájdete niekde v okolí aj túto možnosť prenocovania. Vaše dobrodružstvo bude o to vzrušujúcejšie!

Neviete sa rozhodnúť kam s karavanom na Slovensku alebo ktoré kempingy by boli pekné pre stanovanie? A čo tak pre zmenu skúsiť glamping, ktorý vás určite očarí pohodlím a krásnou prírodou navôkol nie len u nás doma, ale aj v zahraničí! Pre čo najpríjemnejšie balenie kufrov sa pozrite na to, čo nezabudnúť na dovolenku, aby ste si váš voľný čas mohli vychutnať bez akýchkoľvek starostí. Dúfame, že vám naše rady a nápady pomôžu stráviť naozaj nezabudnuteľnú dovolenku!

Nechajte sa zlákať tohtoročným dovolenkovým trendom glamping a vychutnajte si pohodlie v štýlovom ubytovaní, obklopenom čarovnou prírodou. Uvidíte, že si ho ihneď zamilujete! Využite taktiež bezplatnú registráciu na Westwing, doplňte si vašu dovolenkovú výbavu a nenechajte si ujsť aj naše ďalšie exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!