Bezplatné vrátenie
100 dní na vrátenie
Dovolenka pri mori

Je to skoro až neuveriteľné – cestovanie sa po náročnom období so samými obmedzeniami opäť postupne dostáva do plných obrátok! Zmena životného štýlu počas pandémie sa odrazila aj v cestovateľských trendoch, ktoré sa teraz v oveľa väčšej miere sústredia na vnútornú pohodu, mindfulness, udržateľnosť a autentické zážitky. Ak premýšľate kam na dovolenku v tomto roku, ste tu na správnom mieste! Pripravili sme pre vás super tipy na dobrodružné výlety, relaxačné pobyty či rebríčky najkrajších destinácií na leto aj zimu, ktoré vás určite nesklamú. Hor sa na cesty!

Kam na dovolenku: 11 cestovateľských trendov v roku 2023

Po dlhej a vyčerpávajúcej pandémii sa stále viac a viac krajín znova otvára turizmu. Spontánne rozhodnutia pre cestovanie sú späť! Znie to skvele, však? Poďme sa pozrieť na horúce cestovateľské trendy v roku 2023 bližšie.

 1. GOAT alebo splnenie cestovateľských snov

  “Greatest of all trips” znamená “to najlepšie zo všetkých výletov”. Či už si vyberiete bezpečné krajiny na cestovanie alebo máte chuť na viac adrenalínové zážitky, s trendom GOAT by si každý mal splniť svoj cestovateľský sen.

 2. Na rodine a priateľoch záleží viac ako kedykoľvek predtým

  Po dlhom období zameškaných dovoleniek, osláv či iných príležitostí, nechceme premárniť ani chvíľu s ľudmi, ktorých najviac milujeme.

 3. Súkromie nadovšetko

  Pobyt v rekreačnom dome či na chate, alebo uprostred prírody, aby človek načerpal novú energiu a odpočinul si od znovurozbehnutého zhonu je vždy dobrým nápadom!

 4. Zlatá éra digitálnych nomádov

  Home office sa pre mnohých stal novým spôsobom práce – stačí predsa byť online a môžete pracovať z akéhokoľvek miesta!

 5. Cestovanie po Európe je overenou klasikou, ktorá nesklame

  Európa je vždy skvelou voľbou. Objavujte pestrosť rôznorodých kultúr a zažite nezabudnuteľné chvíle v európskych krajinách.

 6. Mestá a metropoly sú späť

  Pulzujúca energia v mestách, plné ulice a nočná zábava prežívajú znovuzrodenie.

 7. Autentické zážitky

  Zažite autentické chvíle s miestnymi, ochutnajte nové jedlá a nechajte sa zlákať miestnymi atrakciami.

 8. Wellness, oddych a vnútorná pohoda

  Načerpajte vnútornú rovnováhu s pomocou wellness pobytov, s hodinami yogy, ajurvédou či meditáciami.

 9. Pocit voľnosti a slobody

  Kempovanie, glamping, zážitkové safari, túry po horách alebo cyklistika napr. s pomocou populárnych “e-bikov” – objavte radosť pohybu a divokosť v srdci s trendom “wildness”. 

 10. Nové technológie v cestovaní

  Sofistikované mobilné aplikácie a smart technológie vám celý proces poriadne uľahčia a budú vás informovať o najaktuálnejších požiadavkách.

 11. Udržateľnejšie cestovanie

  Moderné cestovanie kladie veľký dôraz aj na udržateľnosť zdrojov – prispievanie k ochrane životného prostredia a kultúrneho dedičstva, podpore lokálneho trhu a ekologickým riešeniam.

Kam na dovolenku v lete 2023: náš výber destinácií

#1 Stredozemné more

Prímorské krajiny ako napríklad Portugalsko, Španielsko, Taliansko, Grécko, Bulharsko, Turecko či Egypt, Maroko, Tunisko a ďalšie na africkom pobreží – oblasť Stredomoria ponúka hotový katalóg prekrásnych destinácií pre dokonalú letnú dovolenku!


#2 Nepál

Ak hľadáte pokoj a oddych, Nepál bude to správnou destináciou práve pre vás. Vďaka bohatej kultúre a histórii, poskytuje Nepál nezabudnuteľný a estetický zážitok. Orientálne prvky a farebnosť tejto krajiny a kultúry možno pozorovať na každom kroku. Ak by ste zatúžili po niečom akčnejšom, vyberte sa na turistiku alebo skúste rafting.


#3 Island

Pre tých, ktorí nie sú fanúšikmi letných horúčav a ležania na pláži bude chladnejší Island plný prírodných divov tá pravá voľba! Leto s teplotami 5-15 °C je skvelým obdobím pre túry, návštevu vodopádov, pozorovanie veľrýb či pláže s čiernym pieskom.


#4 Mexiko

Ako jedna z mála krajín bolo Mexiko otvorené turizmu aj počas pandémie. Bohatá a jedinečná kultúra s tradíciami siahajúcimi až do staroveku, krásna príroda, množstvo pláží a vynikajúca kuchyňa spravia vašu dovolenku nezabudnuteľnou!


#5 Bali

Počas obdobia sucha, ktoré trvá od apríla do októbra, je dokonalým miestom pre milovníkov pláží a letných atrakcií. Avšak obdobie dažďov od novembra do marca nie je o nič menej očarujúce – je to skvelý čas pre návštevu chrámov v džungli, kurzy jógy a meditácií.

Kam na dovolenku v zime 2023: náš výber destinácií

#1 Rakúsko

Kam na dovolenku v zime? Rakúske Alpy sa už dlho radia medzi najnavštevovanejšie pohoria so skvelou lyžovačkou! Dlhé, dobre udržiavané trate na svahoch a skvelý servis v hoteloch sa dokonale postarajú o vaše pohodlie.


#2 Juhoafrická republika

Máte chuť sa zohriať? Európska zima znamená obdobie leta v Južnej Afrike – nádherné prírodné rezervácie, očarujúca kultúra, oceánske pobrežie, vínne oblasti a veľkomestá plné života vám zaručia horúce zážitky.


#3 Austrália a Nový Zéland

Opäť sme v južnej pologuli našej krásnej planéty – pripravte sa preto na horúcu zimu! Austrália aj Nový Zéland si každého návštevníka podmania svojou inakosťou – flóra, fauna, jedinečné tradície a zvyky vás neprestanú udivovať.


#4 Dubaj

Púštna krajina s horúcim letom trvajúcim od mája do októbra, avšak skvelé miesto pre návštevu v zime, kedy sú teploty od 20 °C do 30 °C s malým množstvom zrážok. V januári a februári sa tu dokonca koná aj veľmi populárny Dubai Shopping Festival!


#5 Slovensko

Zima na Slovensku vie byť skutočne čarokrásna! V niektorých častiach pohorí sú aj v tomto období povolené túry, ale väčšina sa naplno využíva na lyžovanie. Keď sa budete chcieť trochu zohriať a zmeniť aktivity, stačí zabehnúť do jedného z aquaparkov.

Skvelé nápady ako priniesť cestovateľské zážitky aj k vám domov

Dovolenka plná úžasných zážitkov si určite zaslúži nejakú peknú spomienku u vás doma. Čo by ste povedali na:

 • obraz alebo plagát vyrobený ako koláž skvelých fotiek a drobných predmetov, napríklad etiketa z vína, cestovný lístok, podpivník, atď.;
 • súpravu fotorámikov so zábermi nezabudnuteľných momentov;
 • šálky s vytlačenými fotkami;
 • dekoratívny vankúš s potlačou z fotografií?

Ak plánujete vašu dovolenku stráviť na Slovenku, určite nájdete nespočetne veľa krásnych miest a atrakcíí, ktoré môžete navštíviť. Máloktorá krajina sa môže pochváliť toľkými prírodnými skvostami na tak malom území. Ak premýšľate, kam na dovolenku na Slovensku, odporúčame vám nasledovné tipy:

Je čas baliť kufre a chystať sa na nezabudnuteľnú dovolenku! Dúfame, že vás naše rady a nápady inšpirovali a že si tú vašu vychutnáte do sýtosti. Či už to bude naše prekrásne Slovensko alebo zahraničie, je úžasný pocit sa môcť opäť spýtať “kam na dovolenku”!

Ste pripravení vyraziť na dovolenku? Máte všetko zbalené? Ak nie, u nás určite nájdete to, čo vám chýba. Využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!