ABC Provence: krátky sprievodca provensalským štýlom

Modré nebo, fialová levanduľa, žlté slnečnice a sýta červeň vína. Provence je ako farebný sen, alebo ako jeden z farebných obrazov maliara Van Gogha. Túžite po tom preniesť si napríklad čo i len trochu tejto neobyčajnej atmosféry do svojho domova? Zoznámte sa s naším krátkym sprievodcom provensalského štýlu!

Łazienka w stylu prowansalskim

Patinovanie nábytku

V typicky provensalskom interiéri by nemali chýbať klasické a elegantné komody, kredence a skrine. Ideálne je preniknúť do tajov umeleckej techniky patinovania a dodať tak nábytku trochu originálneho starobilého vzhľadu. A čo farby? Vyberajte z palety pastelových farieb. Najdôležitejšia je samozrejme fialová, ale možno tiež použiť bielu, béžovú, slonovinovú alebo blankytnú.

Przewodnik po stylu prowansalskim

Kvetiny

Dom by určite mal byť plný kvetov. Či už čerstvých alebo sušených. Flóra je vždy základným prvkom aranžácie v provensalskom štýle. Na stoly a skrinky postavte porcelánové vázy s kvetinami. Týmto spôsobom do každej izby vnesiete štipku romantiky. Rastlinné motívy sa môžu zdobiť  aj prikrývky, posteľnú bielizeň a čalúnenia.

Świece i zapachy Prowansji

Sviečky a kadidlá

Kvety sú síce pastvou pre oči, ale nezabúdajme aj na ostatné zmysly. Dbajte vždy na to, aby bol váš domov vždy navoňaný ako slnkom pokrytá provensalská lúka! Zvoľte ľahké vône: levanduľovú, ružovú, pižmovú a jazmínovú. Vonné sviečky v spálni alebo kúpeľni vám pomôžu vytvoriť intímnu atmosféru. Jemná aróma a decentné svetlo sú najlepším spôsobom na kráľovský sen!

ceramika w stylu prowansalskim

Keramika

Provensalský štýl preferuje prírodné materiály. Keramické taniere, poháriky, krčahy a čajové kanvice sú veľmi často zdobené ručne maľovanými motívmi vtákov a kvetín. Chcete ešte romantickejšie prestretý stôl? Taniere v tvare srdca budú zásahom do čierneho!

kuchnia w stylu prowansalskim

Kuchyňa vintage

V provensalskom dome je na každom kroku cítiť jemnú nostalgiu. V kuchyni nesmie chýbať porcelánový riad a medené hrnce. Doplnky vyrobené z prírodných materiálov okamžite evokujú sentimentálne spomienky! Starú balančnú kuchynskú váhu so závažím ešte celkom určite niekedy využijete na váženie najrôznejších polotovarov. Ak chcete chaos v kuchyni  trochu usporiadať, potom môžete ledabolo pohodené drobnosti umiestniť do cínových nádob a plechoviek.

tkaniny boutis w stylu prowansalskim

Boutis

Dejiny boutis začínajú už v dvanástom storočí, keď sa v Marseille prvýkrát objavili nové materiály z ďalekej Indie. Indické látky pripomínajúce maľby, perkál a lesklý Chintz začali spracovávať marseillskí remeselníci. Týmto spôsobom vznikla technika boutis, bez ktorej si dnes provensalský štýl nemožno ani predstaviť. Určite si obľúbite prešívané vankúše, prikrývky a pohovky!

styl prowansalski

Romantická záhrada

Drevo, kované železo a prútie – to sú materiály, ktoré nájdete skoro v každej provensalskej záhrade. Ideálne sú stoličky, lavice v štýle art déco, ale ak vám skutočne záleží na efektnej dekorácií, zaobstarajte si vyrezávané lucerničky a vtáčie klietky. V noci bude vaša záhrada plná rozprávkových svetiel!

Provensalský štýl — 10 must-haves

10 must-haves w stylu prowansalskim
  1. Stôl a stoličky
  2. Sedačka
  3. Stojany na kvety
  4. Lampióny
  5. Koleso ako dekorácia
  6. Lampášik
  7. stojaca lampa v štýle vintage
  8. Regál
  9. Klietky

Fotografie: Living4media / Shutterstock

Dagmar Ferova

Používate už aplikáciu Westwing?

Stiahnuť
Stiahnuť
Offline