Koloniálny štýl, alebo ako sa stať interiérovým cestovateľom

Máte radi klasické interiéry, ale hľadáte spôsob, ako im pridať trochu exotiky? Predstavujeme vám koloniálny štýl! Presvedčte sa, ako je možné spojiť nesmrteľnú klasiku s tropickými prvkami.

westwing-styl-kolonialny-1

Koloniálne prvky

Koloniálne prvky vnášajú do klasických interiérov závan sviežosti. Koloniálny štýl je ideálnou výhovorkou, aby sme v aranžovaní využili prvky boho i etno-štýlu a nenarušili celkovú harmóniu interiéru. Tradičný nábytok vyzerá omnoho zaujímavejšie a odvážnejšie, ak je kombinovaný z africkými alebo ázijskými doplnkami.

westwing-styl-kolonialny-collage3

Zaklopať na drevo

Vzácne druhy dreva, napríklad eben, mahagón, alebo palisander, vnímame nielen ako atribút luxusu, ale vnášajú nám do interiéru aj nádych exotiky. Nábytok z exotického dreva je veľmi dobrou investíciou: také veci totiž ani časom nestrácajú zo svojho kúzla. Aj keď už samotný vzhľad dreva je sám o sebe dekoráciou, tak až spojením niekoľkých jeho druhov, rezba a intarzia dodajú kompozícii eleganciu.

westwing-styl-kolonialny-3

Koloniálne materiály

Materiály v koloniálnom štýle majú zvýrazniť spojenie interiéru s prírodou: začínajúc ratanovými a prútenými košíkmi, stolmi a taburetkami, až po kamenné zárubne a okenné parapety. V prípade čaluneného nábytku sa najlepšie hodí satén, bavlna, ľan, semiš, vlna a svetlá koža.

Farby vašich ciest

Koloniálny štýl sa spája predovšetkým s teplými, slnečnými krajinami – farebná paleta má odzrkadľovať túto klímu. V interiéri by mali dominovať béžová alebo krémová farba a žltkasté odtiene piesku. Svetlo prenikajúce skrz veľké okná vyplní miestnosť prírodným denným svetlom. Výrazné farby sa ukazujú len ako doplnky: vankúše, nástenné rohože či keramika.

westwing-styl-kolonialny-2 (2)

Tropické rastliny

Najjednoduchším spôsobom na stvorenie koloniálnej atmosféry domu je výber rastlín so šťavnatými zelenými listami. Zvlášť odporúčame veľké druhy v kvetináčoch: bambusy, palmy, citróny či kávovníky. Zaujímavým, exotickým doplnkom určite budú aj sklenené nádoby s orchideami a kaktusmi.

westwing-styl-kolonialny-2

Príslušenstvo a doplnky

Koloniálny štýl je obyčajný klasický interiér zvýraznené exotickými doplnkami. Len v takomto interiéri je možné vidieť masku šamana visiacu na stene nad pohovkou Chesterfield, alebo africkú vázu umiestnenú na viktoriánskej konzole.

Aby sa dom nestal skladom rôznych jedinečností, vyberajte si také dekorácie, ktoré priťahujú pozornosť, ale nepokazia dojem vyváženej štylizácie. Našimi najobľúbenejšími doplnkami sú:

  • paravány
  • porcelánové figúrky
  • zvieracie kože (tomuto roku kraľuje zebra!)
  • ručne tkané koberce
  • vyšívané obliečky na vankúše
  • drevené sošky

Fotografie: Living4Media & The Interior Archive

Dagmar Ferova

Používate už aplikáciu Westwing?

Stiahnuť
Stiahnuť
Offline