Na návšteve u Odette

Bývanie kreatívnej riaditeľky holandského Westwing

Do tohoto domu, ktorého história sa datuje od dvadsiatych rokov 20. storočia, sa Odette  zamilovala  na prvý pohlaď. Nie je sa čomu diviť. Táto kúpeľňa, izba pod holým nebom a nádherná obývačka plná svetla! Toto musíte vidieť!

1-1_J5B0387WESTWING_BINNENKIJKER_ODETTE_JUNI_2015_BY_FEMFOTOGRAFIE

Hore nohami

Keď som sem prišla prvýkrát, naozaj som sa do tohto miesta zamilovala. Síce sa mi nepáčilo, ako predchádzajúci vlastníci dom zariadili, ale vedela som, že chcem, aby sa ten dom stal mojím domovom. Vedela som tiež, čo dom potrebuje – a boli to zmeny dosť radikálne. Doslova sme ho obrátili hore nohami – spálňu sme presunuli na prízemie a v podkroví sme zbúrali steny, čím vznikla obrovská obývačka plná svetla. Pridali sme dvere na terasu, takže každý, kto chce vyjsť na strechu a pokochať sa výhľadom na pobrežie s majákom, už nemusí prechádzať cez spálňu.

2-1_J5B0052WESTWING_BINNENKIJKER_ODETTE_JUNI_2015_BY_FEMFOTOGRAFIE

Žiarivo biela

Naši hostia sa nemôžu vynadívať na našu obývačku – všetci obdivujú, aká je svetlá a veľká. Už len to, že nie je na prízemí a musí sa do nej vchádzať po schodoch, je veľkým prekvapením. Zariaďovanie domu sa mi veľmi zapáčilo, ale môj priateľ stále dával na mňa pozor. Aby som mohla obhájiť niektoré nápady, pripravovala som pre neho moodboardy. Napríklad mal pochybnosti, či náš dom bude v kombinácii bielej so šedou dostatočne útulný, ale podarilo sa mi ho presvedčiť. Mnoho našich hostí tvrdí, že náš dom je veľmi útulný. Je v ňom dostatok slnka, ktoré krásne rozjasňuje všetky neutrálne farby. Okrem toho zbožňujem naše vysoké stropy!

7-2_J5B3262WESTWING_ODETTE_SIMONS_BINNENKIJKER__BY_FEMFOTOGRAFkopie

Štýlová mama

Náš dom je zariadený v duchu modernizmu okoreneného niekoľkými dizajnérskymi kusmi nábytku. V takomto prostredí sa mi skvele býva – lásku k modernizmu chovám už oddávna, lebo ju mám po mame. Tento štýl je navyše zase v móde. Keď som pred pätnástimi rokmi začala bývať sama, ako prvé som si kúpila štyri stoličky Butterfly Chair od Arne Jacobsena. Ako malé dievčatko som na takých sedávala doma. V priebehu rokov som nahromadila veľa vecí. Patrím totiž k ľuďom, ktorí presne vedia, čo chcú. Preto je základ aranžovania môjho interiéru stále rovnaký. Vhodnú pohovku a stolík som hľadala dlho a len tak ich zase nevymením. Ale zato rada raz za nejaký čas mením doplnky.

3-_J5B9863WESTWING_BINNENKIJKER_ODETTE_JUNI_2015_BY_FEMFOTOGRAFIE
4ab-1_J5B9877WESTWING_BINNENKIJKER_ODETTE_JUNI_2015_BY_FEMFOTOGRAFIE

Kokteil

Môj byt je kokteilom zo starých a nových predmetov – povedala by som, že môj štýl je  eklektický. Mám rada odvážne materiály ako kov, sklo či drevo. Veľká časť môjho nábytku je pokladnicou spomienok, o ktorú rozhodne nechcem prísť. To platí aj pre šperkovnicu po prababičke, ktorú si priviezla so sebou, keď sa sťahovala z Indonézie do Holandska. Dodnes ju mám v kuchyni. Moja takmer storočná skriňa tiež patrila jej. V obývacej izbe hrá prím zelené kreslo, ktoré bolo pôvodne fialové, ale keď sme sa sem nasťahovali, rozhodli sme sa ho potiahnuť zelenú tkaninou Artifort. Záležalo mi totiž na tom, aby byt nepôsobil prehnane dievčenským dojmom. Uznáte, že vedľa stolíka od mojej mamy vyzerá skvele. Mám rada tiež stoličku Ahrend, ktorú som si zaobstarala za peniaze od babičky.

 

6ab-2_J5B8796WESTWING_ODETTE_SIMONS_BINNENKIJKER_BY_FEMFOTOGRAFIkopie

Zelené svetlo

Mám slabosť pre zelenú farbu a osvetlenie. V každej izbe mám biele závesné svietidlá, ale inak som naozaj popustila uzdu fantázii! Mám napríklad lampu vyrobenú z knižky. Mnohým ľuďom sa nepáči, ale podľa mňa je výnimočná. Navyše je zelená, takže čo viac si priať? Rada vystavujem zvláštne a zábavné predmety. Niektoré veci sú totiž krásne tým, aké sú škaredé. Pre tieto predmety mám miesto v otvorenej skrini, kde si ich všetci môžu prezrieť. Okrem iného tu stojí tiež strieborná mačka od mojej mamy, ktorú nikdy  nikomu nedám. Bývanie by vás malo baviť!

8-1_J5B0062WESTWING_BINNENKIJKER_ODETTE_JUNI_2015_BY_FEMFOTOGRAFIE
9-1_J5B0020WESTWING_BINNENKIJKER_ODETTE_JUNI_2015_BY_FEMFOTOGRAFIE

Skryté príbehy

Podľa mňa nemusia byť všetky prvky v byte v rovnakom štýle. Vyvážené pozadie mi umožňuje pracovať so zelenou, tyrkysovou a ďalšími živými farbami. Môžem ich zakomponovať v podobe vzorovaných vankúšov či pestrých prebalov kníh, ktoré som si začala robiť už ako tínedžerka. Dobre pôsobí tiež spojenie rôzne veľkých predmetov – ako obrovská lampa a váza. Ak si chcete zariadiť bývanie v tomto duchu, rozhodne nemusíte slepo kopírovať aktuálne trendy – kým si niečo kúpite, porozmýšľajte, či sa vám daná vec bude páčiť aj za niekoľko mesiacov. Uprednostňujem predmety, ktoré rozprávajú nejaký príbeh – tie sú tým pravým korením interiéru.

11ab-1_J5B0122WESTWING_BINNENKIJKER_ODETTE_JUNI_2015_BY_FEMFOTOGRAFIE
10-ab-1_J5B9993WESTWING_BINNENKIJKER_ODETTE_JUNI_2015_BY_FEMFOTOGRAFIE

Kúpeľňa à la hamam

Dlhé roky som snívala o vlastnej vani, ktorú sme doma nikdy nemali. Práve preto je pre ňu v kúpeľni vyčlenene zvláštne miesto. Krásne sa vyníma na pozadí špeciálne dostavanej steny, vďaka ktorej sa vaňa ocitla v samom strede kúpeľne. Stena bola pôvodne holá, len nedávno sme ju nechali vykachličkovať – sú to o marocké, ručné vyrábané kachličky s jemným perleťovým leskom. Povrch steny má rôzne kazy, od farebných škvŕn až po vzduchové bublinky, ale takú sme ju chceli – nedokonalú. Moja kúpeľňa je inšpirovaná atmosférou tureckých kúpeľov. Je veľká natoľko, aby sa v nej dalo sladko odpočívať a uvoľniť sa po ťažkom dni. Strašne rada trávim čas vo vani so šálkou čaju, knižkou či pri zapálených sviečkach.

12-2_J5B8822WESTWING_ODETTE_SIMONS_BINNENKIJKER_BY_FEMFOTOGRAFIkopie

Posedenie

V mojom dome je niekoľko miest, kde si naozaj rada posedím. Už som spomínala zelené kreslo Artifort, z ktorého rada sledujem televíziu (stačí ho len trochu posunúť a otočiť). Rada sedávam aj za veľkým jedálenským stolom, k jedlu aj k práci. Pohovku som umiestnila uprostred obývačky, takže je okolo nej dostatok miesta – to je ďalšia z vecí, ktoré som si vždy priala mať. Je z nej vidieť celú izbu, a navyše stojí tak, že aj z kuchyne mám prehľad, čo sa na nej deje. Každé zo spomínaných miest je pre mňa veľmi inšpirujúce.

13-1_J5B0225WESTWING_BINNENKIJKER_ODETTE_JUNI_2015_BY_FEMFOTOGRAFIE
14-1_J5B0177WESTWING_BINNENKIJKER_ODETTE_JUNI_2015_BY_FEMFOTOGRAFIE

Relax na streche

Z terasy na streche máte celé mesto ako na dlani. Samotná terasa je dosť veľká – šesťkrát šesť metrov, takže sme si mohli dovoliť postaviť na ňu obrovskú pohovku, na ktorej radi odpočívame my aj naši priatelia. Počujete odtiaľto spev vtákov i šum mora. Nemusím ani chodiť na pláž, aby som zacítila vo vlasoch svieži morský vietor. V našom okolí takmer nikto nemá na streche terasu, takže tu máme aj svoje súkromie. Mám rada zeleň, ale nejako zvlášť skúsená záhradníčka nie som, takže som sa zmohla len na regál s kvetinami a bylinkami (čo je praktické, pretože terasa je hneď vedľa kuchyne). Tie vystačí len občas zaliať a funguje to!

15-1_J5B0418WESTWING_BINNENKIJKER_ODETTE_JUNI_2015_BY_FEMFOTOGRAFIE

Nech žije Holandsko!

Ako v každom typickom holandskom dome ma po návrate z práce víta môj kocúr Jaap. Celý interiér je vzdušný a má klasický, holandsky pragmatický ráz. Nájdete tu predmety z dielne našich mladých šikovných projektantov. Nie som oddanou rojalistkou, ale svoju knižku o kráľovnej Beatrix zo šesťdesiatych rokov zbožňujem.

5-1_J5B0241WESTWING_BINNENKIJKER_ODETTE_JUNI_2015_BY_FEMFOTOGRAFIE

Zmysel pre štýl

Okrem práce pre Westwing sa zaoberám navrhovaním interiérov, oblečením a reklamou. Moje oblečenie a interiéry sa riadia rovnakou zásadou – musia byť jednoduché a pohodlné. Často chodím v teniskách, ale rada si obliekam tiež sukňu a vysoké podpätky. Moja skriňa je plná vecí, ktoré som zhromažďovala dlhé roky a rovnako je to aj s nábytkom v mojej domácnosti. Mám rada nezvyčajné štylizácie. V podstate som sa nikdy nad tým zamýšľala, ale seba aj svoj dom obliekam v rovnakom štýle!

16-2_J5B9587WESTWING_ODETTE_SIMONS_BINNENKIJKER_BY_FEMFOTOGRAFIkopie

Všade dobre, doma najlepšie

Vďaka čomu sa tu cítim naozaj ako doma? Samozrejme za to vďačím svojmu priateľovi a kocúrovi. Tento dom mi tiež dáva dostatok svetla a pokoja. Som tu obklopená vecami, ktoré sú súčasťou môjho života. Vďaka tomu všetkému vždy, keď otváram dvere tohto domu, viem, že som doma.

 

TEXT/FOTO: WESTWING

Patrycja Grabińska

Používate už aplikáciu Westwing?

Stiahnuť
Stiahnuť
Offline