Andreas Haumesser – lovec dizajnových pokladov

Kuriozity, rarity, perličky dizajnu a viac ako 50 obrazov – toto všetko zmysluplne usporiadať v jednom byte nie je len tak. Andreas, ktorý premenil svoj mníchovský byt na hotové panoptikum, má našťastie všetko pod kontrolou.

Westwing-wizyta-Andreas-Haumesser-11

„Som ako veverička, ktorá si neustále niečo nosí domov“, smeje sa náš hostiteľ, majiteľ PR agentúry. Už od študentských čias sa Andreas zaujíma o nábytkárskych klasikov, akými sú B&B Italia, Classicon či Artemide. Ale nenechajme sa zmiasť – aj klasika môže byť extravagantná, pretože Andreas rád kombinuje predmety z rôznych svetov: napríklad rekvizity z mníchovskej opery s vypchatými zvieratami či striebornými svietnikmi. Za posledných 10 rokov, odkedy tu Andreas žije, sa tento byt zmenil na miesto, kde každý kút aj predmet odráža majiteľovu osobnosť.

Westwing-wizyta-Andreas-Haumasser-31

Vďaka stenám v krásnej gustaviánskej farbe „Pavillon Gray“ od firmy Farrow & Ball sa u Andreasa cítime ako v kráľovskej pokladnici. Ani kuchyňa si nepotrpí na konvencie: starodávne stoličky patrili Andreasovmu pradedovi a netypický okrúhly stôl je ešte o niečo starší. Obrus, ktorý ho zakrýva, vyrobil domáci pán vlastnoručne. „Ak ide o bytové doplnky, muži majú výrazne obmedzený výber. Preto si obrusy šijem sám – väčšinou z látky na obleky.“

Westwing-wizyta-Andreas-Haumasser-51
Westwing-wizyta-Andreas-Haumasser-101

Kúsok od stola sa na stene začína umelecká galéria, ktorá sa tiahne prakticky celým bytom. Portréty neznámych maliarov striedajú výjavy z Kodane, fotografie, vystrihovačky a prekrásna pestrofarebná vitráž. Tú si od jedného obchodníka so starožitnosťami objednal Orlando Bloom, nikdy si však po ňu neprišiel. Andreas svoju príležitosť nepremeškal.

Westwing-wizyta-Andreas-Haumasser-21
Westwing-wizyta-Andreas-Haumasser-41

V móde a interiérovom dizajne milujem všetko, čo je extravagantné.

Westwing-Andreas-wizyta1

Obrazy nechýbajú ani v spálni. Maria Callas tu pózuje hneď vedľa Marlene Dietrich. Karl Lagerfeld a Barbara Hulanicki sa na nás zase pozerajú z fotografií, ktoré zhotovil sám Andreas. Päťramenný strieborný luster patrí k najcennejším Adreasovým trofejam a je dôkazom jeho impulzívneho nakupovania. „Bol strašne drahý, ale keď som ho zbadal vo výpredaji inventára z reštaurácie, ktorú práve zatvárali, nemohol som odolať.“

Westwing-wizyta-Andreas-Haumasser-71

S komodou to nebolo také ľahké. Celé tri roky chodil Andreas do jedného starožitníctva a presviedčal antikvára, aby mu tento kúsok z 20. rokov predal. Treba dodať, že táto komoda sa mu zapáčila, pretože vyzerala veľmi zvláštne. Nie každý kus nábytku v tomto byte je kuriozitou: pohovka od B&B Italia či kreslo Ligne Roset sú jednoduchými klasickými exemplármi. Ich strohosť skvele dopĺňa ostatné vystavené predmety: kus koralu, porcelánové vtáčiky, „králičiu lampu“ Rabbit Lamp od firmy Moooi a opičky z dielne Dána Kaye Bojesena.

Westwing-wizyta-Andreas-Haumasser-61

Ani v spálni nechýbajú rozkošné porcelánové zvieratká. Chýba tu už len veverička. „Veverička som predsa ja“, pripomína nám Andreas a vydáva sa na ďalší lov štýlových predmetov.

Westwing-wizyta-Andreas-Haumasser-81

Dagmar Ferova

Používate už aplikáciu Westwing?

Stiahnuť
Stiahnuť
Offline