Doma u Ilarii Ferraro – v štýle medzi art déco a Orientom

Hovorí sa, že oči sú zrkadlom do duše, a príbytok Ilarii Ferraro je naozaj zrkadlom odrážajúcim vášeň jeho majiteľky, jej životného štýlu a vnímania sveta. Ilaria Ferraro, zakladateľka značky Ted Milano a interiérová projektantka so skúsenosťami zo sveta módy, nám otvorila dvere do svojho domu v Miláne. Hranice tohto priestoru siahajú od tradícií cez hľadanie nových foriem, až po art déco a fascináciu Orientom. Interiér je ako zrkadlo, v ktorom sa ukazuje charakter domácej pani.

Hľadanie vlastného štýlu: art déco a Orient

Celý interiér sála atmosférou 30. rokov minulého storočia. Ilaria Ferraro sa netají fascináciou projektami uznávaného talianskeho architekta a dizajnéra Gioa Pontiho. Táto estetika sa dokonale snúbi so štýlovou architektúrou obytných domov v Miláne. Ale Ilariin dom nie je len priestorom na bývanie, je to aj pracovný priestor. Dopĺňajú ho predmety, ktoré sa dajú zakúpiť v impériu luxusu stvorenom samotnou Ilariou Ferraro a Steveom Touom – je to značka, pod ktorou nájdeme neštandardný nábytok, lampy, nádherné textílie spolu s ručne tkanými kobercami, ako aj iné predmety vytvorené priamo na želanie klientov.

Kým je Ilaria? Túto otázku smerujeme priamo na majiteľku.

„«Kým je Ilaria?» Stále sa mi na túto otázku nedá ľahko odpovedať, ale po posledných skúsenostiach v práci mám dojem, že som získala väčšie uznanie pre moju firmu. Vďaka účasti na milánskom veľtrhu Salone del Mobile, najprestížnejšej udalosti pre interiérový dizajn na svete, ako aj publikácii článku a titulnej strane v „Marie Claire Maison” spolu s  „Stranger Pinks”, sme získali docenenie. Neznamená to však, že by sme tým dosiahli náš cieľ; úspechy berieme ako motiváciu, ktorá nám dodáva silu, aby sme pracovali ešte lepšie. Nachádzam sa v takom štádiu profesionálneho života, že mám potrebu tvoriť niečo nové; to taktiež znamená búranie starých koncepcií. Pozeranie do budúcnosti však neznamená, že strácam kontakt s prítomnosťou. Neustála pripravenosť príjimať nové výzvy – to je podľa môjho názoru recept na to, ako sa urdržať na povrchu v živote aj v práci. Dôležitá je svojím spôsobom aj vnímavosť, sviežosť pohľadu, ktorá umožňuje nachádzať v ľuďoch a veciach tú ozajstnú krásu, tú, ktorá môže zachrániť svet.”

„Dve najdôležitejšie veci pri projektovaní sú kultúra a tradícia. Aj jedno, aj druhé je súčasťou môjho bytia, súčasťou mojej histórie. Som Sicílčanka a cítim silné puto k mojej krajine a jej osudu. Keď som spoznala históriu domu, v ktorom bývam, pocítila som, že mi je o to bližší. Nedokázala by som žiť v mieste, ktoré nemá dušu. História je pre mňa nesmierne dôležitá. V tom práve spočíva aj filozofia mojej práce: vážiť si, nie ničiť.”

Podľa zásad umenia

Salón je zariadený v tónoch inšpirovaných odtieňmi diel Paula Knealeho. Ružová je tu zladená s mätovou zelenou. Koberec s podobným mätovým tónovaním je inšpirovaný Orientom. Tak ako koberec, aj stôl, ktorý má konštrukciu vo farbe zlata, sú projektami Ilarii Ferraro pre Ted Milano.

„Art déco štýl milujem, odkedy si pamätám. Talianske art déco má v sebe geometrickejšie, hranatejšie tvary. Také sú napríklad diela veľkých tvorcov z tohto obdobia, ako Villa Necchi Campiglio navrhnutá Pierom Portaluppim či tiež koncepcie Gioa Pontiho. Mne osobne sú teraz bližšie zahraničné verzie art déco, napríklad holywoodsky glamour 30. rokov. Inšpirujú ma tiež silné ženské osobnosti z tejto epochy, patrí medzi ne pravdaže Coco Chanel, ktorej projekty ako aj módne a interiérové návrhy sú kapitolou samou o sebe; bola absolútne výnimočnou osobou; ženou, ktorá výrazne vplývala na svoje okolie a šla si vlastnou cestou za úspechom.”

V dennej časti Ilariinho príbytku nachádzame trochu odlišný štýl ako v ostatných častiach, ale aj on sa poslušne pripája do všeobecného tónu interiéru. Tu dominujú púdrové odtiene oživené mätovou zelenou, ktorá je dokonalým pozadím pre modernistický nábytok. „Jediným elementom aranžovania je pohovka, ktorá v podstate nemá nič spoločné zo zvyškom. Nechala som tu tiež dva obrazy z tvorby Paula Knealeho. Aby som zladila ružové prvky, na steny a podlahu som zvolila zriedenú mätovú farbu; tá zaručuje efekt sviežosti a jemnosti. Celé dva mesiace som hľadala adekvátnu farbu pre kožu na pohovke, chcela som, aby „sa stratila”, roztopila sa do farby stien, nekonkurovala obrazom… A musím sa priznať, že som nesmierne spokojná s výsledným efektom…”

V obývacej izbe je veľmi dôležité svetlo; oveľa dôležitejšie ako v iných priestoroch domu. Práve ono flirtuje s nábytkom, čím mu dodáva ľahkosť. Dôležitý je taktiež koberec, ktorý ohraničuje priestor určený pre relax a oddeľuje ho od časti, kde sa nachádza kolekcia Oriente navrhnutá samotnou Ilariou. „Inšpirujú ma príbytky Coco Chanel či Yves Saint Laurenta, kde sa vždy našlo miesto na tapetu. Som názoru, že orientálne inšpirácie, elementy chinoiserie, sú vždy znakom dobrého štýlu. Veľmi sú mi blízki japonskí umelci neskorého obdobia Edo, ako napríklad Hirošige alebo Hokusai. A vôbec, Japonsko je krajina, ktorú jednoznačne musím navštíviť; je na absolútnom vrchu môjho zoznamu «vecí, ktoré musím spraviť».”

Palmová izba

„Všetko, čo som navrhla a vytvorila s myšlienkou na moje bývanie, má niečo spoločné s filmom Café Society od Woodyho Allena. Blízka mi je scénografia, kostýmy, atmosféra obrazu, ale taktiež fabula: láska, po ktorej túžime je oveľa intenzívnejší pocit ako láska, ktorá  už je naplnená… A tak to aj v skutočnosti je, to je jedna zo základných právd o živote. S nami ženami je to nasledovne: každá z nás deň čo deň vystupuje na scénu života, ale je potrebné mať na pamäti, že každý deň môže byť tá žena iná; farbu vlastnej osobnosti môžeme vyjadriť tým, ako vyzeráme. Každá z nás má v rukách obraz samej seba, a tento obraz môžeme každý deň meniť…”

V izbe s palmami ihneď upúta zrak komoda Osvalda Borsaniho, ktorá tu sídli priamo v centre priestoru. Tento kus nábytku je jedným z diel uznávaného architekta, dizajnéra a podnikateľa. Nedávno usporiadalo múzeum La Triennale di Milano prvú retrospektívnu výstavu Borsaniho tvorby, v ktorej sa nachádzali skoro všetky jeho diela.

„Za svoj postoj ku aranžovaniu vďačím v podstate Borsanimu, jeho špecifickému náhľadu na projektovanie a predovšetkým spôsobu, ako interiér zosobniť. Každá izba by mala byť iná, pretože aj život sa skladá z rôznych chvíľ.” Palmová izba je Ilariinym obľúbeným miestom hlavne večer. Kraľujú ti plamové listy; sú na stenách, na podlahe, na čalúnení nábytku… Je to odraz špecifickej obľuby práve tohto subtílneho tvaru. „Nápad sa zrodil, keď som prvýkrát vošla do obývacej miestnosti. Dom z 30. rokov, ako aj mnoho ďalších, je obkolesený palmami, ktoré si často ani nevšimneme. A pritom v Kalifornii patrí motív palmových listov medzi najpopulárnejšie dekoratívne témy. Rozhodla som sa jej preto dať palmu prvenstva.”

V obývacej izbe kraľujú palmy. Sú na stenách, na koberci, na nábytku… Koberec, ktorý bol navrhnutý Ilariou pre Ted Milano, je ručné vyrobený z hodvábu a je časťou autorskej kolekcie „Cali”. Tkaniny a tapeta v tomto priestore hrajú prvé husle a vedú medzi sebou pútavý  dialóg…

Listy palmy sú aj na koberci, ktorý bol navrhnutý Ilariou pre Ted Milano, je ručne vyrobený z hodvábu a je súčasťou „Cali” – autorskej kolekcie majiteľky.  Tkaniny a tapeta v tomto interiéri hrajú prvé husle, čím vytvárajú v miestnosti tak esteticky prepojený priestor, že máme dojem, akoby medzi sebou viedli dialóg… Niet sa preto čudovať, že izba nabáda ku relaxu a inšpiruje v hľadaní ďalších detailov. Medzi nimi si určite zaslúži pozornosť zelený mramor na krbe… Kto vie, možno aj on by nám mal čo porozprávať o výbere tónovania tejto miestnosti.

Za estetickú rovnováhu tohto interiéru sú zodpovedné nástenné lampy „IC” (Flos), ktoré sú umiestnené symetricky ku krbu, čo je ďalším z prejavov Ilariinej túžby po rovnováhe, ako  v profesionálnom, tak aj súkromnom živote. „Hľadanie rovnováhy vychádza z potreby mať v živote oporný bod, nájsť rovnováhu medzi stimulmi, ktorými nás život neprestajne zahŕňa. Každý z nás potrebuje pokoj a ja ho nachádzam práve v štýle art déco a v symetrii, ktoré si preto tak veľmi cením; oni majú v sebe ukrytú mieru, synkretizmus, niečo, čo je potrebné pre vyrovnanie prepychu v architektúre a v živote. Môj spôsob zmýšľania o živote a dizajne výrazne ovplyvnila kniha Veľký Gatsby Francisa Scotta Fitzgeralda; vďaka nej som v živote došla k mnohým prehodnoteniam. Fitzegerald mi pomohol pochopiť, čo je v živote dôležité a čo nestojí za pozornosť.”

Vchod vo veľkom štýle

Pri vstupe do domu naaranžovala Ilaria stojan, na ktorom je položený album Davida Hockneyho – obľúbeného umelca majiteľky tohto príbytku. Je to akoby pozvánka pre prichádzajúcich, aby sa zastavili a nazreli do sveta umelca.

Vchod do príbytku je miesto, ktoré zvykneme podceňovať. Ilaria vo svojom dome spravila všetko preto, aby tento prístup k veci zmenila; o to viac, že architektúra celého domu v sebe ukrýva toľko nevšedne úžasných možností. Práve vo vstupnej hale symetriu celého priestoru ešte zvýrazňujú oblúky a piliere, ktoré naznačujú smer do príbytku a zároveň pôsobia veľmi elegantne. „Za každú cenu som chcela podtrhnúť krásu tohto miesta. Zútulnila som ho: do predsiene som dala kreslo pokryté tkaninou firmy Beacon Hill, značky známej vďaka výrobkom, ktoré majú schopnosť mimikry, a teda sa vedia dokonale zosúladiť s okolím. Zamilovala som sa tiež do lámp Geatana Sciolariho – tvorcu, ktorý je síce menej známy v Taliansku, ale za to veľmi uznávaný v Amerike. Tieto lampy považujem za nezvyčajné.”

Strop predsiene je pokrytý tapetou s motívom listov značky  Cole & Son, ktoré vyzerajú skoro ako skutočné. Je to overený spôsob, ako interiéru dodať hrejivý pocit, ako zútulniť kameň, aj sklo, aj kov. „Oblúky sa mi spájali s malou botanickou záhradkou, preto som sa rozhodla pre listy na strope. Teraz zakaždým, keď prekračujem prah môjho domu, mám pocit, akoby som vchádzala do iného sveta. Celý dojem ešte umocňujú obrazy z albumu Davida Hockneyho – súčasného britského umelca, ktorého zbožňujem. Album, ktorý leží na stojane, je pozvaním, aby ste sa pristavili a nazreli do jeho sveta.”

Chodba: mozaiková cesta

Dlhá chodba spájajúca všetky priestory v dome plní taktiež dekoratívnu funkciu. Je vyobkladaná krásnou a cennou mozaikou v odtieňoch ružovej farby, ktorá sa stala inšpiráciou aj pre novú kolekciu koberčekov Ted Milano. Na strope je tapeta „Great Vine” značky Cole & Son. Táto mozaiková aleja nás prevedie do priestrannej kuchyne, ktorú si úplne celú navrhla samotná pani domu.

„Predovšetkým mi záležalo na tom, aby som tu mala svoje miestečko, kde si budem môcť sadnúť a dať si raňajky pri šálke čaju. Veľmi rada trávim čas v kuchyni – či už keď som doma sama alebo spoločne s mojimi hosťami. Moji hostia najradšej sedávajú na stoličkách (Gub) a ja – na mramorovom dlažbe, na ktorú som naozaj neskutočne pyšná. Inšpiráciou mi boli podlahy vo Villi Necchi Campiglio (ako aj môj showroom), kde sú veľké mramorové plochy popretínané širokými pásmi. Časť mojej kuchynskej dlažby má taktiež zelenkavú farbu; je stará, popraskaná, nesie v sebe znaky času, čo si veľmi vážim, pretože cítim, že dom žije.”

Kuchyňa

Kuchyňa je Ilariiným projektom. Mramorové dosky a obklad na stenách kontrastuje so zeleňou výbavy. Lesk interiéru dodávajú mosadzné detaily. Ilaria má veľmi rada kombináciu zelene s mosadzou.

Kuchyňa bola vymaľovaná ručne. Výrazné stopy po štetci majú byť odkazom na históriu stavby.

Kúpeľne

Kúpeľne sú taktiež projektom majiteľky tohto bývania. Do hlavnej z nich vedú vitrážne dvere z matného skla, ktoré pripomínajú vstupné dvere do príbytku. To je ďalší príklad pocty štýlu art déco zloženej paňou domu.

„Hlavná kúpeľňa je v podstate môj súkromný priestor, miestnosť, v ktorej odpočívam. Zbožňujem relax vo veľkej vani v anglickom štýle, ktorej biely korpus výrazne vystupuje na čiernom mramorovom pozadí. Navrhla som si tu aj obrovské zrkadlo. Za prvé pre to, aby vnášalo do priestoru čo najviac svetla, ale taktiež kvôli ľudskej roztopašnosti – veď predsa všetci žijeme v časoch kultu krásy.”

„Česanie vlasov, mejkap… to sú činnosti, ktoré veľmi dobre poznáme od dávnych čias. Vykonávame ich každý deň a trávime nimi celé hodiny. Svojím spôsobom je to prejav lásky človeka k sebe samému.”

Neutrálna spálňa

V porovnaní s inými priestormi domu pôsobí spálňa skoro až asketicky. Je zhotovená z: postele „Alcova” (kolekcia Maxalto B&B Italia) a baldachýnu, ktorého konštrukcia vyzerá starožitne. Koberec, ktorý bol navrhnutý Ilariou, a časť kolekcie Oriente sa tu objavili značne neskôr v porovnaní so základným vybavením. Neutrálne farby pozadia: stien a nábytku, nenechávajú náš zrak spočinúť na nich, ale upriamujú naše oči na originálnu štruktúru parkiet alebo na vlysy na strope.

Paleta odtieňov bielej, čiernej a sivej… Táto zásada sa týka tiež dvoch kresiel z päťdesiatych rokov, ktoré sú pokryté tkaninou v štýle art déco. Je to taká časť domu, kde si kedykoľvek môžete pokojne posedieť a zregenerovať svoje telo aj dušu…

Skriňa: čistá ženskosť

„Naozaj som potrebovala miestnosť, v ktorej by som mohla mať len skrine. Milujem oblečenie, je súčasťou mojej ženskosti, ale nežijem túžbou ho vlastniť. V šatníku som si navrhla centrálny ostrovček s mramorovou doskou, na ktorú sa dá všetko pohodlne položiť.

Móda vždy bude súčasťou mojej osoby, ako aj súčasťou mojej práce, keďže to, čo sa objavuje na mólach, sa za chvíľu objaví aj v našich príbytkoch. Zakaždým v iných verziách, interpretáciách… Je to aj skutočný a živý zdroj inšpirácie… Móda je naozaj dôležitá, pretože nás dokáže odpútať od každodenného života, aj keď si to stále nechceme pripustiť…

Moja obľúbená kombinácia sú rifle LEWIS 501, ktoré som objavila len nedávno, a k tomu biela blúzka. A nejaké adekvátne topánky – s tými sa dá vyhrať… Dokonca aj večerný štýl si interpretujem po svojom, úplne bez obáv, že by sa niekomu mohol zdať nevhodný… V takom prípade je dôležitá jedna zásada: to predsa vy sa máte cítiť dobre a byť v súlade s tým, čo máte radi. Dlhá sukňa do pizzérie? A prečo nie? Nech si vravia, čo chcú. Je to predsa môj výber!”

„Doma mám svoje malé rituály, často si zapálim sviečky, nepohŕdnem šálkou čaju alebo pohárikom dobrého vína. Mám veľmi rada srdečných ľudí. Tieto zásady sú tiež blízke kultúre Orientu. Mám radosť, keď môžem potešiť mojich hostí slovom alebo gestom, a vždy sa snažím o to dbať. Zahŕňanie ľudí srdečnosťou je taktiež spôsob, ako sa sami so sebou môžeme cítiť dobre. Pohostinnosť. Presne to je esenciou môjho príbytku.”

Text/ foto: WESTWING

Patrycja Grabińska

Používate už aplikáciu Westwing?

Stiahnuť
Stiahnuť
Offline