Na návšteve u Andrého Klotza, fotografa a cestovateľa

Byt Andrého Klotza v São Paule sme navštívili v daždivý deň, typický pre toto ročné obdobie. Rýchlo sme však zabudli na škaredé počasie. Pozývame vás na prehliadku naozaj prekrásneho bytu!

westwing-brazylia-andre-klotz-mieszkanie

André Klotz, brazílsky fotograf bývajúci v São Paule, sa špecializuje na fotografovanie architektúry, interiérov a portrétov. Jeho bývanie je plné fotografií, suvenírov z ciest a spomienok.

Byt nášho hostiteľa sa nachádza v budove, ktorá ničím nepripomína budovy finančných a kultúrnych inštitúcií, ktoré ju obklopujú. Nič nesvedčí o tom, že hneď vedľa sa nachádza finančné centrum mesta – Avenida Paulista. Toto miesto má jednu veľkú výhodu: úchvatný výhľad na okolitú architektúru.

Hľadal som miesto s veľkými oknami, cez ktoré by som mohol obdivovať mesto tiahnuce sa až po horizont

westwing-andre-Klotz-2

André fotografuje hlavne architektúru a jeho vášeň pre určité architektonické riešenia je viditeľná v interiéri, ktorý zariadil. Medzi pohovkou a dverami v obývačke je umiestnená oddeľovacia stena zo skriniek. „Toto predelenie bolo nevyhnutné, lebo som nechcel sedieť na pohovke a pritom pozerať na dvere. Rozhodol som sa pre šialenú improvizáciu a jej výsledok prekonal moje najsmelšie očakávania.“

westwing-brazylia-andre-klotz-mieszkanie-2

Náš hostiteľ si dá poradiť od známych architektov, ale pokiaľ išlo o kúpeľňu, nepočúval nikoho. „Kúpeľňa bola malá a tmavá. Otvoril som priestor a spojil som ju so spálňou, hoci veľa osôb ma od toho odhováralo. Teraz mám v kúpeľni okno a nemôžem sa sťažovať na nedostatok svetla.“

westwing-brazylia-andre-klotz-4

Zrak priťahuje tiež svetlá kuchyňa. Cez okno a jemné záclony tu preniká množstvo denného svetla – sen každého kulinára a najmä fotografa! Cementový, štruktúrovaný povrch stien v kuchyni dodáva interiéru industriálne čaro.

westwing-brazylia-andre-klotz-5
westwing-brazylia-andre-klotz-6

Každý z 90 metrov štvorcových priestoru je využitý premysleným spôsobom. Keď sa sem André nasťahoval, nemal nič a všetko sa objavovalo postupne a podľa potreby. Veľa nábytku a doplnkov si priniesol ako suveníry z ciest – napríklad koberec v obývačke.

Raz, keď som pracoval pre jeden lifestylový časopis, uvidel som v obchode krásny dovezený koberec, ale bol príliš drahý. Na dovolenke v Turecku som na malom trhu objavil presne taký istý! Dnes zdobí podlahu mojej obývačky.

westwing-brazylia-andre-klotz-7

Okrem pamiatok z ciest nájdeme v Andrého byte aj rodinné pamiatky: okrúhle zrkadlo, drevené stoličky a gramofón. Pôvodný dedkov písací stôl je teraz bar. Rodinná história a spomienky sa ukrývajú na každom kroku. „Do bytu nič nehľadám. Čakám, až si ma nejaký predmet alebo nábytok nájde sám,“ hovorí André.

westwing-brayzlia-andre-klotz-mieszkanie-3
westwing-brazylia-andre-klotz-9
westwing-brazylia-andre-klotz-10

Keď sme sa ho spýtali na obľúbené miesto v byte, s úsmevom povedal: „Možno je to klišé, ale po dlhej ceste sa rád vraciam domov. Nemám tu obľúbené miesto. Celý tento priestor je pre mňa obľúbeným miestom.“

Fotografie: André Klotz / Westwing Home & Living

Dagmar Ferova

Používate už aplikáciu Westwing?

Stiahnuť
Stiahnuť
Offline