Šťastný príbytok: Inšpirujte sa štýlmi ikigai, lagom a dolce vita!

V predchádzajúcej sezóne kraľovalo hygge. Dánska filozofia šťastia ku nám zavítala na jeseň a získala si srdcia Slovákov poukazujúc na jednoduché príjemnosti, ktoré sa môžu stať základom útulného bývania a radostného života. V tomto roku nás však inšpirujú aj iné strany sveta. Z Japonska k nám prichádza ikigai, zo Škandinávie lagom a zo slnečného Talianska znovu objavené dolce vita. Inšpirujte sa aj vy našim sprievodcom a privítajte tieto štýly vo svojom živote ako aj… príbytkoch!

Lagom – nová tvár hygge

Dostatočne: ani príliš veľa, ani príliš málo. Presne akurát! Práve v tom tkvie esencia filozofie lagom, ktorá sa takisto ako jej predchodca hygge zrodila v Dánsku – kraji považovanom niektorými ľuďmi za najšťastnejší na celom svete. Životný štýl, ktorý predstavuje, sa zakladá na rovnováhe a harmónii prenikajúcej do každej časti nášho bytia.

Nie je žiadnou novinkou, že Škandinávci nemajú v obľube nadmieru čohokoľvek. Minimalizmus je ich prirodzeným postojom, ktorý sa prejavuje medzi iným aj v štýle obliekania, líčení, správania sa, či interiérovom dizajne. Preto sa filozofia lagom zakladá na umiernenosti a šetrnosti, ktoré pre mnohých prekvapivo prinášajú pocit pohodlia a pokoja. V dnešnom svete presýtenom konzumným spôsobom života sa práve zachovanie tejto rovnováhy môže ukázať ako kľúč ku šťastnému životu plnom radosti.

 

Lagom u vás doma:

Chcete preniesť trend lagom do vášho príbytku a zaplniť ho tak radosťou a šťastím? Nezabudnite pri tom na tieto zásady:

1. Rovnováha

Vytvorte si priestor plný pokoju a ladnosti, ktoré vnesú upokojenie a harmóniu do života. Dopomôžu vám k tomu sviečky, lucerny a svetelné girlandy, ktoré vždy vyčarujú magickú atmosféru.

2. Minimalizmus

Lagom vo voľnom preklade znamená „práve akurát“, „vystačujúco“. Vyplňte váš priestor presne takým množstvom nábytku a dekorácií, akým treba. Vďaka tomu bude môcť váš interiér „dýchať“.

3. Funkčnosť

Škandinávci milujú zariaďovať svoje príbytky funkcionálnym a praktickým nábytkom. Neveľký, jednoduchý, ľahký – taký druh sa dá v podstate veľmi ľahko dopasovať do každého typu aranžovania.

4. Recyklácia

Lagom hovorí o tom, že je lepšie kúpiť jeden predmet vysokej kvality ako niekoľko takých, ktoré bude potrebné vymeniť po krátkom čase používania. Preto radšej stavte na kvalitné ekologické výrobky a to, čo sa dá, si v prípade potreby opravte sami.

5. Spätosť s prírodou

Váš príbytok, presne ako aj vy, by mal byť čo najviac spätý s prírodou. Preto si zvoľte nábytok a doplnky z prírodných materiálov, ako napr. drevo, koža, kožušina.

Ikigai – tajomstvo Japoncov pre dlhý život

V jednej male japonskej dedinke zvanej Okinawa určite žijú najšťastnejší ľudia na svete, pretože sa niekedy dožívajú veku až 120 rokov. A práve z tohto neuveriteľného miesta vzišla filozofia, ktorú mnohí nazývajú „kľúčom ku šťastiu“. Čím je teda ikigai?

Začnime od poznatku, že každý má mať svoje „ikigai“. Tento orientálne znejúci výraz vystihuje to, prečo sa každé ráno zobúdzame a vstávame z postele – inými slovami povedané: zmysel života. Pomoc pri hľadaní vám môže poskytnúť aj zodpovedanie niekoľkých otázok. Máte radi to, čo robíte? Je to osožné pre svet? Ste v tom naozaj dobrí? A v neposlednej rade- môže vám za to niekto zaplatiť? Otázky tohto typu pomáhajú ikigai rozkvitnúť – tomuto zázračnému kvetu tvoriacemu zmysel života.

Radosť z práce a akejkoľvek činnosti nesie so sebou mnoho ďalších úžasných účinkov, ako napr. harmóniu, oddych a „bytie tu a teraz“. Tento konkrétny stav meditácie je taktiež súčasťou ikigai.
Japonská filozofia u vás doma:

Ak chcete vniesť japonskú filozofiu do svojho príbytku, nezabudnite pri tom na niekoľko bodov:

1. Harmónia

So sebou samým a s okolím. Dbajte na každý aspekt vášho života, ako aj vášho príbytku. Môžete si byť istí, že čas, ktorý zasvätíte vytvoreniu pekného bývania, sa vám potom niekoľkonásobne oplatí pocitom pokoja a bezpečia.

2. Oddych

Ľudia, ktorí sa venujú cvičeniu ikigai, majú v sebe určitý druh relaxu a slobody. Zariaďte si svoje bývanie tak, aby z každého kúta vyžaroval tento pokoj a harmónia. Svetlé farby a ušľachtilé prírodné materiály sú pre to dokonalým základom.

3. Jemnosť

Ikigai je taktiež srdečným postojom k životu. Človek by sa nemal zaoberať vecami, ktoré nemôže zmeniť či ovplyvniť, a práve sa sústrediť na vďačnosť a jemnosť. Práve pre to je priestor inšpirovaný japonskou filozofiou oázou jemnosti – jednoduchých tvarov, nežných línií a bez prepychu.

„Dolce Vita“ – nielen podľa Felliniho

Tvrdí sa, že Taliani už odnepamäti poznali tajomstvo šťastného života a týmto receptom je práve dolce vita. Tento radostný životný štýl predstavil už pred rokmi legendárny režisér Federico Fellino vo svojom filme, v ktorom ukázal, že kľúčom ku šťastiu je oslava každého momentu. Jedlo, priatelia, umenie, tanec, hudba… Život sa skladá z nekonečného množstva drobností, ktoré prebúdzajú naše zmysly, dušu a karmu. Skrátka je to sladký život!

Dolce vita = dolce casa

Dolce vita vo vašom príbytku? Neexistuje nič ľahšie, pokiaľ dodržíte tieto jednoduché zásady:

1. Zmysly

Tešiť sa zo života v talianskom štýle to je predovšetkým… opájať sa jeho chuťou! A pôžitkárske vychutnávanie si dobrôtok vyžaduje nádherné servírovanie – jemné poháriky, ušľachtilé etažérky a zdobené súpravy.

2. Krása

Postarajte sa o každý detail vášho aranžovania. Talianske príbytky sú majstrovskými umeleckými dielami. Trblietavé originálne doplnky vyplnia priestor žiarou a krásou. Obklopte sa umením, ktoré omámi vaše zmysly čarovným spôsobom.

3. Cit

Dolce vita je aj čas trávený s blízkymi priateľmi a rodinou pri jedle, rozhovoroch, zábave. Príbytok v talianskom štýle musí sršať útulnosťou a pohodlím. Aby ste docielili tento efekt, použite mäkučké textílie – vankúše, koberce, plédy.

4. Klasika

Čerpajte z tradícií. Istá známa módna návrhárka kedysi prehlásila: „Móda pominie, štýl pretrvá“. Týka sa to aj interiéru. Talianske domy sa vyznačujú aranžovaním, ktoré sa zakladá na tradičnej elegancii, avšak je vždy okorenené štipkou modernosti.

Autor: Sandra Kamińska

Dagmar Ferova

Používate už aplikáciu Westwing?

Stiahnuť
Stiahnuť
Offline