Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Provensalsko

Obývačka zaliata mäkkým svetlom popoludňajšieho slnka a vzduch prevoňaný čerstvými lúčnymi kvetmi a levanduľou. Čas ako stvorený na oddych v kresle pri otvorenom okne a vychutnanie si prítomného momentu. Taký je provensalský štýl: idylický, pohodový, nevtieravý a so snovou romantickou atmosférou. Pri zariaďovaní svojho domova sa môžete provensalským štýlom len inšpirovať, alebo sa mu oddať úplne. Výsledkom bude interiér, ktorý poteší všetky zmysly, a v ktorom sa budete cítiť ako na dovolenke na juhu Francúzska. Tento idylický štýl je vhodný pre kuchyne, obývačky, spálne a dokonca aj pre vašu záhradu. Poradíme vám, ako si priniesť kúsok Provensalska ku vám domov.

Odkiaľ pochádza provensalský štýl?

Vznik provensalského štýlu je krásnou ukážkou toho, ako umenie a aktuálne trendy ovplyvňujú náš štýl bývania. Provensalský spôsob života spopularizovali na svojich obrazoch impresionistickí maliari Paul Cézanne a Vincent Van Gogh. Neskôr čaru francúzskej provincie Provence podľahol aj Pablo Picasso. Ľudia v mestách boli atmosférou obrazov tak očarení, že sa ju pokúšali napodobiť v svojich príbytkoch. A tak vznikol provensalský štýl.

Provensalský štýl nezobrazuje presnú realitu, v akej ľudia na juhovýchode Francúzska žili, ale jej zidealizovanú verziu. Má preto niekoľko pravidiel, prispôsobiť si ho však môžete presne podľa svojich preferencií a vkusu. 

Charakteristika provensalského štýlu

Provensalské maľby boli inšpirované lúkami a levanduľovými poľami, modrým nebom a morským vánkom. Pre Provensalsko sú typické kamenné domy s odhalenými drevenými trámami, drevenými dlážkami a terakotovými kachličkami. Svetlé farby vo vnútri slúžili ako únik pred teplými lúčmi popoludňajšieho slnka.

Svetlé farby, pastelové odtiene a drevo so zašlou patinou sú základom pre vytvorenie provensalskej atmosféry v akejkoľvek miestnosti aj dnes. Vďaka opotrebovanému nábytku, vyrobenom z prírodných materiálov, má k provensalskému štýlu blízko shabby chic aj vidiecky štýl. Rozdiel medzi nimi je však v použitých farbách a v okrasných prvkoch na nábytku, ktoré vo vidieckom štýle vídame pomenej.

Levanduľa v hlavnej úlohe

Provensálsko je známe levanduľovými poľami, tento prvok preto v provensalskom štýle rozhodne nemôže chýbať. Balkón a terasa sú skvelý miestom pre pestovanie levandule a do interiéru ju môžete priniesť v sušenom stave. Zviazaná sušená levanduľa prevonia váš domov a využijete ju aj pri varení jedál, inšpirovaných Provensalskom.

Okrem rastlinky levandule je pre provensálsky štýl charakteristická aj levanduľová farba. Zvoliť ju môžete na konzolový stolík v predsieni, okrasné vankúše na pohovku alebo pre prehoz na vašej posteli. Vzory levandule sú populárne aj na tapetách a ako potlač na textíliách v byte.

V ktorých izbách provensalský štýl vynikne najlepšie?

Provensalský štýl je vďaka svojim svetlým farbám vhodný pre každú miestnosť v byte. Tento štýl váš príbytok nielen presvetlí, ale dodá mu aj pozitívnu energiu a príjemnú atmosféru. Provensalský štýl najčastejšie vídame v kuchyniach, keďže sú preň charakteristické keramické doplnky, porcelán a okrasné dózičky. 

Dôraz v obývačke, zariadenej v provensalskom štýle, sa kladie na pohodlie v podobe veľkej sedačky s početnými vankúšmi. Kto by tomuto štýlu odolal? Provensalská spálňa vás zase zláka neodolateľne vyzerajúcou posteľou so sviežimi, bielymi obliečkami. Drevený nábytok v spálni skvele filtruje vzduch a zaručí vám zdravé prostredie pre oddych.

Aké farby použiť v provensalskom štýle?

Pri zariaďovaní v provensalskom štýle si vyberte neutrálny základ izby v zašlej bielej, béžovej alebo sivej. Nábytku a doplnkom zase dominujú pastelové odtiene nebeskej modrej, pieskovej žltej, levanduľovej, svetlo zelenej a staroružovej. Typickým vzorom pre textílie a dokonca aj tapety sú jemné kvietky. Na riadoch, obrazoch a látkach môžete vidieť aj potlač byliniek, prírodných motívov a elegantných francúzskych vzorov.

Provensalský štýl vo vašej domácnosti

Pre provensalský štýl je typické drevo s patinou, pohodlný čalúnený nábytok a nábytok s elegantnými nožičkami. Masívne skrine, komody a kredence by mali obsahovať aj elegantné prvky, obľúbené sú aj presklené vitríny. Porozmýšľajte, ktoré kúsky u vás doma by sa dali ľahko prispôsobiť tomuto štýlu predtým, ako vymeníte všetok svoj nábytok. 

Kuchyňa à la provensalský štýl

Dekorovanie v kuchyni, zariadenej na provensalskom štýle je skutočný pôžitok. Takáto kuchyňa je vhodná pre každého, kto rád často a s láskou varí. Vyberte si štýlové drevené kredence s frézovaním a niekoľko skriniek so sklenenými dvierkami. Vaše medené hrnce a panvice môžete vystaviť do otvorených poličiek, hneď vedľa mís na servírovanie. Keramické taniere, kuchynské utierky s kvetinkami a črepník s bylinkami na okennom ráme dotvoria atmosféru provensalskej kuchyne.

Obývačka s kuchyňou v provensalskom štýle

Otvorená obývačka s kuchyňou v provensalskom štýle len znásobí domácku atmosféru vášho bytu. Ústredným prvkom provensalského životného štýlu je jedlo a dlhé obedy a večere, strávené v kruhu rodiny a priateľov. K masívnemu stolu nezabudnite preto vybrať drevené stoličky s pohodlnými podsedákmi a keramickú vázu na čerstvé kvety. Aby ste kuchyňu, jedáleň a obývačku vizuálne zjednotili, vyberte si buď nábytok alebo doplnky v rovnakých svetlých farbách. Jednotlivé zóny môžete oddeliť prírodným kobercom.

Ústredným prvom provensalskej obývačky by mala byť veľká látková sedačka s početnými vankúšmi s výšivkou. Hojdacie kreslo alebo pohodlný ušiak v pastelovej farbe alebo s jemným vzorom kvetov taktiež skvele doplní váš priestor. Z dekorácií voľte keramické figúrky či nástenné taniere, vázy a okrasné lustre. Na stránkach WestwingNow si môžete vybrať aj obrazy na plátne s motívom krajiny. Pri provensalskom štýle je dôležité potešiť všetky zmysly. Od pohodlia tela, cez chuť jedla a vizuálnu harmóniu až po čuch. Okrem čerstvých kvetov a byliniek prevoňajte svoj domov aj vonnými sviečkami a olejmi.

Provensalský štýl v spálni

Provensalská spálňa by mala byť prírodná, no elegantná zároveň. Rovnako ako aj v iných izbách, zariadených v provensálskom štýle, sú v spálni dôležité textílie a závesy. Vyberte si závesy v pastelových farbách, s jemným vzorom a romantickým viazaním. Z látok uprednostnite prírodný ľan, bavlnu, satén a prehozy v štýle boutis. Boutis je provensalský spôsob prešívania diek, prehozov a plédov s mäkkou vypchávkou vo vnútri. Okrem prehozu by mala byť vaša drevená alebo kovová posteľ ozdobená početnými vankúšmi. Pokiaľ máte v spálni dostatok miesta, doprajte si v nej aj okrasný kozmetický stolík. 

Provensalská kúpeľňa

Dominantným prvkom kúpeľne v provensalskom štýle je voľne stojaca vaňa. Samozrejme, takýto kúsok nie je možné umiestniť do každej kúpeľne. Ktoré ďalšie prvky sú teda charakteristické pre provensalskú kúpeľňu? Jednoznačne biele skrinky, pastelové farby a kvalitné porcelánové umývadlá a doplnky. Keramický držiak na mydlo a zubné kefky, a kovové kohútiky v romantickom retro štýle dokážete na počkanie začleniť aj do svojej kúpeľne.

Balkón a terasa priamo z Provensalska

Pre svoj balkón a terasu si vyberte romantický záhradný nábytok z kovu. Okrúhly stolík, ktorý pripomína francúzske kaviarne, je veľmi populárnym kúskom pre provensalsky ladený balkón a terasu. Okrem kovu a dreva môžete do vášho vonkajšieho priestoru začleniť aj dekorácie a koše z prútia. Kovové a terakotové kvetináče a vyvýšené kovové stojany na kvety umocnia atmosféru francúzskeho vidieka. Aby ste sa tejto jedinečnej nálady nemuseli vzdať ani navečer, umiestnite na svoj balkón a terasu početné lampáše. Populárnou dekoráciou sú taktiež kovové vtáčie klietky, do ktorých môžete umiestniť vonkajšie sviečky alebo kvetináč s kvietkami.

Nábytok v provensalskom štýle

Provensalský a vintage štýl k sebe majú blízko vďaka tomu, že v obidvoch sa kladie dôraz na trvácnosť a kvalitu nábytku. Pri zariaďovaní v provensalskom štýle môžete teda smelo použiť vintage kúsky, na ktorých stačí vytvoriť patinu alebo ich nanovo premaľovať.

Provensálsky nábytok však nemusí byť len z dreva, svoje zastúpenie v ňom má aj kov, typický pre industriálny štýl. Svietidlá z kovu, záhradný nábytok či kovové úchytky na kuchynských skrinkách sú skvelým spôsobom, ako dodať provensálskemu štýlu nadčasovú eleganciu. Provensalský nábytok je taktiež bohatý na iné elegantné prvky, ako napríklad ozdobné frézovanie a okrasné nožičky na nábytku. Aj tieto detaily vám pomôžu rozlíšiť provensalský štýl od vidieckeho.

Páči sa vám uvoľnená elegancia provensalského štýlu, alebo uprednostňujete štýlové art déco? Westwing vám okrem interiérových inšpirácií prináša aj návody, ako si váš obľúbený interiérový štýl vytvoriť aj u vás doma. Využite bezplatnú registráciu na serveri Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!