Úložný priestor na hračky - ako udržať poriadok v detskej izbe

Úložný priestor na hračky dokáže byť pre mnohých rodičov náročnou misiou. Dobré a praktické nápady na úložný priestor na hračky nielenže znížia stres, ale aj zmätok v detskej izbe. Hračky, knihy a rôzne skladačky sa už nebudú povaľovať po celom byte a zavadzať celej rodine. Vaše deti takisto privítajú nové možnosti, ako si v hračkách urobiť poriadok a prehľad. Možno len nie sú správne uložené, preto vám dáme tipy a nápady do detskej izby, ako im nájsť to správne miesto a mať ich raz a navždy pod kontrolou.

Kam uložiť hračky v detskej izbe

Medzi hračkami, knihami, oblečením a školskými pomôckami sa niekedy aj vy sotva zorientujete. Všetky veci treba niekam umiestniť. Úložný priestor na hračky môže mať našťastie rôzne podoby. Ukážeme vám, ako je možné zvládnuť upratať všetky hračky bez toho, aby ste sa zapotili. Tu sú niektoré z našich nápadov, ako docieliť poriadok a systém v kráľovstve detskej izby.

Ako vytvoriť úložný priestor na hračky

Detské hračky sú tak trochu ako malé odrobinky. Nie ste si úplne istí, odkiaľ sa stále berú, ale často sú všade, kam sa pozriete. Dokonca aj na miestach, kde by ste ich sotva čakali. Existuje veľa nápadov, ako ich uložiť a dostať navždy pod kontrolu.

Praktický úložný priestor na hračky 

Využite každý centimeter voľného miesta v detskej izbe a vyplňte nevyužité rohy pomocou regálov alebo políc. Dolné police využite ako úložný priestor pre knihy a malé hračky, zatiaľ čo na horné police dajte suveníry a dekorácie. Na dolné police by mali deti hravo dočiahnuť. Nezabudnite policu starostlivo pripevniť, aby nedošlo k zraneniu.

Netypická knižnica

Vytvorte si sadu niekoľkých knižníc, ktoré sa dajú využiť aj na hračky. Všestranný organizér hračiek poskytuje možnosť zasunúť do výklenkov koše a boxy na  autíčka, pastelky a iné drobné hračky. Do otvorených častí bez boxov vystavte farebné knihy, hry a väčšie plyšové hračky. Takto môžete vedľa seba umiestniť niekoľko rovnakých regálov.

Koše a boxy

Najviac praktickou pomôckou pre rodičov sú koše, krabice a boxy. Dajú sa využiť ako samostatne stojaci úložný priestor na hračky alebo sa môžu umiestniť do regálu, police či knižnice. Vyzerajú vkusne a organizovane. Označte jednotlivé boxy farebnými nálepkami a dohodnite sa s deťmi, na aký konkrétny účel budú box používať. 

Kontajnery pod posteľou

Nápady na skladovanie hračiek sú nekonečné. Pozrite sa aj pod nohy. Čo vidíte? Je tam nevyužitý voľný priestor pod posteľou. Ak máte posteľ s praktickými zásuvkami, získali ste skvelé miesto na odkladanie pokladov vašich detí, s ktorými sa práve nehrajú. Takisto tam môžete skladovať mimosezónne odevy alebo športové potreby. Do kontajnerov môžete vložiť menšie organizéry, ktoré vám obsah vo vnútri kontajnera ešte viac sprehľadnia. 

4 tipy, ako udržať poriadok v detskej izbe

Usporiadať detskú izbu alebo herňu tak, aby pôsobila upratane, sa môže javiť ako veľmi náročná úloha. Ak ju zvládnete, vytvoríte oveľa funkčnejší priestor, v ktorom sa bude dať hýbať a všetko nájsť. Či je to detská izba pre chlapca alebo detská izba pre dievčatá, deti v nej budú radi tráviť čas a zároveň budú mať všetko poruke.

Nezabudnite na množstvo užitočných nápadov priamo od vašich detí. Môžete mať dokonca viac úložného priestoru, ako ste si pôvodne mysleli. Detská izba pre bábätko si tiež zaslúži úložný priestor na hračky. Ich je síce menej, ale tiež vám ušetrí miesto.

Úložný priestor na hračky

Neustálym zdrojom neporiadku na podlahe detskej izby sú hračky. Dobrý trik, ako ich udržať v dobrej kondícii, je pravidelné triedenie. Snažte sa, aby ste využili úložný priestor na maximum  a zapojte do upratovania aj deti. Povedia vám, kde čo chcú mať a uľahčia vám celý proces. Triedenie je zároveň aj zábava a časom si ju obľúbite.

Definujte si priestor, kde tieto police budú a čo na nich bude, či už pôjde o koše, šuplíky alebo krabice. Veľmi vám pomôže označenie jednotlivých políc a boxov, aby ste vedeli vy aj vaše deti, čo presne sa v danom priestore nachádza. Ak vaše dieťa ešte nevie čítať, použite štítky s obrázkami alebo ich označte nápadnou a vopred dohodnutou farbou.

Je dôležité staré alebo rozbité hračky pravidelne triediť, nielen zhromažďovať. Pokazené hračky určite vyhoďte. Ak sa s nimi dieťa nechce rozlúčiť, skryte ich do hračkárskej nemocnice a po nejakom čase vyhoďte. Dieťa si na to nespomenie a vy udržíte poriadok.

Toto nepopulárne triedenie odporúčame podniknúť vždy pred konkrétnou udalosťou a významnou príležitosťou. Hrozí totiž, že do celej kolekcie po narodeninách, Vianociach či rodinných oslavách pribudnú nové hračky. 

Ak sa rozhodnete kúpiť krabicu alebo umelohmotný box na hračky, uistite sa, že vo vnútri je ďalší vnútorný organizér. Ak to úložný box nemá, hrozí, že hračky klesnú na dno a spôsobia ďalší nechcený chaos.

Vytvorte viac priestoru v skrini

Šatník v detskej izbe pomôže usporiadať ďalší potrebný priestor. Oblečenie pre deti je menšie ako pre dospelých a potrebuje menej úložného priestoru. Do skrinky nainštalujte druhú tyč asi pol metra pod hornou tyčou. Úsporné detské oblečenie je skladnešie a preto sa do skrine zmestí ďalší rad na zavesenie. Závesný organizér je vynikajúci spôsob, ako maximalizovať úložný priestor vo zvislej polohe a zároveň nezaberie priestor ako pri kúpe väčšej skrine.

Určite veľa trieďte. Deti rýchlo rastú a preto treba oblečenie triediť pravidelne kvôli výške a aj kvôli ročnému obdobiu. Popremýšľajte, čo sa najviac používa. Sezónne kúsky, ktoré vaše deti často nepoužívajú, by ste mohli umiestniť v hornej časti skrinky. Veci na každodenné nosenie by mali byť vpredu a nižšie, aby na ne deti dočiahli. Nezabudnite aj na kôš na bielizeň.

Maliarske školské potreby

Vytvorte v miestnosti svojich detí priestor, v ktorom sa budú pri svojich kreatívnych činnostiach alebo domácich úlohách cítiť pohodlne. Na farbičky, štetce a fixy používajte plastovú nádobu alebo umelecký organizér, ktorý sa dá ľahko čistiť. Ľahko ho budete môcť aj premiestniť na iné miesto, ak budú chcieť vaše deti robiť projekt pre zmenu za kuchynským stolom.

Kúpte deťom praktický písací stôl bežnej veľkosti  s rastúcimi nohami. Ušetrite peniaze aj čas a keď k tomu pridáte aj nastaviteľnú stoličku, bude táto kombinácia dokonalá. Používajte vertikálne police so zakladačmi, ako aj zásuvky na dôležité veci. Snažte sa, aby deti mali všetko vždy poruke a motivujte ich, aby použité veci vždy odkladali na to isté miesto. 

Tajné úložné priestory

Využite priestory v detskej izbe maximálne efektívne. Napríklad nad hlavami detí je kopec nevyužitého miesta, kam sa zmestia veci, hračky, knižky či skladačky. Je to ideálne miesto na uskladnenie väčších hračiek alebo kníh atypickej veľkosti, ktoré sa nezmestia do police. Uistite sa, že police sú dostatočne vysoké, aby sa do nich vošli aj väčšie hračky. Mali by mať nielen dostatočnú veľkosť, ale aj tvar, aby deti mohli ľahko svoje poklady vyberať a odkladať.

Nezabudnite na miesto pod posteľou alebo pod detským nábytkom. Či už pod ne zasuniete kontajnery alebo ich použijete na uloženie jednotlivo zabalených hračiek, ponúka sa vám značne veľký priestor navyše.

Využite naplno priestor na svojich regáloch s knihami. Používanie poličky na knihy neznamená iba knihy založiť. Zoskupte knihy podľa farieb. Toto odlíšenie uľahčí deťom ich odkladanie a vyzerá to skvele. Je to jeden z najjednoduchších nápadov a pritom je taký efektívny.  Ak vám chýba miesto, vyberte si knižnicu, ktorá zaberá viac vertikálneho ako horizontálneho priestoru. Takto sa tam toho zmestíte viac bez toho, aby ste zbytočne zaplnili podlahovú plochu.

Udržať hračky na jednom mieste si vyžaduje dobrú a systematickú organizáciu. Ak im nájdete to správne miesto, rozhodne sa zbavíte dilemy, čo s nimi a ako ich usporiadať.

Bezplatná registrácia na serveri Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!