Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Nápady na maľovanie veľkonočných vajíčok

Maľovanie veľkonočných vajíčok je kreatívna a zábavná aktivita pre celú rodinu. Pamätáte si, aké to bolo, úspešne ozdobiť svoju prvú kraslicu? Určite ste pri pohľade na ňu cítili hrdosť, pýchu aj odhodlanie ozdobiť za jedno popoludnie celý kartón vajíčok. Alebo minimálne tie, ktoré vám počas vyfukovania nepraskli. A z tých prasknutých sa vždy dá pripraviť chutný koláč a praženica na večeru. V konečnom dôsledku tak pri maľovaní vajíčok naozaj nemáte čo pokaziť. Zaspomínajte si na detské časy a oddajte sa s nami maľovaniu veľkonočných vajíčok aj tento rok.

Veľkonočné vajíčka: najčastejšie otázky 

Ako vyzdobiť veľkonočné vajíčka? 

Ozdobiť môžete uvarené vajíčko, alebo vajíčko vyfúknuť a ozdobiť jeho škrupinku. Výhodou takéhoto vajíčka je to, že cez neho ľahko prevlečiete stužku a povesíte. Ako na to? Pred vyfúknutím surové vajíčko odmastite vodou a prípravkom na umývanie. Vajíčko usušte a špičkou malého nožíka doň naklepkajte jednu dierku zvrchu a druhú zospodu. Vajíčkom nad miskou pretiahnite naostrenú špajdľu, ktorá dierky zväčší a vy vajíčko poľahky vyfúknete. 

Vyškrabovanie veľkonočných vajíčok 

Vajíčko sa najprv zafarbí a následne sa farba ostrím predmetom vyškrabáva tak, aby vytvorila požadovaný vzor. Tento proces je zdĺhavejší, ako klasické maľovanie veľkonočných vajíčok, výsledok ale rozhodne stojí za to. Oškrabávaním farby ostrým nožíkom alebo pilníkom vytvoríte detailný vzor a každé vajíčko bude unikát.

Zdobenie voskom 

Zdobenie veľkonočných vajíčok voskom zvládnete v pohodlí vašej obývačky a za použitia len základných surovín. Potrebovať budete voskové pastelky, vosk zo sviečky a drôtik na nanášanie vosku. Odkrojte kúsok pastelky a roztopte ho spolu s voskom v lyžičke nad sviečkou, alebo vo vodnom kúpeli. Takto vzniknutý farebný vosk nanášajte drôtikom alebo ihlou na vajíčko izbovej teploty. Vosk na vajíčku vytvorí elegantný plastický reliéf, nádhera!

Madeirový vzor 

Madeirový vzor je pomerne novou avšak rýchlo sa šíriacou technikou zdobenia veľkonočných vajíčok. Jeho výroba si vyžaduje modelársku vŕtačku, ktorou sa do škrupinky vyfúknutého vajíčka vyvŕtajú dierky. Okolie dierok sa následne ozdobí voskom, čím pripomína celosvetovo známu madeirskú čipku.

Odrôtovanie a okúvanie 

Omotávanie vajíčka drôtikom alebo jeho okúvanie za pomoci nitov s hlavičkou je známe ako technika Tiffany. Je typická pre severné Slovensko a rozšírili ju drotársky majstri. Ako základ sa väčšinou používajú nefarbené vajíčka a na omotávanie medený alebo včelársky drôt. Takéto vajíčka ohúria všetkých vašich hostí, trúfnete si na nich aj vy?   

Oblepovanie vajíčok 

Typické pre slovensko-moravské pohraničie bolo oblepovanie vajíčok slamou, z ktorej sa vystrihali aj rôzne vzory. Čím všetkým môžete oblepiť vajíčka dnes? Pre menšie deti prichystajte moderné samolepky a pre tie väčšie smelo aj korálky, bavlnky, semienka, alebo látku.

Maľovanie veľkonočných vajíčok

Veľkonočná výzdoba a maľovanie veľkonočných vajíčok bude tak náročné, ako si vy sami zvolíte. Zapojte preto do prípravy veľkonočných dekorácií a darčekov celú rodinu. Veľkonočná výzdoba stola je predsa dôležitou súčasťou Veľkej noci. Inšpirovať sa môžete našimi nasledujúcimi radami. 

1. Maľovanie vajíčok prírodnými farbivami

Jednou z najstarších techník zdobenia veľkonočných vajíčok je ich varenie so šupkami z cibule. Vedeli ste, že podobou technikou môžete dosiahnuť zelenú farbu vajíčok vďaka špenátu, žltú farbu za použitia kurkumy, svetlo červenú vďaka červenej repe a purpurovú pri použití kapusty? Prírodne farbené vajíčka budú originálne, efektné a navyše ich môžete smelo zjesť. 

2. Výroba ekologických kraslíc

Výroba kraslíc je najznámejším zvykom u nás na Slovensku. Najobľúbenejším a najznámejším z nich je zdobenie vajíčok. Ak chcete vyrábať ekologicky, máte niekoľko možností. Okrem použitia prírodných farbív, môžete využiť aj iné prírodné, možno trošku technicky náročnejšie techniky. Využite napríklad batikovanie, zdobenie voskom, zdobenie kraslíc leptaním, metódu vyškrabávaním ostrým predmetom, prípadne olepovanie vajíčka trávou a živými kvetmi. 

Na výrobu ekologických kraslíc budete potrebovať:

 • Čerstvé vajíčka
 • Soľ
 • Ocot
 • Alkohol
 • Olej
 • Prírodné farbivo 

Ako na výrobu?

 • Vajíčka vyberte z chladničky aspoň hodinu pred varením, aby v hrnci nepukli. 
 • Do vody môžete pridať aj soľ, ktorá zabráni vzniku puklín. 
 • Vajce natvrdo sa varí približne 10 minút, potom ho nechajte vychladiť. 
 • Následne uvarené vajíčko ponorte do odvaru z danej rastliny a ponechajte v ňom po dobu 30 minút, i dlhšie. 
 • Do odvaru môžete pridať ocot, ak sa jedná o šťavu z rastlín alebo plodov. Do žltých a oranžových odvarov môžete pridať trochu oleja a pri zelených odvaroch zase trochu alkoholu. 
 • Vajíčka párkrát otočte, aby sa rovnomerne zafarbili. 
 • Hotové vajíčka môžete potrieť olejom, aby získali lesklý povrch. 

3. Farbenie veľkonočných vajíčok krepovým papierom 

Zdobenie veľkonočných vajíčok krepovým papierom je ešte jednoduchšie, ako ich farbenie prírodnými látkami. Budete k tomu potrebovať len farebný krepový papier alebo servítku, do ktorej zabalíte vajíčko. Takto obalené vajíčko následne omotajte tylom, aby papier na jeho povrchu pevne držal. Vajíčko ponorte na niekoľko minút do vody a po farbení nechajte odstáť pred ďalším zdobením. 

4. Maľovanie veľkonočných vajíčok akrylovými farbami 

Pred farbením vajíčok akrylovými farbami treba vajíčka opäť najprv odmastiť. Akrylové farby vďaka svojej hustote niekedy pripomínajú olejové farby, inokedy zase vodové. Farbu môžete nanášať špongiou, pričom sa odporúčajú aspoň dve vrstvy. Najdôležitejšie pri farbení aj maľovaní akrylovými farbami je nechať vajíčko poriadne uschnúť na podstavci, použiť môžete aj rolku z toaletného papiera. Podľa želaného efektu môžete na záver vajíčko nastriekať aj priesvitným lakom. 

5. Maľovanie veľkonočných vajíčok kvetinovými vzormi

Najjednoduchší a veľmi efektný je na vajíčkach kvetovaný vzor. Pred farbením vajíčka na jeho povrch uložte rastlinku alebo lístky, ktorými chcete jeho povrch ozdobiť. Toto vajíčko potom natesno obaľte silónovými pančuchami a upevnite gumičkou. Vajíčko vložte do farby a po zafarbení na jeho povrchu ostanú prírodné kvetinové vzory. Ďalšou možnosťou je vystrihnúť vzory zo servítok a prilepiť ich na vajíčka pomocou techniky dekupáže za použitia lepidla. 

6. Najrýchlejší spôsob maľovania veľkonočných vajíčok na Veľkú noc 

Najrýchlejší spôsob zdobenia vajíčok je použitím fixiek. Za niekoľko minút nimi vytvoríte z vajíčka malé kuriatko alebo hlavu zajačika. Takéto vajíčko môžete omotať obrúskom a vznikne vám krásna veľkonočná ozdoba stola. 

Dalšie nápady na kreatívne činnosti počas Veľkej noci:

Na Westwing je bezplatná registrácia: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!