Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Oprava žalúzií

Váš byt či dom je miestom, kde sa cítite bezpečne a pohodlne. K tomuto pohodliu veľkou mierou prispievajú aj žalúzie. Chránia vás pred slnečnými lúčmi, zvedavými pohľadmi, odrážajú svetlo, zatemnia a dotvárajú celkovú atmosféru bývania. Postupne sa stali neodmysliteľnou súčasťou takmer každej domácnosti, ale aj kancelárskych priestorov, výrobných hál, škôl i nemocníc. Komfort, ktorý vám žalúzie poskytujú, je na nezaplatenie. Občas sa však musíte popasovať s drobnými opravami, ktoré zvládnete hravo aj sami. Prinášame vám zopár riešení, ako opraviť žalúzie.

Jednotlivé typy žalúzií

Očakávate od žalúzií náhradu záclon, tienenie alebo majú byť zaujímavým interiérovým doplnkom pre váš moderný dom? Pozrite sa s nami na jednotlivé typy žalúzií.

Vertikálne žalúzie

Vertikálne žalúzie v sebe spájajú funkčnosť a estetiku. Tvoria ich zvislé látkové pruhy zavesené na nosnom profile s koľajničkami. Svojim elegantným dizajnom doladia byt, dom alebo reprezentačné priestory firiem. Pomôžu vám navodiť dokonalú svetelnú atmosféru, zatieniť veľké plochy i vkusne predeliť priestor. Vďaka vertikálnym žalúziám máte po starosti, ako prať záclony, keďže žiadne nebudete potrebovať.

Horizontálne žalúzie

Ak sa do vášho príbytku nehodia vertikálne žalúzie, rozhodnite sa pre klasiku. Horizontálne žalúzie patria k najobľúbenejším typom žalúzií vďaka ich prijateľnej cene, jednoduchej inštalácii a ovládaniu. Pozostávajú z hliníkových lamiel a oceľového nosníka so skrytou mechanikou. Spoľahlivo vás ochránia pred slnečnými lúčmi, poskytnú zatienenie i súkromie. Vďaka širokej farebnej ponuke lamiel ich ľahko zladíte so zvyškom interiéru. 

Vonkajšie žalúzie

Tento typ žalúzií je ideálnou voľbou pre vonkajšie tienenie, poskytujú spoľahlivú tepelnú i zvukovú izoláciu, dokonca zabezpečujú fyzickú ochranu pred sklom a pred nepriaznivými vplyvmi počasia. V lete vám pomôžu vyriešiť problém, ako schladiť izbu, v zime zabraňujú úniku tepla, čím sa podieľajú vo významnej miere na šetrení výdavkov za kúrenie. Veľkou prednosťou je možnosť vetrania aj pri stiahnutých žalúziách. 

Najčastejšie problémy so žalúziami

Aj keď sú žalúzie dobrým pomocníkom, občas sa na nich niečo roztrhne, zasekne alebo zdeformuje. A nedeje sa to len vtedy, keď sa rozhodnete spojiť umývanie okien s čistením žalúzií. Ak sa chcete dozvedieť, čo všetko sa môže na žalúziách pokaziť, čítajte ďalej.

1. Porušená alebo roztrhnutá retiazka na žalúziách 

Guličková retiazka zabezpečuje jednoduché vyťahovanie a naklápanie lamiel žalúzií. Jej pretrhnutie predstavuje pomerne častý problém, k pretrhnutiu môže dôjsť aj pri bežnom zaobchádzaní. Dôvodom býva často únava materiálu. Neopatrné zaobchádzanie môže okrem roztrhnutia spôsobiť aj vypadnutie retiazky z ovládacieho mechanizmu, obzvlášť ak manipulujete s retiazkou pod veľkým uhlom.

2. Roztrhnutý vodiaci silon žalúzií

Vodiaci silon umiestnený po oboch stranách žalúzií slúži na to, aby sa žalúzie nevyklápali, keď otvárate okno na vetranie. Tiež zabraňuje udieraniu žalúzií do okna v prípade prievanu. Ak zahrniete čistenie žalúzií do zoznamu na upratovanie domácnosti, môže sa stať, že sa silon pri utieraní žalúzií roztrhne. Hlavne na oknách orientovaných na juh sa pod vplyvom UV žiarenia oslabí tak, že stačí malý neopatrný zásah a dôjde k pretrhnutiu.

3. Problémy s textilnou navíjacou páskou a nerovnomerné vyťahovanie žalúzií

Textilná navíjacia páska slúži na plynulé vyťahovanie a sťahovanie horizontálnych žalúzií. Navíja sa na kladku umiestnenú v hornej časti žalúzií pod oceľovým profilom. Časom sa môže navíjacia páska povoliť, prípadne úplne pretrhnúť. Takto znefunkčnená páska vám môže priniesť istý diskomfort v podobe nerovnomerne vytiahnutých žalúzií. Je to isto jeden z dôvodov zamyslieť sa nad tým, ako opraviť žalúzie.

4. Poškodené lamely na žalúziách

Lamely umožňujú rýchlu reguláciu intenzity svetla pomocou ich naklápania alebo vyťahovania. Hliníkové lamely môžete poškodiť pri neopatrnom zaobchádzaní počas čistenia. Používaním drôteniek môže dôjsť k ich mechanickému poškodeniu. Pri mokrom čistení vertikálnych žalúzií dajte pozor na to, aby sa lamely nezvlnili. Lamely na vonkajších žalúziách môže poškodiť sneh či mrznúci dážď.

5. Žalúzie sú deformované

Aby mohli žalúzie dokonale plniť svoju funkciu, nemali by byť zdeformované. Cez pokrivenú lamelu vniká dnu svetlo a celkovo to pôsobí neesteticky. Najčastejšie sa žalúzie deformujú pri neopatrnom zaobchádzaní počas ich čistenia. Nie je ničím výnimočným, keď vám lamely pokrivia deti alebo domáci miláčikovia. Drevené žalúzie neodporúčame používať v kúpeľni, drevo sa totiž vplyvom vlhka môže zdeformovať.

Ako opraviť žalúzie: 7 riešení krok za krokom

Roztrhla sa vám retiazka na žalúzii? Alebo bojujete s ich pokrivením? Poradíme vám jednoduché a zároveň účinné riešenia podľa konkrétneho problému, ktorý vás trápi.

 1. Výmena retiazky

  Pretrhnutú retiazku môžete spojiť zatlačením koncových guľôčok do náhradnej spojky. Ak je potrebné vymeniť celú retiazku, v nasledovných krokoch vám ukážeme, ako na to.

  Vytiahnite vodiace silóny
  Odstráňte krytky z okrajov
  Demontujte žalúziu
  Vytiahnite puzdro, v ktorom je retiazka vložená
  Nahraďte pretrhnutú retiazku novou a spojte spojkou
  Namontuje žalúzie späť

 2. Oprava roztrhnutého vodiaceho silonu

  S týmto častým problémom si tiež poradíte hravo sami. Odporúčame výmenu silonu na oboch stranách. 

  Vytiahnite vodiace silóny
  Odstráňte krytky z okrajov
  Demontujte žalúziu
  Vytiahnite puzdro, v ktorom je retiazka vložená
  Nahraďte pretrhnutú retiazku novou a spojte spojkou
  Namontuje žalúzie späť

 3. Oprava textilnej navíjacej pásky

  V niektorých prípadoch sa textilná navíjacia páska iba povolí, inokedy sa úplne pretrhne. Ak ste sa už rozhodli pre výmenu textilnej pásky, vymeňte ich obe naraz.

  Demontujte žalúzie a vytiahnite stredovú vodiacu lištu
  Žalúzie majte navinuté pohromade a vytiahnite poškodenú textilnú pásku
  Novú pásku uchyťte na hornej strane a prevlečte cez všetky lamely
  Na konci upevnite
  V prípade nerovnomerného navíjania ju ešte pritiahnite
  Namontujte žalúzie späť

 4. Výmena lamely

  Ešte pred výmenou poškodenej lamely si zmerajte jej dĺžku a šírku, aby pekne zapadla medzi ostatné. Môžete použiť aj lamelu zo starých žalúzií.

  Demontujte žalúzie.
  Povoľte silon a vodiacu pásku.
  Vyberte poškodenú lamelu.
  Opatrne ju nahraďte novou. 
  Ďalej sa riaďte postupom ako pri výmene silonu a textilnej pásky.
  Žalúzie opäť namontujte.

 5. Vyrovnanie lamiel

  Neopatrnou manipuláciu si môžete privodiť pokrivenie žalúzií, resp. jednotlivých lamiel. Môžete sa ich snažiť jemne vyrovnať pomocou plochých klieští, pod ktoré umiestnite handričku a opakovane budete prechádzať po pokrivenej časti. Taktiež môžete vybrať jednu lamelu zo spodnej časti žalúzií a nahradiť ňou pokrivenú lamelu, prípadne môžete použiť lamelu zo starých žalúzií.

 6. Drobné problémy so žalúziami

  Keďže každodenné používanie dá žalúziám zabrať, môžu si vyžadovať ďalšie drobné opravy. Poškodenie prevodovky alebo prasknutie bočnej krytky, či spojovníka guličkovej retiazky sú naozaj len drobnosti, ktoré zvládnete opraviť aj bez odborníka. Náhradné súčiastky si ľahko objednáte prostredníctvom internetu alebo zakúpite v hobby markete. Nie vždy musíte pokazené žalúzie vymeniť, postačí trocha šikovnosti a k tomu návod, ako opraviť žalúzie.

 7. Tipy ako opraviť vonkajšie žalúzie

  Keďže sú vonkajšie žalúzie vystavené poveternostným vplyvom, nezabúdajte na ich pravidelnú kontrolu a správnu starostlivosť. Vyhnete sa tak problémom s mechanickým poškodením. Poškodené lamely, pretrhnutú navíjaciu pásku či ovládaciu šnúru dokážete podľa postupu pre opravu vnútorných žalúzií, vymeniť svojpomocne. Pri probléme s navíjacím boxom sa obráťte na odborníka. Isto vyrieši k spokojnosti váš problém, ako opraviť žalúzie.

Tip: Aká je ideálna vlhkosť v byte? Pozrite si naše články, kde nájdete odpoveď aj na túto otázku.

Najlepšia prevencia proti vzniku porúch a poškodeniu žalúzií

Aby vám žalúzie slúžili čo najdlhšie, venujte im starostlivosť vo forme pravidelnej údržby a čistenia. Pri čistení nevyvíjajte príliš silný tlak na žalúzie, vyhnite sa namáhaniu vodiacich šnúrok a retiazky, nepoužívajte agresívne čistiace prostriedky. S vonkajšími žalúziami nemanipulujte pri námraze. Ak si netrúfate na opravu alebo čistenie žalúzií, neváhajte kontaktovať odborníkov. 

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!