béžové záclony

Pri čistení a upratovaní domu je dôležité nielen umyť podlahy, povysávať a poutierať prach, ale tiež vyčistiť všetok textil od kobercov až po záclony. Celý proces nie je náročný, je ale dobré poznať praktické rady a nápady, ktoré vám všetko urýchlia a dajú vám istotu, že látku nezničíte. Máte pred sebou dlhé upratovanie a chceli by ste vedieť, ako prať záclony? Westwing si pre vás pripravil ľahký návod s rôznymi zaujímavými tipmi, ktoré vám pomôžu v celkovej starostlivosti.

Upratovanie domácnosti: ako si uľahčiť domáce práce a ako prať záclony?

Upratovanie domácnosti nemá rád takmer nikto z nás, a preto sa ho snažíme vždy urýchliť a zjednodušiť. Tým najlepším spôsobom je spraviť si plán jednotlivých činností, ktorého sa budete držať. Vždy, keď sa naň pozriete, budete videť, čo všetko ešte musíte urobiť a ako dlho vám to asi potrvá. Výroba plánu nezaberie príliš dlho, maximálne zopár minút. Spíšte si všetky miestnosti a to, čo v nich chcete robiť, aby ste sa vedeli dobre pripraviť.

Veľké upratovanie si vyžaduje aj určité pomôcky, ako napríklad mop, vysávač, metličku, lopatku alebo utierku. Uistite sa, že máte všetko, aby ste v polovici upratovania nemuseli ísť do obchodu. Jarné upratovanie si okrem pomôcok určených do interiéru vyžaduje aj veci do exteriéru. Ak máte záhradku, v tomto období sa pomaly chystáte na to, že sa do nej vrátite a niečo nasadíte. Nesmie vám chýbať motyka, rýľ, hrable a dobrá a výkonná kosačka. Vianočné upratovanie je skôr o interiéri a triedení nepotrebných vecí. Vyčleňte si aspoň jeden deň a veci, ktoré nepotrebujete, dajte preč. Vytvorí sa vám priestor na nové predmety, oblečenie, knihy alebo dekorácie.

Následne existujú rôzne domáce tipy na upratovanie určené práve na to, aby vám ušetrili nielen čas, ale aj peniaze:

  • Ak sa pýtate, ako vyčistiť žehličku podomácky, na pripáleniny vám bude stačiť len zubná pasta a stará zubná kefka. Na studenú žehliacu plochu dajte trochu pasty a pomocou kefky ju vyčistite.
  • Na čistenie dlažby vám skvelo poslúži ocot s rýchlym účinkom a za zopár centov. Stačí ním povrch dlažby prejsť a nečistoty zmiznú do niekoľkých sekúnd.
  • Veľmi podobne je na tom čistenie peria, ktoré stačí dať do práčky a začať prať. Ak ho chcete ochrániť, dajte ho do špeciálnej loptičky, aby sa nepolámalo.
  • Na čistenie kože sa dá využiť špeciálny prípravok s funkciou hydratácie. Na väčšie nečistoty je vhodná aj čistá voda a bavlnená handrička.

Ako prať záclony, aby boli žiarivo biele?

Otázkou ale stále zostáva, ako prať záclony tak, aby boli krásne a žiarivo biele? Pri celom procese je dôležité držať sa niekoľkých krokov, ktoré vás privedú k tomu najlepšiemu výsledku.

Nezabudnite na namáčanie

Ešte predtým, ako záclony vložíte do práčky a dáte oprať, ich musíte namočiť. Tento krok predstavuje základ a nesmiete ho vynechať. Voda dokáže vytiahnuť z látky usadený prach, vďaka čomu sa lepšie vyperú. Pred namočením záclony mierne vyklepte alebo ručne vyprášte. Do dostatočne veľkej nádoby dajte studenú vodu a na približne hodinu do nej textil vložte. V minulosti sa do vody dávala aj sóda bikarbóna alebo kypriaci prášok do pečiva, ktorý dokázal podporiť belosť. Keď záclony z vody vyberiete, zaveste ich na šnúru alebo ich dajte do práčky mierne odstrediť, aby sa z nich dostala prebytočná voda.

Pred praním vyčistite práčku

Ak chcete, aby boli záclony čisté a krásne biele, nezabúdajte na pravidelné čistenie práčky. Ešte predtým, ako do nej záclony dáte, zistite, či sa v bubne nenachádzajú nejaké usadeniny. Prezrite aj pogumovanie a sklo na dvierkach, prípadne iné časti. Gumové tesnenie umyjete ľahko, stačí vám mokrá handrička, prípadne, ak bojujete s vodným kameňom, trochu octu alebo kupovaný čistiaci prostriedok. Bubon a vnútro umyjete zmesou octu a sódou bikarbónou v pomere pol šálky sódy a jeden liter octu. Zmes nalejte do zásobníka alebo do dajte do bubna a pustite práčku na dlhý program. Potom pustite ďalší dlhý program, no tentoraz bez octu, aby sa práčka zbavila zápachu.

Správna teplota a program

Keď je spotrebič v poriadku, môžete sa vrátiť k tomu, ako prať záclony a čo všetko si tento textil vyžaduje. Ďalším krokom je výber správneho programu. Záclony dajte do bubna práčky zložené, aby sa príliš nepokrčili alebo neroztrhli. Dobrou voľbou je tiež sieťka alebo väčšia pracia loptička. Ďalej zvoľte program, najlepšie na jemnú bielizeň aj s predpierkou a teplotou vody do 40 °C. Žmýkaniu sa vyhnite a zvoľte jemné odstreďovanie s maximálnym počtom otáčok 300 – 400. Po skončení programu záclony vytiahnite a zaveste na šnúru alebo ich nechajte prirodzene vyschnúť na sušiacom stojane.

Zvoľte vhodný prací prostriedok

Na trhu sa stretnete s viacerými špeciálnymi produktmi určenými na záclony. Ich forma je najčastejšie prášková alebo gélová a veľmi jednoducho sa s ňou pracuje. Produkty spravidla obsahujú bieliacu zložku, aby boli záclony krásne jasné. O snehobiely efekt sa však vie postarať aj spomínaná sóda bikarbóna alebo kypriaci prášok.

Praktické rady a nápady, ako prať záclony

Pri záclonách je dôležité pýtať sa nielen na to, ako ich oprať, ale tiež na to, ako sa o ne starať. Ak chcete, aby si udržali svoj krásny vzhľad a tie najlepšie vlastnosti, držte sa týchto rád:

  • Záclony nikdy nesušte v sušičke, pretože by sa mohla narušiť ich štruktúra. Zaveste ich na šnúru alebo preveste cez sušiaci stojan.
  • Pri praní nepoužívajte zmäkčovadlá ani aviváž. Majú veľmi podobný efekt ako sušenie, pretože narúšajú štruktúru vlákien a textil po nich veľmi rýchlo zažltne.
  • Väčšinu záclon nemusíte žehliť, pretože sa pri správnom praní nepokrčia, alebo ich vlastná váha po zavesení “vyžehlí”. Ak by vám však na nich zostali nejaké záhyby, prezrite si ceduľky, či sa textil môže žehliť. V prípade, že áno, nastavte žehličku na nízku teplotu a prežehlite ich. Najlepší výsledok dosiahnete vtedy, keď ich budete žehliť ešte mierne vlhké.

Postarajte sa o svoje záclony pomocou praktických tipov a rád od Westwing. Uistite sa, že aj po rokoch budú krásne snehobiele a bez poškodenia, ako napríklad natrhnutie. Využite bezplatnú registráciu na Westwing a buďte si istí, že spoznáte všetky praktické návody, ako sa starať o svoju domácnosť.