Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
béžové záclony

Pri čistení a upratovaní domu je dôležité nielen umyť podlahy, povysávať a poutierať prach, ale tiež vyčistiť všetok textil od kobercov až po záclony. Celý proces nie je náročný, je ale dobré poznať praktické rady a nápady, ktoré vám všetko urýchlia a dajú vám istotu, že látku nezničíte. Máte pred sebou dlhé upratovanie a chceli by ste vedieť, ako prať záclony? Westwing si pre vás pripravil ľahký návod s rôznymi zaujímavými tipmi, ktoré vám pomôžu v celkovej starostlivosti.

Ako prať záclony, aby boli žiarivo biele?

Otázkou ale stále zostáva, ako prať záclony tak, aby boli krásne a žiarivo biele? Pri celom procese je dôležité držať sa niekoľkých krokov, ktoré vás privedú k tomu najlepšiemu výsledku.

#1 Nezabudnite na namáčanie

Ešte predtým, ako záclony vložíte do práčky a dáte oprať, ich musíte namočiť. Tento krok predstavuje základ a nesmiete ho vynechať. Voda dokáže vytiahnuť z látky usadený prach, vďaka čomu sa lepšie vyperú. Pred namočením záclony mierne vyklepte alebo ručne vyprášte. Do dostatočne veľkej nádoby dajte studenú vodu a na približne hodinu do nej textil vložte. V minulosti sa do vody dávala aj sóda bikarbóna alebo kypriaci prášok do pečiva, ktorý dokázal podporiť belosť. Keď záclony z vody vyberiete, zaveste ich na šnúru alebo ich dajte do práčky mierne odstrediť, aby sa z nich dostala prebytočná voda.

#2 Pred praním vyčistite práčku

Ak chcete, aby boli záclony čisté a krásne biele, nezabúdajte na pravidelné čistenie práčky. Ešte predtým, ako do nej záclony dáte, zistite, či sa v bubne nenachádzajú nejaké usadeniny. Prezrite aj pogumovanie a sklo na dvierkach, prípadne iné časti. Gumové tesnenie umyjete ľahko, stačí vám mokrá handrička, prípadne, ak bojujete s vodným kameňom, trochu octu alebo kupovaný čistiaci prostriedok. Bubon a vnútro umyjete zmesou octu a sódou bikarbónou v pomere pol šálky sódy a jeden liter octu. Zmes nalejte do zásobníka alebo do dajte do bubna a pustite práčku na dlhý program. Potom pustite ďalší dlhý program, no tentoraz bez octu, aby sa práčka zbavila zápachu.

#3 Správna teplota a program

Keď je spotrebič v poriadku, môžete sa vrátiť k tomu, ako prať záclony a čo všetko si tento textil vyžaduje. Ďalším krokom je výber správneho programu. Záclony dajte do bubna práčky zložené, aby sa príliš nepokrčili alebo neroztrhli. Dobrou voľbou je tiež sieťka alebo väčšia pracia loptička. Ďalej zvoľte program, najlepšie na jemnú bielizeň aj s predpierkou a teplotou vody do 40 °C. Žmýkaniu sa vyhnite a zvoľte jemné odstreďovanie s maximálnym počtom otáčok 300 – 400. Po skončení programu záclony vytiahnite a zaveste na šnúru alebo ich nechajte prirodzene vyschnúť na sušiacom stojane.

#4 Myslite aj na sušenie

Vo všeobecnosti platí, že záclony sa nikdy nedávajú do sušičky. Po vytiahnutí z práčky ich môžete mierne vytriasť, aby sa zbavili prebytočnej vody, a následne ich zaveste. Vďaka tomu, že ich zavesíte ešte vlhké, ich nemusíte ani žehliť. Ak by sa náhodou stalo, že je materiál príliš pokrčený, môžete využiť ručný naparovač, ktorý nastavíte na nízke teploty, alebo klasickú žehličku. Pred použitím ale zistite, či nie je zanesená, a či sa na žehliacej ploche nenachádzajú nečistoty. Keď máte jeden z problémov, najprv zistite, ako vyčistiť žehličku a až následne ju použite na jemné záclony.

Správna teplota, prací program a prostriedok na pranie záclon

Aby bolo pranie záclon a upratovanie domácnosti úspešné, musíte vedieť, akú teplotu, prací program a prostriedok by ste mali zvoliť. Westwing má pre vás praktické tipy, ktoré rozhodne pomôžu:

  • Správna teplota – na záclony sa odporúča teplota do 40 °C. Vyššia by mohla spôsobiť zbehnutie, prípadne iné mechanické zničenie.
  • Vhodný prací program – na záclony je najlepší jemný program určený na spodnú bielizeň s predpierkou. Dá vám istotu, že otáčky nebudú príliš vysoké a jemný materiál sa pri praní nezničí.
  • Kvalitný prací prostriedok – na trhu sa stretnete s viacerými špeciálnymi produktmi určenými na záclony. Ich forma je najčastejšie prášková alebo gélová a veľmi jednoducho sa s ňou pracuje. Väčšina výrobkov obsahuje bieliacu zložku starajúcu sa o belosť. Snehobiely efekt vám však poskytne aj sóda bikarbóna či kypriaci prášok.

Tip: Ak máte problém rozoznať a zapamätať si všetky symboly prania, žehlenia alebo iného čistenia, Westwing si pre vás pripravil praktickú pomôcku so všetkými symbolmi, vďaka ktorej to vždy hravo zvládnete!

4 praktické tipy a triky ako na správne pranie záclon a závesov

Pri záclonách je dôležité pýtať sa nielen na to, ako ich oprať, ale tiež na to, ako sa o ne starať. Ak chcete, aby si udržali svoj krásny vzhľad a tie najlepšie vlastnosti, držte sa týchto rád:

  1. Záclony nikdy nesušte v sušičke, pretože by sa mohla narušiť ich štruktúra. Zaveste ich na šnúru alebo preveste cez sušiaci stojan. 
  2. Pri praní nepoužívajte zmäkčovadlá ani aviváž. Majú podobný efekt ako sušenie, pretože narúšajú štruktúru vlákien a textil po nich veľmi rýchlo zažltne. 
  3. Väčšinu záclon nemusíte žehliť, pretože sa pri správnom praní nepokrčia, alebo ich vlastná váha po zavesení “vyžehlí”.
  4. Záclony stačí prať jeden, maximálne dvakrát do roka, napríklad vtedy, keď máte jarné upratovanie alebo vianočné upratovanie. Všetko záleží od toho, v akom prostredí sa nachádzajú. Ak vo veľmi prašnom, do práčky ich vložte aj tri či štyrikrát do roka. 

Najčastejšie otázky pri praní záclon

Túžite po snehobielych záclonách? Westwing vám prináša ďalšie tipy na upratovanie, ktoré rozhodne pomôžu. 

Vyperte záclony podľa rád od Westwing! Tešte sa zo snehobieleho výsledku, ktorý bude lákať pohľady a krásne doplní okolie okna.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Odomknite praktické rady a tipy, ktoré vám pomôžu nielen pri upratovaní, ale aj pri zariaďovaní domácnosti. Pozrite sa na našu klubovú stránku Westwing, kde nájdete exkluzívne ponuky do vašej domácnosti.