Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Biele žalúzie na oknách

Čistenie žalúzií nie je pre mnohých ľudí lákavá činnosť. Ak patríte medzi nich a nie veľmi sa vám do toho chce, máme pre vás niekoľko rád, ktoré vám prácu uľahčia. Bez ohľadu na to, aké žalúzie máte, či drevené, hliníkové alebo látkové, pre každý typ tu nájdete pár inšpirácií čo s nimi. Bolo by predsa škoda odkladať to tak dlho, až to budete mať oveľa náročnejšie. Čím dlhšie sa totiž žalúzie nečistia, tým ťažšie ide potom špina dolu. Tak poďme na to!

Čistenie žalúzií podľa materiálu: Ako na to?

Začnime tým, že si povieme ako vyčistiť žalúzie z rôznych materiálov a na čo si pri nich dávať pozor. Je predsa rozdiel, či čistíte drevo, látku alebo hliník. Každý materiál má svoje špecifiká a je dobré vedieť ako na to.

 1. Drevené žalúzie

  Čistenie žalúzií z dreva vyžaduje špeciálnu pozornosť. Aby ste nepoškodili povrch, nepoužívajte na čistenie drsný materiál, napr. hrubšiu stranu hubiek alebo priveľa vody. Ideálne je utrieť najskôr žalúzie suchou handričkou z mikrovlákna a následne zotrieť jemne navlhčenou textíliou. Pred čistením nepoužívajte tekuté prostriedky na čistenie dreva, aby sa na povrchu nevytvoril lepkavý film.

 2. Žalúzie z látky

  Látkové žalúzie môžete povysávať, najlepšie s jemným nadstavcom a na nízkom výkone. Začnite zvrchu smerom nadol a pridržiavajte si lamely rukou. Prechádzajte jednu lamelu po druhej, prípadne postup zopakujte. Väčšiu špinu viete umyť mydlovou vodou a handričkou.

 3. Žalúzie z falošného dreva

  Imitácia dreva je často využívaná aj ako dekor pre žalúzie. Vyzerajú veľmi podobne, no oproti drevu je čistenie žalúzií z umelého dreva oveľa jednoduchšie, keďže nemusíte až tak veľmi dávať pozor na prípadné poškodenia citlivého povrchu dreva. Na čistenie použite handričku z mikrovlákna a vodu s prostriedkom na čistenie riadu.

 4. Hliníkové žalúzie

  Tento typ žalúzií patrí medzi najrozšírenejšie a nie náhodou. Sú praktické a ich čistenie je naozaj jednoduché, hoci trvá rovnako dlho ako všetky ostatné. Môžete ich povysávať a následne utrieť suchou a napokon aj mokrou handričkou. Na čistenie viete použiť mydlovú vodu, rovnako ako octovú.

Čistenie žalúzií: najčastejšie otázky

Má čistenie žalúzií nejaké obmedzenia alebo pravidlá? Pozrime sa spoločne na niekoľko základných oblastí. Toto je 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpovede skôr, ako s čistením začnete.

Aký je najlepší spôsob čistenia žalúzií bez toho, aby ste ich dali dole?

Keď vás čaká veľké upratovanie, asi vám napadne aj možnosť umyť žalúzie poriadne vo vodnom kúpeli či v sprche. Tento spôsob je veľmi účinný a jednoduchý, pretože stačí už potom len nechať žalúzie vysušiť voľne na vzduchu. Je to však aj dosť prácne, pretože musíte žalúzie odmontovať a potom opäť vešať.

Namiesto toho viete rovnako dobre vyčistiť žalúzie aj tak, že ich jednoducho sklopíte smerom k sebe a prechádzate po nich suchou handričkou, od vrchných lamiel až po tie spodné. Postup zopakujte aj z druhej strany tak, že ich sklopíte naopak. Na koniec prejdite lamely aj navlhčenou handričkou, prípadne použite špeciálnu pomôcku na čistenie žalúzií, ktorá vám pomôže odstrániť nečistoty naraz z viacerých lamiel.

Tip: Vyrobte si vlastnú pomôcku: použite kliešte na obracanie mäsa a na ich konce gumičkou pripevnite handričku z mikrovlákna. A hneď máte utretých viac lamiel naraz!

Ako často je potrebné žalúzie čistiť?

O žalúzie by ste sa mali starať rovnako často ako o ostatné zariadenie interiéru. Zaraďte ich čistenie do zoznamu pre pravidelné týždenné upratovanie domácnosti a budete mať neskôr o starosť menej. Prach z lamiel odstránite totiž oveľa ľahšie, ak je ho tam menej, ako keď bude uležaný alebo aj zlepený.

Ako vyčistiť žalúzie od ťažkých škvŕn?

Na čistenie žalúzií od väčších škvŕn použite prostriedok podľa materiálu žalúzií. Na hliníkové a umelé žalúzie môžete použiť aj silnejší roztok octu a vody, prípadne jari alebo mydla s vodou a pridať môžete aj trochu sódy bikarbóny.  No pre drevené žalúzie použite len špeciálny prostriedok na čistenie drevených žalúzií, aby ste nemali napokon na lamelách fľakov a škvŕn viac, ako keď ste začínali čistiť.

Čo by ste nemali pri čistení žalúzií použiť?

Vyhýbajte sa prostriedkom na báze chlóru, ktorý by mohol žalúzie odfarbiť, hlavne tie látkové a drevené. Takisto nepoužívajte drsné pomôcky ako sú hubky a drôtenky, ani tekuté prášky, ktoré môžu poškodiť aj povrch bežných žalúzií z hliníka či plastu. Tiež nepoužívajte v blízkosti žalúzií rozprašovače vôní či spreje na vlasy, ktorých zbytky zostávajú na lamelách a tvoria ťažko čistiteľný povrch. Čistite radšej pravidelne, ako raz za dva roky už veľkú špinu.

Ktoré sú najlepšie materiály a prostriedky pre čistenie žalúzií?

Čistá voda a jemná handrička, napríklad mikrovlákno alebo aj kúsok starého froté uteráku či čistá bavlna, sú ideálnymi pomocníkmi pri čistení žalúzií. Pre každý typ materiálu však existujú aj špeciálne prostriedky a pomôcky, ktoré nájdete v každej dobrej drogérii. Ak preferujte skôr spôsob urob si sám, môžete využiť aj starú hrubšiu ponožku z bavlny, ktorá sa prakticky používa natiahnutá na ruku. Potom už stačí len prostriedok na umývanie riadu a veľa trpezlivosti na všetky časti žalúzií, aby mali napokon rovnakú farbu a lesk.

Tip: Nezabudnite vyčistiť aj lanká alebo tyčky, ktorými ovládate sklon lamiel. Ak biele lanká stratili svoju farbu, použite bielu farbu na topánky, ktorou môžete lanká natrieť.

5 tipov, ako udržať vaše žalúzie dlhšie čisté

Čistenie žalúzií si rozhodne nenechávajte až na jarné upratovanie. Nečakajte ani na čas, keď už bude špina viditeľná aj z väčšej vzdialenosti, ako dôkaz ich používania. Čo vám pomôže udržať vaše žalúzie čisté dlhšiu dobu? Tu sú naše praktické rady a nápady ako na čisté žalúzie:

 1. Pravidelnosť

  Aby ste sa vyhli nepríjemnému drhnutiu prilepeného prachu, venujte svojim žalúziám pozornosť pravidelne, aspoň raz za týždeň.
 2. Poctivosť

  Čistite poriadne, lamelu za lamelou, od vrchu až po spodok, od kraja po kraj.
 3. Primeranosť

  Používajte vhodné čistiace prostriedky pre konkrétny typ lamiel, aby ste nemuseli riešiť prípadné poškodenia.
 4. Užitoční pomocníci

  Použite tekuté prostriedky na čistenie a zároveň na odpudzovanie prachu na žalúziách, niektoré majú dokonca príjemné vône.
 5. Uľahčite si prácu

  Využite praktické čističe žalúzií, vďaka ktorým utriete viac lamiel naraz a aj z oboch strán.

Tak čo poviete, pustíte sa do čistenia hneď zajtra? Možno vám to ušetrí kopec práce neskôr a čistenie žalúzií tak prestane byť otravnou záležitosťou. Veď predstava, že máte doma čisto a nestálo vás to kopec času a nervov, je dostatočne lákavá, no nie?

Pozrite si aj ďalšie naše tipy na upratovanie a rozjasnite svoj domov čistotou:

Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a získajte zaujímavé inšpirácie aj exkluzívne ponuky, s ktorými bude váš domov ešte krajší.