Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
moderný dom a moderný štýl zariadenia

Od čias našich predkov prešla architektúra a výstavba mnohými zmenami. Ak sa dnes kocháme krásnymi klasicistickými historickými budovami, moderná architektúra vznikla práve ako reakcia na tento monumentálny štýl výstavby v 19. storočí. Moderný dom má mnoho podôb. A aj vďaka vynálezu železobetónu a technologickému pokroku je všetko v dnešnej dobe inak. Ak sa dnes pozrieme na moderný dom je úplne iný, aké sme poznali kedysi. Zároveň aj jeho zariadenie domu a vybavenie zodpovedá súčasnosti. Moderný človek má jednoducho iné potreby a preferencie ako kedysi. Poďte sa inšpirovať!

Moderný dom a jeho prvky

Moderný dom má isté charakteristiky, ktorými sa odlišuje od iných štýlov. Patria medzi ne najmä tieto:

 • Obývačka s kuchyňou: otvorenosť priestoru, jeho prepojenosť, úplne bežný je dnes veľký priestor s kuchyňou a obývačkou. 
 • Použité sú materiály tradičné aj moderné – ako sklo, chróm, oceľ, drevo, betón. kameň.
 • Charakterizuje ich aj veľa prepusteného denného svetla vďaka oknám od stropu až po podlahu.
 • Rovné a zelené strechy čoraz viac vytláčajú tie klasické. 
 • Terasy sú priestorom oddychu a plynulo nadväzujú na prírodné prostredie záhrady.
 • Čisté, ostré línie.
 • Jednoduchosť a minimalizmus. 
 • Zemité a neutrálne interiérové farby
 • Kvalitnejšie materiály v interiéri a dlhšia životnosť.
 • Smart a inteligentné technológie.

Rôzne typy domov 

 • Eko dom je dnes obrovskou témou. Či si postavíte takzvaný pasívny dom, alebo dom z prírodných materiálov ako slama, drevo, sklo, hlina a kameň, stále je v súlade s modernosťou, šetrnosťou a návratom k prírode. 
 • Luxusný dom je snom väčšiny z nás. Môcť si vybrať, čo len chcete bez výrazného obmedzovania sa kvality použitých materiálov a zariadenia v dome. Mať všetky vymoženosti domáceho relaxu ako bazén, saunu, alebo súkromné fitko. Možno raz sa to splní!
 • Dom vo svahu je architektonickou výzvou. Buď môžete dom zapustiť do jeho terénu, alebo postaviť vyvýšením základov a pod nimi môžete napríklad skladovať drevo, alebo si zriadiť vínnu pivnicu. Dobrý odborník poradí, aký dom je vhodný, aj s ohľadom na podložie svahu, stavať.

Dom vám síce nepostavíme, ale máme pre vás užitočné rady a nápady, ako ho zariadiť.

5 inšpirácií ako zariadiť moderný dom

Zariadenie domu by malo byť v súlade s vašimi potrebami a estetickým cítením. Interiérové farby dopĺňaju celkový vzhľad a váš pocit z priestoru. Spolu majú navodzovať dojem útulnosti a harmónie.

Niekomu stačí klasická biela. Farba roka 2021: trendy farby roka 2021 sú prírodné a zemité. Odtiene od bledých ružových, žltých, béžových, červených, zelených, až po temne smaragdovú, čiernu a šedú. Môžete si z nich namiešať kokteil rôznych kombinácií a výsledok bude úžasný. 

Zariadenie domu v každom rohu

Zariadenie predsiene by malo byť funkčné s minimom nábytku. Tak isto ako vchod do domu, navodzuje prvý dojem.  Zariadiť moderný dom je v princípe ľahké. Čím je priestor menší, vyžaduje väčšiu funkčnosť. Do tejto miestnosti by sa mal minimálne vojsť botník, vešiaky, zrkadlo a úložný priestor na kabáty a bundy. Ak to priestor umožňuje, skladujte tu dáždniky a čiapky, šály, rukavice, sezónne oblečenie, alebo športové náčinie ako korčule, nafukovačky, skrátka všetko čo práve nepotrebujete. Väčší priestor znesie šatníkové skrine, vhodné sú botníky, veľmi praktické sú tie vyklápacie a priestor na sedenie a obúvanie či vyzúvanie. Svetlá zvolte stropné, alebo nástenné.

Zariadenie kúpeľne zahŕňa viacero možností. Od štýlových batérií, cez sprchové kúty, vane, sprchovacie panely,  obklady, umývadlá, svetlá, zrkadlá a praktické skrinky na uskladnenie vecí. Klasickou výbavou kúpeľní je určite práčka a kôš na špinavú bielizeň. Kúpeľňa musí byť bezpečná a praktická pre všetkých, vrátane detí.

Moderný dom: kuchyňa je srdcom domu

Zariadenie kuchyne si každý kuchár prispôsobuje podľa potrieb. Kuchyňa by mala byť zariadená tak, aby ste mali všetko po ruke, vrátane vhodne umiestnených spotrebičov, podlaha odolná, ak sa niečo vyleje, alebo rozbije. Dizajn jednoduchý, funkčný, praktické a logické usporiadanie vo vnútri skriniek. Pracovná doska, priestor nad varnou plochou a drez majú byť dobre osvetlené. K tomuto účelu poslúžia napríklad LED pásy.

Kuchyňa je miestom stretávania rodiny pri jedle niekoľkokrát denne a nie je domácnosť, kde chýba stôl so stoličkami a kuchynskými doplnkami na spríjemnenie atmosféry. V priestoroch domu sa moderné kuchyne nachádzajú väčšinou spolu s obývačkou. Môžete ich opticky oddeliť ostrovčekom alebo barovým pultom s vysokými stoličkami. 

Aj deti chcú žiť moderne

Detská izba je kráľovstvom malých princov a princezien, rodičia volia príjemné, ukľudňujúce farby, mäkké koberce, praktické úložné priestory. Tiež sa musí myslieť na bezpečnosť. Zariadenie detskej izby vyberajte tak, aby mali deti priestor na spánok, kútik na hry, prípadne čítanie a praktické uskladnenie hračiek v poličkách. Rátajte aj s tým, že ako bude dieťa rásť, bude mať iné potreby a budete meniť nábytok a ostatné vybavenie izby.

Moderný dom: obývačka v hlavnej úlohe

Obývačka je zvyčajne nazývaná centrálou domu. Zvykneme v nej tráviť čas spoločnými hrami, relaxom, čítaním, alebo pozeraním filmov. Zariadenie obývačky väčšinou tvorí kvalitná a pohodlná pohovka, na ktorú sa zmestia všetci členovia domácnosti. Viete si na nej zdriemnuť po ťažkom pracovnom dni. 

Súčasná doba ponúka pre moderný dom viacero štýlov, ako ho môžete zariadiť. Štýl bývania je viac ako jeden na výber – provensalský štýl, rustikálny štýl, minimalistický, industriálny štýl, hygge, škandinávsky štýl, retro aj vintage štýl. Stačí si ujasniť, ku ktorému vás to ťahá viac. Moderný krb v obývačke dokáže počas dlhých zimných večerov vyčarovať príjemnú atmosféru.  

V modernom dome sa často v spoločnom priestore obývačky nachádza aj kuchyňa. Ako optické predelenie izby sa dá použiť barový pult so stoličkami, jedálenský stôl, alebo knižnica. Knižnica je vynikajúcim nápadom napríklad ako využitie priestoru pod schody v dome.

Dôležitou miestnosťou slúžiacou regenerácii a oddychu je spálňa. Farby stien by mali ukľudňovať a zariadenie spálne by malo byť jednoduché a elegantné. V spálni výborne poslúžia vstavané skrine, kvalitná posteľ s príjemnými obliečkami, vankúšmi a komoda alebo toaletný stolík pre majiteľku. Koberčeky k posteli zahrejú hneď zrána tých uzimenejších.

Moderný dom: aký nábytok vybrať

V jednoduchosti je krása. A zároveň menej je viac. Moderný dom ponúka nepreberné množstvo možností na zariadenie interiéru. Vynikne nábytok s prírodnými farbami, čistými líniami a kvalitnými materiálmi. Veľmi moderne pôsobí industriálny štýl, hygge, boho, škandinávsky štýl, alebo minimalistický štýl bývania. Dekorácie do bytu voľte striedme a jednoduché podľa štýlu, napríklad vankúše, sviečky, osvetlenie, obrazy v rámoch, prestieranie, knižky, môžete si pomôcť aj kvetmi v zaujímavých črepníkoch.

Moderné doplnky do bytu: naše trendy inšpirácie

Doplnky do bytu zavŕšia dojem z priestoru. Správne zvolená kombinácia farieb stien, nábytku a doplnkov dodáva pocit útulnosti a úplnosti. Výzdoba domu a výber dekorácií a doplnkov je príjemnou činnosťou a deje sa väčšinou postupne, v priebehu času. 

Záclony a závesy, koberce, zrkadlá, rôzne stojany, vázy a obrazy, sošky, prehozy cez postele či kvetinová výzdoba dodávajú všetkým priestorom šmrnc a punc originality. Taktiež by vám nad všetkými vašimi činnosťami mali svietiť kvalitné svietidlá, k priestoru zodpovedajúcou svietivosťou. Nemali by chýbať v kombinácii s intímnejším osvetlením, čo spĺňajú napríklad LED reťaze a sviečky.  Moderný dom má dnes mnoho podôb a je potešením takýto priestor zariaďovať. K dispozícii máte moderné zariadenie a doplnky pre útulnosť a teplo vášho domova.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!