Bezplatné vrátenie
100 dní na vrátenie
čierne zariadenie interiéru v minimalistickom štýle

Obsah

 • Interiérový dizajn a minimalizmus v byte
 • 5 tipov na výzdobu a zariadenie interiéru v minimalistickom štýle
 • Decluttering: ako sa zbaviť nepotrebných vecí vo vašej domácnosti?
 • Minimalizmus v byte: najčastejšie otázky

Vstúpite dovnútra a okamžite sa cítite dobre. Máte pocit, že je tu čisto a nič nechýba. Tak by sa v skratke dal charakterizovať minimalizmus v byte. Prevládajú jasné štruktúry, čisté formy, jednoduché dekorácie a jemné interiérové farby vytvárajúce harmonickú atmosféru. Niet divu, že minimalizmus je večné a zároveň moderné trendy hnutie. Nie je však len o bývaní. Ukrýva v sebe aj životný štýl majiteľa. Ak uvažujete ako zariadiť byt v duchu minimalizmu, bude to chcieť aj trochu zmien v spôsobe života. Nie je to však nič zložité. Poďte sa pozrieť.

Interiérový dizajn a minimalizmus v byte

Minimalizmus bude jednoznačne patriť medzi interiérové trendy 2022. Kým sa však pozrieme na to, čo presne znamená minimalizmus v byte, aké interiérové farby, predmety a materiály môžete použiť, vysvetlime si podstatu minimalizmu.

Čo je minimalizmus

Minimalizmus nie je len bytový dizajn. Podobne ako iné štýly, aj tento štýl bývania sa zrodil z umenia: v skutočnosti je výsledkom rebélie niektorých umelcov proti extravagantným tvarom, pestrým farbám a chaotickým priestorom typickým pre pop art. V nábytku a dizajne minimalizmus stelesňujú jednoduché a rovné tvary, neutrálne farby zmiešané s čiernou a svetlými materiálmi a prítomná je tu aj praktickosť a čistota. V mnohom pripomína škandinávske bývanie a má veľa prvkov zhodných aj so štýlom wabi sabi. Podľa týchto štýlov by všetko, čo máme v byte či v dome, malo prinášať radosť a pocit duševnej rovnováhy bez zbytočne exponovaných emócií.

Čo minimalizmus nie je

Pod pojmom minimalizmus alebo minimalistický interiérový dizajn si nemusíte predstavovať úplnú elimináciu každého predmetu vo vašom živote. Nemusíte zahodiť všetko oblečenie a žiť v troch košeliach, jedných nohaviciach a jedných topánkach. A nemusíte ani vyhadzovať dedičstvo po babičke, ak vám robí radosť. Základom minimalizmu je byť spokojný s tým, čo máte, bez hromadenia zbytočností a vecí nízkej hodnoty.

5 tipov na výzdobu a zariadenie interiéru v minimalistickom štýle

Ako dosiahnuť vo vlastnom byte minimalistické zariadenie interiéru? Nie je to až také zložité. Dodržte týchto 5 krokov:

 1. Odstráňte nepotrebné položky

  Eliminácia nepotrebných prvkov je prvým krokom k minimalistickému bývaniu. Prejdite si miestnosť po miestnosti a zbavte sa vecí, ktoré už nepotrebujete. „Čistý priestor“ takto vytvorí príležitosť novému a je aj kľúčom k úspechu. Často ho práve vďaka tomu využíva home staging pri príprave nehnuteľnosti na predaj.
 2. Menej farieb a menej tvarov

  V minimalizme nie je miesto pre veľké orientálne koberce, opulentné rámy či plastiky. Držte sa jednoduchých prvkov, no nebojte sa kombinovať rôzne tvary. Ak sa jedná o minimalizmus v byte či dome, je najlepšie držať sa svetlých neutrálnych farieb, ako je béžová farba, svetlošedá a biela farba na stenu či v doplnkoch. Ak chcete zdôrazniť konkrétnu oblasť miestnosti, pracujte radšej s rôznymi látkami a materiálmi ako s farbami.
 3. Minimalistické izbové rastliny a dekorácie

  Napriek minimalistickému štýlu sa nemusíte vzdávať rastlín. Práve naopak, vhodne dopĺňajú jednoduché zariadenie interiéru a dodávajú mu pocit prirodzenosti. V skutočnosti čistota vychádzajúca z rastlín veľmi dobre ladí s princípmi minimalizmu. Namiesto farebného mora kvetov by ste ale mali uprednostniť jednoduché rastliny, ako sú vždyzelené izbové rastliny, kaktusy alebo sukulenty, zasadené v štýlovo čistých kvetináčoch a nádobách.
 4. Prírodné materiály

  Uistite sa, že kupujete kvalitný nábytok a doplnky, ktoré môžu vydržať dlhú dobu. Minimalizmus znamená aj menej odpadu: radšej si vyberte o niečo drahšiu verziu predmetu, o ktorom však viete, že ho o rok nebudete musieť kvôli opotrebovaniu vyhodiť. Rovnako kvalitná by mala byť aj výzdoba, či už vianočná výzdoba alebo iná sezónna výzdoba, vždy uprednostnite kvalitu pred kvantitou.
 5. Kvalitné produkty

  Uistite sa, že kupujete kvalitný nábytok a doplnky do bytu, ktoré môžu vydržať dlhú dobu. Minimalizmus znamená aj minimalizáciu odpadu: radšej si vyberte o niečo drahšiu verziu predmetu, o ktorom však viete, že ho o rok nebudete musieť kvôli opotrebovaniu vyhodiť.

Decluttering: ako sa zbaviť nepotrebných vecí vo vašej domácnosti?

Decluttering v preklade znamená zbavovanie sa nepotrebných vecí. To je niečo, bez čoho minimalizmus v byte nedosiahnete. Ako začať a na čo si dávať pozor? Prinášame rady a nápady ako si doma poriadne upratať.

Rozhodnite sa pre minimalizmus v byte

Ak sa rozhodujete pre minimalizmus v byte,čaká vás pár dôležitých zmien. Nejde totiž len o bývanie alebo upratovanie domácnosti. Majiteľ minimalistického domova by mal tento štýl implementovať aj do svojho súkromného života. A to znamená rozlúčiť sa s množstvom vecí, ktoré pre vás doteraz niečo znamenali, no už vám neslúžia.

Pretrieďte veci

V prvom kroku si môžete urobiť zoznam a napísať si, čo chcete zo svojho života vylúčiť. Môžu to byť aj naozaj veľké veci, ako napríklad auto alebo sociálne kontakty alebo dokonca práca, ktorá vás nerobí šťastnejším. Môžete však začať aj s maličkosťami a urobiť poriadok v skrini: kabátom, ktorý ste si kúpili pred rokmi a ktorý ste si nikdy neobliekli, obnosenými topánkami, ktoré máte v skrini, alebo hromadami dokumentov, ktoré čakajú na usporiadanie.

Rozdeľte veci na kôpky

Aby vám upratovanie išlo ľahšie, vytvorte si vopred prehľad a roztrieďte veci na pár kôpok alebo ich rovno vložte do nádob. Určite tam bude nádoba na smeti a recykláciu, krabica na veci na darovanie, aj krabica na veci, čo sa ešte dajú opraviť či použiť inak. Veci, ktoré zablúdili na iné miesto, uložte späť tam, kam patria.

Zbavte sa nepotrebného

Kam s nepotrebnými vecami? Môžete ich darovať cez špeciálne skupiny na sociálnych sieťach, odniesť na SWAP, alebo sa spýtajte svojich blízkych, či niečo z toho nepotrebujú. Kvalitnejšie kúsky sa dajú aj predať. Taktiež existujú zberné nádoby, odkiaľ veci putujú na pomoc pre ľudí v núdzi.

TIP: Ak chcete získať ďalšie nápady na odstránenie neporiadku, prečítajte si článok o metóde Marie Kondo, dnes už ikonickej metóde na reorganizáciu vášho života!

Minimalizmus v byte: najčastejšie otázky

Prešli sme si základné pravidlá ako na minimalizmus v byte, no predsa len vám možno v hlave víria otázky, ako to urobiť u vás doma. Zozbierali sme najčastejšie otázniky a pripravili k nim minimalistické odpovede.

Ak sa vám podarí dosiahnuť minimalizmus v byte uvidíte, že sa vám bude aj ľahšie dýchať. Váš domov získa nový priestor a vy s ním aj viac energie na svojich blízkych. Chýba vám ešte niečo? Inšpirujte sa našimi ďalšími článkami, pomôžu vám odraziť sa k zmene.

S bezplatnou registráciou na Westwing získate nové inšpirácie aj prístup k exkluzívnym ponukám, s ktorými poľahky vytvoríte aj domov vašich snov!