farebná chodba

Chodba, predizba, predsieň. Názvov má viac. Malá, ale významná miestnosť, ktorá je prvou ochutnávkou z vášho domu. Aký môže mať chodba dizajn? Aby zariadenie predsiene nezaniklo pod záľahou kabátov, šálov a topánok, snažte sa vždy zamyslieť, kde vidíte priestor na úložné riešenia, hlavne v byte menšej výmery. V malometrážnych bytových priestoroch je úzka chodba v byte štandardom. V minime priestoru môžete prejaviť svoj kreatívny talent a predstavivosť. Dajte si na nej záležať a určite vyvoláte výborný  prvý dojem. U nás nájdete rady a nápady ako na moderné predsiene.

12 dizajnových nápadov pre každý typ chodby

Neviete si dať rady, aký môže mať chodba dizajn? Od moderných cez vintage – všetko sa dnes nosí! Objavte v sebe tvorivosť a predstavivosť, kombinujte a inšpirujte sa aj našimi tipmi. V súčasnosti je široký výber moderných prvkov, používať môžete interiérové farby aj materiály podľa vlastnej fantázie. 

1. Začnite od podlahy

Vyberte podlahu vysoko odolnú proti opotrebovaniu a odieraniu, ktorá sa ľahko čistí od blata, alebo roztopeného snehu a nevadia jej ani vysoké podpätky. Ak máte deti alebo domácich miláčikov, budete podlahu čistiť často. Takýmito odolnými materiálmi sú napríklad vinyl alebo laminát, ktorý odpudzuje vodu. Vhodné je aj linoleum, ktoré sa veľmi dobre udržuje.

2. Chodba dizajn: farby

Predsiene sa nachádzajú hneď za dverami, kde zväčša nie sú okná. Všeobecne, voľte svetlé farby, ak aj do miestnosti svetlo z okna preniká.

3. Osvetlenie

Osvetlite predsieň vhodnými svietidlami ako bodové LED, ktoré svietia zhora alebo nástenné svietidlá. Nezabúdajte na nočné osvetlenie chodby.

4. V prípade bytu bez predsiene

Ľahko navodíte dojem jej prítomnosti aspoň vešiakom na stene, blízko dverí a lavicou, na ktorej sa môžete obuť v sede. Byt bez predsiene zariaďte, aby ste mali len to najnutnejšie, čo k nej patrí.

5. Ak máte radi minimalizmus v byte 

Predsieň je tým správnym miestom, kde minimalizmus v byte aplikovať. Keď sledujete trendy a interiérový dizajn a radi experimentujete, vyskúšajte jednu zo stien nechať tehlovú, je to stále moderné a odráža ho štýl bývania, akým je napríklad wabi sabi.

6. Chodba dizajn: pomôžte si optickými ilúziami

V prípade úzkej chodby pomáha napríklad, ak podlahu so vzorom dreva položíte naprieč, teda na šírku. Opticky to chodbu rozšíri. Zrkadlá v každom type predsiene, väčšej alebo menšej, navodzujú dojem väčšieho priestoru. Bledý koberec po celej dĺžke chodby pomáha k dojmu optického predĺženia predsiene.  

7. Nábytok 

Vyberajte ho s ohľadom na veľkosť predsiene, zariadenie interiéru a aby pri prechode do bytu nezavadzal. Predsieň, aj tá najmenšia, vždy núka zákutia na vhodné úložné priestory. Popremýšľajte, čo všetko potrebujete schovať alebo zavesiť, aby nebol zahltený priestor a podľa toho predsieň zariaďte. V chodbe veľmi pomáha multifunkčný nábytok, aj využitý priestor nad hlavou, teda skrinky upevnené na stene pod stropom. 

8. Chodba dizajn: predsiene fotky

Príjemným dojmom pôsobia rodinné fotky, alebo obrazy. Zariadenie predsiene rovnako doplnia nálepky na stenu alebo tapeta. Motivačné citáty, ktoré si môžete čítať pri chystaní sa do práce alebo školy. 

9. Niečo živé

Aký má mať chodba dizajn, ak do nej chce vniesť trochu života? Vyberte vhodnú zeleň predovšetkým do tmavých chodieb a oživte chodba dizajn.  

10. Chodba dizajn v malom

V predsieni s menej obmedzeným priestorom máte viac možností spojiť praktickosť úložných priestorov s doplnkami ako komody alebo užšie stolíky a poličky.

11. Nezahlcujte 

Tento priestor nezaplňte nábytkom ani doplnkami. Prikloňte sa k praktickosti a zároveň dodajte celkovému vzhľadu štýl. Hlavne vkusne.

12. Bodka na záver

Nezabudnite na drobnosti ako zavesenie kľúčov alebo odloženie dáždnikov a ak je to len trochu možné, majte v chodbe aj tieto doplnky. 

Chodba dizajn: aké doplnky na chodbe nesmú chýbať?

Keď premýšľate ako zariadiť byt, chodba je asi až posledná, ktorou sa zaoberáte. Je najmenšia, ale nezanedbateľná. Bytový dizajn má dnes veľa možností, ako si vkusne a prakticky poradiť aj s najmenšími priestormi. A v malom priestore sa uplatní najlepšie výzdoba zavesená na stene. Nezavadzia – a pritom harmonizuje a zútulňuje. 

  • Nemalo by vám chýbať zrkadlo. Ideálne také, aby ste v ňom pri odchode z domu videli celú svoju postavu. Obyčajné alebo dizajnové, rozširujúce len ostatný priestor, nie vašu postavu. 
  • Fotky, obrazy, nálepky na stenu alebo tapeta. Rodinné fotky z výletov a dovoleniek. 
  • Nálepka stačí jedna, zvyknú zabrať pol steny, veľmi pekne pôsobia tie s motivačnými citátmi. 
  • Tapeta, ak sa hodí, môže mať funkciu optického klamu a priestor buď rozširovať, predlžovať, alebo len zatraktívniť. Ak nemáte tehlovú stenu, dá sa takouto tapetou dekorovať.
  • Obrazy môžu tvoriť napríklad plagáty v ráme s prírodnou tematikou alebo čiernobiele fotky a tiež nápisy.
  • Je praktické mať kam položiť, alebo zavesiť kľúče a dáždniky. 
  • V noci nie je na škodu mať v chodbe nočné svetlo. Buď farebné stmievateľné LED žiarovky na ovládanie, nočnú či stolovú lampu umiestnenú v chodbe na poličke alebo stolíku. 
  • Lampy a svietidlá vôbec, sú dôležitým prvkom vo zvyčajne tmavom prostredí predsiení. Najpraktickejšie sú bodové svetlá smerujúce zo stropu, žlté alebo biele. Nastavíte ich tak, aby bola osvetlená celá plocha predsiene. Dnes máte na výber aj stropné LED svietidlá na ovládanie, takže intenzitu a farbu svetla viete prispôsobiť svojim potrebám. 
  • Prípadne vyberte klasické stropné svietidlo.
  • Ak nie ste obmedzení priestorom a miestnosť má vyšší strop, použite pokojne štýlové závesné lampy. A k tomu nástenné lampy. Tie sa dajú využiť aj ako nočné svetlo. Chodba dizajn získa šmrnc.

Ako kombinovať farby a materiály v predsieni?

Dá sa povedať, že dnešný interiérový dizajn je veľmi prívetivý. Pri správnom cite pre interiérové farby a materiály si viete vytvoriť štýlový domov celkom sami. A vlastne ho ani nemusíte mať. Stačí si pozrieť naše rady a nápady a hneď získate tú správnu perspektívu. Štýlov bývania je na výber hneď niekoľko a rád nespočetné množstvo, vrátane pomoci profesionálov. Vkus viacerých odráža napríklad škandinávske bývanie. Prírodné materiály v kombinácii s čistými líniami a prírodnými farbami asi nikdy nevyjdú z módy.

Čo nás čaká v interiérovom dizajne

Ak sa pozriete na interiérové trendy 2022, stále sa perfektne sa prelínajú so škandinávskym, ale aj inými štýlmi, ako industriálny štýl, hygge, rustikálny štýl, wabi sabi, feng shui, alebo boho a vintage štýl. Podlaha v predsieni by spravidla mala byť trochu tmavšia ako steny, aby odrážala od nich svetlo. Biela farba na stenu je typická, čo je do chodby, hlavne tmavej, najideálnejšia farba. Nič nepokazíte odtieňmi krémovej, sivej, alebo pastelovej modrej a zelenej. 

Ak by sme brali do úvahy spomínaný škandinávsky štýl, nosné sú preň prírodné materiály ako drevo, bambus, tkaniny, sklo, umelá kožušina, keramika, kamene. K škandinávskemu štýlu patrí napríklad aj hygge a nórsky štýl bývania. Spoločne ich charakterizuje úcta k prírode a návrat k nej, tak iso recyklácia, renovácia a multifunkčnosť nábytku, tiež svetlo a striedmosť. Všetky tieto štýly preferujú svetlé farby ako biela, sivá a béžová farba, ale aj kontrasty s čiernou. 

Do predsiene sa hodí nábytok zo svetlého dreva v kombinácii s bielou, čiernou alebo sivou. Lavica s mäkkým sedením v kontrastnejšej farbe k drevu. Nemusíte sa držať len jedného štýlu, zvyknú sa prelínať jeden s druhým. Taká kombinácia dreva a kovu pôsobí industrialnym štýlom. Do chodby sa hodia aj komody a na nich vázy alebo kvety v črepníku. Nechajte sa unášať vlastnou fantáziou!

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!