Bezplatné vrátenie
100 dní na vrátenie
farebná chodba

Chodba, predizba, predsieň. Názvov má viac. Malá, ale významná miestnosť, ktorá je prvou ochutnávkou z vášho domu. Aký môže mať chodba dizajn? Aby zariadenie predsiene nezaniklo pod záľahou kabátov, šálov a topánok, snažte sa vždy zamyslieť, kde vidíte priestor na úložné riešenia, hlavne v byte menšej výmery. V malometrážnych bytových priestoroch je úzka chodba v byte štandardom. V minime priestoru môžete prejaviť svoj kreatívny talent a predstavivosť. Dajte si na nej záležať a určite vyvoláte výborný  prvý dojem. U nás nájdete rady a nápady ako na moderné predsiene.

12 dizajnových nápadov pre každý typ chodby

Neviete si dať rady, aký môže mať chodba dizajn? Od moderných cez vintage – všetko sa dnes nosí! Objavte v sebe tvorivosť a predstavivosť, kombinujte a inšpirujte sa aj našimi tipmi. V súčasnosti je široký výber moderných prvkov, používať môžete interiérové farby aj materiály podľa vlastnej fantázie. 

1. Začnite od podlahy

Vyberte podlahu vysoko odolnú proti opotrebovaniu a odieraniu, ktorá sa ľahko čistí od blata, alebo roztopeného snehu a nevadia jej ani vysoké podpätky. Ak máte deti alebo domácich miláčikov, budete podlahu čistiť často. Takýmito odolnými materiálmi sú napríklad vinyl alebo laminát, ktorý odpudzuje vodu. Vhodné je aj linoleum, ktoré sa veľmi dobre udržuje.

2. Farby ako stvorené pre chodbu

Moderné predsiene sú spravidla malé a bez okien, čo môže spôsobovať nepríjemnú stiesnenú atmosféru. A to rozhodne nechcete cítiť, keď sa po celom dni vrátite domov, kde si plánujete oddýchnuť a načerpať novú energiu.

 • Aby moderná chodba v dome alebo byte vyzerala pekne, sviežo a opticky väčšie, nafarbite jej steny do bledých odtieňov ako biela, bledosivá, bledohnedá alebo béžová farba.
 • Ak sa vám zdá výsledok strohý, chladný a neosobný, pridajte doň tmavší kúsok zariadenia v čiernej alebo tmavomodrej a vytvorte hravý kontrast, ktorý celku dodá hĺbku a šmrnc.

3. Osvetlenie

Osvetlite predsieň vhodnými svietidlami ako bodové LED, ktoré svietia zhora alebo nástenné svietidlá. Nezabúdajte na nočné osvetlenie chodby.

4. V prípade bytu bez predsiene

Ľahko navodíte dojem jej prítomnosti aspoň vešiakom na stene, blízko dverí a lavicou, na ktorej sa môžete obuť v sede. Byt bez predsiene zariaďte, aby ste mali len to najnutnejšie, čo k nej patrí.

5. Ak máte radi minimalizmus v byte 

Predsieň je tým správnym miestom, kde minimalizmus v byte aplikovať. Keď sledujete trendy a interiérový dizajn a radi experimentujete, vyskúšajte jednu zo stien nechať tehlovú, je to stále moderné a odráža ho štýl bývania, akým je napríklad wabi sabi.

6. Chodba dizajn: pomôžte si optickými ilúziami

V prípade úzkej chodby pomáha napríklad, ak podlahu so vzorom dreva položíte naprieč, teda na šírku. Opticky to chodbu rozšíri. Zrkadlá v každom type predsiene, väčšej alebo menšej, navodzujú dojem väčšieho priestoru. Bledý koberec po celej dĺžke chodby pomáha k dojmu optického predĺženia predsiene.  

7. Nábytok 

Vyberajte ho s ohľadom na veľkosť predsiene, zariadenie interiéru a aby pri prechode do bytu nezavadzal. Predsieň, aj tá najmenšia, vždy núka zákutia na vhodné úložné priestory. Popremýšľajte, čo všetko potrebujete schovať alebo zavesiť, aby nebol zahltený priestor a podľa toho predsieň zariaďte. V chodbe veľmi pomáha multifunkčný nábytok, aj využitý priestor nad hlavou, teda skrinky upevnené na stene pod stropom. 

8. Chodba dizajn: predsiene fotky

Príjemným dojmom pôsobia rodinné fotky, alebo obrazy. Zariadenie predsiene rovnako doplnia nálepky na stenu alebo tapeta. Motivačné citáty, ktoré si môžete čítať pri chystaní sa do práce alebo školy. 

9. Do chodby prineste život

Väčšia aj úzka chodba v byte predstavuje menšiu ochutnávku vášho príbytku, preto sa v nej snažte vytvoriť rovnakú atmosféru, aká panuje v obývačke, spálni či jedálni. Okrem farieb a nábytku nezabúdajte ani na izbové rastliny, ktoré priestor oživujú a dodávajú mu na osobitosti. Vedia tiež čistiť vzduch, upokojovať a vytvárať harmóniu. Ak nie ste príliš veľkými milovníkmi rastlín, siahnite po nádhernej farebnej kytici, ktorá bude dominovať príručnému stolíku alebo regálu.

10. Malá chodba? Žiaden problém!

Chodba v panelákovom byte, prípadne v menšom dome je malá, stiesnená a často v nej nie je dostatok priestoru. Ak s ňou bojujete aj vy, vyberte si kompaktné riešenia 2 v 1 alebo 3 v 1 kombinujúce jeden alebo dva typy úložného priestoru so sedením. Iným riešením je zariadenie z minimalistických materiálov nenáročných na priestor ako kov, drevotrieska alebo laminát. Na druhej strane, vyhýbajte sa masívnemu drevu alebo kameňu a množstvu doplnkov bez praktickej funkcie.

11. Nezabúdajte na sedenie

Chodba bez sedenia? Ani náhodou! Malá taburetka, minimalistická lavica, masívne kreslo alebo aspoň klasická stolička zjednodušujú obúvanie a starajú sa o celistvý dizajn chodby. Dokonca, v niektorých prípadoch vám vedia poskytnúť úložný priestor, v ktorom môžete uskladniť maličkosti ako šatky, čapice alebo klobúky.

12. Praktické aj dizajnové detaily

Chodba je síce čisto praktická miestnosť, no to neznamená, že nemôže vyzerať štýlovo a moderne. Pri zariaďovaní tak nezabúdajte na doplnky s funkciou, ako napríklad tanierik alebo háčiky na kľúče, stojan na dáždniky či mäkký koberec. Tie sa okrem pekného dizajnu postarajú aj o čistotu a poriadok, ktorý tiež vo veľkom ovplyvňuje celkovú atmosféru v priestore.

TIP: Neviete si poradiť so zariaďovaním chodby? Prečítajte si náš článok chodba inšpirácie, v ktorom nájdete množstvo praktických rád.

Dizajnové doplnky do chodby

Keď premýšľate ako zariadiť byt, chodba je asi až posledná, ktorou sa zaoberáte. Je najmenšia, ale nezanedbateľná. Bytový dizajn má dnes veľa možností, ako si vkusne a prakticky poradiť aj s najmenšími priestormi. A v malom priestore sa uplatní najlepšie výzdoba zavesená na stene. Nezavadzia – a pritom harmonizuje a zútulňuje. 

 • Nemalo by vám chýbať zrkadlo. Ideálne také, aby ste v ňom pri odchode z domu videli celú svoju postavu. Obyčajné alebo dizajnové, rozširujúce len ostatný priestor, nie vašu postavu. 
 • Fotky, obrazy, nálepky na stenu alebo tapeta. Rodinné fotky z výletov a dovoleniek. 
 • Nálepka stačí jedna, zvyknú zabrať pol steny, veľmi pekne pôsobia tie s motivačnými citátmi. 
 • Tapeta, ak sa hodí, môže mať funkciu optického klamu a priestor buď rozširovať, predlžovať, alebo len zatraktívniť. Ak nemáte tehlovú stenu, dá sa takouto tapetou dekorovať.
 • Obrazy môžu tvoriť napríklad plagáty v ráme s prírodnou tematikou alebo čiernobiele fotky a tiež nápisy.
 • Je praktické mať kam položiť, alebo zavesiť kľúče a dáždniky. 
 • V noci nie je na škodu mať v chodbe nočné svetlo. Buď farebné stmievateľné LED žiarovky na ovládanie, nočnú či stolovú lampu umiestnenú v chodbe na poličke alebo stolíku. 
 • Lampy a svietidlá vôbec, sú dôležitým prvkom vo zvyčajne tmavom prostredí predsiení. Najpraktickejšie sú bodové svetlá smerujúce zo stropu, žlté alebo biele. Nastavíte ich tak, aby bola osvetlená celá plocha predsiene. Dnes máte na výber aj stropné LED svietidlá na ovládanie, takže intenzitu a farbu svetla viete prispôsobiť svojim potrebám. 
 • Prípadne vyberte klasické stropné svietidlo.
 • Ak nie ste obmedzení priestorom a miestnosť má vyšší strop, použite pokojne štýlové závesné lampy. A k tomu nástenné lampy. Tie sa dajú využiť aj ako nočné svetlo. Chodba dizajn získa šmrnc.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!

Westwing trendy inšpirácie do chodby

Zaujíma vás, aké interiérové trendy 2022 sú “in” a nemali by vám chýbať? Vo Westwing sme ich pre vás všetky spísali a pridali rovno zopár tipov, ako ich aplikovať do vašej domácnosti.

Trendy dekorácie do chodby

Krásna, nadčasová a pritom taká praktická! Presne takto môže vyzerať aj vaša chodba. Stačí len, aby ste do nej zakomponovali správne prvky, ktoré podporia jej šmrnc a pritom vám poskytnú určitú funkciu. Po akých kúskoch siahnuť?

 • Štýlové zrkadlo – v chodbe za žiadnych okolností nesmie chýbať trendy zrkadlo, v ktorom si skontrolujte svoj mejkap alebo outfit. Pre milovníkov minimalizmu je ideálne bezrámové zrkadlo v asymetrickom tvare a pre tých, ktorí inklinujú skôr ku glamour, boho či art déco, je zas najlepší masívnejší kúsok s výrazným rámom v symetrickej podobe.
 • Sviečky – navoďte útulnú atmosféru už v chodbe a zlepšite náladu ostatným členom rodiny alebo hosťom hneď po tom, ako otvoria dvere do vášho príbytku.
 • Vázy – či už ich necháte prázdne, alebo ich doplníte kvetmi, je na vás. Do chodby v oboch prípadoch prinesú umelecký nádych a osobnosť.
 • Odkladacie misky – skrášlia priestor, poskytnú miesto na maličkosti ako kľúče a zaistia poriadok. Čo viac si priať?

Moderná a elegantná predsieň

Milujete elegantný bytový dizajn a túžite ho začleniť do chodby? Zamerajte sa hlavne na:

 • Čisté línie – eleganciu v chodbe podporíte komodou alebo skrinkou v minimalistickom vzhľade bez výrazných doplnkov a úprav. To isté platí aj pre menšie dekorácie alebo masívnejšie doplnky do bytu.
 • Základné farby – čierna, biela a sivá predstavujú základ elegantného interiérového štýlu. Do chodby ich môžete zvoliť vo viacerých odtieňoch, čím jej dodáte hĺbku a zbavíte sa sterilnosti.
 • Komfort a útulnosť – aby chodba nepôsobila tvrdo a chladne, nezabudnite do nej zakomponovať aj mäkké a teplé kúsky ako koberce či prehozy.

Úložný priestor v chodbe

Úložného priestoru nie je nikdy dosť a pre chodbu to platí dvojnásobne. Doplňte ju preto komodou, do ktorej uložíte topánky alebo doplnky, a vyššou skriňou na kabáty. Ak na skriňu nie je miesto, nahraďte ju minimalistickým vešiakom. Skvelým riešením je aj taburetka s úložným priestorom a otvorený konzolový stolík, ktorý v priestore pôsobí vzdušne a poskytuje priestor na vystavenie sviečok, váz s kvetmi či pekných podnosov.

Do malej predsiene sa veľmi dobre hodí minimalistický regál na topánky, ktorý zároveň slúži aj ako sedenie, kompaktný kontajner na rôzne maličkosti, nástenný vešiak a zopár malých dekorácií ako váza s kvetmi, vankúš na sedenie či digitálna tlač.

Produkty zobrazené vo videu si môžete zakúpiť tu na našom e-shope. Stačí si kliknúť dole na produkt.

Chodba dizajn: najčastejšie otázky

To, ako zariadiť malú predsieň, prípadne väčšiu chodbu v dome už viete. Zostali vám aj napriek tomu ešte nejaké otázky? Westwing si pre vás pripravil odpovede na tie najčastejšie.