Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Detská izba pre dievčatá - kreatívne a očarujúce nápady

Malé princezné túžia po rozprávkovej posteli s baldachýnom a ružových doplnkoch. Mladé slečny zase po vlastnom kozmetickom kútiku či veľkom šatníku, ktorý im budú závidieť kamarátky. Dá sa vlastne detská izba pre dievčatá zariadiť dokonale? A ako skĺbiť požiadavky súrodencov? Či majú vaše dcérky tri roky alebo práve končia základnú školu, vo svojej izbe by sa mali cítiť predovšetkým príjemne a bezpečne. Vhodným vybavením zároveň môžete podporiť ich zvedavosť, fantáziu i začínajúci vzťah k drobným domácim povinnostiam.

Veci, ktoré dievča chce vo svojej izbe snov

Lámete si hlavu, čo by vášmu dievčatku v izbe spravilo najväčšiu radosť? Do zariaďovania jej kráľovstva sa nepúšťajte skôr, ako to budete vedieť. Niekedy stačí niekoľko nenápadných otázok a ušetríte si čas. Detské želania však často mávajú krátke trvanie. Opatrnosť je na mieste najmä pri obľúbených filmových hrdinoch či rozprávkových postavách. Elza z Ľadového kráľovstva sa do izby pre dievčatá hodí napr. na obliečky, no tapetu odporúčame zvoliť s neutrálnym motívom. Na druhú stranu vysnívaná lampa v tvare zajka alebo medvedíka do detskej spálne určite patrí.

Pre dievčenské detské izby je typická útulnosť, ktorú dosiahnete jednoducho – kombinovaním rôznych druhov textílií. Bavlna, plyš či semiš na vankúšoch a prikrývkach vytvoria ten správny pocit pohodlia. Mäkké koberce, podlahové vankúše a pufy tu majú rovnako dôležité miesto ako domček pre bábiky.

Veselé nápady na zariadenie dievčenskej izby, ktorá osloví všetky vekové kategórie

Je lepšie zvoliť jednotný štýl alebo by detská izba pre dievčatá mala mať “z každého rožka troška”? Vybrať pekné a zároveň funkčné doplnky a nábytok do detskej izby nemusí byť zložité. Množstvo skvelých nápadov a inšpirácií nájdete aj na Westwing. Vyplňte bezplatnú registráciu, začnite využívať výhody členstva a exkluzívne ponuky.

Nábytok do detskej izby

Akú zvoliť veľkosť a tvar postele? Koľko úložného priestoru bude tak akurát? Tieto a ďalšie otázky trápia mnohých rodičov, ktorí práve vyberajú vhodný nábytok do detskej izby. Odborníci v tomto smere vidia dve cesty.

Prvou je vybaviť priestor nábytkom detských rozmerov. Posteľ pre deti od narodenia do dvoch rokov je v takom prípade zvyčajne 60 x 120 cm. K nemu postačí nižšia skrinka, ktorá poslúži aj ako prebaľovací pult a komoda s niekoľkými zásuvkami.

Pre deti škôlkarskeho veku a staršie už však pokojne môžeme pripraviť lôžko štandardnej veľkosti 90 x 200 cm. Nemusí to byť, ale nudná dospelácka posteľ. Vyberte takú, ktorá je v detskom dizajne s odnímateľnými bočnicami. V útlejšom veku poslúžia ako ochranný prvok a po čase ich môžete odmontovať. Pri takejto posteli nezabudnite na kvalitný rošt a matrac vhodný pre správny vývoj chrbtice.

Náš tip: Má u vás dievčenská izba úložný priestor pod posteľou? Využite ho na umiestnenie druhého matraca pre návštevy. Po vytiahnutí tak získate pohodlnú prístelku, na ktorej sa vyspí dieťa i dospelý.

Nápady, ktoré učarujú každej dievčenskej duši

Dievčenské detské izby sa neobídu bez krásnych predmetov, čarovných ozdôb a vecí na parádenie. Aby si aj vaše dievčatá mali kde vystaviť obľúbené bábiky, sady korálikov či prvé kozmetické drobnosti, je nevyhnutná prítomnosť regálu alebo sústavy poličiek. Na ukrytie svojich malých tajomstiev im výborne poslúžia i košíky alebo menšie škatuľky zavesené na stene, na dverách alebo na nábytku.

Všimli ste si, že deti vždy rady počujú svoje meno? Urobte im radosť a kúpte im alebo vyhotovte začiatočné písmeno krstného mena vo väčších rozmeroch. Ak detskú izbu obývajú súrodenci, iniciály predstavujú zároveň praktický spôsob, ako oddeliť jednu časť izby od druhej. Efektne vyzerajú napríklad písmená pripevnené nad posteľou. Môžu byť z dreva, LED pásikov alebo látkové s výplňou.

Detská izba pre dievčatá – aké farby sú najvhodnejšie

Zabudnite na rodové stereotypy, ktoré dievčatám prisudzujú ružovú a chlapcom modrú farbu. Izby pre dievčatá dnes hýria všetkými farbami dúhy. Zvoľte tú správnu kombináciu a vaša malá slečna si tú svoju zamiluje.

Farby do detskej izby: Pri zariaďovaní akejkoľvek miestnosti naše úvahy spravidla začínajú pri farbe stien. Všeobecne platí, že bielou v kombinácii s pastelovými odtieňmi nič nepokazíme. Výraznejšie farby potom možno použiť prakticky a oddeliť nimi v izbe jednotlivé zóny. Zelenou či fialovou tak môžete namaľovať napríklad len jeden kút miestnosti. Alebo pomocou farebných pásov (cez dve protiľahlé steny a strop) vytvoriť obrátené “U”, ktorým rozdelíte miestnosť akoby na polovicu. Výsledok sa dá hravo zladiť s kobercom alebo závesmi.

Nábytok do izby pre dievčatá hľadajte v neutrálnych alebo teplých odtieňoch. Drevo v bielej, béžovej alebo vanilkovej je stále in a ľahko k nemu nájdete doplnky v každom štýle. Zaujímavo vyzerá aj občasný kontrast v podobe červenej či oranžovej zásuvky alebo dvierok na skrinke.

Dievčenská izba a čo v nej nesmie chýbať

To najdôležitejšie, čo deťom môžeme dať, je bezpečný priestor, v ktorom prežijú šťastné detstvo. Finálna podoba detskej izby sa odvíja od veku a záujmov detí a od toho, čo v danom období potrebujú. Poznáte základné zóny, ktoré by v nej nemali chýbať?

Tri zóny, ktoré vášmu dieťaťu poskytnú maximálny komfort

Pri deťoch do jedného roka je to jasné. Bábätká potrebujú najmä tiché miesto na odpočinok. Čím príjemnejšie bude, tým viac spánku sa ujde i nám, rodičom.

Staršie deti však už v izbe potrebujú aj zónu na hranie a tvorivé aktivity. Šikovní škôlkari radi kreslia, vystrihujú a všeličo lepia. Na to je ideálny stôl s pohodlnou stoličkou v ich detskej veľkosti.

Posledná oblasť je pracovná a týka sa detí, ktoré si už musia plniť školské povinnosti. Zvoliť môžete nastaviteľný nábytok, ktorý s deťmi porastie alebo štandardný písací stôl. Stolička by v každom prípade mala byť kvalitná, teda správne tvarovaná, ideálne ergonomická a polohovateľná. Základom pre dostatok svetla je umiestnenie stola pod oknom a pomôcka v podobe peknej stolnej lampy.

Náš tip: Zvolili ste v detskej izbe oddychovú zónu pomocou poschodových postelí? Skúste originálne riešenie a otočte jednu o 90°. V spodnej časti tým vytvoríte voľný priestor na hranie, pracovný alebo kreatívny kútik.

V jednom štýle

Jednoduché riešenia sú často tie najkrajšie. Vneste do plánovanej izby jednu nosnú tému, ktorá jej majiteľku očarí. Môžu to byť populárne geometrické tvary, napríklad bodky a kruhy. Dievčenská izba sa tiež môže inšpirovať rôznymi bytovými štýlmi. Ženskosťou známy vintage alebo glamour štýl so svojimi kvetinovými a inými prírodnými motívmi v tomto prípade prídu ako na zavolanie.

Nech ju zariadite akokoľvek, detská izba pre dievčatá bude mať zaiste svoje neopakovateľné čaro. Pomohli vám tipy našich dizajnérov? Westwing bude rád vašim sprievodcom aj pri zariaďovaní iných častí vášho bytu či domu. Sledujte i nasledujúce články na našom blogu.

Nechajte sa inšpirovať a prečítajte si aj tieto články na našom webe:

Bezplatná registrácia na serveri Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!