Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
moderné farby do detskej izby

Zvoliť správne farby do detskej izby sa môže zdať ako jednoduchá úloha. Výber konkrétnych odtieňov však aj v tejto miestnosti podlieha istým pravidlám. Spoznajte ich a vytvorte najdôležitejším členom svojej rodiny krásnu spálňu plnú pohody. Farby, najmä na stenách, nie sú len dizajnovým prostriedkom. Každá v nás vyvoláva iné pocity a v priestore vytvára inú atmosféru. Nechajte sa inšpirovať radami skúsených dizajnérov, psychológiou či filozofiou feng shui. Pomôžeme vám nájsť dokonalú kombináciu farieb, s ktorou sa stotožníte vy aj vaši najmenší.

Základné pravidlá pri výbere farieb do detskej izby

Aj pre vás je zariaďovanie detskej izby sviatkom, na ktorý sa vopred tešíte? Pre všetkých nadšených rodičov sme pripravili niekoľko praktických nápadov, ktoré na ceste za vysnívaným kráľovstvom malých ratolestí ušetria čas a cennú energiu.

Ktoré farby do detskej izby a ktoré nie?

Farby často pôsobia na našu náladu a u detí je to presne to isté!

 • Odtiene, napríklad pastelová modrá a zelená farba, majú schopnosť upokojovať a prinášajú dobrý spánok.
 • Žltá, oranžová a červená zase predstavujú životabudič a do interiéru prinášajú vitalitu a radosť.
 • Svetlejšie tóny nielenže vnímame pozitívnejšie, ale vo viacerých ohľadoch sú i praktickejšie. Priestor opticky otvárajú, zväčšujú a zdá sa, že na stenách a nábytku budú ešte dlho trendové.
 • Studené farby počas horúcich mesiacov pocitovo znižujú teplotu priestoru. Teplé farby, naopak, v chladných obdobiach udržujú pocit útulnosti.
 • Červená sa možno nehodí na steny, ale veselý mäkučký vankúš im určite sľúbiť môžete.
 • Počas zariaďovania myslite zároveň na to, ako dlho má aktuálna podoba izby deťom vydržať a či sa im zvolená farebnosť bude páčiť aj o niekoľko rokov.

TIP: Farby v izbe dieťaťa podnecujú fantáziu a umožnia mu spoznávať svet okolo nás. Ako vymaľovať detskú izbu je otázka, ktorú si často kladú rodičia a my vám v tom poradíme.

Farby do detskej izby z hľadiska psychológie

Bez ohľadu na to či sa u vás chystá detská izba pre chlapca alebo detská izba pre dievčatá, je dobré poznať základné psychologické charakteristiky najpoužívanejších farieb. Každá je totiž nositeľkou iných vlastností a na ľudí vplýva inak. Preto, ak chceme, aby sa naše deti vo svojej izbe cítili dobre a zdravo prospievali, výber farieb by nemal byť prvoplánový či náhodný.

Pozitívna energia v detskej izbe

Ideálna farba pre detskú izbu pravdepodobne neexistuje. Je však mnoho takých, ktoré viac ako iné zaručia, že sa vaše ratolesti budú mať vo svojej novej spálni príjemne. Nie je pritom dôležité či ide o teplé alebo studené odtiene. Za optimistickú môžeme považovať sviežu zelenú i hrejivú oranžovú. V správnej kombinácii sa tu uplatnia aj nevšedné a neutrálne farby ako béžová farba, fialová, purpurová alebo jemná marhuľová.

Farba a prostredie detskej izby

Detská izba je pre deti miestom odpočinku i hier. Farby ponúkajú skvelú možnosť ako jednotlivé zóny v priestore definovať, príp. podľa potreby oddeliť. Keď každej dáte inú farbu, prinesiete do priestoru pestrosť, ktorá sa deťom vždy ráta. Druhou variantou je použiť v celej miestnosti jednu dominantnú farbu, no vo viacerých jej odtieňoch. Toto je jednoduchšie, ak izbu obýva jedináčik alebo viac detí rovnakého pohlavia.

Umenie a kreativita vášho dieťaťa

Áno, farby dokázateľne súvisia aj s týmito oblasťami. Dokonca môžu sčasti ovplyvňovať temperament našich ratolestí. Psychológovia radia, že hyperaktívnym deťom nie je vhodné podsúvať výrazné farby, napríklad červenú. Naopak, tým tichším a introvertnejším práve táto farba môže dodať energiu a odvahu skúsiť niečo nové. Univerzálnym receptom na úspech do detskej izby pre obe pohlavia a rôzne charaktery detí sú svetlé farby a akékoľvek kombinovanie s bielou.

Vedeli ste, že farbou kreativity a autentickosti je fialová farba. Na deti pôsobí často magicky a tajomne. Obytným priestorom vo všeobecnosti dodáva harmóniu.

Farby do detskej izby podľa feng shui

Toto japonské umenie pracuje so silou piatich prvkov (živlov), ktorými sú drevo, oheň, zem, kov a voda. Každý z nich sa spája s konkrétnymi farbami podľa toho, v akom živle sme sa narodili. Podľa feng shui sa základné prvky prepájajú s farbami nasledovne:

 • DREVO: zelená, svetlomodrá, tyrkysová
 • OHEŇ: červená, jasné odtiene žltej a oranžovej, purpurová
 • ZEM: hnedá, žltá, tmavá oranžová
 • KOV: biela, zlatá, strieborná, fialová, sivá
 • VODA: čierna, tmavomodrá

Náš tip: Je vaše dieťatko často nepokojné a plačlivé? Vzdajte sa myšlienky na žltú detskú izbu. Túto farbu filozofia feng shui odporúča až pre deti vyššieho veku. Vtedy do spálne prinesie radosť a energiu.

Podobne je to s bielou farbou. Napriek tomu, že vyžaruje čistotu, v miestnosti môže vytvárať nechcený chlad či dokonca ľahostajnosť. Istotou pre pokoj a pohodovú atmosféru sú prírodné farby, najmä rozličné odtiene dreva. Nemusí sa pritom vždy jednať len o nábytok. Drevené môžu byť napríklad i veselé vešiaky alebo ozdoby na stenách.

Dekorácie do detskej izby

Niekedy nás potrápia viac ako hľadanie nábytku. Vhodné dekorácie priestoru dodávajú dušu a pre deti sú často zároveň hračkami. Výber doplnkov je skvelou príležitosťou, ako do procesu zariaďovania zapojiť aj deti. Iste má aj to vaše svoju obľúbenú farbu a rado vám bude pri nákupoch asistovať.

Pre najmenšie deti sú podstatné predmety, ktoré majú vo svojej bezprostrednej blízkosti. V žiadnej postieľke preto nesmie chýbať pekný kolotoč a dostatok mäkkých hračiek. Čím farebnejšie budú, tým viac podnetov bude vaše dieťatko vnímať každý deň.

Staršie deti na všetky svoje aktivity potrebujú viac miesta. Potešte ich vysnívaným kobercom so zvieratkami alebo stanom, kde zažijú svoje najbližšie dobrodružstvá. Pre dospievaujúce deti sú vhodnejšie praktické doplnky ako štýlová stojacia lampa či obraz na stenu.