Moderná detská izba - trendy

Moderná detská izba je zariadená v aktuálnych trendoch a štýloch interiérového dizajnu. Pri zariaďovaní modernej detskej izby by ste však mali brať na vedomie aj najnovšie poznatky zo sveta detskej psychológie a vplyv prostredia na vývin dieťaťa. Ako sofistikovaní rodičia sa predsa chcete uistiť, že vaše dieťa má tie najlepšie podmienky na rozvoj a rast. Predstavujeme vám aktuálne trendy v dizajne detskej izby pre chlapcov aj dievčatá, a taktiež poznatky známej metódy Montessori v súvislosti s ich zariaďovaním.

Ako by mala vyzerať moderná detská izba? Aktuálne trendy

Aj zariadenie detskej izby podlieha aktuálnym trendom. Niektoré trendy majú kratšiu životnosť, ako iné, pri zariaďovaní izby pre svoje dieťa preto vždy prihliadajte na jeho názor. Keď zariaďujete izbu spoločne so svojím potomkom dáte mu pocit dôležitosti. To prispeje k formovaniu zdravého sebavedomia a preberania zodpovednosti za vlastný výber. 

Súčasné a neutrálne

Aby moderný nábytok a zariadenie do detskej izby nevyzerali fádne aj v neutrálnom prevedení, zamerajte sa na použité materiály v izbe. Čím viac textúry prostredníctvom prírodných materiálov do spálne dieťaťa začleníte, tým teplejším dojmom bude izba pôsobiť.

Vyberte drevený nábytok, na posteľ umiestnite vlnený pléd a izbu doplňte ručne vyrobenými odkladacími košmi. Veľmi moderné je umiestnenie dvoch kobercov na seba, nízkeho tkaného koberca na spodok a mäkšieho koberca vhodného na hranie na vrch. Moderná detská izba v neutrálnych farbách má tie výhody, že doplnkové farby môžete meniť podľa sezóny a veku dieťaťa.

Farebné a svetlé 

Svetlé farby do detskej izby nielenže opticky zväčšia izbu dieťaťa, ale prispejú k jeho dobrej nálade. Kreatívne riešenie, ako začleniť do izby farbu, je výber rôznofarebných políc a úložných boxov. Podľa farby môžete hravým spôsobom vniesť do detskej izby aj organizáciu, napríklad uložením hračiek do modrej debničky, oblečenie do červenej a knižky do žltej. Úložný priestor na hračky je dôležitý, pretože sa tak vaše dieťa naučí poriadku a spozná svet zároveň.

Sofistikované súčasné dizajny detských izieb

Súčasným trendom pre detské izby sú metalické akcenty. A to nielen v bielej a čiernej, ale hlavne v medenej, ružovej a zlatej. Komoda s kovovým kovaním, lesklé vankúše a v neposlednom rade moderné lampy do detskej izby vnesú sofistikovaný nádych. Abstraktné maľby a rukou nakreslené skeče sú obľúbenými dekoráciami hlavne u tínedžerov. Abstraktný obraz v obľúbených farbách dieťaťa podnieti jeho fantáziu viac, ako fotografia krajinky.

Geometrické a kontrastné vzory sú ďalším aktuálnym trendom v zariaďovaní. Začleniť ich môžete na posteľných obliečkach, vankúšoch alebo odkladacích vakoch.

Moderný detský kútik v byte 

Začlenením moderného detského kútika do jedálne alebo do obývačky dáte svojmu dieťaťu pocit, že je pre vás dôležité. Moderný detský kútik v byte nemusí pritom zabrať veľa miesta. Vyberte niekoľko obľúbených hračiek a knižiek vášho dieťaťa a umiestnite ich na najnižšie poličky v obývačke, alebo do košov pod konferenčný stolík. Opticky vám k vytvoreniu detského kútika pomôže okrem detského stolíku a koberca aj farba steny v detskej izbe.

Moderná detská izba pre dievčatá aj chlapcov

Moderná detská izba pre dievčatá aj pre chlapcov by mala poskytnúť vašim deťom okrem miesta na hranie aj dostatočne veľký pracovný stôl. Čo sa týka zariadenia zvyšku izby a jej farby, prispôsobte ho individuálnym preferenciám dieťaťa.

Moderná detská izba pre dievčatá

Detská izba pre dievčatá býva väčšinou zariadená v svetlejších farbách, ako detská izba pre chlapca. Okrem ružovej, žltej a fialovej sú populárnymi farbami aj limetková zelená, levanduľová a svetlo oranžová. Biela je vždy dobrou voľbou rovnako ako aj kovové akcenty v zlatej a medenej farbe.

Moderná detská izba pre chlapca

Detská izba pre chlapca býva väčšinou v modrej alebo sivej farbe, nie je to však pravidlo. Aj tínedžeri ocenia v spálni zatvorený úložný priestor a miesto, kam si môžu vystaviť svoje zberateľské kúsky. Otvorené poličky alebo vrch komody sú na to ako stvorené. Zašlá meď, kov a kožené detaily na nábytku pôsobia v modernej detskej izbe pre chlapca veľmi sofistikovane a vyspelo. 

Súčasným trendom pre detské izby sú metalické akcenty. A to nielen v bielej a čiernej, ale hlavne v medenej, ružovej a zlatej

Ako vybrať moderný nábytok do detskej izby

Moderný nábytok má potenciál rásť spoločne s vašim dieťaťom. Aj v menšom veku môžete zvoliť väčšiu posteľ pre dieťa. Umiestnite ju do rohu miestnosti a ozdobte početnými vankúšmi a hračkami. Keď dieťa dosiahne vek tínedžera, môžete tieto dekorácie odstrániť a posteľ umiestniť do jej stredu.

Plánujte dopredu a vyberte do detskej izby dostatočne veľkú vstavanú skriňu. Pre menšie deti zvoľte otváranie, na ktoré ľahko dočiahnu a umožnite im prístup k spodným policiam. Keď dieťa vyrastie, jednoducho posuňte závesné tyče vyššie a vymeňte dvierka za väčšie.

Detská izba podľa pravidiel Montessori

Maria Montessori bola talianska učiteľka a inovátorka v oblasti vzdelávania detí. Okrem spôsobu učenia populárna metóda Montessori zahŕňa aj inšpirácie na zariadenie detskej izby. Ktoré to sú?

V prvom rade by sa dieťa malo rozhodovať za seba a rodič by mu mal byť len sprievodcom. V praxi to vyzerá tak, že dieťa má prístup k svojim hračkám a samostatne sa rozhodne, ktorej aktivite sa chce venovať. Po skončení aktivity Montessori radí hračky a pomôcky ihneď odložiť, aby neodvádzali pozornosť dieťaťa od nasledujúcej aktivity.

Dieťa by malo mať v izbe menej rušivých vnemov a pohodlný kút na čítanie s prístupom k otvorenej knižnici. Tvorivý kútik s nástennou tabuľou na kreslenie je taktiež neoddeliteľná súčasť izby. Metóda Montessori dbá na zvýšenú bezpečnosť dieťaťa eliminovaním ostrých hrán a zakrytím zdrojov elektrickej energie.

Inovatívne v metóde Montessori je umiestnenie zrkadla vo výške vášho dieťaťa. Študovanie vlastnej tváre a pohybov totižto prispieva k jeho zdravému vývinu. Metóda Montessori uprednostňuje posteľ na zemi, aby do nej malo dieťa bezpečný prístup aj osamote. Postieľka by mala byť ozdobená závesmi či baldachýnom.

Inteligentné a štýlové spôsoby, ako vyzdobiť detskú izbu

Moderná detská izba by mala mať jednoznačne viacúčelové dekorácie, ktoré vnesú do izby štýl aj organizáciu. Čo takto vytvoriť pre vašu dcéru nástenku na odkladanie bižutérie? Alebo za pomoci okrasných háčikov dať vašim deťom priestor zavesiť si na stenu svoj obľúbený futbalový dres, šaty na balet alebo kabelky?

Vyberte tému a rozloženie

Pri zariaďovaní izby ako prvé vyberte miesto pre posteľ a ostatné veľké kusy nábytku. Téma izby rovnako ako aj farebná paleta vám ďalej pomôže pri nakupovaní doplnkov a dekorácií.

Urobte spanie zábavou

Kvalitný spánok je pre deti najdôležitejšou súčasťou rozvoja a mentálnej pohody. Čím špeciálnejšie toto miesto urobíte, tým atraktívnejšie pre dieťa bude. Vymaľujte záhlavie postele, aby ste ju zútulnili, zaveste nad ňu baldachýn a v neposlednom rade aj nočnú lampu.

Vyberte jednoduchú ale hravú posteľnú bielizeň

Deti majú každý týždeň iného obľúbeného seriálového hrdinu, obmieňať však posteľné obliečky tak často je finančne nákladné a veľmi nepraktické. Vyberte preto posteľnú bielizeň v obľúbenej farbe vášho dieťaťa a obmieňajte návlečky vankúšov.

Inteligentné úložné priestory

Najlepšie úložné priestory pre deti sú také, ktoré sa dajú úplne zatvoriť. Koše na hračky s vrchnákom, výsuvné boxy pod posteľou a lavice na sedenie s výklopným vekom zapadajú do tejto kategórie.

Buďte kreatívni s nástennými maľbami

Ako vymaľovať detskú izbu tak, aby bola neustále aktuálna k veku vášho dieťaťa? Uľahčite si časovo náročné maľovanie použitím samolepiek na stenu, alebo pomocou umývateľnej tabuľovej farby.

Keď do zariaďovania detskej izby vyberiete nadčasový nábytok a zapojíte aj vaše dieťa, detská izba na mieru bude vždy moderná a aktuálna.

Na serveri Westwing prebieha bezplatná registrácia: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!