Portrét Ivanky, autorky blogu Mademoiselle Iva

V tomto článku vám bližšie predstavíme blog Mademoiselle Iva, na ktorom nájdete témý týkajúce sa módy, lifestylu, ale aj rôznorodé inšpirácie na DIY projekty. Autorkou blogu je Ivanka, ktorej vášňou je móda a organizácia šatníkov. V rozhovore nám prezradí prečo sa rozhodla založiť si blog, poskytne užitočné rady na organizovanie šatníka, a odhalí nám akým činnostiam sa venuje vo voľnom čase. Užite si spoločne s nami tento veľmi príjemný a milý rozhovor.

Ako by sme mohli popísať Ivanku z blogu Mademoiselle Iva v jednej krátkej vete:

Kreatívna, hyperaktívna, cieľavedomá žena, ktorá má chuť neustále sa učiť nové veci.

Blog Mademoiselle Iva je predovšetkým o:

Blog je zameraný na lifestyle & fashion. Venujem sa prevažne šitiu, či už nových kúskov do šatníka ale najviac ma napĺňa upcykling oblečenia t.j. prešívať oblečenie zo secondhandov na nové moderné kúsky a DIY projekty zamerané na módne aj bytové doplnky. Pred pandémiou som prinášala čitateľom aj tipy na cestovanie po slovenských mestách, múzeach, hradoch a zaujímavosti v zahraničí.

You will never be 100% ready, just start. Progress is better than perfection.

Heslo, ktorým sa riadi autorka blogu Mademoiselle Iva

Vybrané fotografie z blogu

Rozhovor s Ivankou, autorkou blogu Mademoiselle Iva

Čo Vás viedlo k založeniu blogu?

K založeniu blogu ma viedla myšlienka, že môžem širokú verejnosť inšpirovať tým čo robím, čo viem, čo ma napĺňa, odovzdať takto svoje vedomosti. Blog Mademoiselle Iva vznikol aj ako reakcia mojich kamarátiek, že by moja vášeň pre cestovanie, šitie a kreativita mohla byť pre ľudí inšpiráciou. Blog je jednou z foriem, ktorou sa realizujem, pretože v ňom združujem to čo robím rada. Veľmi rada píšem, fotím, tvorím videá…

Na Vašom blogu môžu čitatelia nájsť rôzne DIY projekty. Odkiaľ čerpáte najčastejšie inšpirácie?

Inšpiráciu čerpám z rôznych zdrojov. Niekedy sa mi niečo zapáči v obchode a uvažujem ako by sa to dalo vytvoriť z materiálov, ktoré mám doma. Niekedy sa prechádzam po sekáči a zaujme ma vzor na látke a DIY projekt vytvorím až počas toho ako s látkou začnem pracovať. Inšpirujú ma aj nové módne trendy, z ktorých vyberiem tie, ktoré považujem za najviac nositeľné na Slovensku a snažím sa vytvoriť DIY projekt ako si daný módny trend vytvoriť alebo dotvoriť už oblečenie, ktoré mám v šatníku. Nie vždy je potrebné kupovať nové veci.

Vašou vášňou je móda a organizácia šatníkov. Máte nejaké užitočné tipy ako najlepšie organizovať šatník?

To je pravda. Organizácia šatníkov a móda sú moje vášne. Pri organizácii šatníkov vždy odporúčam vešať oblečenie na samostatné vešiaky a používať priehľadné boxy. Takto pri výbere oblečenia všetko vidíte a nestrácate čas hľadaním vecí, ktoré máte napríklad na jednom vešiaku.

Určite do šatníka nikdy nevracať oblečenie, ktoré je potrené napríklad opraviť, či už gombík alebo zips, pančuchy, na ktorých je mini dierka (pri obliekaní bude väčšia, verte mi). Ak je na niečom fľak, nedúfať že cez noc zmizne, ale ho hneď vyčistiť alebo ak to nejde, tak nech akokoľvek milujeme tú blúzku, rozlúčiť sa s ňou a neodkladať. Takto si tvoríte sklad nenositeľného oblečenia a nie funkčný šatník. Vždy mám po ruke v šatníku odžmolkovač, kefku na textil a čistiaci lepivý valček.

Máte obľúbený materiál alebo farbu, ktorá nesmie chýbať vo vašom interiéri?

V interiéri mám najradšej čisté línie bez vzorov. Nechýba drevo, textilné doplnky v jednofarebných kombináciach. Naopak pri oblečení mám najradšej pestrofarbné a vzorované látky.

Čomu sa venujete keď nepíšete blog?

Keď nepíšem blog ani sa nevenujem svojej práci, ktorú mám na trvalý pracovný pomer, tak sa venujem prevažne kreatívnym činnostiam, tvorbe obsahu Instagramu a Youtube. Ešte pred pandémiou som veľa cestovala po Slovensku aj po svete. Veľmi rada chodím do galérií, múzeí, navštevujem hrady a rôzne architektonické a historické zaujímavosti.

Zaujímam sa aj o slovenské tradície a remeslá ako je tkanie, vyšivanie a šitie. Môj sen je raz si ušiť kúsok, ktorý bude celý vlastná tvorba t.j. od vypestovania až po samotné ušitie. Chcem rozumieť celému procesu. Preto som začala navštevovať kurzy v ÚĽUVe a začala som postupne od tkania, cez dekorácie vyšívaním a ešte mám v pláne absolvovať niekoľko kurzov. K šitiu ma doviedla mama, ktorá ma šiť aktuálne stále aj učí a je moja majsterka v tejto oblasti.

Veľmi rada fotografujem, všetko a veľa. Najradšej zachytávam ľudí (keď o tom nevedia, vtedy je to najviac realistické) v ich prirodzenom prostredí, prejav emócií a aj preto pôsobím ako dobrovoľníčka – fotografka v Stredoslovenskej galérii v Banskej Bystrici, kde zaznamenávam na fotografiu a video všetky vernisáže, komentované prehliadky a rôzne podujatia. Aktuálne je však všetko pozastavené, ale táto moja vášeň stále pretrváva.

Vo svojom voľnom čase najčastejšie tvorím fotografie a video záznamy z upcyclovania oblečenia a následného stylingu a inšpirujem čitateľov a sledovateľov na Youtube a Instagrame. Takisto aj veľa čítam a vzdelávam sa v rôznych oblastiach, či už je to cudzí jazyk alebo niečo úplne nové, ako editovanie videí.

Máte nejaké tipy pre začínajúcich blogerov?

Píšte blog s vášňou, od srdca a nedajte sa odradiť škaredými komentármi.