Osvetlenie spálne, ktoré docieli dokonalú atmosféru

Spálňa je najintímnejšia miestnosť v našich domovoch, kde v súkromí začíname aj končíme svoj deň. Výber zariadenia, farieb, aj posteľných obliečok do spálne si preto zaslúži špeciálnu pozornosť. Aj ten najdokonalejší dekor však môže pokaziť nevhodné osvetlenie spálne. Stropné svietidlá tvoria základ osvetlenia každej izby. Sú ale naozaj postačujúce? V spálni by okrem stropného svietidla nemali chýbať lampy na čítanie a ďalšie svietidlá potrebné na vytvorenie atmosféry. Prečítajte si rady od našich odborníkov, ako vytvoriť tú pravú atmosféru vo vašej spálni.  

Osvetlenie spálne – 3 tipy od našich odborníkov

Nástenná galéria

Pohľad na fotografie našich blízkych, prípadne na naše obľúbené miesta, ktoré sme navštívili, zahreje pri srdci. Niet divu, že práve spálňa je obľúbeným miestom na zriadenie nástennej galérie. V spálni však trávime väčšinu času až po zotmení a so zatiahnutými závesmi. Aby nástenná galéria plnila svoj účel, osvetlite ju za pomoci špeciálnych svetiel na obrazy do spálne. Okrem krásnych spomienok vám toto riešenie poskytne aj intímne osvetlenie spálne.

Malé svetielka

Svietidlá do spálne by mali byť umiestnené v rôznych výškových úrovniach, aby vám ponúkli početné možnosti vytvorenia atmosféry. Okrem hlavných zdrojov svetla do spálne preto umiestnite aj menšie zdroje svetla, akými sú svetelné girlandy a menšie dekoračné lampy. Aj sviečky sú skvelým zdrojom svetla, tepla a v neposlednom rade aj vône. Vonné sviečky vám pomôžu zrelaxovať sa po dlhom dni a pripraviť sa na spánok. Menšími svetelnými zdrojmi môžete podsvietiť aj čelo vašej postele, prípadne samotnú posteľ zo spodnej strany. Okrem lámp do zásuvky vám k tomu poslúžia aj prenosné lampy, z ktorých mnohé navyše slúžia aj ako reproduktor. 

Závesy

Osvetlenie spálne by malo pochádzať z denného svetla vždy, keď je to možné. Prístup denného svetla do spálne pomáha udržať správny biorytmus a má pozitívny vplyv na našu náladu. Venujte preto pozornosť svojim závesom a žalúziám. Okrem úplného zatemnenia izby by vám vaše závesy mali poskytnúť aj možnosť polovičnej priepustnosti svetla.

Nechajte sa inšpirovať a prečítajte si aj tieto články o zariadení spálne:

Tipy na osvetlenie spálne

Osvetlenie spálne sa dá rozdeliť do troch kategórií: ambientné, funkčné a náladové osvetlenie.

Ambientné osvetlenie – aktuálny trend

Ambientné alebo celkové osvetlenie nahrádza funkciu denného svetla vždy, keď ho je v spálni nedostatok. Zabezpečujú ho stropné svietidlá či už v podobe lustra alebo LED bodové svietidlá. V menších spálňach vám k nemu môžu dopomôcť aj svetelné reťaze a prenosné stojace lampy.

Funkčné osvetlenie do vašej spálne

Funkčné osvetlenie využívame pri čítaní, alebo nanášaní mejkapu pri toaletnom stolíku. Funkčné osvetlenie by malo vyžarovať dostatok svetla a malo by byť nasmerované správnym smerom. Medzi funkčné osvetlenie sa radí napríklad aj osvetlenie nad alebo vo vnútri skríň s oblečením. Častokrát spomínaným svetlom v spálni sú takzvané orientačné svetlá, ktoré sa z pravidla umiestňujú nízko k zemi. Pomôžu vám bezpečne sa orientovať vo vašej spálni aj v strede noci.

Náladové osvetlenie na dotvorenie atmosféry

Náladové osvetlenie je najdôležitejšie z hľadiska vytvárania tej správnej atmosféry. Patria sem dekoračné svietidlá a stolové lampy do spálne postavené na iný kus nábytku, ako nočné stolíky. Aby ste vytvorili v spálni čo najideálnejšiu atmosféru, zabezpečte si dostatok ambientného svetla, funkčných lámp a aj náladového osvetlenia.

Na serveri Westwing je bezplatná registrácia: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!

Svietidlá do spálne – aké typy sú vhodné do spálne

1. Stropné svietidlá

Stropné svietidlá by mali poskytnúť dostatočné osvetlenie spálne natoľko, aby ste mohli v izbe upratať aj poskladať oblečenie. Príliš silné svetlo navečer zbytočne dráždi oči a z toho istého dôvodu sa stropné svietidlá umiestňujú nad spodnú časť postele. Originálna stropná lampa aj klasický luster by mali byť proporčne adekvátne k rozmerom vašej spálne. Spodný okraj stropného osvetlenia by mal ďalej byť minimálne vo výške 210 centimetrov od podlahy. Keď stropnú lampu umiestnite nižšie, vytvoríte intímnejšiu atmosféru. Na druhej strane tým však zmenšíte osvetlenú plochu spálne hlavným zdrojom svetla a budete potrebovať o to viac ďalších svietidiel. 

2. Nástenné lampy do spálne

Nástenné lampy do spálne sú ideálnym riešením pre osvetlenie tmavých kútov v spálni. Nástenné lampy v originálnom prevedení navyše skrášlia vašu spálňu a na prázdnej stene preberú funkciu obrazu alebo iného umeleckého diela. Nástenné lampy do spálne sú ideálnym riešením do menších izieb, keďže nezaberú miesto na dlážke. Svietidlá do spálne, ktoré sa dajú otáčať alebo vysunúť sú skvelým riešením osvetlenia nočného aj toaletného stolíka v spálni. Pred ich inštaláciou sa však uistite, že sú v dostatočnej vzdialenosti od dverí a závesov. Praktická nástenná lampa so zabudovanou poličkou vám nahradí nočný stolík v malých a v minimalisticky zariadených spálňach.

3. Nočné lampy do spálne

Umiestnite rovnaké stolové lampy do spálne na každú stranu vašej postele a vytvorte pocit ako v hoteli. Takéto symetrické umiestnenie rovnakých lámp ulahodí oku a upokojí vašu myseľ pred spánkom. Čo sa týka ich veľkosti, na nočnom stolíku by mali stolové lampy do spálne zaberať najviac dve tretiny povrchu. Aby ste ušetrili miesto, môžete taktiež zvoliť identické nástenné alebo závesné lampy. Nočné lampy do spálne by mali mať dostatočne zakrytú žiarovku, aby vás pri čítaní nerušili. Najpoužívanejšie sú preto lampy s tienidlami, ktoré navyše vnesú do vašej spálne farby a textúru.

4. LED svietidlá

LED žiarovky vyžarujú teplé svetlo, ktoré je šetrné a upokojujúce pre vaše oči. LED svietidlá sú taktiež úspornejšie, ekologickejšie a „nebzučia“ ako obyčajné žiarovky. LED svietidlá sú vhodnou voľbou do prostredia spálne aj z dôvodu, že častokrát poskytujú možnosť stlmenia svetla. A vďaka diaľkovému ovládaču ich viete zapnúť, vypnúť a stlmiť priamo z pohodlia postele.

5. Svetelné reťaze a iné doplnky

Aj lampy do spálne môžu byť kreatívne! Na našej stránke nájdete širokú ponuku kreatívnych svietidiel, ktoré dodajú vašej spálni individuálny charakter. Populárne sú taktiež svetelné reťaze, ktoré ľahko premiestnite a využijete aj ako sezónnu dekoráciu. Svetelnú reťaz môžete umiestniť na čelo vašej postele, iný deň zase do vnútra presklenej vázy. Okrúhlu lampu môžete umiestniť ako na nábytok, tak aj na zem, napríklad pod nízke poličky alebo vedľa kvetináča. Kreatívne lampy do spálne plnia ako funkčnú, tak zároveň aj dekoratívnu funkciu a sú výborným doplnkom do spálne v akomkoľvek štýle.

Čo treba brať do úvahy pri osvetlení vašej spálne

Okrem dostatočných zdrojov svetla v podobe stropných, nástenných aj samostatne stojacich lámp a doplnkových svetiel skontrolujte aj výkonnosť žiaroviek. Žiarovky v spálni by mali vydávať teplé svetlo, ktoré nedráždi oči, v rozmedzí 2,000-3,000 lúmenov.

Pri rozmiestnení lámp a svetiel taktiež posúďte, aký nábytok už v spálni máte a ktoré zákutia potrebujú lepšie osvetliť. Pokiaľ máte v spálni samostatne stojace kreslo na čítanie, umiestnite vedľa neho stojaciu lampu. Takáto kompozícia vytvorí rovnováhu kresla s ostatným nábytkom. 

Pri výbere svietidiel do spálne uprednostnite lampy s tienidlami. Chrómové lampy a biele sklo pôsobia chladným dojmom, ktorý je opakom pohodovej atmosféry. A tú predsa chcete výberom správneho osvetlenia do spálne docieliť.

Nechajte sa inšpirovať a prečítajte si aj tieto články na našom webe:

Na serveri Westwing je bezplatná registrácia: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!