Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Ako si správne vybrať vstavané skrine do spálne?

Vstavané skrine do spálne sú tým najlepším riešením, ako získať vzácny úložný priestor. Vstavané skrine na mieru vám poľahky zabezpečia až trikrát viac úložného priestoru, ako voľne stojaca skriňa. Ich výber alebo vlastná výroba ponúkajú široké množstvo kreatívnych riešení, ktoré splnia aj tie najnáročnejšie požiadavky na funkčnosť a dizajn. Vstavané skrine do spálne predstavujú veľkú dekoračnú plochu a pomôžu vašu spálňu pretvoriť na modernú izbu. V nasledujúcom článku vám poradíme, ako si vybrať skriňu u nás vo Westwing, ale taktiež ako vyrobiť vstavané skrine svojpomocne.

Čo je to vstavaná skriňa?

Pod pojmom vstavané skrine do spálne sa skrývajú integrované skrine, ktoré navrhujú na mieru interiéroví dizajnéri alebo iní odborníci. Takéto skrine predstavujú malý šatník, ktorý oceníte najmä v spálni, detskej a hosťovskej izbe.

Najväčšou výhodou vstavanej skrine je fakt, že nezasahuje do priestoru, a keď disponuje zrkadlom, dokáže miestnosť opticky zväčšiť. Okrem toho netreba zabúdať, že takéto skrine do spálne poskytujú množstvo úložného priestoru, ktorý môžete využiť na odkladanie oblečenia, doplnkov, kozmetiky, sezónnych dekorácií a množstva ďalších vecí.

Najčastejšie otázky pri výbere vstavanej skrine do spálne

Vstavaná skriňa do spálne je perfektným riešením pre každého nehľadiac na to, či žijete v byte, alebo v dome. Tým, že poskytuje veľa miesta na odkladanie odevov, príslušenstva a ďalších, väčších či menších predmetov, zaručuje, že v miestnosti bude vždy poriadok. Chcete si doplniť spálňu alebo inú časť domácnosti vstavanou skriňou? Westwing odpovedá na najčastejšie otázky, ktoré by vám mohli napadnúť.

Ak hľadáte vhodné doplnky do skrine, pozrite sa na našu ponuku vo Westwing.

Westwing inšpirácie pre skrine do spálne

Vstavané skrine do spálne majú síce množstvo skvelých výhod, no netreba zabúdať, že ich cena je vyššia, a preto si ich nemôže dovoliť úplne každý. Okrem toho musíte na ich výrobu čakať niekoľko týždňov, čo môže skomplikovať celé zariaďovanie alebo rekonštrukciu priestoru.

Výhody klasických šatníkových skríň

Skvelou náhradou vstavaných skríň sú klasické šatníkové skrine, ktoré potešia viacerými výhodami, ako napríklad:

 • Nižšia cena – šatníkové skrine sú vo väčšine prípadov o niekoľko desiatok až stoviek eur lacnejšie, vďaka čomu sú dostupnejšie väčšiemu množstvu zákazníkov.
 • Hotové riešenie – na šatníkové skrine nemusíte čakať dlhé týždne či dokonca mesiace. Doma ich máte už do niekoľkých dní od objednania, čo znamená, že so zariaďovaním alebo rekonštrukciou nemusíte dlho čakať.
 • Stovky možností – skrine do spálne objavíte v množstve materiálových, farebných aj rozmerových prevedení, vďaka čomu ich veľmi jednoducho zladíte do štýlu prevládajúceho v miestnosti.
 • Veľa úložiska– klasické šatníkové skrine poskytujú veľa úložného miesta, ktorý je prakticky rozdelený na poličky, tyč na zavesenie a zásuvky.
 • Prispôsobenie úložného priestoru – niektoré modely skríň vám umožňujú prispôsobiť si úložisko presne podľa predstáv.
 • Doplnky – väčšina šatníkových skríň disponuje príslušenstvom a doplnkami, ako napríklad osvetlenie, háčiky na zavesenie kravát alebo šperkov, či zrkadlo.

Najčastejšie typy skríň do spálne: inšpirácie od Westwing

K najrozšírenejším typom skríň do spálne sa radia:

 • Skrine s klasickým otváraním – klasika, ktorá nikdy neomrzí a vždy bude vyzerať skvelo. Ideálna je hlavne do väčších miestností, kde nebude otváranie dverí nič blokovať.
 • Skrine s posuvným otváraním – ak sa pýtate, ako zariadiť malú spálňu, tento typ skríň je tým najlepším, pretože pri otváraní dvere nezasahujú do priestoru. Dokonca, keď dvere disponujú zrkadlom, môžu miestnosť opticky zväčšiť.
 • Otvorené šatníkové skrine – ide o pomerne nový trend, ktorý vyzerá nadčasovo, vzdušne, moderne a veľmi zaujímavo. Jediným mínusom je, že v skrini musíte neustále udržiavať poriadok, inak by priestor mohol vyzerať príliš chaoticky.
 • Úzke šatníkové skrine – perfektne vypĺňajú roh a zmestia sa aj do menších spální, čo je dôvod, prečo sú tak populárne. V miestnosti môžu byť samostatne, prípadne ako doplnok veľkej šatníkovej skrine.

Skrine s klasickým otváraním


TIP: Vo Westwing nájdete viaceré štýly skríň, naše obľúbené sú skrine z dreva. Kliknite si tu a pozrite sa na našu ponuku: drevené skrine!


Otvorené šatníkové skrine

Úzke šatníkové skrine

Najbežnejšie materiály a farby skríň

Šatníkové skrine vyrábajú výrobcovia vo viacerých materiáloch, pričom zákazníci siahajú najmä po týchto materiáloch:

 • Drevo – odolný a nadčasový materiál, ktorý prináša teplo, harmóniu a dobrú náladu. Hodí sa do každého štýlu bývania, pôsobí dominantne a priťahuje pohľady.
 • Kov – minimalistický, odolný a chladný materiál je presným opakom dreva. Jeho výhodou je najmä to, že nezaberá príliš veľa miesta a poradí si s každým interiérovým štýlom.
 • Ratan – príjemný prírodný materiál, ktorý poteší rovnakými vlastnosťami ako drevo s tým rozdielom, že nie vždy je tak masívny. Zmestí sa preto aj do menších spální.

Z farieb sú najrozšírenejšie univerzálne odtiene ako biela, čierna farba, hnedá, sivá a béžová farba. Skvelo však vyzerajú tiež ich vzájomné kombinácie, ktoré lákajú pozornosť aj z diaľky.

Ktoré skrine odporúča Westwing do malej spálni?

Máte malý priestor v spálni? My vo Westwing vám odporúčame poobzerať sa po modulárnych skriniach, ktoré môžete kedykoľvek rozšíriť o ďalší modul a získať tak veľa miesta navyše.

 • Ak by ste v spálni nemali veľa miesta, stavte na úzke skrine, ktoré efektívne vypĺňajú roh a zbytočne nezasahujú do priestoru.
 • Iným riešením sú minimalistické otvorené šatníkové skrine zaisťujúce vzdušnosť miestnosti

Ako si navrhnúť ideálnu vstavanú skriňu

Ideálna vstavaná skriňa je taká, v ktorej máte všetko poruke a každá vec v nej má svoje miesto.

 • Naplánovanie vnútorného priestoru a typu otvárania dverí je preto rovnako dôležité, ako samotný dizajn skrine. Kriticky zvážte, koľko vecí vlastníte a podľa toho navrhnite do skrine police, tyče na vešiaky, zásuvky či výsuvné poličky na topánky.
 • Ideálnym riešením je do vrchnej časti skrine umiestniť police, na ktoré odložíte sezónne oblečenie a výbavu, ktorú potrebujete len sporadicky. Pod túto policu môžete následne umiestniť závesné tyče, aby ste na vešiaky poľahky dočiahli.
 • Veci, ktoré používate menej často sa odporúča umiestniť do výšky nad 170 alebo pod 50 centimetrov. Najviac používané veci by tak mali ostať vo výške vašich očí. Orientačné údaje pre prázdny priestor, ktorý sa odporúča ponechať pod vešiakmi je 90 – 100 centimetrov pre blúzky a saká, 120 centimetrov pre šaty a až 160 centimetrov pre kabáty a spoločenské šaty.
 • Miesto pod vešiakmi je taktiež vhodné na umiestnenie výsuvných regálov na topánky. Sklopné vešiakové tyče sú výborným riešením, keď preferujete závesný priestor pred policami v hornej časti skrine.

Pre inšpiráciu ako zorganizovať veľkú alebo malú skriňu, sme pre vás pripravili tieto grafické návrhy

Ak máte otvorenú skriňu v tvare U, tak tento návrh vám určite pomôže


Ako vyrobiť vstavané skrine svojpomocne?

 1. Začnite výmerou skrine, pričom berte do úvahy jej vonkajšiu kostru, tvorenú vonkajšími rámami a pohybovými koľajničkami, ak ste sa rozhodli pre posuvné dvere.
 2. Následne ošetrite vnútorný priestor skrine: steny v skrini, ktoré poslúžia ako jej steny, sa odporúča vymaľovať svetlou umývateľnou farbou. Zvoliť môžete aj kvalitné vliesové tapety, vyhnite sa však materiálom, ktoré nie sú odolné voči vlhkosti.
 3. Odborníci ďalej odporúčajú zvoliť hliníkové rámy pred oceľovými. Hliník je povrchovo stálejší a pôsobí luxusnejším dojmom. Na internete a v špecializovaných predajniach nájdete plno užitočných informácií, ako vyrobiť vstavané skrine svojpomocne.
 4. Nakupujte výhradne kvalitné materiály a drevo s kvalitnou povrchovou úpravou. Vyhnite sa lacnej nažehľovanej páske, ktorá sa veľmi rýchlo začne odlupovať.
 5. Odporúčaná šírka dverí je do 50 centimetrov, aby neboli pre rám príliš ťažké a aby sa s nimi poľahky manipulovalo.
 6. Neodmysliteľnou súčasťou skrine by mali byť taktiež systémy pre tiché a bezpečné zatváranie.

Na serveri Westwing je bezplatná registrácia: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!