Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Štýlové obrazy do spálne - ako ozdobiť vašu spálňu

Obrazy do spálne môžu urobiť s touto izbou divy. Chcete zmeniť atmosféru vo vašej spálni? Chýba vám niečo na stenách? Obrazy vhodné do spálne môžu dokonale zmeniť spôsob, akým na vás izba vplýva. Nápady na dekorácie stien a moderné obrazy do spálne zmenia to, ako sa cítite. Máme pre vás celú škálu nápadov, ktoré môžete aplikovať takmer okamžite. Možno stačí, aby ste sa zbavili nevhodných nástenných dekorácií a zavesili nové obrazy do spálne. Možno pomôže nájsť len dobrý rám. Poďte sa inšpirovať!

Ktoré obrazy sú vhodné do spálne?

Ak plánujete nové obrazy do spálne, mali by ste mať na pamäti určité veci. Nie je ľahké nájsť to pravé hneď, doprajte si teda dostatok priestoru a času. Hľadajte inšpirácie pre spálne.

 • Posaďte sa na posteľ a zavrite oči. Predstavujte si, čo chcete na stene uvidieť, keď sa ráno zobudíte. Sú to ručne maľované obrazy do spálne? Alebo by vám stačilo spestriť steny tým, že vymeníte rámy na obrazy? Keď budete mať na pamäti rôzne faktory, ľahšie dosiahnete to, po čom túžite. 
 • Najprv musíte poznať svoj vkus a podľa toho zvoliť obrazy vhodné do spálne. Pri výbere vzoru zvážte, čo uprednostňujete, a uistite sa, že všetko je v súlade s témou a štýlom.
 • Možno bude potrebné premiestniť nábytok, aby obrazy do spálne perfektne sadli. Príliš veľké alebo naopak príliš malé umelecké dielo nemusí zvýrazňovať konkrétnu stenu a zanikne. 
 • Záleží aj na type obrazu. Môžete zvoliť čiernobiele obrazy vo forme fotografie, prípadne feng-shui obrazy alebo olejomaľby. Nech už uprednostňujete čokoľvek, vždy sa rozhodujte výhradne podľa pocitu.
 1. Moderná spálňa a moderné obrazy

  Obrazy moderného umenia rozžiaria vašu spálňu a ulahodia vašej duši. Či už hľadáte originálne maľby, ručne maľované obrazy od umelcov, tlačené obrazy alebo obrazy v podobe fotografie, súčasné trendy fandia modernému umeniu. Abstrakcia či pop art, všetko je dovolené!
 2. Ručne maľované obrazy

  Hodnota ručne maľovaného diela je častokrát nevyčísliteľná. Budete mať na očiach originálny kúsok bez ohľadu na to, či ho namaľoval známy umelec na objednávku alebo člen vašej rodiny z lásky. Ich prínos je vždy vyšší ako cena, ktorú za ne zaplatíte. A koniec-koncov túto kúpu môžete brať ako perfektnú investíciu. 
 3. Čiernobiele obrazy

  Čiernobielou kombináciou nikdy nič nepokazíte. Navyše sa dobre dopĺňa s odvážnejšími farbami a dekoráciami. Čiernobiele obrazy pôsobia elegantne a štýlovo zároveň. Pohľad na čiernobielu krajinu, veľkomesto alebo siluetu upokojuje myseľ a zároveň poskytuje možnosť si predstaviť, ako by asi vyzerali objekty na obraze v realite, keď by boli zachytené farebne. 
 4. Feng shui spálňa a feng-shui obrazy

  Feng-shui obrazy na plátne dodajú interiéru spálne tak veľmi potrebnú harmóniu, ktorú dnes potrebuje každý. Aby ste sa v živote cítili spokojne a vyrovnane, pomôžu vám obrazy do spálne. Princíp feng-shui uplatňuje elementy, ktoré by sa mali objavovať aj na obrazoch. Ide o zobrazenie vody, ohňa, dreva, zeme a kovu.

Pri výbere obrazov do spálne by ste mali týmto veciam venovať pozornosť

Spálňa je predovšetkým útočiskom, miestom relaxácie a obrazy do spálne by to mali odrážať. Najlepšie steny pre umenie v spálni sú priamo nad posteľou alebo na stene oproti posteli. Najlepšie sú veľké obrazy, ktoré by mali byť zavesené vo výške očí. Hľadajte abstraktné diela s upokojujúcimi farbami. Ak sa venujete fotografovaniu, najlepšie budú na vaše zmysly pôsobiť krajinky alebo jednoduché fotografie. 

Výber farby

Vhodné obrazy do spálne sa definujú aj vďaka farbám. Pri ich výbere zvážte ich farebnú škálu a taktiež farby do spálne. Pretože spálňa je miestom relaxácie a harmónie, mala by jej farebná koncepcia dokonale ladiť. K spálni sa hodia nástenné maľby s jemnými motívmi v čiernobielom prevedení alebo krémovej, béžovej a hnedej farbe v prírodných tónoch či svetlom dreve. 

Výber motívu

Dobre zvolený motív na stenách vám pomôže dobre si oddýchnuť, mať kvalitný spánok alebo meditovať. Preto nepodceňte témy pre obrazy do spálne, ktoré odrážajú vaše osobné preferencie. Na čo sa radi pozeráte, to aj zvyšuje vašu pohodu v danom okamihu. Ak ste mysľou na dovolenke alebo v lese, preneste tento motív aj do spálne. Ak máte radi kvetinové vzory, zvoľte napríklad ručne maľované obrazy rozkvitnutej lúky. 

Menej je viac

Ak ste sa už rozhodli pre tie správne obrazy, neprežente to s počtom. Tu platí staré dobré pravidlo, že menej je vždy viac. Vaša pozornosť by mohla byť zbytočne zaťažovaná, ak by ste na stene videli mnohé obrazy, fotky, či koláže a iné dekorácie. Radíme preto, aby ste zvolili jeden ústredný a možno zopár menších kúskov, na ktoré bude padať váš zrak.

Najkrajšie motívy pre obrazy do spálne

Motív a farba obrazov hrá vždy kľúčovú rolu. Pri pohľade na objekt by ste mali cítiť uvoľnenie a takisto by vás obraz mal istým spôsobom povznášať. 

Tropický motív

Máte radi teplé a exotické krajiny? Preneste si ich do spálne. Stačí, ak zavesíte na stenu obraz s tropickou tematikou. Môžu to byť čiernobiele obrazy, či fotografie pláže alebo prímorského mestečka. Ak vás teší pohľad na palmy a more, zvoľte moderné obrazy do spálne v tejto tropickej nálade. Tieto motívy farebne ladia s ružovou alebo béžovou posteľnou bielizňou, zelenými vzormi, zlatými dekoráciami a nábytkom z bambusu a ratanu.

Umelecký motív

Ručne maľované obrazy sú skutočným umením. Dajú sa aplikovať aj prostredníctvom digitálnych výtlačkov s nápismi. Nielenže oživia vašu stenu, ale odkryjú aj zákutia vašej osobnosti. Čiernobiele plagáty a postery sú tiež stelesnením moderného dizajnu na stenách. Čierne rámy na obrazy zdôraznia ich podstatu a nechajú ich dokonale vyniknúť. Tieto umelecké kúsky v spálni reprezentujú životný štýl a dodajú spálni osobitný charakter. 

Expresívny motív

Ak ste ten typ osobnosti, ktorý rád púta pozornosť, zvoľte na stenách výstredný motív. Nápadné a odvážne motívy v umení priťahujú predovšetkým extrovertné povahy. Môžete zvoliť niečo extra z pop art štýlu alebo súčasnú ručne maľovanú maľbu na plátno. Tapety do spálne alebo umelecké dielo s expresívnym motívom zdôrazníte aj nápadnou farbou na stene.

Ako si vytvoriť obrazové koláže v spálni

Ak vám jeden ústredný obraz na stene v spálni nestačí, môžete skombinovať viaceré kúsky do väčšieho celku. Ideálnym riešením sú citlivo prevedené koláže.

Vyberte vhodnú farebnú schému

Zosúlaďte koláž v spálni so zvyškom miestnosti. Farby vašich dekorácií by mali ladiť s farbami nábytku alebo ich harmonicky dopĺňať. Nástenná koláž v tmavých, silných tónoch v industriálnej elegantnej spálni zvýrazní atmosféru starých priemyselných budov. V jemnejšej spálni so ženskými elementami v pastelových tónoch by to však vytváralo príliš ostré kontrasty. Tam radíme zvoliť menej ostré prvky.

Vyberte si konkrétne obrazy alebo maľby

Ak už máte schému farieb hotovú alebo aspoň premyslenú, všimnite si, či podporujú nejakú konkrétnu tému. Môže to byť napríklad téma prírody, čiernobiele fotografie alebo abstraktné umenie. Ak sa tieto témy dopĺňajú, môžete ich vzájomne prepojiť. Napríklad čiernobiela kombinácia perfektne nahráva iným farebným kúskom. 

Vyberte si správny rám na obraz

Ani ten najmenej hodnotný obraz si nezaslúži nevkusný rám. Na tematickej koláži jednotná farebná schéma zdôrazňuje fakt, že k sebe jednotlivé kúsky patria. Ak si nie ste istí, aký rám zvoliť, siahnite po neutralite. Pokiaľ majú niektoré kusy nábytku napríklad strieborné detaily a posteľná bielizeň je zelenej farby, zvoľte striedavo strieborné a zelené rámy obrazov.

Trendom na stenách sú tieto rámy na obrazy

Kovové rámy 

Ak ste fanúšikom lesklého mosadzného odtieňu, rámy  z hliníka či iného kovu, dodajú obrazom na stene eleganciu. Kov sa hodí takmer ku každému štýlu, v ktorom je spálňa zariadená.

Drevené rámy

Kvalitné drevo vysiela silnú energiu a pôsobí teplo. Ak sa chcete cítiť útulne, rám z dubového dreva je pre vás ten pravý.

Extravagantné rámy

Ak sa chcete trošku odviazať a skúsiť niečo extra, tropické moderné rámy vás istotne oslovia. Sú veselé a zaženú nudu do kúta.

Ak túžite po harmónii a pokojnom spánku, prispôsobte tomu aj výber dekorácie na stenu. Vhodné obrazy do spálne dokážu zmeniť atmosféru v spálni, ale aj podporiť celkovú rovnováhu.

Nechajte sa inšpirovať a prečítajte si aj tieto články na našom webe:


Bezplatná registrácia na serveri Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!