Bezplatné vrátenie
100 dní na vrátenie
Ako zariadiť malú spálňu - 7 nápadov, ako na to

Ako zariadiť malú spálňu bez toho, aby ste museli robiť nechcené kompromisy? Skromnejší priestor nemusí znamenať nevýhodu. Práve naopak. Jednoducho otočte nedostatky v metroch štvorcových vo svoj prospech. Spánku by sme mali venovať až tretinu života. Spoznajte preto šikovné tipy, ako túto dôležitú miestnosť naplniť štýlom a útulnou atmosférou. Sú vám blízke moderná spálňa a moderné interiéry alebo sa skôr prikláňate k tradičným doplnkom? Nasledujúci článok vás inšpiruje a postrčí správnym smerom v praktických i kreatívnych otázkach a predstaví najnovšie trendy v bývaní.

5 pravidiel ako zariadiť malú spálňu

 1. Používajte multifunkčný nábytok

  Najmä v byte sa často ocitneme v situácii, keď sa nám do spálne zmestí len posteľ a skriňa. Aj takáto výzva sa však dá zvládnuť s gráciou. Stačí objaviť čaro multifunkčného nábytku a držať sa hesla – menej je viac. Dobrým nápadom je v tomto prípade čokoľvek sklápacie alebo skladacie. Najpopulárnejší je tento manéver pri posteliach či nočných stolíkoch. Nápady 2v1 však oceníte aj na stene alebo na zemi. Stretli ste sa už s poličkou, ktorá sa po sklopení premení na obraz či s taburetkou slúžiacou ako kôš na bielizeň?
 2. Zariaďte si ju jednoducho

  Ak to dispozícia spálne dovoľuje, skvelým riešením je umiestniť úložný priestor nad posteľ. Využijete tak inak hluchú časť miestnosti a možno ušetríte dostatok miesta, aby vám k dokonalému výsledku stačila už len pekná komoda. V jednoduchosti je krása. Čím viac nábytku použijete, tým bude zariadenie spálne pôsobiť stiesnenejšie a chaotickejšie.
 3. Spálňu presvetlite

  Ako zariadiť malú spálňu tak, aby ste dosiahli efekt príjemnej vzdušnej atmosféry a adekvátne osvetlenie spálne? Priestor čo najviac presvetlite. Ďalšie okno síce asi nevykúzlite, pomôcť si však môžete správne zvolenými farbami, strategicky umiestnenými zrkadlami a vhodným rozložením nábytku. Napríklad ľahké závesy vo svetlých farbách vytvoria lepší dojem ako výrazné rolety v tmavších odtieňoch.
 4. Používajte zrkadlá

  Hra so svetlom skombinovaná s veľkými zrkadlami je ideálny spôsob ako si spálňu opticky zväčšiť. Využite známy trik naplno a zvoľte zrkadlo od podlahy až po strop ideálne v pozícii oproti oknu. No nebojte sa ani zrkadiel v horizontálnom smere. Môžete nimi vyplniť, napríklad, prázdnu stenu vedľa dverí.
 5. Umiestnenie postele

  Ako umiestniť posteľ v spálni? Nielen pri menších spálňach platí, že posteľ v miestnosti dominuje. V tých skromnejších je to len o to viditeľnejšie. Vo väčšine prípadov sa ako najoptimálnejšie javí umiestnenie uprostred jednej steny. Zvlášť praktické je to vtedy, ak ide o manželskú posteľ, ktorá vyžaduje prístup z oboch strán.

Hra so svetlom skombinovaná s veľkými zrkadlami je ideálny spôsob ako si spálňu opticky zväčšiť.

Našich top 5 obľúbených farieb do spálne

Farba stien a doplnkov je najmä otázkou osobného vkusu. Je to preto, že jednotlivé farby vnímame inak a v každom z nás vyvolávajú iné pocity. Farby do spálne majú na psychiku určitý vplyv a mali by sa vhodne kombinovať. Aká bude tá vaša?

Upokojujúca sivá

Ani teplá, ani studená. Pre niekoho priveľmi všedná, no pre mnohých upokojujúca farba, ktorú je radosť kombinovať. Ak ste pri výbere farieb skôr konzervatívny, namaľujte sivou len jednu či dve steny. V spálni tak vyniknú zaujímavé prvky, ako sú dizajnové nočné svietidlá alebo doplnkové textílie.

Svieža mätová

Pre tých, ktorí sa farieb neboja, je mätová ako stvorená. Výborne vyzerá na závesoch, obrazoch i kobercoch. Aj vo vás hneď prebudí myšlienku na vázu plnú jarných kvetov?

Univerzálna béžová farba

Béžová farba je synonymom prírodného štýlu. V interiéri skvele ladí s drevom a jednoduchými doplnkami. Svoju univerzálnosť však prejaví i pri spojení s výraznejšími prvkami, ktoré pri nej prirodzene zažiaria.

Pastelovo modrá farba

Ako zariadiť malú spálňu? Stavte na istotu a vyhrajte sa s pastelovou modrou. Výborne vyzerá i na stenách. Pozor však na konkrétny odtieň. Príliš tmavou môžete spálňu nechtiac opticky zmenšiť. Modrá farba reprezentuje pokoj, mier a duševnú harmóniu. Skúsite ju tiež?

Jemná ružová farba

Aj malá spálňa môže vyzerať veselo. Ružová farba sa pre svoju nežnosť hodí ako doplnok k bielej, béžovej alebo smotanovej. Spolu tvoria úžasný, mäkko a jemne pôsobiaci celok, ktorý okamžite navodí pocit pohody.

Ako si vybrať posteľ do malej spálne

Ak zariaďujete spálňu pre seba a partnera, umiestnenie väčšej postele je nevyhnutné. Ako ušetriť vzácne centimetre, keď ste limitovaní malou rozlohou?

 • Pri výbere rámu postele sa zamerajte na čo najtenšie a nenápadné modely. Akýchkoľvek masívnych prvkov sa tu budete musieť vzdať.
 • Aj zariadenie malej spálne vyžaduje úložný priestor. Samozrejmosťou by mal byť práve ten pod posteľou. Navyše ho môžete zväčšiť podľa potreby tým, že posteľ zdvihnete a pridáte ďalšie poschodie zásuviek.
 • Pri uvažovaní nad celkovými rozmermi postele rátajte s rezervou po oboch jej stranách, ktorá  zaručí pohodlný prechod a vstávanie z nej. Výšku zadného čela zase prispôsobte tomu, koľko času trávite v posteli posediačky – čítaním, prácou alebo pozeraním televízie.

Ako zariadiť malú spálňu: 7 nápadov

Kvalitu nášho spánku ovplyvňujú rôzne faktory. Inšpirujte sa nasledujúci trendami v bývaní a vytvorte si zo spálne pokojné miesto, ktoré vám prinesie zaslúžený relax po náročnom dni.

Malá spálňa a jedinečné dekorácie

Vo Westwing veríme, že dokonalosť je skrytá v drobnostiach. Od výnimočného bývania nás často delí len detail v podobe tej správnej dekorácie. Na tento účel niekedy postačia aj celkom prozaické predmety – štýlový budík, luxusne vyzerajúca šperkovnica alebo svietnik. Ktorýkoľvek sa vám zmestí aj do najmenšej spálne. Jedinečný šmrnc celej miestnosti však dodajú hlavne vhodne zvolené nástenné dekorácie. Moderné kovové nápisy, zarámované zrkadlá či opäť módne tapisérie vás odlíšia od šedého priemeru a stanú sa posledným pomyselným kúskom dizajnovej skladačky.

Nechajte sa inšpirovať a prečítajte si aj tieto články na našom webe:


Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a objavte našu exkluzívnu kolekciu nadčasového moderného nábytku.