Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Spálňa s nádychom tropiky

Ako zariadiť malú spálňu bez toho, aby ste museli robiť nechcené kompromisy? Skromnejší priestor nemusí znamenať nevýhodu. Práve naopak. Jednoducho otočte nedostatky v metroch štvorcových vo svoj prospech. Spánku by sme mali venovať až tretinu života. Spoznajte preto šikovné tipy, ako túto dôležitú miestnosť naplniť štýlom a útulnou atmosférou. Sú vám blízke moderná spálňa a moderné interiéry alebo sa skôr prikláňate k tradičným doplnkom? Nasledujúci článok vás inšpiruje a postrčí správnym smerom v praktických i kreatívnych otázkach a predstaví najnovšie trendy v bývaní.

5 pravidiel ako zariadiť malú spálňu

 1. Používajte multifunkčný nábytok

  Najmä v byte sa často ocitneme v situácii, keď sa nám do spálne zmestí len posteľ a skriňa. Aj takáto výzva sa však dá zvládnuť s gráciou. Stačí objaviť čaro multifunkčného nábytku a držať sa hesla – menej je viac. Dobrým nápadom je v tomto prípade čokoľvek sklápacie alebo skladacie. Najpopulárnejší je tento manéver pri posteliach či nočných stolíkoch. Nápady 2v1 však oceníte aj na stene alebo na zemi. Stretli ste sa už s poličkou, ktorá sa po sklopení premení na obraz či s taburetkou slúžiacou ako kôš na bielizeň?
 2. Zariaďte si ju jednoducho

  Ak to dispozícia spálne dovoľuje, skvelým riešením je umiestniť úložný priestor nad posteľ. Využijete tak inak hluchú časť miestnosti a možno ušetríte dostatok miesta, aby vám k dokonalému výsledku stačila už len pekná komoda. V jednoduchosti je krása. Čím viac nábytku použijete, tým bude zariadenie spálne pôsobiť stiesnenejšie a chaotickejšie.
 3. Spálňu presvetlite

  Ako zariadiť malú spálňu tak, aby ste dosiahli efekt príjemnej vzdušnej atmosféry a adekvátne osvetlenie spálne? Priestor čo najviac presvetlite. Ďalšie okno síce asi nevykúzlite, pomôcť si však môžete správne zvolenými farbami, strategicky umiestnenými zrkadlami a vhodným rozložením nábytku. Napríklad ľahké závesy vo svetlých farbách vytvoria lepší dojem ako výrazné rolety v tmavších odtieňoch.
 4. Používajte zrkadlá

  Hra so svetlom skombinovaná s veľkými zrkadlami je ideálny spôsob ako si spálňu opticky zväčšiť. Využite známy trik naplno a zvoľte zrkadlo od podlahy až po strop ideálne v pozícii oproti oknu. No nebojte sa ani zrkadiel v horizontálnom smere. Môžete nimi vyplniť, napríklad, prázdnu stenu vedľa dverí.
 5. Umiestnenie postele

  Ako umiestniť posteľ v spálni? Nielen pri menších spálňach platí, že posteľ v miestnosti dominuje. V tých skromnejších je to len o to viditeľnejšie. Vo väčšine prípadov sa ako najoptimálnejšie javí umiestnenie uprostred jednej steny. Zvlášť praktické je to vtedy, ak ide o manželskú posteľ, ktorá vyžaduje prístup z oboch strán.

Hra so svetlom skombinovaná s veľkými zrkadlami je ideálny spôsob ako si spálňu opticky zväčšiť.

7 skvelých nápadov ako zariadiť malú spálňu podľa vášho obľúbeného štýlu

Kvalitu nášho spánku ovplyvňujú rôzne faktory. Inšpirujte sa nasledujúci trendami v bývaní a vytvorte si zo spálne pokojné miesto, ktoré vám prinesie zaslúžený relax po náročnom dni.

 1. Moderná spálňa

  Spojiť estetiku s funkčnosťou. To je výzva dnešných moderných spální a zároveň dlhodobý trend, ktorému ľahko podľahnete. Vstavané šatníky, nábytok v jednoduchých čistých líniách, bývanie zamerané na praktickosť a zároveň útulnosť. Ak hľadáte nápady ako integrovať šatník do malej spálni, kliknite si na náš príspevok: malý šatník.

 2. Útulná hygge spálňa

  Tento dánsky štýl sme si zamilovali od prvého momentu. Hygge je stelesnené pohodlie, ktoré nám prinášajú prírodné materiály a jemné farby. K mäkučkým vankúšom a hrejivým dekám už postačia len obľúbené papučky a oddych môže začať.

 3. Pôvabná glamour spálňa

  Aj malá spálňa môže pôsobiť noblesne a výnimočne, ak viete, aké materiály hľadať. V štýle glamour sú to najmä kovy, zrkadlá, lesklé povrchy a luxusne pôsobiace doplnky do bytu. Ak sa chcete vyhnúť efektu preplnenej miestnosti, zamerajte sa na detaily. Už závesy so zlatými odleskami alebo dizajnové stropné svietidlo vedia urobiť veľa.

 4. Malá spálňa v škandinávskom štýle

  Škandinávska spálňa – premietnite do svojej spálne trocha severského minimalizmu, svetla a sviežej bielej farby. Zaujímavosťou na škandinávskom štýle je, že akékoľvek zatemnenie okna nie je potrebné. Čo by vám, naopak, v spálni nemalo chýbať, je prírodné drevo skombinované s vybranými prvkami industrializmu (napríklad kovové rámy okien či postele).

 5. Zaspávajte v boho štýle

  Uvoľnený, romantický a hravý. Aj taký je bohémsky štýl, ktorým si spálňu premeníte na bezstarostnú svätyňu. Etno prvky tu striedajú prírodné, sýte farby zase tie zemité. Boho štýl charakterizuje veľa miesta na sedenie, čo do spálne môžete preniesť v podobe nízkej postele s prípadnými taburetkami alebo sedacími vakmi. Strapce, koráliky, háčkované prikrývky či lapače snov sú viac ako vítané.

 6. Spálňa v prírodnom štýle

  Každý z nás rád unikne od mestského zhonu a dobije si energiu príjemným spôsobom. Takto povzbudzujúco na nás má pôsobiť práve pobyt vo vlastnej spálni. Prírodný štýl preferuje drevo, ľan, jutu a ratan – materiály oku lahodiace a zároveň ekologické. Ak sa vám to zdá ako príliš veľa neutrálnych prvkov, doplňte ich zaujímavým kamenným obkladom alebo tapetou s imitáciou tehál.

 7. Malá spálňa s tropical vibes

  Túžite mať doma kúsok horúcej exotiky? Napomôžu vám k tomu bambusové a ratanové doplnky a odtiene zelenej, červenej či žltej. Typické motívy listov a kvetov môžu byť prítomné na prikrývkach, obrazoch, ale i tapetách. Nezabudnite ani na živé kvety. Ak sa vám do spálne nezmestí väčšia izbová palma, nahraďte ju jej menšou verziou na parapetnej doske alebo bielizníku.

Spálňa v modernom štýle

ako zariadiť malú modernú spálňu

Hygge spálňa

hygge malá spálňa

Glamour spálňa

glamour malá spálňa

Škandinávska spálňa

škandinávska malá spálňa

Boho spálňa

ako zariadiť boho malú spálňu

Trendy dekorácie do malej spálni podľa farieb

Farba stien a doplnkov je najmä otázkou osobného vkusu. Je to preto, že jednotlivé farby vnímame inak a v každom z nás vyvolávajú iné pocity. Farby do spálne majú na psychiku určitý vplyv a mali by sa vhodne kombinovať. Aká bude tá vaša?

Trendy dekorácie v béžovej farbe

Béžová farba je synonymom prírodného štýlu. V interiéri skvele ladí s drevom a jednoduchými doplnkami. Svoju univerzálnosť však prejaví i pri spojení s výraznejšími prvkami, ktoré pri nej prirodzene zažiaria.

Dekorácie v zelenej farbe

Pre tých, ktorí sa farieb neboja, je zelená farba ako stvorená. Výborne vyzerá na závesoch, obrazoch i kobercoch. Aj vo vás hneď prebudí myšlienku na vázu plnú jarných kvetov?

Doplnky v krásnej modrej farbe

Ako zariadiť malú spálňu? Modrá farba reprezentuje pokoj, mier a duševnú harmóniu. Najlepšie bude ak túto krásnu farbu zakomponujete na posteľnej bielizni, malých dekoračných predmetov ako váza či lampa, alebo krásne obrazy na stenu v modrých odtieňoch. Skúsite ju tiež?

Pink! Why not?

Aj malá spálňa môže vyzerať veselo. Ružová farba sa pre svoju nežnosť hodí ako doplnok k bielej, béžovej alebo smotanovej. Spolu tvoria úžasný, mäkko a jemne pôsobiaci celok, ktorý okamžite navodí pocit pohody. Skúste si vybrať vankúše, posteľné obliečky či prehozn na posteľ v romantickej ružovej farbe.

Ako si vybrať posteľ do malej spálne

Ak zariaďujete spálňu pre seba a partnera, umiestnenie väčšej postele je nevyhnutné. Ako ušetriť vzácne centimetre, keď ste limitovaní malou rozlohou?

 1. Pri výbere rámu postele sa zamerajte na čo najtenšie a nenápadné modely. Akýchkoľvek masívnych prvkov sa tu budete musieť vzdať.
 2. Aj zariadenie malej spálne vyžaduje úložný priestor. Samozrejmosťou by mal byť práve ten pod posteľou. Navyše ho môžete zväčšiť podľa potreby tým, že posteľ zdvihnete a pridáte ďalšie poschodie zásuviek.
 3. Pri uvažovaní nad celkovými rozmermi postele rátajte s rezervou po oboch jej stranách, ktorá  zaručí pohodlný prechod a vstávanie z nej. Výšku zadného čela zase prispôsobte tomu, koľko času trávite v posteli posediačky – čítaním, prácou alebo pozeraním televízie.

Vo Westwing veríme, že dokonalosť je skrytá v drobnostiach. Od výnimočného bývania nás často delí len detail v podobe tej správnej dekorácie. Na tento účel niekedy postačia aj celkom prozaické predmety – štýlový budík, luxusne vyzerajúca šperkovnica alebo svietnik. Ktorýkoľvek sa vám zmestí aj do najmenšej spálne. Jedinečný šmrnc celej miestnosti však dodajú hlavne vhodne zvolené nástenné dekorácie. Moderné kovové nápisy, zarámované zrkadlá či opäť módne tapisérie vás odlíšia od šedého priemeru a stanú sa posledným pomyselným kúskom dizajnovej skladačky.

Nechajte sa inšpirovať a prečítajte si aj tieto články na našom webe: