Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Porcelánový riad

20. výročie svadby poznáme pod pojmom porcelánová svadba. Možno ste to práve vy alebo niekto z vašich blízkych, kto tento rok oslávi 20. výročie svadby. Každý rok vášho spoločného života v manželskom zväzku je niečím výnimočný. Počas celých tých rokov ste oslavovali novú prácu, spoločné bývanie, narodenie detí a vo vašom srdci navždy zostali všetky tie malé dôležité rodinné okamihy. Krištáľová, strieborná, zlatá či diamantová svadba. Čím viac rokov, tým vznešenejšie pomenovanie. Poďte sa inšpirovať!

Porcelánová svadba: pôvod a význam

Kde sa ukrýva symbolika pomenovania porcelánová svadba pre 20. výročie svadby? Porcelán od nepamäti symbolizuje vzácnosť, jedinečnosť, eleganciu, ale zároveň i zručnosť, ktorá je v manželstve potrebná, odkedy sa vaše cesty navzájom spojili. Porcelán je krehký rovnako ako láska, preto by ste mali aj so vzťahom zaobchádzať s rešpektom a pochopením. Historici tvrdia, že cieľom porcelánovej svadby bola výmena porcelánového servisu v rodine. Ktovie, ako to bolo naozaj.

Ako osláviť 20. výročie svadby?

Porcelánová svadba je jedinečná udalosť, kedy oslavujete dve dekády vášho manželstva. Oslava výročia je záležitosťou osobného vkusu a vášho rozhodnutia. Ak uprednostňujete romantiku vo dvojici, isto oceníte pobyt vo wellness s aromatickou masážou, kde príjemne zrelaxujete a načerpáte novú energiu. 

A možno sa rozhodnete pre večeru pri mihotavom svetle sviečok v obľúbenej reštaurácii, víkendový pobyt na útulnej vidieckej chate alebo dáte prednosť romantickej komédii v pohodlí vášho domova. Voľba je už len na vás!

Plánovanie 20. výročia svadby krok za krokom

Ak sa rozhodnete osláviť 20. výročie svadby vo veľkom štýle, dôležitú úlohu zohráva plánovanie svadby. Kedysi bolo výročie svadby považované výlučne za rodinný sviatok, ktorý sa oslavoval v kruhu najbližších príbuzných. Dnes sa všetko zmenilo a na porcelánovej svadbe sa zúčastňuje i širšia rodina a priatelia. Okrúhle výročie svadby je zároveň skvelou príležitosťou na obnovenie manželského sľubu. 

Na čo všetko by ste nemali zabudnúť pri plánovaní oslavy 20. výročia svadby

 1. Stanovte si termín a miesto konania

  Určite si všetky detaily kedy a kde by sa mala oslava odohrať ideálne v časovom predstihu. Myslite na to, že obľúbené priestory na oslavy bývajú častokrát rezervované aj rok dopredu. Užitočné rady a recenzie vám bezpochyby uľahčia výber. Využitím profesionálnych služieb event manažéra isto nešliapnete vedľa.
 2. Vytvorte si zoznam hostí

  Pri jeho vytváraní hrá dôležitú úlohu výška financií, ktoré máte k dispozícii. Ak ste sa v minulosti zúčastnili oslavy výročia svadby, patrí sa pozvanie oplatiť.
 3. Pošlite pozvánky

  Do pozvánky uveďte názov udalosti, pozývajúceho, dátum, čas a miesto konania oslavy.  Aby ste hostí neuviedli do zbytočných rozpakov, odporúča sa uviesť dress code. Hostia isto ocenia vašu námahu v podobe vlastnoručne vyrobených pozvánok, kreativite sa medze nekladú. 
 4. Zostavte slávnostné menu

  Vynikajúce jedlo nepochybne patrí k významnej udalosti. Pri výbere jedál zohľadnite špeciálne požiadavky jednotlivých hostí a venujte svoju pozornosť vegetariánom, vegánom, hosťom s intoleranciami. 20. výročie svadby je dôvodom na podávanie obeda či večere v porcelánovom servise. 
 5. Objednajte tortu

  Neodmysliteľnou súčasťou oslavy výročia svadby je torta. Vašim hosťom pohladí chuťové poháriky torta s ľahkým krémom zdobená ovocím alebo živými kvetmi ladiacimi so sviatočnou výzdobou. Obľúbenou pochúťkou z candy baru sú cupcakes, tartaletky, makrónky i raw dezerty.
 6. Premyslite si výzdobu

  Miestnosť si nechajte vyzdobiť v odtieňoch smaragdovej zelenej, bielej a tyrkysovej. Nechajte si záležať na ďalších dôležitých detailoch, ako sú obrusy, sviečky, servítky. Príjemnou nostalgiou budú vaše svadobné fotky umiestnené na drevenom stojane pri vstupe do miestnosti.
 7. Vyberte si hudbu

  Dobrú náladu zabezpečí živá či reprodukovaná hudba, slávnostnú atmosféru podčiarkne sláčikové trio. Všetky druhy hudby môžete navzájom kombinovať. Výber skladieb nenechajte na náhodu, chcete predsa, aby sa dobre zabavili všetky vekové kategórie.

Pozvánky na 20. výročie svadby

Do pozvánky uveďte názov udalosti, pozývajúceho, dátum, čas a miesto konania oslavy.  Aby ste hostí neuviedli do zbytočných rozpakov, odporúča sa uviesť dress code. Pozvánka môže obsahovať aj motto, ktoré vás oboch vystihuje. Hostia isto ocenia vašu námahu v podobe vlastnoručne vyrobených pozvánok, kreativite sa medze nekladú. 

Môžete samozrejme využiť výdobytky modernej doby a rozposlať pozvánky elektronicky. Je to len na vás. Pozvánky odošlite včas, odporúčame minimálne 3 týždne vopred. Aby sme vám to čo najviac uľahčili, pripravili sme si pre vás 3 krásne šablóny, ktoré môžete využiť ako pozvánky či blahoželania k vášmu výnimočnému jubileu.

Hľadáte darček na 20. výročie svadby? Poradíme vám!

Darčeky na výročie môžu byť úplne jednoduché, symbolické, ale taktiež sa môžu podobať na svadobný dar. Pozrite si naše inšpirácie!

Darčeky pre ženy

Aké by to bolo výročie bez úžasného šperku? Dotknite sa srdca svojej milovanej a vyberte romantické darčeky pre ženy, ktoré si okamžite získajú jej srdce. Zvoliť môžete napríklad smaragdový prsteň, pretože je to práve smaragd, ktorý je tradičným kameňom pre 20. výročie svadby. Tento vzácny kameň symbolizuje nesmrteľnosť, vieru a domáce šťastie. Rovnako môžete zaobstarať aj elegantné smaragdové náušnice. Potešia aj milé drobnosti, ako porcelánový tanierik na odkladanie šperkov, parfém s vôňou ľalie, porcelánová bábika, či soška.

Darčeky pre mužov 

V modernom poňatí je typickým darom pre 20. výročie svadby platina, silná a trvácna tak, ako dvadsaťročné manželstvo. Obdarujte muža svojho života platinovou obrúčkou alebo manžetovými gombíkmi z tohto vzácneho kovu. Isto si rád pochutí na kvalitnom víne a whiskey a v jeho pracovni sa bude pekne vynímať stojan na vína. Originálne nápady na darčeky pre mužov sú aj mapy. Môže to byť napríklad mapa s vyznačenými miestami, ktoré ste spolu navštívili alebo mapa hviezdnej oblohy.

Darčeky pre rodičov od detí

Vaše deti sa vám isto radi odvďačia za lásku, ktorou ich zahŕňate v príkladnom manželstve. Úsmev na tvári vám vyčaria porcelánové šálky, váza, poháre na víno, piknikový kôš, fotorámik, elegantná deka pre romantické večery pri ohni. A možno vám doprajú predĺžený víkend v lone krásnej tatranskej prírody alebo romantické chvíľky v Paríži. Vyhliadkový let balónom, jazda na snežnom skútri, večera s degustáciou vína sú tiež vhodné tipy na darčeky pre páry

20. výročie svadby: dojemné blahoželania

Ukážeme vám, ako môžu vyzerať dojemné blahoželanie k svadbe či výročiu. Isto vás pohladia na duši. 

Ďakujem ti, že si sa stal mojím životným partnerom, a že si moje srdce naplnil obrovskou láskou a šťastím. Ďakujem ti za všetko, môj drahý manžel.

Žiť s vami pod jednou strechou bolo najšťastnejším obdobím môjho života. Ďakujem vám, milí rodičia, za celé tie roky, kedy ste mi venovali toľko lásky a starostlivosti. Prajem vám šťastné výročie manželstva.

Len dve krásne a čisté duše dokážu vytvoriť taký pevný zväzok. Nech láska, ktorá vás už 20 rokov spája, naďalej rastie vo vašich srdciach. Krásne výročie svadby!

Veríme, že sme vás našimi tipmi inšpirovali. Významné dni treba osláviť a nikdy na ne nezabudnúť. 

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!