Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
svadobné stolovanie

Ak vás vaši blízki pozvú na svadbu, nepatrí sa prísť s prázdnymi rukami. Vhodne zvolený svadobný dar a blahoželanie k svadbe by mali byť samozrejmosťou. Takisto sa hodia kvety, či už idete ako pozvaní hostia na svadobnú hostinu alebo len gratulovať mladomanželom. Máme pre vás užitočné rady a nápady, aký svadobný dar zvoliť a zároveň, aké pravidlá by ste mali dodržať. Je mimoriadne príjemné vidieť, ako ste vašim darom urobili radosť a úsmev na tvári. Preskúmajte s nami praktické aj kreatívne nápady na darčeky, ktorými mladomanželov potešíte. 

XY originálnych nápadov na svadobný dar

Kedysi sa nosil svadobný dar iba s povinnosti. Dnes už toto pravidlo našťastie neplatí. Časy, kedy ste darovali jedálenskú súpravu alebo vysávač, sú už dávno preč. Plánovanie svadby totiž zahŕňa aj zoznam darov, ktoré si od svadobných hostí pár želá. Ide väčšinou o dohodnuté postupy, ktoré sú efektívne pre obe strany. Svadobčania nevyhodia finančné prostriedky von oknom a nastávajúci pár dostane niečo pekné, hodnotné a užitočné.  

Sprievodca: Ako nájsť dokonalý svadobný dar

Aká je etiketa pre svadobné dary? Máme pre vás odpovede aj nápady. Postupujte podľa našich tipov uvedených nižšie a zaistite, aby ste skutočne našli ideálny darček pre novomanželov bez toho, aby ste spôsobili faux pas. Nekupujte mačku vo vreci, ani nestavte na náhodu. Všetko by malo mať svoju postupnosť. Ani svadobné torty sa nepečú len tak bez rozmyslenia a podobne je to aj s darčekmi. Ak ste pozvaní na svadbu, opýtajte sa snúbencov, čo by si priali a čo by ich potešilo. Ak však chcete prekvapenie, riskujete, že sa buď netrafíte alebo sa nestretnete s porozumením. Spojte sa prípadne s inými pozvanými hosťami a poraďte sa vzájomne. Viac hláv, viac rozumu.

Najčastejšie otázky pri výbere svadobného daru

Vymyslieť perfektný svadobný dar nie je vždy ľahké. Povedané na rovinu, rôzni ľudia majú radi rôzne veci. Preto si čoskoro manželia nájdu čas na vytvorenie osobných svadobných registrov – a zoznam želaní párov je vždy tým najlepším miestom pre hostí, aby mohli začať hľadať. Ak vás ako hostí čaká svadba v kostole, dary tam nenoste. Ak to má byť svadba na úrade, platí to isté.

Ako vybrať ten najvhodnejší dar?

Odporúčali by sme dobre spoznať oboch snúbencov. Ak nechcete riskovať nepochopenie alebo až sklamanie z darčeka, hoci ste ho vyberali s láskou a v dobrej viere, opýtajte sa vopred. Možnosí máte veľa, ako ich môžete potešiť, dokonca môžete dať na výber a ponúknuť rôzne alternatívy. Ak sa spojíte viacerí, môžete darovať dokonca veľkolepý svadobný dar, ktorý bude mať väčšiu hodnotu ako keď by ste v rámci svojho užšieho rozpočtu vyberali dar sami. 

Klasické svadobné darčeky

Tradičné darčeky, ako napríklad riad a spotrebiče, sú jedny z najpraktickejších darčekov. Ak o ne majú snúbenci záujem, splňte im prianie a kúpte im presne to, čo si vybrali. Budú šťastní.  Ak tieto informácie nemáte, darujte im niečo, čo ešte potrebujú. Ak máte pochybnosti, obráťte sa na blízku rodinu. Potom pokračujte v hľadaní, aby ste získali viac jedinečných nápadov a inšpirácií. Ak nápad nemáte, ani žiadne informácie, ktoré by vám mohli pomôcť, darovať vždy môžete obálku s príslušným obnosom peňazí.

Jedinečné svadobné darčeky

Ak vám došli nápady na darčeky, máme pre vás celú sadu tipov na originálne svadobné dary. Predtým, ako sa rozhodnete investovať, overte si, či ich snúbenci už nemajú. 

  • Praktická súprava na pečenie pizze
  • Luxusná súprava krištáľových pohárov na víno alebo whisky
  • Darčekový poukaz môže byť v skutočnosti skutočne premysleným svadobným darom
  • Sada piknikových košov
  • Voucher do leteckej spoločnosti na nákup leteniek do destinácie podľa vlastného výberu
  • Poukaz do kúpeľov pre dvoch
  • Jednorazový fotoaparát
  • Mapu hviezdnej oblohy s dátumom svadby
  • Dobrý cestovný kufor pre dvoch
  • Inteligentné prenosné ohnisko 

Pokiaľ ide o dodržiavanie etikety svadobných darov, je dobré pamätať na to, že manželia nielen budujú svoj spoločný život, ale aj domov. To znamená, že šikovný hriankovač alebo pekné taniere dokážu potešiť iba vtedy, ak ich už nemajú. Darovať môžete aj užitočné luxusné spotrebiče ako napríklad výkonný mixér, robotický vysávač, fritézu, gril, či chladničku na víno.

Svadba v kostole alebo svadba na úrade: kedy vlastne dávať svadobný dar?

Dary sa väčšinou odovzdávajú ešte pred hostinou. Veľmi záleží aj od toho, aká veľká je svadba, na ktorú ste pozvaní. Svadobný plánovač môže slúžiť aj ako nápoveda, niektorí do programu môžu začleniť aj čas, vyčlenený na samotné preberanie darov. Ak ste na svadbu pozvaní, dary do kostola ani na úrad nenoste. Nechajte si ho zatiaľ v aute alebo na stanovišti, ktoré vám koordinátor svadby veľmi rád priblíži. 

Ako postupovať pri darovaní kytice?

V našich končinách platí väčšinou pravidlo, že kvety nosia iba gratulanti, ktorí nie sú pozvaní na svadbu. Prídu zablahoželať ku kostolu alebo k úradu, podľa toho, kde sa svadobný obrad koná. Priložia väčšinou aj blahoželanie k svadbe. Zvyčajne pri neveste a ženíchovi stojí asistentka, sestra či kamarátka, ktorá tieto kytice preberá, aby mala nevesta a ženích voľné ruky na stisk či objatie. Nie je však výnimkou, že kyticu nosia aj pozvaní svadobčania. Ak to neurobíte, nie je to faux pas.

Ak sa ako hosť nezúčastníte, je vhodné poslať svadobný dar?

Záleží od situácie, v akej ste. To, či sa rozhodnete darovať drobnosť alebo väčšiu vec závisí od vzťahu, ktorý medzi sebou máte. Malú drobnosť môžete zobrať spolu s kvetmi, keď pôjdete gratulovať novomanželom. Ak takú možnosť nemáte a osobne sa nestretnete, môžete poslať svadobný dar aj cez doručovateľskú spoločnosť spolu s blahoželaním. Ak sa chcete riadiť etiketou svadobných darov, pokúste sa darček poslať do dvoch mesiacov po uskutočnení svadby.

Kreatívne nápady ako zabaliť svadobný dar

Svadobný dar bez náležitého a dôstojného obalu stráca na svojej hodnote a preto vám chceme proadiť ako na balenie darčekov. Ak chcete, aby dar očaril, zabaľte ho do krásneho farebného papiera alebo milej darčekovej tašky. Ak chcete prihliadať na životné prostredie, zvoľte prírodný papier a nie celofán. Niekedy môžete použiť aj darčekový kôš alebo krabicu, ktorá má neskôr praktické využitie do budúcnosti. Veľa darov si špeciálne balenie nevyžaduje a stačiť vám bude iba farebná listová obálka. Obsah už povie sám za seba. Či už ste sa rozhodli darovať hmotný alebo nehmotný dar, vopred na naňho nachystajte. Ak sa na ňom dohodnete vopred so snúbencami, máte zaručený úspech.

Nápadov na darčeky nie je nikdy dosť, preto sa zaregistrujte už teraz na Westwing a nepremeškajte skvelé nápady a inšpirácie a taktiež atraktívne ponuky.