Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !

Plánovanie svadby

Aj vy si želáte svadbu, ktorá začína úspešným plánovaním a končí spokojnou nevestou a ženíchom. My vám pomôžeme s plánovaním svadby od úplného začiatku až do konca. Poradíme vám, kedy je potrebné začať plánovať svadby, odporučíme vám taktiež miesta a na čo nezabudnúť pri plánovaní svadby.

Svadobné šaty v spálni

Svadobné fotky: inšpirujte sa tipmi od svadobných fotografov

Zasadací poriadok: svadba

6 tipov ako urobiť zasadací poriadok na svadbu bez problémov

Gramofón s kvetmi a obrúčkami

Svadobné pesničky: 30 dokonalých skladieb na svadbu

výročie svadby

Výročie svadby: ako sa volajú výročia svadby podľa rokov?

Torta a miešané drinky na výročie

10. výročie svadby: najlepšie nápady na oslavu ružovej svadby

Porcelánový riad

20. výročie svadby: inšpirácie na oslavu porcelánovej svadby

Zlaté a biele perličky

30. výročie svadby: poradíme vám ako osláviť perlovú svadbu

Šampanské a ruže na výročie

40. výročie svadby: inšpirácie pre vašu rubínovú svadbu

Retro diamantová svadba

Diamantová svadba: oslávte výnimočné 60. výročie svadby

Strieborná svadba: strieborný prsteň

Strieborná svadba: 5 nápadov ako osláviť 25. výročie svadby

Zlatá svadba: 50 rokov spolu

Zlatá svadba: ako osláviť 50. výročie svadby?

Plánovanie svadobného dňa

Svadobný plánovač: naplánujte si najkrajší deň vášho života

krásne miesto na svadbu

Miesta na svadbu: 11 nádherných miest na Slovensku

Ako pripraviť nezabudnuteľný svadobný príhovor

Ako pripraviť nezabudnuteľný svadobný príhovor

príprava na svadbu v záhrade

Romantická svadba v prírode: tipy od A po Z

Nevestine svadobné lodičky

Svadba v stodole: 4 dôvody, prečo si ju vybrať

Mladomanželia držajúci sa za ruky

Svadba na úrade: Všetko, čo potrebujete vedieť

Obrad v kostole

Svadba v kostole: Všetko, čo potrebujete vedieť o obrade

Mladomanželia po svadbe

Máte svadbu za sebou? Zoznam, čo vybaviť po svadbe

Hádzanie lupeňov kvetov alebo ryže

Svadobné hry: nápady ako zabaviť svadobných hostí

Program na svadbu: Ako ju spraviť nezabudnuteľnou!

Program na svadbu: Ako ju spraviť nezabudnuteľnou!

Romantické svadobné menu

11 nápadov pre štýlové svadobné menu

nápady na blahoželanie k svadbe

5 top inšpirácií na blahoželanie k svadbe

Vintage svadba

Vintage svadba: Westwing sprievodca svadobnými štýlmi

Nápady na svadobné torty

10 najkrajších nápadov na svadobné torty v roku 2023

Rozlúčka so slobodou nevesty

Rozlúčka so slobodou: ako zorganizovať nezabudnuteľný deň

Plánovanie svadby krok za krokom

Svadba je jednou z najúžasnejších situácií v živote každého z nás. Plánovanie svadby nie je však jednoduché a určite je výhodné vedieť kde a ako začať a postupovať. Zvyčajne sa svadba plánuje minimálne rok dopredu, aby ste mali dostatok času zorganizovať všetko potrebné. Čas však dokáže ubehnúť ako voda! Preto vám chceme tento proces uľahčiť. Pripravili sme pre vás svadobný plánovač a zoznam všetkého na čo nesmiete pri plánovaní zabudnúť!

1. Dátum a miesto svadby

Rozmyslite si, kedy by ste sa chceli vziať a dátum si čo najskôr zarezervujte. Letné termíny budú rýchlejšie obsadené v porovnaní so zimnými mesiacmi. Plánujete sa vziať v kostole, na úrade alebo dokonca zvažujete, že by ste si svoje „áno“ povedali niekde pri mori? Tieto otázky by ste si mali zodpovedať prednostne.

  • Svadba v kostole sa vybavuje na matrike, kde vám vystavia všetky dôležité dokumenty. Prípravu na sviatosť manželstva, ako aj rezerváciu termínu by ste si však v prvom rade mali dohodnúť s príslušným farským úradom.
  • Svadba na úrade najčastejšie prebieha v mieste bydliska aspoň jedného zo snúbencov, ale nie vždy to tak musí byť. Ak vás láka svadba v prírode na vašom obľúbenom mieste, v dnešnej dobe to už nie je žiaden problém. V tomto prípade však musíte komunikovať s miestným úradom v danej lokalite.
  • Svadba v zahraničí je variant, po ktorom v posledných rokoch siaha oveľa viac snúbencov. Romantický obrad na pláži alebo vo vašej obľúbenej metropole vyčaruje nezabudnuteľné spomienky a atmosféru. Navyše sa na toto miesto budete môcť vracať napríklad na výročie svadby. Plánovanie svadby v zahraničí je však komplikovanejšie, vzhľadom na vybavovanie všetkých úradných záležitostí s miestnymi úradmi a možnú jazykovú bariéru. Preto zvážte všetky možnosti s dostatočným časovým predstihom. Ak si neviete rady, obráťte sa na špecializovanú agentúru, ktorá vám s vašou vysnívanou svadbou v zahraničí určite pomôže.

TIP: Pri rozhodovaní vás môže inšpirovať aj náš výber svadobných lokalít na Slovensku, kde sa môže odohrať ako samotný obrad tak aj slávnostná hostina – Miesta na svadbu: 11 nádherných miest na Slovensku

2. Štýl svadby

Svadba je veľkým krokom do budúcna a preto by sme si mali dať záležať nielen na jej plánovaní, ale aj výzdobe. Štýl svadby by mal v prvom rade odrážať vaše osobné preferencie, ale zároveň by mal byť v harmónií aj s miestom konania obradu, či hostiny. Svadobná výzdoba je preto dôležitým krokom, ktorý by ste mali začať zvažovať hneď od začiatku.

Máte radi retro kúsky a všetko čo je pokryté patinou? Alebo milujete luďové zvyky a plánujete tradičnú svadbu spojenú s prvkami folklóru? Či je to vintage svadba alebo iný štýl, poradíme vám ako vhodne vybrať svadobnú výzdobu. V posledných rokoch je veľmi obľúbenou variantou snúbencov romantická svadba v stodole, v ktorej dominujú boho a rustikálne dekorácie. Nechajte si poradiť a inšpirujte sa nápadmi od Westwing!

3. Rozpočet a počet hostí

Predstavu o približnom rozpočte vašej svadby by ste mali mať hneď na začiatku. Výška rozpočtu a s ním spojené rozhodovanie sa prekrýva s viacerými krokmi pri plánovaní svadby. Od rozpočtu sa bude odvíjať miesto svadby, výzdoba i voľba ostatných svadobných dodávateľov. S rozpočtom súvisí aj počet hostí. Ako ho zistíte? Stačí vziať papier a ceruzku a napísať zoznam. Na prvom mieste by mali byť rodičia, súrodenci, svedkovia a blízka rodina. Potom pripisujte priateľov, známych, kolegov z práce, šéfov a všetkých, ktorí by podľa vás na svadbe nemali chýbať.

Môže sa stať, že počet hostí nebude mať konca kraja. Vtedy príde na rad rozhodovanie koho zo zoznamu vyškrtnúť. V dnešnej dobe uprednostňujú snúbenci predovšetkých hostí, s ktorými sa často stretávajú a majú s nimi blízky vzťah. Svadba je veľmi intímna a súkromná záležitosť. Tieto momenty by sme mali zdieľať hlavne s výnimočnými osobami. Takže ak ste sa s osobou nevideli niekoľko rokov, nie ste v pravidelnom kontakte, a naposledy ste sa videli v laviciach strednej školy, tak túto osobu s kľudným svedomím vyškrtnite.

Finálny zoznam hostí použijete aj pri odosielaní svadobných oznámení, tvorbe menoviek na svadobný stôl a dobre poslúži aj vtedy, keď budete zostavovať zasadací poriadok na svadbu.

4. Svadobní dodávatelia

Oslovte fotografa, kameramana, kaderníčku a kapelu alebo DJ. Dohovorte sa na spoločnej schôdzke a povedzte im o svojej predstave. Tu platí zlaté pravidlo, že svojich dodávateľov si rezervujte s dostatočným časovým predstihom. Môže sa stať, že obľúbený svadobný dodávateľ bude mať váš termín svadby už obsadený. Odporúčame sa pred svadbou stretnúť najlepšie osobne so všetkými vašimi dodávateľmi a dohodnúť sa na vašich konkrétnych predstavách.

  • Hudba na svadbu určuje celkovú náladu a atmosféru svadby. Na výber máte veľa možností, či už sa rozhodnete pre DJ-a, kapelu alebo obe varianty. S vašou vybranou hudbou na svadbu sa dopredu dohodnite, aké skladby by mali odznieť na váš prvý mladomanželský tanec, či aký by mal byť váš svadobný pochod. Ak nemáte vybrané svadobné pesničky, inšpirujte sa našim výberom 30 najkrajších skladieb na svadbu.
  • Slávnostné svadobné menu je jednou z najdôležitejších vecí na svadbe! Doprajte sebe aj vašim hosťom skvelý zážitok a pôžitok z jedla a nechajte si vopred veľmi dobre poradiť. Či je to hlavné jedlo, dezert, bufetový stôl alebo svadobné torty, výber je dôležitý. Odporúčame vám, aby ste si dohodli aj ochutnávky, nie len slávnostného jedla, ale aj koláčov. Ak zvažujete candy bar na svadbu, všetko si dobre naplánujte. Pozrite sa na naše rady a tipy!
  • Fotograf a kameraman vám zabezpečia nezabudnuteľné spomienky na krásne chvíľe počas svadby. Kvalitné svadobné fotky vás v okamihu privedú do tých štastných momentov. Preto neváhajte a zarezervujte si vášho vybraného svadobného dodávateľa čo najskôr. Do kvalitných zhmotnených spomienok sa oplatí investovať!

5. Ostatné plánovanie

Vynikajúci program na svadbu je zárukou zábavy a pohody na svadbe. Preto je podrobné plánovanie svadby tak dôležité. Aby sa hostia nenudili a aby zažili niečo výnimočné, môžete pre nich pripraviť svadobné hry, či iné aktivity kde sa zabavia aj malé ratolesti. Radi vám poskytneme rôzne inšpirácie!

Súčasťou svadobnej hostiny je aj svadobný príhovor. V dnešnej dobe už nie je striktné pravidlo, kto musí na svadbe predniesť príhovor. Je to len na vás ako sa rozhodnete. Zvykom je, že s príhovorom začne otec nevesty, potom sa slova ujme ženích, nevesta sa môže pridať, a na záver je to niekto so svadobčanov, väčšinou je to svedok. Dôležité je, aby sa navodila príjemná a uvoľnená atmosféra.

Pred svadbou je zvykom nevesty či ženícha zorganizovať rozlúčku so slobodou. Každý má iné zvyky a očakávania. Rozlúčka so slobodou je aktivita, na ktorú sa tiež patrí pripraviť. Je na vás ako si ju naplánujete, každopádne veríme, že vám naše tipy a inšpirácie na tento skvelý deň pomôžu.

Blahoželanie k svadbe je tiež dôležité. Rôzne pohľadnice s gratulačným textom a iné typy pozdravov s prianím vhodne doplnia svadobný dar mladomanželom. Ako by blahoželanie k svadbe malo vyzerať a čo by v ňom malo byť, vám poradíme v našich článkoch.

Plánovanie svadby podľa výročia manželstva

Výročie manželstva je významným miľníkom na spoločnej ceste života. Viete aké výročie svadby oslavujete? Pripravili sme si pre vás všetky významné výročia, ich pomenovania a veľkú dávku inšpirácií ako ich osláviť, aby ste vedeli ako sa pripraviť aj na to vaše výročie svadby.

Plánovanie oslavy výročia svadby

Prežili ste spoločne už nejaké roky v manželstve a chceli by ste to patrične osláviť? Niektoré páry uprednostňujú oslavu výročia v súkromí a vo dvojici. Iní si chcú svoju lásku znova pred všetkými pripomenúť a spečatiť obnovením svadobných sľubov. Ak ste v spoločnom manželstve prežili už niekoľko dekád a máte deti, vnúčatá, možno už aj pravnúčatá, budete chcieť pravdepodobne svoje výročie manželstva oslavovať oblopení tými najbližšími. Na oslavu výnimočného jubilea by ste sa mali preto patrične pripraviť a my vám v tom pomôžeme!

Nápady na oslavu výročia svadby a darčeky

Najčastejšie sa oslavujú významné výročia po niekoľkých dekádach spoločného života, akými je strieborná svadba po 25. rokoch alebo zlatá svadba po 50. rokoch manželstva. Už menej často sa oslavuje diamantová svadba, ktorá predstavuje 60 spoločne strávených rokov, ktoré boli určite spojené s množstvom krásnych momentov, ale aj úskaliami. Často krát je manželský pár už veľmi starý, aby si prípravy na toto jubileum zariadil sám. Pokiaľ teda máte niekoho v rodine kto oslavuje tento významný miľník, preukážte im veľkú úctu a obdiv a pomôžte im s prípravami.

Ak je vaše manželstvo ešte pomerne čerstvé, nezúfajte! Na oslavu je príležitosť vždy. Zvoliť môžete len menšiu oslavu vo dvojici, alebo si navzájom darovať zážitkový darček. Nápadov pre darčeky na výročie je neúrekom, tak sa inšpirujte. Na 10. výročie svadby môžete napríklad vycestovať na miesto, o ktorom ste vždy snívali, ale nemali ste ešte možnosť ho navštíviť. Ak vaši rodičia oslavujú 20. výročie svadby, inšpirujte sa tipmi na darčeky pre páry alebo srdečné blahoželania. Na 30. výročie svadby pripravte nezabudnuteľnú oslavu s vašou rodinou a blízkymi priateľmi, alebo si znova prisahajte vernosť. Nie je lepší dôvod na obnovu manželských sľubov ako 40. výročie svadby. Objavte všetky naše nápady na oslavu, blahoželania a darčeky k výročiu, ktoré pomôžu nie len vám, ale aj vašim deťom a blízkym.

Plánovanie svadby je skutočne náročné, ale Westwing vám s tým rád pomôže. Vo chvíli, keď sa bezplatne zaregistrujete, získate prístup k jedinečným ponukám, ktoré pomôžu vyzdobiť aj vašu svadbu.