príjemná spálňa

Miesto, kde si vychutnávame výdatný spánok a doprajeme si odpočinok po náročnom dni, je jednoznačne posteľ! Človek strávi spaním približne tretinu svojho života, čo znamená, že aj posteľ s pohodlným matracom si určite zaslúžia adekvátnu starostlivosť. Vychutnávanie si času pod perinami sa tým dokonca stane ešte príjemnejším. Preto sa v tomto článku pozrieme na to ako vyčistiť matrac a čo účinne zapôsobí na odstránenie rôznych škvŕn. Nezabudli sme pridať ani ďalšie tipy na upratovanie, aby prebiehalo čo najhladšie a hlavne bez zbytočného stresu.

Čaká vás veľké upratovanie? Prečítajte si naše rady, ako ho zvládnuť bez stresov

Veľké upratovanie vie byť častokrát stresujúcim, pretože sa zrazu nahromadí veľa vecí, ktoré by sme chceli spraviť. Postarať sa o všetky doplnky do bytu, pretriediť veci a oblečenie, odstrániť nepotrebné predmety, vymeniť dekorácie do bytu, skontrolovať zásoby, všetko upratať a vyčistiť a… niekedy sa zdá, že by tento zoznam mohol ísť do nekonečna. Máme pre vás však rady a nápady ako ho zvládnuť s nadhľadom, či už sa chystáte na veľké jarné upratovanie alebo dôkladné vianočné upratovanie.

Dobré naplánovanie

Ak sa vám dá si to zariadiť, rozvrhnite si upratovanie domácnosti na celý týždeň alebo aj dlhšie a nenechajte si všetko na poslednú chvíľu. Čistenie a robenie poriadku postupne v menšom množstve sa dá oveľa ľahšie zvládnuť a dokonca vám každý deň ostane príjemný pociť, že ste niečo spravili. Cez týždeň po práci to môžu byť drobné činnosti a cez víkend tie časovo náročnejšie.

Priebežná údržba

Údržba domácnosti vykonávaná priebežne počas celého roka uľahčí akékoľvek upratovanie. Pravidelná starostlivosť o zariadenie interiéru sa preto určite oplatí! Budete mať oveľa lepší prehľad o stave vašej domácnosti a nič vás len tak ľahko neprekvapí. Ak sa objaví nejaká závada alebo problém, neodkladajte ich na neskôr, aby sa vám toho spolu s robením poriadku príliš nenakopilo.

Dobrá výbava

Aby ste sa do upratovania mohli pustiť bez zábran a kedykoľvek, uistite sa, že vo vašej čistiacej výbave nič nechýba, ako napr. utierky, kartáče, sáčky do vysávača či správne čistiace prostriedky. Nie je nič frustrujúcejšie, ako keď sa nachystáte na umývanie alebo čistenie a zrazu zistíte, že vám k tomu niečo chýba.

Ako vyčistiť matrac od škvŕn: svojpomocne alebo s profesionálnou službou?

Existujú skvelé triky ako odstrániť nečistoty a závady z nábytku a doplnkov svojpomocne. Veľakrát máte na to prostriedky priamo doma! Občas sa však naskytnú situácie, ktoré je lepšie riešiť s pomocou profesionálnych služieb, aby ste vaše zariadenie nepoškodili. Pozrite sa s nami na možnosti ako vyčistiť odtok alebo ako postupovať, ak vás čaká čistenie sedačiek v obývačke či čistenie kože na nábytku. Trápia vás zanesené domáce spotrebiče? Inšpirujte sa spôsobmi ako vyčistiť kanvicu alebo ako sa vrhnúť na čistenie práčky. Naše rady vám určite pomôžu sa rozhodnúť pre ten najvhodnejší spôsob!

Ako vyčistiť matrac, aby vyzeral ako nový

Matrac si toho so svojimi majiteľmi dokáže zažiť naozaj veľa! Aj keď máte skvelý spôsob ako ustlať posteľ tak, aby vyzerala ako dokonalá oáza pre oddych, je dôležité myslieť aj na čistotu matraca. Nespočetné množstvo nocí a chvíliek pre odpočinok na ňom zanecháva svoje stopy. Čo spraviť, aby vyzeral ako nový aj po niekoľkých mesiacoch používania? Máme pre vás skvelý tip ako vyčistiť váš milovaný matrac!

Ako vyčistiť matrac od škvŕn

Niekedy sa môže zdať, že zájdené škvrny z matraca už nikdy neodstránite. Existujú však skvelé domáce triky ako sa ich efektívne zbaviť. Najúčinnejším spôsobom ako vyčistiť matrac je kombinácia sódy bikarbóny/prášku do pečiva a octu, prípadne peroxidu vodíka pre ešte žiarivejšie vybielenie. Ako postupovať?

 1. Z matraca odstráňte posteľnú bielizeň a potom ho poriadne povysávajte. Pre ešte lepšie odstránenie prachu očistite povrch aj suchým kartáčom.
 2. Pomocou sitka posypte povrch matraca sódou či práškom do pečiva. Pre ešte rovnomernejšie rozvrstvenie použite suchý kartáč. Nechajte pôsobiť  aspoň 10 minút.
 3. Dôkladne povysávajte prášok z matraca. Uistite sa však predtým, či je váš vysávač vhodný aj na takýto jemný materiál.
 4. Narieďte si v sprejovej fľaši vodu s octom v pomere 1:1. Rovnomerne ňou postriekajte celý povrch matraca a nechajte ho vyschnúť.
 5. Pre ešte belší povrch môžete použiť peroxid vodíka zriedený s vodou v pomere 1:1, ktorý taktiež rovnomerne nasprejujte na matrac a potom povrch potľapkajte bielou handričkou pre lepšiu absorpciu. 
 6. Ak niekde náhodou ostali výraznejšie škvrny, opakujte postup s práškom do pečiva.
 7. A váš matrac by mal byť opäť žiarivo biely! 

Pravidelná starostlivosť o matrac

Keď už sa rozhodnete pre tie správne kritéria ako vybrať matrac, ktorý vám bude najviac vyhovovať, je po jeho kúpe potrebné myslieť aj na pravidelnú starostlivosť, vďaka ktorej vám bude môcť slúžiť dlhé roky! Okrem návodu ako vyčistiť matrac máme pre vás aj tipy na jeho údržbu. Nie je to nič náročné – presvedčte sa sami!

 • Vetranie – odložte všetku posteľnú bielizeň a nechajte matrac “dýchať” niekoľko hodín. Tento krok zamedzí zatuchnutosť.
 • Pravidelné pranie posteľnej bielizne – vedeli ste, že by sa mala prať min. každé dva týždne? Čistá bielizeň prispeje k čistému vzduchu v spálni a pohodlnému spánku.
 • Vysávanie – odstráni z povrchu prach a odumreté kožné bunky spolu s inými drobnými nečistotami, čím zabráni aj tvoreniu zatuchnutého pachu.
 • Otáčanie matraca pre rozloženie záťaže – tento tip dopomôže k rovnomernému využitiu celej plochy matraca. Odporúča sa otáčanie v každom ročnom období. 
 • Čistenie čela postele od prachu – tento krok docenia predovšetkým alergici, pretože čelo postele dokáže zachytiť veľa prachu. Pri čistení nezabudnite odsunúť matrac, aby nečistoty nepadali priamo naň. Prispeje tým k čistému ovzdušiu v miestnosti.
 • Chránič matraca – môže byť nepremokavý, chladiaci alebo taký, ktorý absorbuje vlhkosť a zápach. Určite výrazne ochráni matrac pred poškodením a znečistením. Vrelo odporúčame!

Už sa tešíte, ako prinavrátite vášmu obľúbenému matracu nádych novosti po vyčistení?  Stačí tak málo! Nezabudnite aj na pravidelnú starostlivosť, ktorá spraví váš spánok ešte kvalitnejším. Pozrite sa aj na naše ďalšie praktické tipy na upratovanie, aby ste si mohli vychutnať pohodlie vášho domova v čistote, rovnováhe a hlavne bez stresu. Nielen vaša spálňa s trikmi ako vyčistiť matrac získa sviežu tvár!

Najkrajšou odmenou po náročnom dni je kvalitný spánok, ktorý vás nabije novou energiou a sviežosťou. Spravte vašu spálňu s dobre udržiavaným matracom pre to dokonalým miestoma doplňte vaše aranžovanie, aby bola ešte útulnejšia. Využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing a nepremeškajte naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajším!