Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Rôzne typy matracov

Miesto, kde si vychutnávame výdatný spánok a doprajeme si odpočinok po náročnom dni, je jednoznačne posteľ! Človek strávi spaním približne tretinu svojho života, čo znamená, že aj posteľ s pohodlným matracom si určite zaslúžia adekvátnu starostlivosť. Vychutnávanie si času pod perinami sa tým dokonca stane ešte príjemnejším. Preto sa v tomto článku pozrieme na to ako vyčistiť matrac a čo účinne zapôsobí na odstránenie rôznych škvŕn. Nezabudli sme pridať ani ďalšie tipy na upratovanie, aby prebiehalo čo najhladšie a hlavne bez zbytočného stresu.

Škvrny na matraci

Matrac je presne tým pomocníkom v domácnosti, ktorého vlastnosti a funkcie využívame na dennej báze. Práve preto sa netreba čudovať, keď sa po istom čase na povrchu objavia nejaké škvrny. To, aký proces čistenia vyberiete, sa odvíja od toho, s akou škvrnou bojujete. Nepekných fľakov totižto existuje rovno niekoľko:

Škvrny od potu

Každý jeden človek sa potí, rozdiely sú len v tom, v akom množstve. Platí, že počas leta vyprodukuje telo oveľa viac telesných tekutín ako počas zimy, čo môže mať za následok jediné – pot prenikne cez plachty aj na matrac. Čo robiť v takomto prípade? Najlepším bojovníkom na pot je rozhodne jedlá sóda, ktorú stačí zmiešať so saponátom a peroxidom, a nastriekať na povrch. Zmes nechajte niekoľko minút pôsobiť a po zaschnutí ju jednoducho povysávajte.

Škvrny od krvi

Krv musíte z matraca vyčistiť čo najskôr, pretože ak by ste čakali, zaschne a pôjde dolu oveľa horšie. Platí, že na odstránenie krvi z matraca musíte použiť studenú, nie horúcu vodu, ktorá by všetko ešte zhoršila. Vodu aplikujte na povrch matraca a medzitým si pripravte pastovú zmes sódy bikarbóny a vody. Zmes naneste na matrac a nechajte pôsobiť niekoľko hodín. Následne prášok povysávajte a v prípade potreby matrac ešte raz vyčistite studenou vodou.

Škvrny od moču

Rodičia malých detí určite vedia, aké ťažké je čistiť matrac od močových škvŕn. Ak máte túto úlohu pred sebou aj vy, Westwing si pripravil rady a nápady, ktoré vám rozhodne pomôžu. V nádobe s rozprašovačom zmiešajte 240 ml 3 % peroxidu vodíka, 45 g jedlej sódy a kvapku tekutého mydla. Zmes dobre pretrepte, nastriekajte na matrac a nechajte pôsobiť aspoň 10 minút. Zostatky zo zmesi, spravidla suchý prášok, z matraca povysávajte a prejdite ho ešte raz studenou vodou.

Škvrny od vína

Naplánovali ste si pekný večer spolu so svojím partnerom a nechtiac ste v posteli rozliali víno? Na silné škvrny od vína vám pomôže citrónová šťava alebo ocot, ktoré aplikujete priamo na povrch. Hubkou matrac dobre čistite a zmes nechajte chvíľu pôsobiť, aby ste sa dostali k tým najlepším výsledkom. Ak by matrac smrdel od octu, na jednu či dve noci ho vyvetrajte pri otvorenom okne.

3 účinné metódy ako vyčistiť matrac, aby vyzeral ako nový

Matrac si toho so svojimi majiteľmi dokáže zažiť naozaj veľa! Aj keď máte skvelý spôsob ako ustlať posteľ tak, aby vyzerala ako dokonalá oáza pre oddych, je dôležité myslieť aj na čistotu matraca. Nespočetné množstvo nocí a chvíliek pre odpočinok na ňom zanecháva svoje stopy. Čo spraviť, aby vyzeral ako nový aj po niekoľkých mesiacoch používania? Máme pre vás skvelé tipy ako vyčistiť matrac!

#1 Peroxid vodíka

Peroxid vodíka zmiešajte s vodou, prelejte do nádoby s rozprašovačom a zmes vyskúšajte najprv na malom kúsku. Ak povrch matraca silná látka nezničila, iba vybielila a vyčistila, môžete ju používať ďalej. Peroxid vždy nastriekajte na matrac a nechajte ho niekoľko minút pôsobiť.

#2 Sóda bikarbóna

Sóda bikarbóna je spolu s octom univerzálnym pomocníkom v boji proti rôznym škvrnám. Biely prášok nasypte na povrch matraca a nechajte pôsobiť niekoľko hodín, najlepšie celú noc. Keď používate sódu počas dňa, otvorte okná, aby ste dnu dostali čo najviac slnečného svetla, ktorého UV žiarenie zabíja baktérie. Po niekoľkých hodinách pôsobenia zoberte vysávač a kúsky sódy povysávajte.

#3 Enzymatický čistič

Enzýmy sú látky, ktoré zvyčajne nájdete v čistiacich prostriedkoch a ktoré ničia mastnotu a odstraňujú zvyšky jedla. Práve preto sú tieto látky nevyhnutným prostriedkom, keď sa rozhodnete pre upratovanie domácnosti a čistenie matraca. Enzymatický čistič vyčistí aj niekoľko hodín či dní staré škvrny, pretože preniká do hĺbky a rozkladá jednotlivé zložky. Chcete si takéhoto pomocníka vyrobiť doma? Zmiešajte šálku teplej vody a lyžičku jemného umývacieho prostriedku, zmes prelejte do nádoby s rozprašovačom a začnite používať.

7 krokov ako odstrániť škvrny z matraca rýchlo a jednoducho

Niekedy sa môže zdať, že zájdené škvrny z matraca už nikdy neodstránite. Existujú však skvelé domáce triky ako sa ich efektívne zbaviť. Najúčinnejším spôsobom ako vyčistiť matrac je kombinácia sódy bikarbóny/prášku do pečiva a octu, prípadne peroxidu vodíka pre ešte žiarivejšie vybielenie. Ako postupovať?

 1. Z matraca odstráňte posteľnú bielizeň a potom ho poriadne povysávajte. Pre ešte lepšie odstránenie prachu očistite povrch aj suchým kartáčom.
 2. Pomocou sitka posypte povrch matraca sódou či práškom do pečiva. Pre ešte rovnomernejšie rozvrstvenie použite suchý kartáč. Nechajte pôsobiť aspoň 10 minút.
 3. Dôkladne povysávajte prášok z matraca. Uistite sa však predtým, či je váš vysávač vhodný aj na takýto jemný materiál.
 4. Narieďte si v sprejovej fľaši vodu s octom v pomere 1:1. Rovnomerne ňou postriekajte celý povrch matraca a nechajte ho vyschnúť.
 5. Pre ešte belší povrch môžete použiť peroxid vodíka zriedený s vodou v pomere 1:1, ktorý taktiež rovnomerne nasprejujte na matrac a potom povrch potľapkajte bielou handričkou pre lepšiu absorpciu. 
 6. Ak niekde náhodou ostali výraznejšie škvrny, opakujte postup s práškom do pečiva.
 7. A váš matrac by mal byť opäť žiarivo biely! 

Tip: Ak sa chcete zbaviť nepríjemného zápachu z matraca, vo videu vám ponúkame jednoduchý a účinný postup ako na to. Zmiešajte prášok do pečiva s pár kvapkami ľevandulového esenciálneho oleja. Nasypte na matrac, nechajte hodinu odležať a následne dobre povysávajte.

Hlavné dôvody, pri ktorých je lepšie matrac vymeniť

Pri matracoch platí jedno pravidlo o ich používaní a údržbe. Odborníci radia, že akokoľvek kvalitný a drahý matrac by ste mali po 10, maximálne 15 rokoch vymeniť. Dôvodom sú baktérie, ktoré sa ukladajú nielen na povrchu, ale aj vo vnútri vlákien. Okrem toho, matrac by ste mali vymeniť aj z iných príčin.

Plesne

Každý, kto už mal v domácnosti plesne vie, že boj proti nom predstavuje náročný a zdĺhavý proces čistenia a upratovania. Keď plesne napadnú váš matrac, mali by ste ho okamžite vyhodiť. Ani veľké upratovanie a hĺbkové čistenie v tomto prípade nepomôžu. Nehovoriac o tom, že pleseň má tendenciu neustále sa vracať.

Ploštice

Začali ste svoje jarné upratovanie a odrazu ste zistili, že máte problém s plošticami? Na tieto malé zvieratká existuje len jedno efektívne riešenie – jednotlivé veci musíte vyhodiť. A áno, platí to aj na matrac. Keď všetko vyhodíte, miestnosť nezabudnite dobre vyčistiť a vydezinfikovať.

Zmeny tvaru

Tento bod sa priamo spája s pravidlom, o ktorom sme hovorili vyššie. Nehľadiac na to, aký kvalitný matrac vlastníte, po určitom čase môže zmeniť tvar alebo svoje vlastnosti. V tomto čase je dobré kúpiť nový model, ktorý vám poskytne dostatočnú oporu a podporí kvalitný spánok a oddych. Myslite na to, že vyležané miesta, preležaniny či preliačiny dokážu negatívne ovplyvniť nielen vaše fyzické, ale aj psychické zdravie.

Tip: Ak zvažujete výmenu matraca, poradíme vám užitočné tipy ako vybrať matrac!

Pravidelná starostlivosť o matrac

Keď už sa rozhodnete pre tie správne kritéria ako vybrať matrac, ktorý vám bude najviac vyhovovať, je po jeho kúpe potrebné myslieť aj na pravidelnú starostlivosť, vďaka ktorej vám bude môcť slúžiť dlhé roky! Okrem návodu ako vyčistiť matrac máme pre vás aj tipy na jeho údržbu. Nie je to nič náročné – presvedčte sa sami!

 • Vetranie – odložte všetku posteľnú bielizeň a nechajte matrac “dýchať” niekoľko hodín. Tento krok zamedzí zatuchnutosť.
 • Pravidelné pranie posteľnej bielizne – vedeli ste, že by sa mala prať min. každé dva týždne? Čistá bielizeň prispeje k čistému vzduchu v spálni a pohodlnému spánku.
 • Vysávanie – odstráni z povrchu prach a odumreté kožné bunky spolu s inými drobnými nečistotami, čím zabráni aj tvoreniu zatuchnutého pachu.
 • Otáčanie matraca pre rozloženie záťaže – tento tip dopomôže k rovnomernému využitiu celej plochy matraca. Odporúča sa otáčanie v každom ročnom období. 
 • Čistenie čela postele od prachu – tento krok docenia predovšetkým alergici, pretože čelo postele dokáže zachytiť veľa prachu. Pri čistení nezabudnite odsunúť matrac, aby nečistoty nepadali priamo naň. Prispeje tým k čistému ovzdušiu v miestnosti.
 • Chránič matraca – môže byť nepremokavý, chladiaci alebo taký, ktorý absorbuje vlhkosť a zápach. Určite výrazne ochráni matrac pred poškodením a znečistením. Vrelo odporúčame!

Už sa tešíte, ako prinavrátite vášmu obľúbenému matracu nádych novosti po vyčistení?  Stačí tak málo! Nezabudnite aj na pravidelnú starostlivosť, ktorá spraví váš spánok ešte kvalitnejším. Pozrite sa aj na naše ďalšie praktické tipy na upratovanie, aby ste si mohli vychutnať pohodlie vášho domova v čistote, rovnováhe a hlavne bez stresu. Nielen vaša spálňa s trikmi ako vyčistiť matrac získa sviežu tvár!

Najkrajšou odmenou po náročnom dni je kvalitný spánok, ktorý vás nabije novou energiou a sviežosťou. Spravte vašu spálňu s dobre udržiavaným matracom dokonalým miestom a doplňte vaše aranžovanie, aby bola ešte útulnejšia. Využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing a nepremeškajte naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajším!