Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Tipy na upratovanie bytu

Aj vy mávate dni, keď sa vám do upratovania vôbec nechce a inokedy vám to ide ľahko? Pre každý prípad sme pre vás pripravili užitočné tipy na upratovanie, vďaka ktorým nájdete motiváciu alebo si urobíte upratovanie ešte jednoduchším. Poradíme vám, ako upratať každú miestnosť a dozviete sa aj to, ako vyčistiť koberec od červeného vína, alebo ako si poradiť s mosadzou či perím. Rozmýšľate už, čo všetko budete potrebovať? Aj to sme pre vás pripravili. Tak poďme na to!

Ako sa motivovať k upratovaniu?

Viete, že upratovať treba, a že nikto okrem vás to neurobí alebo minimálne nie tak dobre ako vy, ale vám sa do toho nechce? Prečítajte si našich 7 tipov.

1.     Vizualizujte. Predstavte si, že k vám príde nečakaná návšteva. Ako chcete aby to tam vyzeralo? Predstavte si vašu domácnosť, keď je všetko na svojom mieste, pekné, čisté a voňavé. 

2.     Rozdeľte si úlohy na menšie kroky. Nemusíte urobiť všetko naraz. Začnite s jednou skriňou, zásuvkou, stolíkom a pokračujte až keď bude všetko ako má byť. 

3.     Dokončujte. Vyhnete sa tak pocitu, že vaše upratovanie bolo zbytočné, pretože uvidíte želaný výsledok. Pomáha aj zoznam, na ktorom si splnenú úlohu „vyškrtnete“. 

4.     Zabavte sa. Upratovanie nemusí byť nuda. Pri žehlení môžete pozerať ďalší diel vášho obľúbeného seriálu alebo zaujímavý dokument. Skvelá hudba alebo audiokniha vám dodá energiu a spríjemní čas. 

5.     Inšpirujte sa. Skvelý spôsob ako získať chuť a tipy pre upratovanie sú magazíny o bývaní alebo knihy, ako napríklad, Kúzelné upratovanie od Marie Kondo

6.     Odmeňujte sa. Za každú splnenú úlohu sa pochváľte a predstavte si samú seba v čistej vani alebo pri sledovaní filmu v upratanej obývačke. 

Upratovanie každej miestnosti vo vašej domácnosti

Aby ste sa cítili vo vašej domácnosti dobre, venujte pozornosť všetkým jej častiam. Neviete kde začať a čo k tomu potrebujete? Pripravili sme pre vás prehľad toho najdôležitejšieho.

Tipy na upratovanie bytu – zoznam všetkého, čo budete potrebovať

Pripravte si plán upratovania a nasledovné pomôcky:

 • súprava špongií, handričiek a utierok,
 • čistiaci prostriedok na riad,
 • špeciálne čistiace prostriedky na drevené podlahy,
 • čistiaci a dezinfekčný prostriedok na toalety,
 • sóda bikarbóna, ocot, citrón, soľ.

Tipy na upratovanie bytu – spálňa

Spálňa je miesto pokoja, snívania, oddychu aj vášní. Je to posledné, čo vidíme pred spaním a prvé, čo uvidíme, keď ráno otvoríme oči. Oplatí sa venovať jej pozornosť. Často stačí umyť okná, radiátory, vyprať bielizeň, závesy, vankúše a periny a obrátiť matrace. A hlavne si urobte poriadok v skrini!

Každý týždeň je potrebné:

 • odstrániť prach z nábytku, parapetov, obrazov, dekorácií aj svietidiel,
 • povysávať koberec alebo podlahu,
 • utrieť vlhkou handričkou poličky, skrinky a dvere.

Tipy na upratovanie bytu – kúpeľňa

Chráňte svoje ruky a používajte rukavice. Začnite s WC, pokračujte batériami, potom očistite vaňu, sprchu a umývadlo a nakoniec podlahu. Na vodný kameň použite roztok vody a octu (50/50). Dezinfikujte WC a umyte aj vonkajšie časti s použitím samostatných špongií.

Tipy na upratovanie bytu – obývačka

V obývačke postupujte podobne ako pri týždennom upratovaní spálne. Venujte pozornosť aj elektronike, ktorá priťahuje najviac prachu. Máte doma deti alebo psa? Asi bude potrebné vysávať častejšie ako raz za týždeň. Ak máte v obývačke koberec a premýšľate, ako ho zbaviť chlpov alebo ako vyčistiť chlpatý koberec, pozrite si naše tipy ako vyčistiť koberec nižšie v článku.

Tip: Pozrite si vo videu ako odstrániť šmuhy na nábytku použitím laku na vlasy. Jednoducho nastriekajte lak na vlasy na postihnuté miesto a nechajte chvíľu pôsobiť. Potom utrite handričkou z mikrovlákna a voilà šmuhy sú preč!

Tipy na upratovanie bytu – detská izba

Postupujte rovnako ako v spálni a obývačke. Zapojiť môžete už škôlkarov. Budete síce potrebovať viac času a trpezlivosti, ale v budúcnosti sa vám to vráti. Pri vysávaní si dávajte pozor na drobnosti, aby ste nemuseli riešiť detský plač za stratenou hračkou. Využite príležitosť naučiť deti využívať úložný priestor na hračky.

Čistenie kuchyne: krok za krokom

Vraví sa, že kuchyňa je srdcom domu. Je preto dôležité udržiavať ju v čistote a venovať jej pozornosť každý deň. Uprednostnite ekologické čistiace prostriedky.

Ako na čistenie kuchyne:

 1. Umyte a odložte všetok riad.

 2. Poutierajte všetky plochy vlhkou handričkou.

 3. Vyčistite umývadlo, batériu a varnú dosku.

 4. Utrite čelá skriniek, madlá a zásuvky.

 5. Vyčistite chladničku roztokom octu a vody.

 6. Povysávajte, umyte podlahu a vyneste smeti.

A ak ste práve dokončili vianočné alebo veľkonočné tvorenie s deťmi, nezabudnite pre istotu skontrolovať a očistiť aj steny.

Najdôležitejšie pravidlá a tipy na upratovanie domácnosti

Máte dni, keď sa vám zdá upratovanie zbytočné alebo ťažké ako jarné upratovanie?  Vyskúšajte naše tipy na čistenie a zistite, že udržať poriadok v celej domácnosti, môže byť jednoduché. Stačí dodržiavať týchto 5 pravidiel:

1.     Zbavte sa vecí, ktoré nepotrebujete alebo nepoužívate. Niekto sa im zaiste poteší. Môžete ich predať alebo vymeniť na niektorom zo SWAP podujatí.

2.     Upratujte ako profesionáli. Dajte každej veci svoje miesto a označte si všetky úložné priestory. Ak máte toho veľa, urobte si zoznam, čo kde máte a neskôr nebudete musieť hľadať.

3.     Veci po ich použití ihneď odložte. Nielen že budete mať stále poriadok, ale si aj ušetríte vlastnú energiu, pretože to nemusíte brať do ruky dvakrát.

4.     Čo môžeš urobiť dnes, neodkladaj na zajtra! Toto staré pravidlo sa oplatí používať aj dnes. Pomôže vám vyčistiť hlavu od zbytočných myšlienok. 

5.     Nájdite si vlastný rytmus. Každá domácnosť je špecifická. Dohodnite si také pravidlá, aby sa našiel priestor na prácu, zábavu, upratovanie aj oddych. 

6.     Myslite na ekológiu a ekonomiku. Ocot a sóda bikarbóna stoja pár eur a neškodia ani prírode. Pomôžu vám pri čistení vodného kameňa, škvŕn a aj pri obnove farieb.

Tipy na čistenie v domácnosti

V každej domácnosti sa skôr či neskôr dostane pri upratovaní rad aj na tie menej obľúbené miesta a veci. Aby ste to mali jednoduchšie, pripravili sme pre vás užitočné tipy na čistenie rôznych povrchov.

Ako udržať poriadok v kuchyni 

Aby sa vám na pracovnej doske dobre pracovalo, umývajte ju denne. Venujte pozornosť aj takým miestam ako je spoj varnej a pracovnej dosky, okolie batérie, rohová lišta a spodná strana horných skriniek. Použite prostriedok na umývanie riadu alebo zmes octu a vody.

Ako vyčistiť koberec 

Všetky rady ako vyčistiť koberec s vysokým vlasom sa zhodujú v jednom. Vysávajte častejšie! Ak chcete vedieť, ako vyčistiť chlpatý koberec tak, aby ste z neho dostali všetky vlasy, psie chlpy aj prach, tak je dôležitá aj technika vysávania. Využite všetky smery a prejdite každé miesto viackrát.  

A ako vyčistiť biely koberec, ak sa vám na neho rozleje červené víno alebo spadne čokoláda? Najskôr jemne odsajte tekutinu obrúskom alebo zozbierajte zvyšky čokolády. Potom nasypte soľ alebo votrite pastu zo zmesi sódy bikarbóny a vody. Nechajte pôsobiť a potom povysávajte.

Čistenie práčky

Tesnenia práčky vyplňte handričkou napustenou octom, nechajte hodinku pôsobiť a vytrite dosucha. Vytrite aj dávkovače. Bubon vyčistíte zmesou z pol šálky sódy a 1l octu. Zmes nalejte do bubna a spustite najteplejší prací program. Dokončite cyklom s čistou vodou.

Čistenie peria

Pripravte si nádobu s teplou vodou a pridajte do nej hobliny z mydla na bielizeň. Vyberte perie z paplóna alebo vankúša a vložte ho do nádoby. Po dvoch hodinách perie vyberte, povytláčajte z neho vodu a rozotrite na rovný povrch, kde sa voľne presuší.   

Čistenie mosadze

Do misky vytlačte šťavu z polovice citróna. Po malých dávkach pridávajte soľ, až kým sa nevytvorí pasta. Aplikujete na predmet a s pomocou handričky čistite jemnými krúživými pohybmi. Zvyšok umyte vodou a okamžite osušte suchou handrou.

Čistenie dlažby

Na dlažbu môžete použiť čistú vodu s prostriedkom na umývanie riadu, prípadne špeciálny prípravok s rôznymi vôňami. Alebo sa spoľahnite opäť na silu domácej pasty zo sódy bikarbóny a vody. Použiť môžete aj citrón. Rozotrite, nechajte pôsobiť a umyte čistou vodou.

Ako vyčistiť kanvicu

Napustite kanvicu vodou a doplňte ju octom, v pomere 50/50. Nechajte vodu prevrieť a potom ju vylejte. Očistite handričkou s octom aj vonkajšie časti a na tie vnútorné použite kefku. Prepláchnite čistou vodou a nechajte vodu opäť zovrieť, aby sa kanvica zbavila zápachu. 

Páčili sa vám naše tipy na upratovanie? Pozrite si aj ďalšie naše rady a nápady a objavte nové inšpirácie do obývačky alebo inšpirácie pre spálne.

Bezplatná registrácia na stránke Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!