Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Upratovanie celého domu

Veľké upratovanie prichádza vždy v určitých obdobiach, napríklad pred Vianocami, na jar alebo po skončení leta. Nemusí sa však viazať len na nejaký čas, zorganizovať ho môžete kedykoľvek, keď sa budete cítiť, že je doma nutné niečo pretriediť, preorganizovať alebo jednoducho vyčistiť. Máte pred sebou takéto upratovanie, a neviete kde začať? Westwing si pre vás pripravil praktické rady a nápady.

Veľké upratovanie a zoznam, čo budete potrebovať

Upratovanie domácnosti nie je tak jednoduché, ako sa zdá a vyžaduje si správnu prípravu. Na začiatok je dôležité spraviť si zoznam alebo checklist, kde si vypíšete všetko, čo chcete urobiť. Ďalej si zaobstarajte potreby na čistenie. To, čo skutočne potrebujete, zistíte podľa napísaného zoznamu. Jarné upratovanie si spravidla vyžaduje aj čistenie vonku, a preto by vám nemala chýbať metla, lopatka, hrable alebo motyka. Inak povedané, veci na úpravu exteriéru, ktoré nepotrebujete v prípade, že sa chystáte na vianočné upratovanie.

Čo vám teda nesmie chýbať počas veľkého upratovania?

 • zoznam alebo checklist na vypísanie všetkého, čo chcete upratať
 • základné náradie na upratovanie – odvíja sa podľa toho, čo budete robiť a kde upratujete, či vonku alebo vnútri
 • úložné boxy a praktické police – určené na upratanie všetkých vecí
 • staré krabice – na veci, ktoré vytriedite a chcete darovať alebo predať

Tipy a triky, ako zvládnuť veľké upratovanie

Tipy na upratovanie sú na nezaplatenie a pomôžu každému, kto má pred sebou náročné čistenie celého domu. Westwing si pre vás pripravil niekoľko univerzálnych rád, vhodných pre každého:

 • Prácu si rozdeľte na dni alebo týždne, aby ste vedeli, kedy približne skončíte. Vyhnete sa tak zbytočnému predlžovaniu celého procesu a nebudete v strese, že niečo nestíhate.
 • Pri tvorbe časového plánu si zadajte realistické ciele a nesnažte sa všetko upratať za jeden deň.
 • Prácu delegujte medzi viacerých ľudí a nepracujte sami. Zaistíte si, že upratovanie bude rýchlejšie a skončí skôr.
 • Na upratovanie sa dobre pripravte, aby ste pred začiatkom v rýchlosti nekúpili niečo, čo nakoniec nevyužijete alebo nebude dobré.
 • Domácnosť upratujte postupne, po jednotlivých miestnostiach alebo v rámci vášho osobného plánu. Neskáčte z jedného miesta na druhé, pretože by ste na niečo mohli zabudnúť.

Krok za krokom: ako a kde začať!

Najlepšie veľké upratovanie je také, keď prechádzate z jednej miestnosti do druhej a pracujete postupne. Preto si domácnosť rozdeľte na jednotlivé časti a vždy upracte a vytrieďte nejakú z nich.

Obývačka

Najfrekventovanejšou a najpoužívanejšou miestnosťou je obývačka, a preto v nej aj začnite, predsa zariadenie obývačky musí byť upravené. Základom je poriadok v skrini, preto všetky v dome prezrite, vytiahnite z nich predmety a zistite, čo ste už dávno nepoužili. Prebytočných vecí sa čo najskôr zbavte, aby vám doma nezaberali potrebné miesto. Predajte ich, posuňte priateľom alebo ich darujte, je to na vás.

Keď je miestnosť vytriedená, pustite sa do čistenia:

 • povysávajte všetky rohy miestnosti aj strop, kde by mohli byť pavučiny
 • vo vnútri skriniek aj vonku utrite prach
 • poumývajte podlahy

V rámci obývačky sa môže naskytnúť ešte jedna otázka, ktorá znie: Ako vyčistiť koberec? Ak máte doma koberce aj vy, je dôležité, aby ste ich pravidelne čistili, pretože sa v nich usádza prach, roztoče a baktérie. Každý koberec sa čistí inak, všetko závisí od výšky vlákien. Niektoré, menšie typy s kratšími vláknami, sa môžu vložiť do práčky, iné musíte umyť ručne vo väčšej nádobe. Celoplošné typy sa čistia na mieste, kde sa nachádzajú, podobne ako podlahy. Koberec najprv povysávajte, aby ste ho zbavili najväčších nečistôt. Následne využite špeciálny prípravok na koberce a zapracujte ho doň. Postupujte podľa návodu na obale. Ak doma výrobok nemáte, využiť môžete aj podomácky vyrobené čističe. Tie však môžu spraviť škody na niektorých, jemnejších typoch vlákna, preto s nimi len opatrne. A ak je koberec príliš znečistený, využite pomoc profesionálov.

Spálňa

Ak máte v spálni aj šatník, čaká vás tu kopec práce, pretože budete musieť vytriediť oblečenie. Trieďte postupne, po jednotlivých skrinkách alebo zásuvkách, vyhnite sa vyhadzovaniu všetkého oblečenia. Ak by ste to za jeden deň nestihli, na podlahe alebo na posteli vám zostane ešte väčší neporiadok ako predtým a tým pádom chaotické zariadenie spálne.

Po vytriedení začnite upratovať:

 • povysávajte celú miestnosť a zbavte ju prebytočného prachu
 • poutierajte poličky a skrinky
 • umyte podlahu
 • vyčistite koberce

V rámci spálne je ešte dobré vedieť, ako ustlať posteľ. Po spánku vždy natiahnite plachtu, zoberte paplón a dobre ho vytraste. To isté spravte aj s vankúšmi, vráťte ich na svoje miesto a pekne ich upravte.

Kuchyňa

Kuchyňa je pracovná miestnosť, čo znamená, že v nej bude upratovania trochu viac, ako v obývačke alebo spálni. Začiatok je však rovnaký, prezrite skrinky a vytrieďte ich, to isté urobte aj s chladničkou. Z triedenia chladničky si spravte zvyk a robte tak aspoň raz do mesiaca. Zariadenie kuchyne bude tip top ak si vyhradíte čas pri jej upratovaní.

V ďalšom kroku váš čaká čistenie rúry, ktoré dnes už nie je náročné, pretože väčšina modelov má čistiace programy. Ak niečo také nemáte, využite špeciálne odmasťovacie prostriedky, alebo babské rady. Na mastnotu je výborná zmes jedlej sódy a horúcej vody v takom pomere, aby vám vznikla pasta. Všetko vyčistí tiež ocot, ktorý nemusíte riediť s ničím.

Pri čistení sa možno pýtate, ako vyčistiť kuchynskú linku od mastnoty? Aj v tejto situácii pomôžu špeciálne prípravky na mastnotu alebo ocot. Najlepšie ale urobíte, keď ju budete umývať pravidelne, po každom varení. Udržiavajte poriadok v kuchyni a uvidíte, že čistenie bude oveľa ľahšie. A posledným problémom býva ešte otázka, ako vyčistiť kanvicu? Najlepším riešením je dať do nej ocot, chvíľku, aspoň hodinu alebo dve počkať, a následne ho vyvariť. Tekutinu s vodným kameňom vylejte, kanvicu vypláchnite a ešte raz vyvarte vodou.

Kúpeľňa

V kúpeľni je najväčší problém s vodným kameňom, a to hlavne v oblasti sprchového kúta, vane a batérie. Ak s ním bojujete aj vy, stačí, aby ste vzali špeciálny prípravok a dobre všetko umyli. Lacnejším variantom je ocot.

Nezabúdajte ani na čistenie práčky od usadenín, vodného kameňa a baktérií. Na čistenie sa často využíva sóda bikarbóna, charakteristická tým, že je lacná. Približne pol pohára dajte do priehradky na prací prášok a zapnite 60° alebo 90° program. Následne nezabudnite utrieť prach a iné nečistoty na skrinkách a v okolí umývadla. Pretrieďte kozmetiku a výrobky na čistenie.

Ďalšie tipy na veľké upratovanie

 • Čistenie dlažby – na dlažbu využijete špeciálne prostriedky určené práve na ňu. Vyhnite sa domácim radám, aby ste ju zbytočne nezničili.
 • Čistenie peria – perie môžete prať v práčke, no dávajte pozor, aby sa nepolámalo. Je dobré do práčky vložiť loptičky a až následne prať.
 • Čistenie mosadze – mosadz môžete čistiť sódou bikarbónou alebo octom, prípadne len čistou vodou.
 • Ako vyčistiť žehličku? – plocha na žehlenie sa dá vyčistiť aj vodou alebo zubnou pastou, ale len v prípade, že je žehlička studená. Vodného kameňa vnútri sa zbavíte pomocou octu.
 • Ako sa zbaviť molí? – molí sa zbavíte dôkladným a pravidelným čistením. Vyhnite sa používaniu chémie a stavte na prírodné prostriedky, ako napríklad citrónová šťava.

Upratovanie domácnosti: organizácia a usporiadanie vecí

V rámci veľkého upratovania je potrebné nielen čistiť a umývať, ale aj triediť a zbaviť sa prebytočných vecí. Pri nakupovaní nezabúdajte na úložné boxy, police a skrinky s dostatočným úložným priestorom. Prebytočné veci vyhoďte alebo darujte, aby nezaberali miesto. Túžite po menšej zmene a neviete, ako na to? Riešením je nové a iné usporiadanie vecí, napríklad posunutie skrinky na iné miesto, zmena menších dekorácií a iný typ osvetlenia. Hrajte sa s detailmi, tie sú tým, čo tvorí atmosféru v celej domácnosti. Veľké upratovanie je dôležité a malo by sa robiť pravidelne, niekoľkokrát do roka. Zaistí vám čistý a príjemný domov, do ktorého sa budete radi vracať. Pustite sa do čistenia pomocou praktických rád a tipov od Westwing.

Zbavte sa neporiadku praktickými úložnými boxmi a policami od Westwing a užívajte si príjemný a čistý domov.