Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Jarné upratovanie: čistiace prostriedky

Cítite ten svieži jarný vzduch? Príroda sa prebúdza a prináša nám viac svetla a radosti. Je čas urobiť priestor novému aj v našich domovoch! Či už je to kuchyňa, šatník alebo obývačka, každý kút potrebuje po zime poriadne prevetrať. Veľké jarné upratovanie je na to ako stvorené. V našich tipoch sa dozviete ako vyčistiť koberec od blata, kam odložiť všetky hračky a zimné veci aj ako upratať balkón. Tešíte sa na jar? Tak poďme na to!

Jarné upratovanie a zoznam všetkého, čo budete potrebovať

Kým sa pustíte do práce, premyslite si postup a zoznam pomôcok. Aby bolo jarné upratovanie efektívne, pripravili sme pre vás užitočný zoznam.

Praktický zoznam pre jarné upratovanie
Jarné upratovanie - zoznam
Poznámky pre jarné upratovanie

Veľké jarné upratovanie – triky, ako ho zvládnuť

Čo vám pomôže zvládnuť jarné upratovanie a dokončiť všetko, čo ste si naplánovali?

Udržujte motiváciu

Predstavte si, aké to je, keď vaša domácnosť vonia čistotou a všetko je na svojom mieste. Hneď je svet krajší, že? Túto predstavu si opakujte od začiatku až do konca. Pomôže vám to prekonať únavu a pocit, že jarné upratovanie je zbytočné.

Plánujte

Pripravte si časový plán a prispôsobte ho svojim reálnym možnostiam. Rozdeľte si prácu na jednotlivé fázy, podľa počtu a veľkosti miestností. Vyhnete sa tak sklamaniu a pocitu, že jarné upratovanie je nad vaše sily.

Delegujte

Ak radi pracujete v tíme, podeľte sa. Deti aj partneri sa radi pridajú, ak budú vedieť, že sú dôležitou súčasťou spoločného diela. Navyše tak získate možnosť robiť niečo spoločne a trochu sa pri tom aj zabaviť.

Vytrvajte

Pokračujte svojim tempom a neprestávajte. Ak úlohy nedokončíte, oberiete sa o pocit z dobre vykonanej práce. A to by bola škoda, čo poviete?

Užite si to!

Pustite si svoju obľúbenú hudbu a ak vám ostatní členovia viac zavadzajú ako pomáhajú, pošlite ich radšej von. Môžete si tak aj zatancovať alebo vyskúšať dávno nenosené šaty.

Získajte inšpirácie na našej stránke Westwing. Registrácia je bezplatná a čaká na vás množstvo prekvapení.

Jarné upratovanie – krok za krokom

Ako sa líši jarné upratovanie od bežného upratovania? Hlavne svojim rozsahom a dôkladnosťou. Ak ho urobíte svedomito raz ročne, budete mať menej práce počas roku.

Jarné upratovanie v obývačke

Začnite od vyššie položených častí, po tie nižšie. Oprášte prach z garniží, žalúzií a políc a až potom pod nimi pozametajte. Nevynechajte obrazy do obývačky alebo dekoráce na stenu do obývačky. Povysávajte sedačku a miesta pod ňou a vyprášte vankúše a deky.

V spálni

Pootvárajte a vyvetrajte všetky úložné priestory. Vyperte deky a paplóny. Povysávajte a otočte matrace. Poupratujte nočné stolíky. Nezabudnite vyčistiť koberec a predložky a aj osvetlenie spálne. Pretrieďte veci v skriniach a utrite police.

V detskej izbe

Ak ste celú zimu premýšľali, ako vyčistiť koberec od pozostatkov detskej tvorby a kam odložiť všetky ich diela, teraz je ten správny čas. Zásobte sa veľkou dávkou trpezlivosti a prevetrajte aj každý úložný priestor na hračky. Možno tam nájdete aj malé tajomstvá!

V kuchyni

Poriadok v kuchyni je dôležitý, keďže tam dokážeme tráviť veľa času, hlavne ak máme malé deti alebo radi varíme. Častým používaním sa veci opotrebúvajú a poriadok mizne. Jarné upratovanie je ideálne na to, aby sme vrátili veci tam, kam patria. Umyte všetky zásuvky a pretrieďte ich obsah. Venujte pozornosť aj ťažšie dostupným miestam. Dezinfikujte všetky pevné plochy. Nezabudnite vyčistiť aj chladničku.

V kúpeľni

Vyčistite a vydezinfikujte toaletu a všetku sanitu. Odstráňte vodný kameň z batérií. Urobte poriadok v skrinkách a vyhoďte nepoužívané zubné kefky a starú kozmetiku. Umyte dávkovač na mydlo a vyčistite aj kôš na bielizeň.

Organizácia a usporiadanie vecí

Keď bude jarné upratovanie v plnom prúde, všímajte si, či vaša domácnosť nepotrebuje okrem čistoty aj lepšiu organizáciu. Dobré usporiadanie vecí a pravidelnosť je základom úspechu a pomôže vám udržať poriadok po celý rok.

Tipy na jarné upratovanie

Ako si uľahčiť život a upratovať menej?  

 • Odkladajte veci na miesto ihneď po použití
 • Minimalizujte množstvo vecí
 • Dodržiavajte vlastné pravidlá a pravidelnosť

Ako udržať poriadok v skrini a v šatníku?

 • Rozdeľte oblečenie podľa sezóny alebo použitia
 • Doplňte vešiaky alebo zaveste viac vecí na seba
 • Na menšie veci a doplnky využite priehradky
 • Na odloženie sezónnych vecí využite vákuové obaly

Ako odkladať veci tak, aby ste ich vždy našli?

 • Vyhraďte veciam vlastné miesto a nemeňte ho, kým to nie je nevyhnutné
 • Použite užitočné dózy, držiaky, košíky alebo špeciálne priehradky v zásuvkách
 • Označte si úložné škatule nápismi s obsahom

Ako správne odkladať potraviny a jedlo?

 • Vhodné sú samostatne uzatvárateľné dózy a nádoby, vyhradené police a zásuvky
 • Uprednostnite sklenené, kovové alebo keramické nádoby pred plastovými
 • Dajte potravinám svoje miesto aj v chladničke – mäso patrí na spodnú poličku, mliečne výrobky na strednú, konzervy na vrchnú a zelenina a ovocie do dolnej zásuvky

Jarné upratovanie a čistenie domácnosti

Na čistenie môžete využiť chemické alebo prírodné čistiace prostriedky z obchodu, ale môžete si vyrobiť a použiť aj vlastné.

Tipy na upratovanie

Vyrobte si domácu čistiacu pastu. Použite na to pol pohára vody, štvrť pohára sódy bikarbóny a čajovú lyžičku prostriedku na umývanie riadu. Na odstránenie kameňa na batériách a zrkadle použite roztok octu a vody. Ak je kameňa viac, napustite handričku roztokom a nechajte ju v mieste znečistenia pôsobiť 10 minút.

Ako vyčistiť koberec

Ak sa chcete zbaviť zápachu, blata a škvŕn, alebo vrátiť kobercu farby, využite pripravenú domácu pastu. Naneste ju kde treba a nechajte pôsobiť 10-20 minút. Zotrite suchou handrou a povysávajte. A ako vyčistiť koberec od vína? Namiesto pasty použite soľ a po 2 hodinách ju povysávajte.

Čistenie rúry

Použite osvedčené chemikálie z obchodu, alebo domácu pastu zo sódy. Pastu nechajte pôsobiť aspoň 30 minút. Rozpustené zvyšky odstráňte vlhkou handričkou.

Čistenie práčky

Tesnenia práčky vyplňte handričkou napustenou octom, nechajte hodinku pôsobiť a vytrite do sucha. Vytrite aj dávkovače. Bubon vyčistíte zmesou z pol šálky sódy a 1l octu. Zmes nalejte do bubna a spustite najteplejší prací program. Dokončite cyklom s čistou vodou.

Čistenie okien

Povysávajte najskôr okolie okien. Potom umyte rámy a sklá čistou vodou, prípadne roztokom vody a octu. Prebytočnú vodu odstráňte gumovou stierkou a okná utrite dosucha mäkkou handričkou z mikrovlákna.

Jarné upratovanie na balkóne

Čistenie balkóna môže byť pre vás odmenou za veľkým upratovaním. Vyberte si slnečný deň bez vetra a neponáhľajte sa. Doprajte si čerstvý vzduch a nové vône. Venujte však balkónu rovnakú pozornosť ako ostatným častiam v interiéri. Môže to byť v lete vaša „druhá obývačka“.

Začnite zábradlím a vyzametajte aj všetky zákutia, časti nábytku a kvetináče. Metla s dlhou rukoväťou vám pomôže zbaviť sa pavučín a prachu aj na odľahlejších miestach.

Vyhoďte zvyšky rastlín a kvetov a skontrolujte, či máte dosť zeminy a miesta na sadenie nových.

Keď skončíte s čistením prachu a väčších nečistôt, vyčistite dôkladnejšie nábytok. Ideálna je mäkká špongia a teplá voda s prídavkom čistiaceho prostriedku (v závislosti od druhu materiálu).

Ak máte záhradný nábytok z paliet, ktorý býva vystavený slnečnému žiareniu alebo dažďu, bude užitočné ošetriť ho ochranným náterom. Počkajte, kým bude drevo suché a potom aplikujte štetcom tenkú vrstvu bezfarebného prírodného vosku alebo oleja. Ideálne je náter zopakovať dvakrát.

Nakoniec umyte zábradlie a rovnako aj podlahu teplou vodou. Ak je vaša podlaha z dreva, dbajte na odporúčanie výrobcu a ošetrite ju aj špeciálnym prípravkom.

Hotovo! Zabaľte sa do deky, nalejte si dobrý čaj a nastavte tvár slnku. Jarné upratovanie máte za sebou a môžete spokojne oddychovať alebo premýšľať, kam zavesíte veľkonočné dekorácie.

Bezplatná registrácia na stránke Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!