Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !

Upratovanie domácnosti

„Upracte si izbu!“ – takmer všetci si pamätáme túto vetu, ktorú v detstve opakovali naši rodičia. Táto požiadavka sa však vo všeobecnosti nestretla s nadšením. Aj dnes väčšine z nás chýba čas a motivácia na upratovanie domácnosti. Pripravili sme pre vás užitočné tipy na upratovanie a čistenie, ktoré sa dajú ľahko prispôsobiť  vašim každodenným aktivitám. Urobte si z domova miesto, kde sa budete cítiť skvele. Presvedčte sa sami – naše metódy upratovania a organizácie sú skutočne skvelé!

zhrdzavený zámok

Ako odstrániť hrdzu? Poradíme vám účinné spôsoby, ako na to!

Hmyz v interiéri

Trápi vás hmyz v byte? Poradíme vám ako sa ho zbaviť 

Ako odstrániť žuvačku z oblečenia: pomoc

10 tipov ako odstrániť žuvačku z oblečenia a bytového textilu

Farebná fasáda bytového domu

Čistenie fasády: ako si ju môžete vyčistiť sami?

Biele žalúzie na oknách

Čistenie žalúzií: 4 jednoduché spôsoby ako vyčistiť žalúzie

Modrý hrniec

Ako vyčistiť hrnce: 10 domácich spôsobov

Ako vyčistiť mikrovlnku

Ako vyčistiť mikrovlnku: 6 najúčinnejších spôsobov

Biely sprchový kút so sprchou

Praktický sprievodca, ako vyčistiť sprchový kút

Veľké upratovanie: čistenie kože

Čistenie kože v interiéri: jednoduché triky, ako na to

Upratovanie celého domu

Ako na veľké upratovanie: Westwing sprievodca

skladovanie potravín do nádob

Sprievodca: tipy na správne skladovanie potravín

čisté tenisky v chodbe

Pranie tenisiek: 4 najlepšie rady, ako na správnu starostlivosť

béžové záclony

Praktický návod ako prať záclony, aby boli biele

Čistenie drezu

6 spôsobov, ako vyčistiť odtok účinne a jednoducho

Uteráky na vani

5 praktických a jednoduchých tipov, ako prať uteráky

Umývačka riadu ako pomocník

3 tipy ako vyčistiť umývačku riadu bez použitia chémie

Čistenie strieborných príborov

Jednoduché triky, ako na čistenie striebra

ako vyčistiť zlato v interiéri

Ako vyčistiť zlato: 7 osvedčených tipov a nápadov

Rôzne typy matracov

Ako vyčistiť matrac v 7 jednoduchých krokoch

Čistenie pohoviek

Čistenie sedačiek: 6 domácich účinných spôsobov

Marie Kondo: keď sa upratovanie stáva zábavou

Marie Kondo: keď sa upratovanie stáva zábavou

čistota a poriadok v kuchyni

Poriadok v kuchyni: 13 tipov na čistotu a poriadok

Čistenie rúry: jednoduché tipy

Čistenie rúry: 5 jednoduchých tipov ako na to

Nastavenie práčky na prečistenie

Čistenie práčky: Presný postup, ako ju vyčistiť efektívne

nápady ako vyčistiť kanvicu

5 účinných tipov, ako vyčistiť kanvicu, aby vyzerala ako nová

Čistenie kuchynskej dosky

Ako vyčistiť kuchynskú linku od mastnoty?

Čistenie kachličiek handrou

5 praktických tipov na čistenie dlažby

Čistenie peria v paplónoch

Čistenie peria: ako zvládnuť čistenie perových paplónov

Ako vyčistiť žehličku: tipy a triky

Ako vyčistiť žehličku? 6 trikov, ako si s tým poradíte

Tipy na čistenie mosadze

8 efektívnych tipov na čistenie mosadze v domácnosti

účinný spôsob ako sa zbaviť molí

4 účinné spôsoby ako sa zbaviť molí v domácnosti

Jarné upratovanie: čistiace prostriedky

Jarné upratovanie domácnosti: Tipy ako ho zvládnuť!

Tipy na upratovanie bytu

Naše najlepšie tipy na upratovanie bytu alebo domu

robenie poriadku v skrini

Ako usporiadať šatník a udržať poriadok v skrini?

Vankúš na spanie

7 kreatívnych rád, ako čo najefektívnejšie ustlať posteľ

Čistenie koberca

Ako vyčistiť koberec podľa materiálu: 9 praktických tipov

Upratovanie pred Vianocami

Vianočné upratovanie: 7 dôležitých krokov

Upratovanie domácnosti: dobrá organizácia je kľúčom k úspechu

Upratovanie, prestavovanie, organizovanie – existuje mnoho spôsobov, ako vyhlásiť vojnu neporiadku vo vašej domácnosti. Chcete mať poriadok vo svojich štyroch stenách? Pomôžeme vám! V našich článkoch o upratovaní a organizácii nájdete tie najlepšie tipy, ktoré vám pomôžu zorganizovať si domácnosť. Či už hľadáte tradičné riešenia a domáce recepty, alebo organizačné nápady kráľovnej upratovania – Marie Kondo, nájdete tu všetko, čo hľadáte!

Ideálne by sme mali každý týždeň vykonávať letmé pravidélné upratovanie a aspoň raz za štvrťrok vykonať hĺbkové veľké upratovanie. Tieto pravidlá sa snažte vštepiť aj vašim deťom, ktoré si ich potom vezmú aj do svojho dospelého života.

Jarné upratovanie by sa malo stať tiež samozrejmosťou. Po dlhých mesiacoch zimy, sa všetko vracia opäť k životu, a preto by sa mala čistota a organizácia preniesť aj do vašej domácnosti. Tým, že sa o svoj domov a všetko vybavenie v ňom budete pravidelne starať, dlhšie vám vydrží a domácnosť bude pôsobiť skutočne útulne.

Veľa z nás sa teší na Vianoce, počas ktorých nás čaká krásna rodinná atmosféra, stôl plný dobrôt a darčeky pod stromčekom. Ale kým to všetko príde, čaká nás aj veľa príprav, čo môže zabrať dosť veľa času a obrať nás o energiu a radosť. Nemusí to tak ale byť! Pripravili sme si pre vás najlepšie tipy na vianočné upratovanie, aby to pred Vianocami išlo všetko rýchlo a hladko ako po masle.

Naše tipy na upratovanie domácnosti krok po kroku

Nerobte si starosti s tým, že neviete odkiaľ začať. Prinášame vám tipy na upratovanie, ktoré vám krok po kroku pomôžu aj pri vašom upratovaní domácnosti:

Tip 1: Všetko po poriadku

Nepúštajte sa do upratovania viacerých miestností naraz. Všetko si vopred naplánujte a pustite sa do upratovania miestnosť po miestnosti. Začnite tou, ktorá si upratovanie najviac vyžaduje. Zväčša pôjde o miestnosti, v ktorých trávime najviac času, teda obývačku a kuchyňu. Ďalej sa presuňte do kúpeľní, a až úplne nakoniec venujte svoju pozornosť spálniam.

Tip 2: Nájdite si svoj vlastný systém

Niekedy sa ťažko rozhodujeme, či danú vec v domácnosti ponechať alebo vyhodiť. V ideálnom prípade by ste si mali pri organizovaní a triedení vecí vytvoriť dve kôpky, a odpovedať si na otázku, či daný predmet má ešte využitie, alebo je v domácnosti zbytočný. Odporúčame vám uplatniť predovšetkým tématické triedenie.

Tip 3: Dostatok úložného priestoru

Bez ohľadu na to, koľko času strávite upratovaním a organizovaním – bez správneho úložného priestoru bude pre vás z dlhodobého hľadiska ťažké udržať si poriadok. Vsaďte na úložné boxy, koše, poličky a skrinky so zásuvkami.

Pamätajte, že dizajn a funkčnosť môžu ísť ruka v ruke! Presvedčte sa sami, že v štýlových, kvalitných komodách, ako aj vo farebných škatuliach a krásnych košíkoch je udržiavanie poriadku oveľa jednoduchšie! Ak máte obmedzené metre štvorcové, pozrite sa na naše inšpirácie pre malý byt, ktoré ponúkajú množstvo praktických riešení na úložné priestory a organizovanie malých domácností.

Tip 4: Spoločne je to jednoduchšie

Zapojte do upratovania domácnosti aj ostatných členov vašej rodiny. Ak priložia ruku k dielu, upratovanie sa urýchly a výrazne vám to pomôže. Aj deti môžu pomôcť s drobným upratovaním, napríklad uložením si a vytriedením si svojich hračiek. Môžete byť aj kreatívnejší a zorganizovať párty s priateľmi „Zachovaj alebo sa zbav“. Vaši priatelia vám uľahčia rozhodovanie a vy im môžete darovať veci, ktorých sa chcete zbaviť a vyčariť im tak úsmev na tvári.

Upratovanie domácností podľa miestností

Prinášame vám jednoduché tipy a domáce recepty na čistiace prostriedky, ktoré určite oceníte. Pozrite sa na všetky nápady rozdelené podľa toho, ktorú miestnosť sa pripravujete upratovať alebo organizovať.

Upratovanie obývačky

Dominantným prvkom každej obývačky je jednoznačne sedačka. Trávime na nej veľa času, či už čítaním kníh, stretávaním sa s našimi hosťami, alebo sledovaním televízie. Častým používaním sa aj sedačka opotrebuje alebo znečistí. Preto by sme sa o ňu mali pravidelne starať a vedieť najlepšie tipy na čistenie sedačiek. Ak obľubujete kožené materiály a vo vašom interiéri sa nachádza nábytok z kože, určite vás budú zaujímať užitočné tipy na čistenie kože na nábytku.

Čo ak sa náhodou dostane na koberec nápoj, jedlo alebo ho váš domáci miláčik nechtiac znečistí? Každý z nás sa s tým už určite stretol. Malá či veľká nehoda vo vašej domácnosti a hneď je na svete otázka, ako vyčistiť koberec? Aj v tomto prípade máme pre vás užitočné rady a tipy na prvú pomoc.

Upratovanie spálne a detskej izby

Spálňa je miestom oddychu, v ktorom by sme mali vždy načerpať nové sily. Preto je veľmi dôležité udržiavať v nej poriadok a organizáciu, a tým sa vyhnúť zbytočným rozruchom. Viacerí z nás sme tak zaneprázdnení, že nemáme čas si ani ráno ustlať posteľ. Ak to však spravíme, máme z toho dobrý pocit a načerpáme dostatok energie a síl do nového dňa. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov ako ustlať posteľ štýlovo, romanticky či kreatívne.

Skriňa a ostatné úložné riešenia v spálni sa často stávajú zdrojom frustrácie. Niekedy sa zdá, že je nemožné dlhodobo udržiať poriadok v skrini. Marie Kondo, autorka originálneho systému KonMari na upratovanie, ponúka spôsob a systém, ako v nej raz a navždy nastoliť poriadok. Ak bojujete s nedostatkom úložných riešení v spálni, pozri sa tiež na naše tipy ako zariadiť a organizovať malý šatník.

Nikto z nás určite nechce mať v šatníku mole. Niekedy predsa zavítajú do našej domácnosti. Aby ste sa vyhli neželanej návšteve molí alebo aby ste sa ich mohli zbaviť, pripravili sme pre vás niekoľko rád, ako na to. Poradíme vám, ako sa zbaviť molí keď ich už doma máte a ako na prevenciu pred ich výskytom.

Zabúdať by sme nemali ani na väčšie kusy nábytku v spálni, akými je posteľ. Prínašame vám preto užitočné tipy ako vyčistiť matrac od rôznych škvŕn, nečistôt a zápachu. Nielen posteľ a matrac sú dôležité pre kvalitný spánok. Pravidelné pranie posteľnej bielizne a čistenie peria v perových paplónoch nielen zbaví posteľ neželaných baktérií, ale tak isto zlepší kvalitu vzduchu v spálni. Poradíme vám, ako vyčistiť periny a obliečky tak, aby sa vám každú noc spalo ako v bavlnke.

Upratovanie kúpeľne

Kúpeľna by mala byť rovnako čistá a udržiavať by sme v nej mali pravidelný poriadok. Pravidelné čistenie vane alebo sprchového kúta je samozrejmosťou. Aj v tomto prípade sme pre vás pripravili užitočné tipy ako vyčistiť sprchový kút. Dozviete sa ako ho vyčistiť od plesne, a aké domáce prostiedky použiť na jeho efektívne čistenie.

Poradíme vám aj v prípade upchatého a zle odtekajúceho odtoku. Pripravili sme si pre vás najúčinnejšie spôsoby ako vyčistiť odtok, ktoré vyriešia aj tento nepríjemný problém v domácnosti.

Bola vaša dlažba kedysi krásna a vyzerala ako nová? Chceli by ste, aby bola vaša dlažba konečne lesklá a čistá, bez mastných škvŕn a zanesených špár, ale neviete ako na to? Pripravili sme pre vás tipy na čistenie dlažby, ktoré vám pomôžu vrátiť jej pôvodnú krásu a čistotu. Či už je to dlažba v kúpeľni, na terase, alebo dlažba na chodbe, poradíme vám, čo s ňou.

Čistenie spotrebičov v kúpeľni a pranie

Zanedbaná práčka môže byť zdrojom zápachu, baktérií a plesní. Čo robiť aby vaša práčka nezapáchala a nešpinila čisté prádlo? Prinášame vám praktické rady a tipy ako na čistenie práčky.

Upratovanie domácnosti sa nezaobíde bez prania oblečenia. Jednou z činností, ktoré často robíme, je tiež pranie uterákov. Krásne a štýlové uteráky však časom strácajú svoju farbu a praktické vlastnosti. V našom článku vám ukážeme ako prať uteráky, aby ostali mäkké a aby nestratili svoju žiarivú farbu.

Čo sa týka prania, niekedy zvykneme prať aj obuv, a preto vám chceme ukázať najspoľahlivejšie triky, ako prať tenisky, pretože pranie tenisiek nie je až také jednoduché ako sa zdá. Ako prať záclony je tiež otázka, ktorú si často kladieme. Pripravili sme pre vás jednoduchý návod s rôznymi praktickými tipmi, ktoré vám pomôžu nielen pri praní záclon, ale aj v ich v celkovej starostlivosti.

Okrem prania, musíme v domácnosti aj žehliť. Táto nie veľmi obľúbená činnosť si vyžaduje dávku trpezlivosti a o to viac, ak je vaše žehlička staršia a zanesená špinou. Aj v tomto prípade máme pre vás účinné riešenia. Ako vyčistiť žehličku od pripálenín tak, aby ste nepoškriabali jej povrch? A ako si poradiť s vodným kameňom? Prinášame vám niekoľko overených tipov, ako vyčistiť žehličku a udržať ju v perfektnom stave!

Upratovanie kuchyne

Aj vy máte občas problémy ako nájsť nejakú vec v kuchyni? Správna organizácia kuchyne či správne skladovanie potravín je pri snahe o krásne bývanie jednou z najväčších výziev. S radami našich odborníkov rýchlo a bez námahy vytvoríte poriadok v kuchyni zariadenej v byte či v rodinnom dome.

Čistenie kuchynskej linky a jej súčastí

Ako vyčistiť kuchynskú linku od mastnoty tak, aby vám čistenie netrvalo dlhšie, ako samotné varenie? Lepkavý povrch sa na kuchynskej linke usádza počas varenia a na skrinky sa dostane aj z vašich rúk. Aby ste sa v kuchyni aj naďalej cítili príjemne, poradíme vám ako mastnotu čo najrýchlejšie odstrániť.

Súčasťou kuchynských liniek bývajú aj úchytky, ktorých sa dotýkame každý deň. Preto na ne nezabúdajte. Ak ste si zvolili kuchynské úchytky z mosadze, mali by ste ich aj pravidelne udržiavať, aby nestratili svoju farbu a lesk. Pozri sa na naše efektívne tipy na čistenie mosadze.

Čistenie striebra, ktoré sa väčšinou nachádza v domácnosti v podobe príboru a iného kuchynského riadu tiež nie je náročné. Prinášame vám tipy, ako presne vyčistiť striebro bez toho, aby ste ho museli dať vyčistiť u odborníka.

Starostlivosť o zlato je podobná ako pri striebre, len s niekoľkými výnimkami. Najväčší rozdiel je, že zlato je viac odolnejšie ako striebro. Zlato vydrží dlhé roky bez toho, aby ste ho dali vyčistiť odborníkovi, ale aj tak je potrebné vedieť, ako vyčistiť zlato, aby zachovalo krásny vzhľad a vyzeralo ako nové.

Čistenie kuchynských spotrebičov

Kto nemá najmodernejšiu technológiu doma, ako napríklad samočistenie rúry, tak sa musí spoliehať na zručnosť a pravidelné manuálne čistenie rúry. Potrebujete rady ako začať? Máme pre vás tipy, vďaka ktorým bude čistenie rúry rýchlejšie.

Pravidelné varenie je spojené aj s nehodami. Niekedy sa stane, že necháme na variacej doske hrniec o čosi dlhšie a ten sa pripáli. Nezúfajte, už nemusíte pripálené hrnce vyhadzovať. S našimi trikmi ako vyčistiť hrnce zvonku to hravo zvládnete v priebehu pár minút.

Ak máte umývačku riadu a zrazu sa vám pokazí, to asi nepoteší nikoho, pretože ste si na ňu už zvykli a ručné umývanie riadu vám už nie je až tak známe. Preto vám chceme poradiť, aby ste venovali viac času poriadnemu čisteniu a predišli zbytočným problémom. Ako vyčistiť umývačku riadu vám prezradíme v našom článku.

Okrem umývačky riadu sú obľúbenými kuchynskými spotrebičmi, ktoré sa nachádzajú snáď v každej domácnosti mikrovlnná rúra a rýchlovarná kanvica. Každedenným používaním sú aj tieto spotrebiče vystavené znečisteniu a preto by sme mali vedieť, ako si s tým poradiť. Poradíme vám ako vyčistiť kanvicu, aby vyzerala opäť ako nová. Okrem toho ponúkame najlepšie domáce spôsoby ako vyčistiť mikrovlnku, ktoré zvládnete aj s použitím surovín, ktoré sa bežne nachádzajú v domácnosti.

Upratovanie ostatných častí domu alebo bytu

Najväčším nepriateľom každej domácnosti je prach. Usadzuje sa na nábytku, textile a výnimkou nie sú ani okná, žalúzie a parapety. Preto by sme nemali zabúdať ani na pravidelné umývanie okien a čistenie žalúzií. Ich umytím si nielen prejasníte výhľad von, ale bude sa vám aj lepšie dýchať.

Ak sa chystáte na jarné upratovanie domu, vašu pozornosť môže zaujať aj fasáda. Aj tá podlieha časom znečisteniu z okolitého prostredia. Preto neváhajte a pripravte si plán na čistenie fasády, vďaka ktorému jej navrátite späť jej stratený jas a čistotu.

Upratovanie domácnosti: pravidelné opakovanie je dôležité

Ako hovorí známe príslovie: „Opakovanie je matkou múdrosti“. Prezrite si naše články a objavte osvedčené spôsoby čistenia a organizácie. Prečítajte si tipy, ktoré vám uľahčia život. Teraz je všetko opäť čisté a upratané, a čo ďalej? Po uprataní bytu je ešte potrebné udržiavať poriadok.

V ideálnom prípade by ste si mali mať upratovací plán. Zvyknite si napríklad vkladať veci späť a špinavý riad vkladať do umývačky hneď po použití. Nájdite spôsob, ktorý vyhovuje vášmu životnému štýlu a užite si čistý a organizovaný domov!

Zaregistrujte sa na Westwing a inšpirujte sa tým, čo sme pre vás pripravili! Nájdete tu tematické kampane a články, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!