mravce na kvete

Prítomnosť tohto pozoruhodného hmyzu v záhrade je úplne prirodzená a taktiež prispieva k udržiavaniu rovnováhy v prostredí. Mravce môžete nájsť naozaj kdekoľvek, avšak ak ich začnete registrovať vo väčších množstvách, niečo už vtedy nie je v poriadku. Preto sme pre vás pripravili ekologické tipy a triky ako sa zbaviť mravcov v záhrade a aj doma. Zeleninová záhrada, vaša bylinková záhrada alebo stromy môžu byť v ohrození. Premnožené mravce v záhrade zároveň signalizujú, že vaše rastliny môžu byť napadnuté nejakým škodcom. No svojou prítomnosťou zabraňujú inému hmyzu či vtáctvu, aby sa k týmto miestam dostal a škodcu odstránil.

Čo s mravcami v záhrade? 

Kvôli stále teplejšiemu jarnému a letnému obdobiu sa mravce oveľa rýchlejšie rozmnožujú, preto sa stali problémom skoro každého záhradkára. Vegetačné vrcholy rastlín zanášajú hlinou, kvôli kyseline mravčej, ktorú produkujú, žltnú listy a na okrajoch kučeravejú – takéto rastliny často ani nezakvitnú alebo majú nevyvinuté plody. Mravce dokonca prenášajú rôzne parazity a choroby na svojich telách, preto je dôležité vedieť včas zakročiť.

Predtým než sa vrhnete na odstránenie mravcov v záhrade, budete potrebovať určité náradie, pozrite sa na našu Westwing ponuku do záhrady, určite tam niečo praktické nájdete!

Westwing ponuka produktov do záhrady

Ako sa zbaviť mravcov v záhrade navždy: naše rady a nápady

Existuje niekoľko trikov ako odpudiť mravce a presmerovať ich na nejaký iný cieľ – majú totiž veľmi citlivý čuch. Väčšina týchto opatrení je však len dočasná a je vhodná skôr do interiéru. Vaša zeleninová záhrada by tým vyhrala boj s mravcami len na krátku dobu a takáto údržba by sa musela opakovať. Pre nerušené pestovanie je preto dôležité dostať sa až do jadra mraveniska, priamo ku kráľovnej.

Ako sa zbaviť mravcov v záhrade navždy: ekologicky a s pomocou domácich ingrediencií

Keď mravce nájdu v záhrade potravu, zanášajú ju do mraveniska, aby sa z nej nakŕmila aj kráľovná. Ak im nachystáte potravu, ktorá smrteľne uškodí kráľovnej, zničíte tak celú kolóniu. Aké domáce tipy do záhrady môžete bezpečne použiť?

 • Kypriaci prášok – zmiešajte ho s pálivým kajenským korením a nasypte do otvorov alebo vchodov, odkiaľ mravce vyliezajú. Táto zmes by mala pôsobiť ako otrava, a ak ju mravce donesú až ku kráľovnej, mohla by ju zahubiť.
 • Droždie s medom – med mravce priláka svojou sladkou chuťou a po zjedení by droždie malo začať kysnúť v ich ústrojenstve a tým ich zničiť, čo platí aj pre kráľovnú. Túto pastu umiestnite v malých nádobkách k pozemným vchodom mravcov a ku mravenisku. 
 • Mäta – pre svoju výraznú arómu sa jej mravce radšej vyhýbajú. Stačí ju preto vysadiť okolo záhona či stromov a kríkov a mravce by sa týmto miestam mali začať vyhýbať. Nezbavíte sa ich, ale budete mať dostatok bylinky na vynikajúci čaj!

Veľakrát mnohé z týchto a podobných domácich trikov nefungujú. Mravce sú neuveriteľne inteligentné a dokonale zorganizované tvory, preto je veľmi ťažké ich „okabátiť”. Ak je to však možné, skúste sa vyhnúť chemickým látkam.

Ako sa zbaviť mravcov prirodzenými vzťahmi v prírode

Paradoxne najväčším prirodzeným nepriateľom mravcov sú mikroskopické hlístice, Steinernema feltiae, ktoré veľmi účinne odpudzujú mravce bez jedu, a to na veľké vzdialenosti! Ak by sa totiž dostali do tela mravca, usmrtia ho zvnútra, a preto sa im mravce zďaleka vyhýbajú. Zároveň je tento biologický trik bezpečný pre životné prostredie, ľudí, včely, hmyz, vtáky a aj domácich maznáčikov.

Ako použiť tento biologický fakt

Hlístice sa dajú zakúpiť v špeciálnom prípravku, ktorý stačí podľa návodu zriediť s vodou a aplikovať ku otvorom, odkiaľ mravce vychádzajú, naliať do dierok a vchodov v mravenisku alebo nastriekať priamo na rastliny či stromy, po ktorých sa pohybujú. Akonáhle mravce zacítia tento roztok, celá kolónia sa začne sťahovať čo najďalej, aby sa vyhli akémukoľvek styku s hlísticami. Úspech je zaručený, otázkou však zostáva, ako veľmi ďaleko sa mravce presunú, pretože to vždy závisí od mnohých faktorov.

10 trikov, ako sa zbaviť mravcov u vás doma

Už sme sa oboznámili s trikmi ako sa zbaviť mravcov v záhrade. Čo ak sa ale objavia vo vašej domácnosti? Našťastie je k dispozícii viacero stratégií, ktorými sa dajú mravce odpudiť a vyhnať z domu – zahŕňajú taktiež 3 ingrediencie, ktoré sme spomínali vyššie. Hlavne je potrebné „zaútočiť” na ich čuch a orientačný zmysel. Ktorý z týchto ďalších 10 nápadov skúsite? 

 1. Soľ – najdostupnejší z prostriedkov, keďže je nevyhnutnosťou v každej domácnosti. Proces odpudzovania je však dlhší. Nasypte soľ na miesta, z ktorých mravce prichádzajú, a proces opakujte, pokiaľ úplne nezmiznú.
 2. Krieda – kriedový prášok odradí mravce od vstupu vďaka obsahu uhličitanu vápenatého, ktorý nemajú veľmi v obľube. Nasypte ho k miestam, odkiaľ vnikajú do príbytku. 
 3. Citrusy – mravce nemajú radi citrónovú šťavu či pastu prichystanú z vody a rozomletých pomarančových šupiek. Naneste jedno alebo druhé na miesta, odkiaľ mravce prichádzajú. 
 4. Ocot – svojou prenikavou arómou úspešne odpudí všetky mravce. Stačí ním pretrieť ich cestičky a miesta, kde sa zdržiavajú, a určite sa tam hodnú chvíľu neobjavia. Ak vám prekáža octový zápach, fungovať bude aj zriedený s vodou v pomere 1:1.
 5. Škorica – svojou výraznou arómou odrádza mravcov od návštevy a dokonca ich môže aj usmrtiť. Všeobecne pôsobí ako repelent na hmyz. Na miesta s výskytom mravcov použite buď mletú škoricu alebo esenciálny olej napustený vo vatových guličkách. 
 6. Bylinky – veľa z nich má špecifickú arómu, ktorú mravce nemajú radi. Okrem mäty to platí aj pre šalviu, bazalku či majoránku. Zmiešaním s práškom do pečiva im znemožníte využiť čuch a aj zmysel pre orientáciu.
 7. Kávový grunt – pre svoju vôňu mravce kávu tiež nemajú radi. Môžete ju nasypať okolo miest, kam chodia, alebo odkiaľ prichádzajú. Dá sa použiť aj do kvetináčov a záhonov, keďže pôsobí blahodárne aj pre rastliny.
 8. Múka – zmiešaná s aromatickým čiernym korením alebo klinčekmi bude taktiež negatívne pôsobiť ako na čuch mravcov, tak aj na ich orientáciu.  
 9. Zubná pasta – výborne sa hodí na upchatie škár a otvorov, cez ktoré mravce prichádzajú. Svojou mentolovou arómou ich zároveň znechutí.
 10. Lepiaca páska – takisto veľmi účinná zábrana pri vstupe – poukladajte ju lepiacou stranou nahor okolo miest, odkiaľ mravce prichádzajú a kam smerujú. Nebudú sa z nej vedieť dostať a ostatné to odstraší.

Tipy na prevenciu

Rady a nápady ako si poradiť s mravcami v domácnosti majú veľakrát len dočasný účinok a takáto údržba sa musí priebežne opakovať. Môžete však predísť ich výskytu u vás doma, ak:

 • eliminujete výskyt voľne položeného jedla 
 • potraviny a jedlo budete ukladajte do dobre uzatvorených nádob alebo vreciek
 • akékoľvek zvyšky jedla ihneď odstránite – to platí aj pre potravu pre domácich maznáčikov. Opláchnite ich misku, keď sa nažerú.

Keďže mravce vždy hľadajú potravu a sú priťahované sladkou vôňou, takto nebudú mať dôvod pátrať po niečom na zahryznutie práve u vás. Ekologických trikov ako sa zbaviť mravcov v záhrade a doma je celkom veľa, avšak ak vám ani jeden nepomôže, stále je možnosť siahnuť po chemických prípravkoch alebo si zaobstarať profesionálnu dezinsekciu napadnutého priestoru. V každom prípade platí, že mravce aj napriek takýmto nepríjemnostiam patria medzi veľmi užitočný hmyz a sú dôležité pre správne udržanie rovnováhy v záhrade.

Vaša zeleninová záhrada bude oveľa príjemnejším miestom, keď budete vedieť, že množstvo mravcov v nej máte pod kontrolou. Inšpirujte sa našimi tipmi a nápadmi a zabezpečte si úrodné pestovanie bez starostí.

Využite bezplatnú registráciu na Westwing a nenechajte si ujsť naše ďalšie exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov a záhrada ešte krajšie!