Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
mravce na kvete

Prítomnosť tohto pozoruhodného hmyzu v záhrade je úplne prirodzená a taktiež prispieva k udržiavaniu rovnováhy v prostredí. Mravce môžete nájsť naozaj kdekoľvek, avšak ak ich začnete registrovať vo väčších množstvách, niečo už vtedy nie je v poriadku. Preto sme pre vás pripravili ekologické tipy a triky ako sa zbaviť mravcov v záhrade a aj doma. Zeleninová záhrada, vaša bylinková záhrada alebo stromy môžu byť v ohrození. Premnožené mravce v záhrade zároveň signalizujú, že vaše rastliny môžu byť napadnuté nejakým škodcom. No svojou prítomnosťou zabraňujú inému hmyzu či vtáctvu, aby sa k týmto miestam dostal a škodcu odstránil.

Čo s mravcami v záhrade? 

Kvôli stále teplejšiemu jarnému a letnému obdobiu sa mravce oveľa rýchlejšie rozmnožujú, preto sa stali problémom skoro každého záhradkára. Vegetačné vrcholy rastlín zanášajú hlinou, kvôli kyseline mravčej, ktorú produkujú, žltnú listy a na okrajoch kučeravejú – takéto rastliny často ani nezakvitnú alebo majú nevyvinuté plody. Mravce dokonca prenášajú rôzne parazity a choroby na svojich telách, preto je dôležité vedieť včas zakročiť.

Predtým než sa vrhnete na odstránenie mravcov v záhrade, budete potrebovať určité náradie, pozrite sa na našu Westwing ponuku do záhrady, určite tam niečo praktické nájdete! Stačí si kliknúť dole na obrázok

Westwing ponuka produktov do záhrady

Ako sa zbaviť mravcov v záhrade navždy: naše rady a nápady

Existuje niekoľko trikov ako odpudiť mravce a presmerovať ich na nejaký iný cieľ – majú totiž veľmi citlivý čuch. Väčšina týchto opatrení je však len dočasná a je vhodná skôr do interiéru. Vaša zeleninová záhrada by tým vyhrala boj s mravcami len na krátku dobu a takáto údržba by sa musela opakovať. Pre nerušené pestovanie je preto dôležité dostať sa až do jadra mraveniska, priamo ku kráľovnej.

Ako sa zbaviť mravcov v záhrade navždy: ekologicky a s pomocou domácich ingrediencií

Keď mravce nájdu v záhrade potravu, zanášajú ju do mraveniska, aby sa z nej nakŕmila aj kráľovná. Ak im nachystáte potravu, ktorá smrteľne uškodí kráľovnej, zničíte tak celú kolóniu. Aké domáce tipy do záhrady môžete bezpečne použiť?

 • Kypriaci prášok – zmiešajte ho s pálivým kajenským korením a nasypte do otvorov alebo vchodov, odkiaľ mravce vyliezajú. Táto zmes by mala pôsobiť ako otrava, a ak ju mravce donesú až ku kráľovnej, mohla by ju zahubiť.
 • Droždie s medom – med mravce priláka svojou sladkou chuťou a po zjedení by droždie malo začať kysnúť v ich ústrojenstve a tým ich zničiť, čo platí aj pre kráľovnú. Túto pastu umiestnite v malých nádobkách k pozemným vchodom mravcov a ku mravenisku. 
 • Mäta – pre svoju výraznú arómu sa jej mravce radšej vyhýbajú. Stačí ju preto vysadiť okolo záhona či stromov a kríkov a mravce by sa týmto miestam mali začať vyhýbať. Nezbavíte sa ich, ale budete mať dostatok bylinky na vynikajúci čaj!

Veľakrát mnohé z týchto a podobných domácich trikov nefungujú. Mravce sú neuveriteľne inteligentné a dokonale zorganizované tvory, preto je veľmi ťažké ich „okabátiť”. Ak je to však možné, skúste sa vyhnúť chemickým látkam.

Ako sa zbaviť mravcov prirodzenými vzťahmi v prírode

Paradoxne najväčším prirodzeným nepriateľom mravcov sú mikroskopické hlístice, Steinernema feltiae, ktoré veľmi účinne odpudzujú mravce bez jedu, a to na veľké vzdialenosti! Ak by sa totiž dostali do tela mravca, usmrtia ho zvnútra, a preto sa im mravce zďaleka vyhýbajú. Zároveň je tento biologický trik bezpečný pre životné prostredie, ľudí, včely, hmyz, vtáky a aj domácich maznáčikov.

Ako použiť tento biologický fakt

Hlístice sa dajú zakúpiť v špeciálnom prípravku, ktorý stačí podľa návodu zriediť s vodou a aplikovať ku otvorom, odkiaľ mravce vychádzajú, naliať do dierok a vchodov v mravenisku alebo nastriekať priamo na rastliny či stromy, po ktorých sa pohybujú. Akonáhle mravce zacítia tento roztok, celá kolónia sa začne sťahovať čo najďalej, aby sa vyhli akémukoľvek styku s hlísticami. Úspech je zaručený, otázkou však zostáva, ako veľmi ďaleko sa mravce presunú, pretože to vždy závisí od mnohých faktorov.

10 trikov, ako sa zbaviť mravcov u vás doma

Už sme sa oboznámili s trikmi ako sa zbaviť mravcov v záhrade. Čo ak sa ale objavia vo vašej domácnosti? Našťastie je k dispozícii viacero stratégií, ktorými sa dajú mravce odpudiť a vyhnať z domu – zahŕňajú taktiež 3 ingrediencie, ktoré sme spomínali vyššie. Hlavne je potrebné „zaútočiť” na ich čuch a orientačný zmysel. Ktorý z týchto ďalších 10 nápadov skúsite? 

 1. Soľ – najdostupnejší z prostriedkov, keďže je nevyhnutnosťou v každej domácnosti. Proces odpudzovania je však dlhší. Nasypte soľ na miesta, z ktorých mravce prichádzajú, a proces opakujte, pokiaľ úplne nezmiznú.
 2. Krieda – kriedový prášok odradí mravce od vstupu vďaka obsahu uhličitanu vápenatého, ktorý nemajú veľmi v obľube. Nasypte ho k miestam, odkiaľ vnikajú do príbytku. 
 3. Citrusy – mravce nemajú radi citrónovú šťavu či pastu prichystanú z vody a rozomletých pomarančových šupiek. Naneste jedno alebo druhé na miesta, odkiaľ mravce prichádzajú. 
 4. Ocot – svojou prenikavou arómou úspešne odpudí všetky mravce. Stačí ním pretrieť ich cestičky a miesta, kde sa zdržiavajú, a určite sa tam hodnú chvíľu neobjavia. Ak vám prekáža octový zápach, fungovať bude aj zriedený s vodou v pomere 1:1.
 5. Škorica – svojou výraznou arómou odrádza mravcov od návštevy a dokonca ich môže aj usmrtiť. Všeobecne pôsobí ako repelent na hmyz. Na miesta s výskytom mravcov použite buď mletú škoricu alebo esenciálny olej napustený vo vatových guličkách. 
 6. Bylinky – veľa z nich má špecifickú arómu, ktorú mravce nemajú radi. Okrem mäty to platí aj pre šalviu, bazalku či majoránku. Zmiešaním s práškom do pečiva im znemožníte využiť čuch a aj zmysel pre orientáciu.
 7. Kávový grunt – pre svoju vôňu mravce kávu tiež nemajú radi. Môžete ju nasypať okolo miest, kam chodia, alebo odkiaľ prichádzajú. Dá sa použiť aj do kvetináčov a záhonov, keďže pôsobí blahodárne aj pre rastliny.
 8. Múka – zmiešaná s aromatickým čiernym korením alebo klinčekmi bude taktiež negatívne pôsobiť ako na čuch mravcov, tak aj na ich orientáciu.  
 9. Zubná pasta – výborne sa hodí na upchatie škár a otvorov, cez ktoré mravce prichádzajú. Svojou mentolovou arómou ich zároveň znechutí.
 10. Lepiaca páska – takisto veľmi účinná zábrana pri vstupe – poukladajte ju lepiacou stranou nahor okolo miest, odkiaľ mravce prichádzajú a kam smerujú. Nebudú sa z nej vedieť dostať a ostatné to odstraší.

Tipy na prevenciu

Rady a nápady ako si poradiť s mravcami v domácnosti majú veľakrát len dočasný účinok a takáto údržba sa musí priebežne opakovať. Môžete však predísť ich výskytu u vás doma, ak:

 • eliminujete výskyt voľne položeného jedla 
 • potraviny a jedlo budete ukladajte do dobre uzatvorených nádob alebo vreciek
 • akékoľvek zvyšky jedla ihneď odstránite – to platí aj pre potravu pre domácich maznáčikov. Opláchnite ich misku, keď sa nažerú.

Keďže mravce vždy hľadajú potravu a sú priťahované sladkou vôňou, takto nebudú mať dôvod pátrať po niečom na zahryznutie práve u vás. Ekologických trikov ako sa zbaviť mravcov v záhrade a doma je celkom veľa, avšak ak vám ani jeden nepomôže, stále je možnosť siahnuť po chemických prípravkoch alebo si zaobstarať profesionálnu dezinsekciu napadnutého priestoru. V každom prípade platí, že mravce aj napriek takýmto nepríjemnostiam patria medzi veľmi užitočný hmyz a sú dôležité pre správne udržanie rovnováhy v záhrade.

Vaša zeleninová záhrada bude oveľa príjemnejším miestom, keď budete vedieť, že množstvo mravcov v nej máte pod kontrolou. Inšpirujte sa našimi tipmi a nápadmi a zabezpečte si úrodné pestovanie bez starostí.

Využite bezplatnú registráciu na Westwing a nenechajte si ujsť naše ďalšie exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov a záhrada ešte krajšie!